| SaveTheNature a întrebat:

Am o INTREBARE pentru ATEI! Va rog sa nu jigniti. E pur si simplu o intrebare pe care o au multi CREDINCIOSI.
-Cum puteti trai printre atatia oameni care vorbesc de Dumnezeu si cred in Dumnezeu?
-Cand vine Craciunul, se celebreaza Nasterea Lui Isus.
-Peste tot Merry Christmas(Nasterea lui Isus),(pe sacose, pe magazine, la televizor)
-Se fac cadouri(si culmea tot in amintirea lui Isus, Caci cei 3 magi au venit sa-i ofere daruri cant au aflat ca s-a nascut)
-Peste tot biserici, In fiecare cartier, in fiecare sat etc.
-Apoi, la botez(si banuiesc ca ati fost botezati desi sunteti atei)
-La nunta
-La inmormantare(cand va mor cei dragi nu va puteti sustrage de la inmomantare)
-Tot timpul auziti expresia Doamne ajuta(la examene, in anumite momente de suspans, la doctor.etc)
-La paste.Cristos a inviat! Adevarat a inviat!
-Ora de religie la scoala.
-Batranii la care din 3 cuvinte unul este Dumnezeu.
-Icoane, cruci(lantisoare cu cruce), sfant cruce peste tot.
-Preoti, calugari, calugarite.
-Acuma se apropie Craciunul, vin colindatorii, sa aminteasca de Nasterea lui ISUS!
-Infinitul Universului, si faptul ca tot timpul ar putea interveni intrebarea"-Ma dar totusi, e "ditamai" Universul, nu putea sa apara asa. din nimic. Oare daca au credinciosii astia dreptate?
-Si de ce se zbat credinciosii astia, pe strazi cu Biblia in mana, sa ne convinga ca exista Dumnezeu? Nu au altceva de facut in timpul liber?
-Dar Betleemul ala? De ce il viziteaza atatia oameni, milioane in fiecare an, sa vada mormantul lui Isus, si alte edificii istorice(si in acelasi timp religioase)
-Dar faptul ca uitam sa ii amintim pe Stalin, Hitler, Nero si alti TIRANI care au facut rau umanitatii, dar ne luam de Isus, de -------Dumnezeu, si dam exemple greseli pe care le-au facut oameni rai care au patruns in religie.alti tirani la randul lor, in loc sa il ------Vedem pe Dumnezeu in oamenii simpli care se roaga si cred cu adevarat, si sunt milostivi.
-Dar miracolul nasterii? Si cand mai spun unii V-a dat Dumnezeu un copil frumos!
-Dar zilele onomastice? Cand oamenii isi serbeaza ziua in cinstea unui Sfant ce si-a dedicat viata slujirii lui Dumnezeu.
-Dar RAUL pe care il vedeti in oameni, nu va duce cu gandul la faptul ca Satan exista? Si ca usor usor pune stapanire pe unii oameni? Dar injuraturile?(in care multi se descarca tocmai pe -Dumnezeu, Biserica, sau Cruce aducand aminte inevitabil de acestea
-Dovezile constante, istorice si religioase ca Isus a existat, si si-a pus clar amprenta asupra omenirii rastignindu-se pe cruce pentru ca noi sa credem, desi umbla in haine sterpelite(si nu era vreau conducator plin de bani si putere)
Craciun fericit! Cristos a inviat! Doamne ajuta!
Bineinteles credinciosii adevarati sunt din ce in ce mai putin EXACT asa cum scrie in Biblie si in Coran, ca vor fi din ce in ce mai putini, dar totusi sunt.(doar suntem in secolul 21, si esti inapoiat tare sa mai crezi)
Deci Ateii va rog sa imi spuneti cum puteti trai inconjurati de toate astea?

Răspuns Câştigător
| sinx a răspuns:

Hai ca incerc eu sa raspund. Sunt ateu, deci ma incadrez, nu?

Naturalpronatura: -Cum puteti trai printre atatia oameni care vorbesc de Dumnezeu si cred in Dumnezeu?
Raspuns: Este exact cum as trai, spre exemplu, in China. Ma uit la ce obiceiuri au, eventual incerc sa particip la ele sa nu ii supar pe ceilalti, dar fara a avea o semnificatie aparte pentru mine. Daca toti cred in Dumnezeu si eu nu, ce solutii as avea? Daca stau bine si ma gandesc, singura solutie care nu afecteaza nici crestinii nici ateii este ca fiecare sa isi vada de treaba lor, eventual pot fi prieteni, colegi, etc, fara a pune prea mare accent pe religie.

Naturalpronatura: -Cand vine Craciunul,se celebreaza Nasterea Lui Isus.
Desi cu asta nu sunt de acord, caci nu spune nimeni ca Isus s-a nascut pe 25 ianuarie, nu sarbatoresc in mod special. Daca o fac, singurul motiv este ca nu vreau sa stau izolat intr-un colt de camera si ceilalti la masa. Cand o sa am copil o sa fac pe Mos Craciun, desi este in contradictie cu convingerile mele, pentru ca altfel s-ar simti prost ca la el nu a venit mosu` iar la ceilalti copii da. O fac pentru ca intr-un mediu in care majoritatea sunt crestini, copiii care nu primesc cadouri s-ar putea simti diferiti. Sunt prea mici sa inteleaga asa ca nu lupt cu morile de vant.

