| anonim_4396 a întrebat:

Un copil a fost violat. Cata suferinta indura numai el stie. Cat de greu ii va fi sa se adapteze in societate numai el stie. Cat de greu este sa treaca peste asta numai el stie.
Unde a fost Dumnezeu in momentul in care copilul era violat? De ce a permis Dumnezeu sa i se intample asta? Se presupune ca este omnipotent, nu? Atunci putea sa opreasca asta. De ce nu a facut-o?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Carmen100, ai perfecta dreptate. Mai ales dacă ai trecut sau cunoști pe cineva lângă tine ce a trecut prin asa ceva, greu e sa justifici orice zeitate ca exista.

Asta pana sa ajungem la teologie și cat de frumos Dumnezeu permite ca sa avem curcubeie perfect colorate.

După mine, "problema suferinței" în general face teza oricărei zeități aproape irelevante. Ce dacă ar exista acel zeu (desi nu prea exista nici o dovada ca ar fi), daca nu ii pasa cand nu numai copilul e violat, dar in multe cazuri cel ce a abuzat emrge mai departe in viata si nu e pedepsit. Poate acel cineva va creste copii si aceștia vor fi abuzați de asemenea.

Desi poate nu e necesar, totusi daca stii cineva ce are nevoie de suport, cauta sa o inviti mearga la un psiholog. A trece prin depresie poate duce la sinucidere (intre altele) si o viata e nepretuita in comparatie cu imaginatia ca un zeu va exista.

Partea cheie, e ca Biblia (pentru cei ce au citit-o) nu numai ca nu condamna violul, dar de obicei femeia abuzata e foarte des tratata ca vinovata, ajungând sa fie soția violatorului, sau sa fie ea omorâta "ca nu a strigat destul de tare". Ma mira încă și azi cum unii cauta justificări biblice de "moralitate".

Probabil discuția creștină o sa fie: "zeul X vrea ca toți sa aibă liberul arbitru". Bineînțeles, ca totul e adevărat atât timp cat nu vorbim de liberul arbitru al victimei. Se pare ca Dmnz apreciază liberul arbitru, doar ca acea persoana sa fie cea care păcătuiește.

Incep sa fiu cu parerea ca Satan e mai de treaba!

31 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Dumnezeu tine puternic la liberul arbitru. Doar ca in cazul de fata a tinut mai mult la liberul arbitru al violatorului (care a vrut sa violeze) in detrimentul violatului (care ma gandesc ca nu vroia sa fie violat). Makes perfect sense.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu vede si nu trece cu vederea. In curand va trece la actiune. Azi lumea nu e condusa de El, de aceea e atat de multa suferinta. E condusa de Satan. 1ioan 5: 19. Psalmi37:9-11

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

"In curand va trece la actiune"... daca tu esti violat iar eu trec pe langa tine si iti zic "nu te ajut acum, dar in curand o sa trec la actiune si o sa-l prind pe faptas", ce parere o sa ai despre mine?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi am mai vorbit acest subiect

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Nu chiar. De fiecare data ai evitat sa raspunzi si bagai scuze. Dar ai acum ocazia sa o faci. E o intrebare simpla : daca eu sau altcineva adoptam mentalitatea zeului tau gen "In curand vom trece la actiune" cand tu spre exemplu esti pe punctul de a fi violat, ti se pare buna decizia noastra sau ai vrea sa te ajutam atunci si acolo?

Majoritatea oamenilor cu care am vorbit si la care le-am pus aceasta problema au zis ca vor sa fie ajutati atunci nu "in curand" si au mai zis ca daca nu fac nimic sa-i ajut, sunt o persoana rea (au mai folosit si alti termeni). Cu toate astea, cand vine vorba de zeul tau, tu ca si crestin accepti acea decizie ca fiind corecta. De ce? Daca eu cand nu intervin sunt o persoana rea, zeul tau de ce nu e?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu are legatura cu Dumnezeu, faptul ca cineva e violat.Adica,azi daca Dumnezeu ar interveni in favoarea oamenilor,cand lumea e condusa de Satan,ar fi ca si cu Dumnezeu ar fi de acord cu conducerea acestuia si chiar ar colabora cu el.