Naturalpronatura: -Peste tot Merry Christmas(Nasterea lui Isus),(pe sacose,pe magazine,la televizor)
Raspuns: este ca si cum as vedea peste tot Cora, sau Carrefour. La un moment dat nu le mai dai importanta. Stiu ca si cei din magazine si cei de la tv folosesc imaginile astea DOAR in scop comercial, deci nu sunt deloc de pus la suflet.

Naturalpronatura: -Se fac cadouri
Raspuns: In mod normal cei dragi ar trebui sa primeasca cadouri de fiecare data cand situatia financiara permite, nu numai de craciun. Pentru mine, indiferent ca primesc cadoul de craciun sau in oricare alta zi, tot aia e. Ma bucur si ii sunt recunoscator celui care mi l-a dat.

Naturalpronatura:
Peste tot biserici,In fiecare cartier,in fiecare sat etc.

-Apoi,la botez(si banuiesc ca ati fost botezati desi sunteti atei)

-La nunta

-La inmormantare(cand va mor cei dragi nu va puteti sustrage de la inmomantare)

-Tot timpul auziti expresia Doamne ajuta(la examene,in anumite momente de suspans,la doctor.etc)

-La paste.Cristos a inviat!Adevarat a inviat!

-Ora de religie la scoala.

-Batranii la care din 3 cuvinte unul este Dumnezeu.

-Icoane,cruci(lantisoare cu cruce),sfant cruce peste tot.

-Preoti,calugari,calugarite.

-Acuma se apropie Craciunul,vin colindatorii,sa aminteasca de Nasterea lui ISUS!

Raspunstonguereotii, calugaritele, etc. nu inseamna nimic pentru mine. Sunt un fel de functionari publici care fac tot ce li se cere pentru a-si castiga painea. Legat de ore de religie, toate simbolurie si tot ce ai amintit tu, ma lasa rece. Pentru mine nu inseamna nimic, dar nici nu sunt impotriva lor. Daca maine oamenii vor sa zugraveasca tot orasul in roz este decizia lor. Daca nu imi convine, imi iau bagajele si ma mut. Nu ma obliga nimeni sa stau printre crestini. Este alegerea mea. Poate ar fi mai interesant sa stau in China sau India, doar pentru ca nu cunosc obiceiurile religioase, dar intr-un final tot aia ar fi. Singura diferenta este ca cele crestine nu imi starnesc nici macar curiozitatea.

Naturalpronatura:-Infinitul Universului,si faptul ca tot timpul ar putea interveni intrebarea"-Ma dar totusi,e "ditamai" Universul,nu putea sa apara asa .din nimic.Oare daca au credinciosii astia dreptate?
Raspuns: Eu cred exact inversul. De ce ar fi nevoie de ditamai universul cand noi traim inghesuiti pe o amarata de planeta? Unde mai pui ca universul este un mediu extrem de ostil si probabil va fi foarte greu accesibil rasei noastre si intr-un procent insignifiant. Teoria big-bangului nu presupune ca universul a aparut din nimic. In univers nimic nu apare, nimic nu dispare, totul se transforma.

Naturalpronatura: -Si de ce se zbat credinciosii astia ,pe strazi cu Biblia in mana,sa ne convinga ca exista Dumnezeu?Nu au altceva de facut in timpul liber?
Raspuns: Chiar? De ce? Nu pot sa-i inteleg. Totusi parerea mea este ca acest sistem numit religie este pus atat de bine la punct incat este foarte greu sa dea eroare. Este un fel de caracatita, care cu cat devine mai mare, cu atat e mai greu de combatut. Sefilor bisericii le convine sa aiba cat mai mult credinciosi si de aceea incurajeaza crestinizarea oamenilor inca de cand se nasc, pentru a fi aproape siguri ca o sa ii aiba in ograda. Partea cu biserica privita ca si institutie sunt convins ca este extrem de corupta si lipsita de valori morale. Vorba aia, banu` sa iasa.

Naturalpronatura: -Dar Betleemul ala?De ce il viziteaza atatia oameni,milioane in fiecare an,sa vada mormantul lui Isus,si alte edificii istorice(si in acelasi timp religioase)
Raspuns: Dar templul lui Solomon? Dar statuile lui Buddha? Fiecare religie are simbolurile ei, dar asta nu insemna neaparat ceva. De ce ar inseamna mai mult pentru mine Betleemul decat o statuie de-a lui Buddha?

Naturalpronatura: -Dar faptul ca uitam sa ii amintim pe Stalin, Hitler,Nero si alti TIRANI care au facut rau umanitatii,dar ne luam de Isus,de -------Dumnezeu,si dam exemple greseli pe care le-au facut oameni rai care au patruns in religie.alti tirani la randul lor,in loc sa il ------Vedem pe Dumnezeu in oamenii simpli care se roaga si cred cu adevarat,si sunt milostivi.
Raspuns: Diferenta majora intre cei pe care tu ii enumeri si Iisus este ca ei sunt etichetati ca si personaje malefice, persoane carora li se dorea moartea, pe cand Iisus este in continuare ridicat in slavi desi in numele lui au murit milioane de oameni. Daca nu se face nici o crima in numele lui, zau daca aveam ceva impotriva, dar asa, pot macar sa stau sa imi pun intrebarea, nu?

Naturalpronatura: -Dar miracolul nasterii?Si cand mai spun unii V-a dat Dumnezeu un copil frumos!

Nasterea nu este neaparat un miracol. Orice animal are urmasi, deci nu noi suntem aia mai speciali. Puteam la fel de bine sa ne inmultim prin oua si atunci nu mai era chiar asa de special. Parerea mea este doar ca rasa umana a evoluat atat de mult din punct de vedere fizic incat s-a adaptat mediului aproape perfect.

Naturalpronatura: -Dar zilele onomastice?Cand oamenii isi serbeaza ziua in cinstea unui Sfant ce si-a dedicat viata slujirii lui Dumnezeu.
Raspuns: Nu toti isi serbeaza zilele onomastice. Si eu am al doilea nume unu care are reprezentant in calendarul ortodox dar nu inseamna nimic pentru mine. Raspund politicos cand primesc urari si atat.

Naturalpronatura:-Dar RAUL pe care il vedeti in oameni,nu va duce cu gandul la faptul ca Satan exista?Si ca usor usor pune stapanire pe unii oameni?Dar injuraturile?(in care multi se descarca tocmai pe -Dumnezeu,Biserica,sau Cruce aducand aminte inevitabil de acestea
Raspuns: Pai daca Satan face atat rau, cel care l-a creat pe Satan, ce-a facut? Se presupune ca Dumnezeu este atotstiutor, deci stia ce o sa iasa din Satan. Totusi de ce l-a mai creat? Sau daca este atat de puternic, de ce nu il zdrobeste?

Naturalpronatura: -Dovezile constante,istorice si religioase ca Isus a existat,si si-a pus clar amprenta asupra omenirii rastignindu-se pe cruce pentru ca noi sa credem,desi umbla in haine sterpelite(si nu era vreau conducator plin de bani si putere)
Raspuns: Sunt mai multe dovezi despre existenta extraterestrilor decat despre Iisus. Nu neaga nimeni ca a existat dar eu cred ca nu a fost ceea ce se spune. Stiinta confirma alta teorie decat cea creationista. De exemplu Dumnezeu a facut soarele in ultima zi, dar totusi cum se poate stii cand a trecut o zi daca nu exista soare? A facut plantele inaintea soarelui desi orice copil stie ca fara soare nu exista plante, etc.

Naturalpronatura: Craciun fericit!Cristos a inviat!Doamne ajuta!
Raspuns: Daca un om necunoscut iti zice pe strada buna-ziua ce faci? Eu unul raspund politicos inapoi si asa fac si cu cele mai sus amintite. Ar fi chiar lipsit de politete ca cineva sa te salute, indiferent cum si tu sa nu ii raspunzi.

Naturalpronatura: Bineinteles credinciosii adevarati sunt din ce in ce mai putin EXACT asa cum scrie in Biblie si in Coran,ca vor fi din ce in ce mai putini,dar totusi sunt.(doar suntem in secolul 21,si esti inapoiat tare sa mai crezi)
Raspuns: Nu cred ca stie nimeni cati credinciosi adevarati sunt si daca nu sunt credinciosi atat de multi la numar cum se crede, ce rost ar mai avea intrebarile de mai sus? Inseamna ca pana la urma traim intr-o tara nu mult prea credincioasa, nu?

Naturalpronatura: Deci Ateii va rog sa imi spuneti cum puteti trai inconjurati de toate astea?
Raspuns: Tu daca ai trai printre atei, ce-ai face? Ai incerca sa le schimbi convingerile sau te-ai ''da dupa ei''? Eu cred ca nu. Asa si cu mine care sunt ateu. Daca intr-o casa pot convietui un caine si o pisica, eu de ce nu as putea trai cu un crestin alaturi? Faptul ca are o convingere religioasa nu il face cu nimic mai diferit sau mai special. Suntem absolut egali si chiar daca mai avem discutiile astea in contradictioriu pe aici, sunt convins ca ne-am simti bine la un vin fiert impreuna. Ceea ce se intampla aici este un fel de razboi femei-barbati sau blonde-brunete. Desi nimeni nu pune mare accent pe asta in viata de zi cu zi, aici pe internet, probabil si din lipsa de ocupatie ne dam cu parerea. Sincer sa fiu, habar nu am ce religie au prietenii mai, sau daca au sau nu vreo religie. Daca maine as afla ca unul este ateu, evreu, satanist sau mai stiu eu ce alta religie, zau daca mi-ar pasa. Pentru mine conteaza omul, nu religia. Nu toti ateii sunt rai sau rau intentionati, insa daca ne sunt cerute argumentele potrivit carora nu credem si noi le exprimam, dupa aia suntem pusi la zid.

Scuzati eventualele greseli dar am scris vreo 4 pagini si nu le mai citesc a doua oara.
Astept pareri si comentarii legate de ce am scris.
O seara buna tuturor.

33 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Trăiesc foarte bine printre toate ăstea, deși la înmormântare nu este obligatoriu să mergi la biserică, nici la nuntă/botez, deci pe ăstea le ocoles, ora de religie nu este obligatorie dar eut touși am preferat să nu afc cere spă-mi fie scoasă, e o oră de pierdut timp până la umră, faza cu examenele o fac ăia care n-au învățat și asta îmi arată decât prostie, mereu am luat note mari în examene fără să zic „Doamne ajută" dar cel ce a stat în spatele meu la examenul la matematică chiar s-a rugat înainte de examen, eu nu, eu am luat 9.35 el 4 și ceva, deci ce reiese din asta? Preoții mă scârbesc așa că nu stau în jurul lor, sărbătoresc cărciunul nu nașterea lui Iisus, cadouri fac și eu și primesc, nu mă deranjează, sloganele comerciale legate de Iisus iarăși nu mă deranjează, sunt adresate proștilor care cumpără ceva dacă scrie pe el ceva legat de Iisus, colindtorii dacă măcar cântă bine sunt acceptabili, oricum nu deschid colindtorilor că nu stau păe la ora aia prin casă nici eu nici ai mei. De când nașterea e un miracol? E un lucru natural, dacă unii cred că mama a făcut sex cu Dumnezeu, e problema lor, eu am ieșit dintr-o comibnație de cromozomi nu din ce a vrut un zeu.
Dovezile ălea așa de clare încât nu se știe când s-a născut sau când a murit.
Deci în concluzie pot trăi ușor cu Moș Crăciun, ăla în roșu de la cola pe pungi, cu colindători și diferite ritualuri la care nu particip. Numai un om inapt n-ar putea să trăiască între oameni de alte religii.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Se pare ca raspund mai multi credinciosi decat atei dar vor mai aparea raspunsuri si de la alti utilizatori.

| MyObsession a răspuns:

Simplu.
Nu bag în seamă deloc.

| Holocaust a răspuns:

Ți se pare dificil?
Pur şi simplu nu îmi "bat capul" cu aşa ceva...chiar dacă nu-i înţeleg.Cred în ce vreau eu, sau poate nu.Acelaşi lucru îl pot spune şi despre ei...Cred în ce vor.

| CobraLeon a răspuns:

1. Simplu. Ce propui? Sa ma izolez si sa nu mai traiesc printre aceste persoane? ei nu au nici o problema ca sunt ateu, eu la fel.
2. Se presupune ca s-ar fi nascut la aceasta data, nimic nu este coerent. Pentru mine Craciunul inseamna un moment de armonie si relaxare( pacat ca voi crestinii doar in asemenea perioada va comportati mai frumos)
3. 90% dintre persoane nici macar nu se gandesc la asa zisa nastere a lui isus in momentul in care spun "Merry Christmas"
4. Prin secolul 18-19 a aparut chestia asta cu cadourile(Mos Craciun), ciudat estefaptul ca a fost considerat un obicei pagan si cred ca inca mai este.
5. Faza cu bisericile, sincer mi se face scarba ca in Romania exista peste 18000 de biserici(bani risipiti degeaba), "cadedrala mantuirii neamului" le intrece pe toate, bataie de joc pe fata( in loc sa investeasca in ceva de viitor, ei arunca bani pe tampenii).
6.Da! Am fost botezat...insa nimeni nu m-a intrebat in acel moment daca vreau acest lucru(de fapt cum sa ma intrebe, cand eu la aceea varsta nu eram constient de ceea ce mi se petrece). Normal oamenii artrebui sa fie botezati la varste mature(al tau mantuitor la ce varsta a fost botezat a?)
7. Daca ma casatoresc, nu sunt obligat sa fac si nunta religioasa...
8. Logic ca trebuie sa particip la inmormantare, nu va ce m-ar opri(chiardaca detest oamenii aia in negru)
9. Aceea expresia(sau cu o alta forma) o mai foloseam si eu si inca o mai folosesc, insa in nici un caz nu ma gandesc la un zeu atotputernic cand o spun, pur si simplu simbolic.
10.Adevarat a trisat!
11. Cea mai tampita ora...nu stiu cati ani ai(daca ai terminat scoala sau nu), insa daca ai auzi tampenile pe care le indruga un popa la ora(presupun ca pentru tine logice).
12.Cauta vaxpopuli(nu vreau sa spun ca toti batranii sunt asa), insa cea mai mare majoritate fac aceste lucruri pentru ca asa i-a invatat parintii(spune-i unei babe ca dumnezeu nu exista si sa iivezi reactia)
13.Chiar ma gandeam sa fac si eu o afacere cu asemenea obiecte, am auzit ca se scot bani frumosi
14. Din pacate numarul astora creste, si inteleg si de ce=>unda dintrecele mai banoase meserii, vezi reportajele Romania te iubesc si nu numai
15.Vezi anterior
16.Cred ca vrei sa ajungi la Pariul lui Pascal prin acel "Oare daca au credinciosii astia dreptate". Daca au eu sunt constient de alegerile pe care le-am facut si sincer chiar a-si vrea sa discut cu zeul asta al vostru, trebuie sa lamureasca multe lucruri(A! din pacate nu pot nu?!)
17.Dar tu? nu ai altceva de facut in timpul liber? Sincer eu nu ii inteleg, normal aceastacredinta ar trebui sa fie ceva personal, ce iti pasa tie daca cred sau nu?
18.Pentru ca sunt crestini(arata-mi tu o persoana de alta religie care sa mearga acolo cu scopul de a se ruga)
19.Hitler din cate stiu era un crestin, mai exact catolic deci... daca dumnezeu era atotputernic el nu ar fi trebui sa aiba nici un defect, insa are
20. Nasterea nu e un miracol laughing
21. Ma bucur ca nu am nume de sfant
22.Sa nu dam vina pe un alt personaj imaginar pentru raul facut de cineva, estechiar absurd.
23. Adu-mi dovezile alea...

P.S: Scuzati-ma pentru greselile de exprimare/ortografie etc. am scris repede si...

| mihaibrasov a răspuns:

Eu nu sunt ateu dar iti raspund tot cu un dar:

Dar copiii aia din Africa ce se nasc si mor fara a avea nicio sansa? Si cei care apuca sa treaca de cateva luni (atunci cand mor cei mai multi) se chinuie fiind mereu infometati si vai de capul lor.
Dar oameni nevinovati care mor aiurea pe strada calcati de cate un nebun si lasa in urma familii? Unde e Dumnezeu aici?

Aia care se zbat sa ne traga la religia lor sunt condusi de liderii lor (pastori, mai marii acelei miscari religioase). Scopul final (nespus si nerecunoscut) este sa devii membru si sa cotizezi la biserica cu 10% din salariul tau in fiecare luna.

Oamenii care nu cred o fac pentru ca lumea asta e foarte aiurea. E o lume a suferintei in care raspunsurile la intrebarile existentiale sunt... in nori. De ce traim? De ce murim? De ce ne chinuim? Care e rostul? N-am putea fi mai relaxati sau trebuie neaparat sa avem un job care sa ne ia jumatate din viata? De ce avem senzatii de deja-vu? De ce ne indragostim de o anumita persoana si n-o mai putem uita? De ce acea persoana?

Biblia nu iti da raspunsurile la intrebarile astea (sau o face, dar filosofic, partial si interpretabil). Dar, ca sa stii, statistic, ateii, sunt oameni mai cinstiti si morali decat crestinii si ateii chiar au citit Biblia in intregime mai multi decat crestinii.

| SaveTheNature explică (pentru mihaibrasov):

Poate raspunsul meu o sa ti se para dur.Dar :
1.Suferinta oamenilor este fectul propriilor actiuni.Nu Dumnezeu a inventat capitalismul, si faptul ca unii se scada pur si simplu in bani, iar altii mor de foame.
2. Oamenii uita de Dumnezeu exact atunci cand le merge mai bine. Oamenii isi amintesc de Dumnezeu in suferinta, in boala, in saracie.ASTA ESTE ADEVARUL! fie ca accepti, fie ca nu!
3.Cei ce spun, ca pot reusi fara Dumnezeu, se inseala.Pe patul de moarte,si insuferinta cuvintele"pot si fara Dumnezeu", vor fi doar niste amintiri urate, si autocritice.
4.Copii care se nasc in africa si mor, sunt rodul autoindestularii noastre, a celor bogati, a statelor bogate, ce traiesc si vor trai pe spatele celor sarace.Asta este adevarul,si acesta va fi pana la sfarsit.
Eu uitasem de Dumnezeu cu totul, cand mi-a mers excelenmt, cand eram pe culmi.Si nu sunt singurul.Toti uita de Dumnezeu cand le merge bine(desi multi nu recunosc).Si nu Dumnezeu"ne bate" Noi ne batem singuri.
Lipsa lui Dumnezeu ne face sa cadem in groapa! Nu el ne arunca in grapa.
Si Isus ne spunea in Biblie Daca cineva ar crede cu adevarat in Dumnezeu le-ar spune muntilor sa se mute din loc si muntii s-ar muta.Numai ca un lucru putem sti.Pe o scara de la 1 la 10 cel mai credincios om de pe pamant crede de 1. Acela care crede de 1 insa se poate vindeca prin credinta si speranta.
Si trebuie sa mai intelegeti ceva.Nimeni nu e obligat sa cotizeze la Biserica.NIMENI!
E alegerea fiecaruia! Si oamenii trebuie sa inceteze sa dea exemple negative din cadrul Bisericii pentru ca acei preoti,calugari,calugarite,episcopi ce nu respecta legile lui Dumnezeu sunt tot oameni ca si nopi,insa mai rau de atat, sunt oameni in sliujba bisericii insa fara har!(nu-i mai dati exemplu pe falsii credinciosi)
Oamenii lui Dumnezeu, sunt cei carora le dam cu piciorul in fiecare zi, si nu ii observam.Pentru ca pentru acestia,cele pamantesti nu ocnteaza deloc, functia, banii, materialul.Si ei arata urat pentru noi pamantenii, si neinsemnati.Insa legatura lor cu Dumnezeu este mai mare decat legatura celui mai inalt episcop sau cap al bisericii!
Realitatea e una diferita decat distorsionarile pe care le fac oamenii pentru a scoate la iveala Raul!

| SaveTheNature explică (pentru mihaibrasov):

Evrei 11:6). Dacă ar dori, Dumnezeu ar putea pur şi simplu să apară în faţa întregii lumi pentru a demonstra că El există. Însă dacă ar face acest lucru, nu am mai avea nevoie de credinţă. " ‘Tomo’ i-a zis Iisus, ‘pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut" (Ioan 20:29).

| mihaibrasov a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Si trebuie sa mai intelegeti ceva.Nimeni nu e obligat sa cotizeze la Biserica.NIMENI! "
Nu e obligat nimeni ca nu-ti baga popa mana in buzunar. Dar treaba se face prin manipulare inca de mic. Orele de religie din scoala generala cand ti se spala creierul cu tot felul de chestii devin daca nu suficiente, ci esentiale in procesul 'banilor'. La fel si traditiile si alte cele...
Acei copii din Africa nu au nicio vina, o fi vina societatii si a oamenilor din jur, dar care e vina lor pentru o viata de tortura?

| SaveTheNature explică (pentru mihaibrasov):

Daca nu ai inteles ce am scris mai sus, mai citeste odata.

| cristinacrissss a răspuns:

Chiar sunt curioasa ce raspunsuri vor da. Oricum ma astept la niste raspunsuri care o sa jigneasca prin natura lor... ca de asa sunt multi dintre atei: jignesc tot ce nu le convine.

Si ma astept la niste rapunsuri atat de patetice si idioate care ar veni numai din gura unui ateu care vorbeste de religie, de Dumnezeu, dar habarnuare cu ce se mananca. A citit si el cateva site-uri cu Dumnezeu nu exista si gata si-a pierdut in secunda urmatoare credinta.

| adytzoi a răspuns (pentru cristinacrissss):

Daca sunt deist se pune?

| SaveTheNature explică (pentru sinx):

Apreciez raspunsul tau foarte elaborat, fara jigniri, si destul de obiectiv daca as privi din latura si unghiul unui ateu. Fapt pentru care ti-am dat funda.(ca o premierehee hee
Bineinteles ca existenta lui DUmnezeu nu se dovesdeste cu lcururi pamantesti.
Pe Dumnezeu il simti.Si daca parintii te invata de mic,sa crezi in Dumnezeu, cand cresti mare ai libera alegere intre a crede si a nu crede.
Drept dovada-nu mai cred ca exista Mos Craciun si nici Zana Maseluta, Insa nu voi inceta sa cred ca Dumnezeu exista.De ce?
Il simt. Cum il simt? E simplu cu cat ii ceri mai mult ajutorul,cu atat Dumnezeu se apropie inevitabil de tine! E inexplicabil in cuvinte. Dar e exact ca atunci cand Faci Bine si Te Simti Bine!
Si eu NU am harul in totalitate de al simti pe Dumnezeu cum il simt altii! Si nu ii gasesti in preoti,sau nu stiu ce oameni la costum.Din contra daca stai de vorba cu un sarac simplu,milostiv dar cu credinta in Dumnezeu iti vei da seama ca desi nu are cultivata inteligenta pamanteasca
Inteligenta lui spirituala domina orice imaginatie. Desi nu e citit,nu a trait prin scoli si etc, el iti poate explica excelent Cine este Dumnezeu ce vrea de la noi, si cum il poti descoperi.Este simplu dar important este sa vrei
Adica sa incepi sa il cauti pe Dumnezeu,ca un scop al trairii,inevitabil de va duce si la descoperirea Lui!
E peste capacitatile noastre pamantesti de a intelege ce inseamna Dumnezeu, e cu totul altceva, e divin.
Si nu oamenii cu un mare iq vor da definitia corecta, si nici capii bisericii.Ci ce saraci cu trupul dar bogati cu duhul.(am intalnit astfel de oameni),bataia de joc a celorlalti din simplul fapt ca ei nu lupta pentru nimic pamantesc,sunt aproape inexistenti,si sunt greu de observat,pentru ca pe pamant ei nu inseamna nimic(daca esti sarac, si urat, si imbracat urat pe deasupra) putini iti vor da atentie.Iti vor da atat atentie, la fel de multa cata atentie dai tu lucrurilor pamantesti.
Multumesc pentru raspunsul tau.

| sinx a răspuns (pentru SaveTheNature):

Oricand, cu mare placere.
Mersi pentru funda, apreciez.
Pace si respect.

| sinx a răspuns (pentru cristinacrissss):

Hai ca incerc eu sa raspund. Sunt ateu, deci ma incadrez, nu?

Naturalpronatura: -Cum puteti trai printre atatia oameni care vorbesc de Dumnezeu si cred in Dumnezeu?
Raspuns: Este exact cum as trai, spre exemplu, in China. Ma uit la ce obiceiuri au, eventual incerc sa particip la ele sa nu ii supar pe ceilalti, dar fara a avea o semnificatie aparte pentru mine. Daca toti cred in Dumnezeu si eu nu, ce solutii as avea? Daca stau bine si ma gandesc, singura solutie care nu afecteaza nici crestinii nici ateii este ca fiecare sa isi vada de treaba lor, eventual pot fi prieteni, colegi, etc, fara a pune prea mare accent pe religie.

Naturalpronatura: -Cand vine Craciunul,se celebreaza Nasterea Lui Isus.
Desi cu asta nu sunt de acord, caci nu spune nimeni ca Isus s-a nascut pe 25 ianuarie, nu sarbatoresc in mod special. Daca o fac, singurul motiv este ca nu vreau sa stau izolat intr-un colt de camera si ceilalti la masa. Cand o sa am copil o sa fac pe Mos Craciun, desi este in contradictie cu convingerile mele, pentru ca altfel s-ar simti prost ca la el nu a venit mosu` iar la ceilalti copii da. O fac pentru ca intr-un mediu in care majoritatea sunt crestini, copiii care nu primesc cadouri s-ar putea simti diferiti. Sunt prea mici sa inteleaga asa ca nu lupt cu morile de vant.

Naturalpronatura: -Peste tot Merry Christmas(Nasterea lui Isus),(pe sacose,pe magazine,la televizor)
Raspuns: este ca si cum as vedea peste tot Cora, sau Carrefour. La un moment dat nu le mai dai importanta. Stiu ca si cei din magazine si cei de la tv folosesc imaginile astea DOAR in scop comercial, deci nu sunt deloc de pus la suflet.

Naturalpronatura: -Se fac cadouri
Raspuns: In mod normal cei dragi ar trebui sa primeasca cadouri de fiecare data cand situatia financiara permite, nu numai de craciun. Pentru mine, indiferent ca primesc cadoul de craciun sau in oricare alta zi, tot aia e. Ma bucur si ii sunt recunoscator celui care mi l-a dat.

Naturalpronatura:
Peste tot biserici,In fiecare cartier,in fiecare sat etc.

-Apoi,la botez(si banuiesc ca ati fost botezati desi sunteti atei)

-La nunta

-La inmormantare(cand va mor cei dragi nu va puteti sustrage de la inmomantare)

-Tot timpul auziti expresia Doamne ajuta(la examene,in anumite momente de suspans,la doctor.etc)

-La paste.Cristos a inviat!Adevarat a inviat!

-Ora de religie la scoala.

-Batranii la care din 3 cuvinte unul este Dumnezeu.

-Icoane,cruci(lantisoare cu cruce),sfant cruce peste tot.

-Preoti,calugari,calugarite.

-Acuma se apropie Craciunul,vin colindatorii,sa aminteasca de Nasterea lui ISUS!

Raspunstonguereotii, calugaritele, etc. nu inseamna nimic pentru mine. Sunt un fel de functionari publici care fac tot ce li se cere pentru a-si castiga painea. Legat de ore de religie, toate simbolurie si tot ce ai amintit tu, ma lasa rece. Pentru mine nu inseamna nimic, dar nici nu sunt impotriva lor. Daca maine oamenii vor sa zugraveasca tot orasul in roz este decizia lor. Daca nu imi convine, imi iau bagajele si ma mut. Nu ma obliga nimeni sa stau printre crestini. Este alegerea mea. Poate ar fi mai interesant sa stau in China sau India, doar pentru ca nu cunosc obiceiurile religioase, dar intr-un final tot aia ar fi. Singura diferenta este ca cele crestine nu imi starnesc nici macar curiozitatea.

Naturalpronatura:-Infinitul Universului,si faptul ca tot timpul ar putea interveni intrebarea"-Ma dar totusi,e "ditamai" Universul,nu putea sa apara asa .din nimic.Oare daca au credinciosii astia dreptate?
Raspuns: Eu cred exact inversul. De ce ar fi nevoie de ditamai universul cand noi traim inghesuiti pe o amarata de planeta? Unde mai pui ca universul este un mediu extrem de ostil si probabil va fi foarte greu accesibil rasei noastre si intr-un procent insignifiant. Teoria big-bangului nu presupune ca universul a aparut din nimic. In univers nimic nu apare, nimic nu dispare, totul se transforma.

Naturalpronatura: -Si de ce se zbat credinciosii astia ,pe strazi cu Biblia in mana,sa ne convinga ca exista Dumnezeu?Nu au altceva de facut in timpul liber?
Raspuns: Chiar? De ce? Nu pot sa-i inteleg. Totusi parerea mea este ca acest sistem numit religie este pus atat de bine la punct incat este foarte greu sa dea eroare. Este un fel de caracatita, care cu cat devine mai mare, cu atat e mai greu de combatut. Sefilor bisericii le convine sa aiba cat mai mult credinciosi si de aceea incurajeaza crestinizarea oamenilor inca de cand se nasc, pentru a fi aproape siguri ca o sa ii aiba in ograda. Partea cu biserica privita ca si institutie sunt convins ca este extrem de corupta si lipsita de valori morale. Vorba aia, banu` sa iasa.

Naturalpronatura: -Dar Betleemul ala?De ce il viziteaza atatia oameni,milioane in fiecare an,sa vada mormantul lui Isus,si alte edificii istorice(si in acelasi timp religioase)
Raspuns: Dar templul lui Solomon? Dar statuile lui Buddha? Fiecare religie are simbolurile ei, dar asta nu insemna neaparat ceva. De ce ar inseamna mai mult pentru mine Betleemul decat o statuie de-a lui Buddha?

Naturalpronatura: -Dar faptul ca uitam sa ii amintim pe Stalin, Hitler,Nero si alti TIRANI care au facut rau umanitatii,dar ne luam de Isus,de -------Dumnezeu,si dam exemple greseli pe care le-au facut oameni rai care au patruns in religie.alti tirani la randul lor,in loc sa il ------Vedem pe Dumnezeu in oamenii simpli care se roaga si cred cu adevarat,si sunt milostivi.
Raspuns: Diferenta majora intre cei pe care tu ii enumeri si Iisus este ca ei sunt etichetati ca si personaje malefice, persoane carora li se dorea moartea, pe cand Iisus este in continuare ridicat in slavi desi in numele lui au murit milioane de oameni. Daca nu se face nici o crima in numele lui, zau daca aveam ceva impotriva, dar asa, pot macar sa stau sa imi pun intrebarea, nu?

Naturalpronatura: -Dar miracolul nasterii?Si cand mai spun unii V-a dat Dumnezeu un copil frumos!

Nasterea nu este neaparat un miracol. Orice animal are urmasi, deci nu noi suntem aia mai speciali. Puteam la fel de bine sa ne inmultim prin oua si atunci nu mai era chiar asa de special. Parerea mea este doar ca rasa umana a evoluat atat de mult din punct de vedere fizic incat s-a adaptat mediului aproape perfect.

Naturalpronatura: -Dar zilele onomastice?Cand oamenii isi serbeaza ziua in cinstea unui Sfant ce si-a dedicat viata slujirii lui Dumnezeu.
Raspuns: Nu toti isi serbeaza zilele onomastice. Si eu am al doilea nume unu care are reprezentant in calendarul ortodox dar nu inseamna nimic pentru mine. Raspund politicos cand primesc urari si atat.

Naturalpronatura:-Dar RAUL pe care il vedeti in oameni,nu va duce cu gandul la faptul ca Satan exista?Si ca usor usor pune stapanire pe unii oameni?Dar injuraturile?(in care multi se descarca tocmai pe -Dumnezeu,Biserica,sau Cruce aducand aminte inevitabil de acestea
Raspuns: Pai daca Satan face atat rau, cel care l-a creat pe Satan, ce-a facut? Se presupune ca Dumnezeu este atotstiutor, deci stia ce o sa iasa din Satan. Totusi de ce l-a mai creat? Sau daca este atat de puternic, de ce nu il zdrobeste?

Naturalpronatura: -Dovezile constante,istorice si religioase ca Isus a existat,si si-a pus clar amprenta asupra omenirii rastignindu-se pe cruce pentru ca noi sa credem,desi umbla in haine sterpelite(si nu era vreau conducator plin de bani si putere)
Raspuns: Sunt mai multe dovezi despre existenta extraterestrilor decat despre Iisus. Nu neaga nimeni ca a existat dar eu cred ca nu a fost ceea ce se spune. Stiinta confirma alta teorie decat cea creationista. De exemplu Dumnezeu a facut soarele in ultima zi, dar totusi cum se poate stii cand a trecut o zi daca nu exista soare? A facut plantele inaintea soarelui desi orice copil stie ca fara soare nu exista plante, etc.

Naturalpronatura: Craciun fericit!Cristos a inviat!Doamne ajuta!
Raspuns: Daca un om necunoscut iti zice pe strada buna-ziua ce faci? Eu unul raspund politicos inapoi si asa fac si cu cele mai sus amintite. Ar fi chiar lipsit de politete ca cineva sa te salute, indiferent cum si tu sa nu ii raspunzi.

Naturalpronatura: Bineinteles credinciosii adevarati sunt din ce in ce mai putin EXACT asa cum scrie in Biblie si in Coran,ca vor fi din ce in ce mai putini,dar totusi sunt.(doar suntem in secolul 21,si esti inapoiat tare sa mai crezi)
Raspuns: Nu cred ca stie nimeni cati credinciosi adevarati sunt si daca nu sunt credinciosi atat de multi la numar cum se crede, ce rost ar mai avea intrebarile de mai sus? Inseamna ca pana la urma traim intr-o tara nu mult prea credincioasa, nu?

Naturalpronatura: Deci Ateii va rog sa imi spuneti cum puteti trai inconjurati de toate astea?
Raspuns: Tu daca ai trai printre atei, ce-ai face? Ai incerca sa le schimbi convingerile sau te-ai ''da dupa ei''? Eu cred ca nu. Asa si cu mine care sunt ateu. Daca intr-o casa pot convietui un caine si o pisica, eu de ce nu as putea trai cu un crestin alaturi? Faptul ca are o convingere religioasa nu il face cu nimic mai diferit sau mai special. Suntem absolut egali si chiar daca mai avem discutiile astea in contradictioriu pe aici, sunt convins ca ne-am simti bine la un vin fiert impreuna. Ceea ce se intampla aici este un fel de razboi femei-barbati sau blonde-brunete. Desi nimeni nu pune mare accent pe asta in viata de zi cu zi, aici pe internet, probabil si din lipsa de ocupatie ne dam cu parerea. Sincer sa fiu, habar nu am ce religie au prietenii mai, sau daca au sau nu vreo religie. Daca maine as afla ca unul este ateu, evreu, satanist sau mai stiu eu ce alta religie, zau daca mi-ar pasa. Pentru mine conteaza omul, nu religia. Nu toti ateii sunt rai sau rau intentionati, insa daca ne sunt cerute argumentele potrivit carora nu credem si noi le exprimam, dupa aia suntem pusi la zid.

Scuzati eventualele greseli dar am scris vreo 4 pagini si nu le mai citesc a doua oara.
Astept pareri si comentarii legate de ce am scris.
O seara buna tuturor.

| benny a răspuns:

De ce te agiti atat pentru cei care nu cred, cu ce te afecteaza pe tine ateii?

| SaveTheNature explică (pentru benny):

E o intrebare. legata de realitatea ce ne inconjoara.Nu ma deranjeaza ateii.Dar nu pot sa imi adjudec pacatul omisiunii. Daca am ceva de spus, spun, fara sa jignesc.Intrebarile nasc intrebari.

| Shatzie a răspuns:

Fiecare e liber sa creada in ce vrea el.
Exista niste reguli de convietuire in societate, reguli pe care o persoana educata le aplica in relatiile cu ceilalti.
In fond, toate "dovezile" de crestinism pe care le insiri tu acolo nu sunt decat un mod de manifestare (majoritatea, pur comerciale) a unei categorii de populatie.
Asa, pot si eu sa te intreb, cum poti trai inconjurat de cocalarii care scuipa coji de seminte peste tot, le urla manelele alea cretine din masini, din telefoane, din case sau mai stiu eu de pe unde, care injura, vorbesc tare, mult si prost?

| SaveTheNature explică (pentru Shatzie):

Pai persoanele pe care le descrii tu le gasesti preponderent in Romania, nu si in tarile civilizate.Eu ma referam la credinta oamenilor ca la ceva ce te inconjoaara zi de zi oriunde te duci, in orice profezie, intocmai ca exemplele de mai sus.Si se perpetueaza de la o generatie la alte.Aceste elemente ne inconjoara.la tot pasul

| eugenl a răspuns:

Crede si nu cerceta asta e sloganul Bibliei big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma baiete? ai dreptate dar cui ii spui tu dreptatea Domnului? celor ce nu cred? hai sa vorbim amandoi despre ea.ar fi greu ca oricum nu intelegem prea mult din ea.dar nu arunca manusa cui nu se cuvine.e pacat.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

E o intrebare, legata de realitate ce ne inconjoara.De ce te superi tocmai tu?

| neverletmego a răspuns:

Nu cred ca o sa raspunda ateiihee hee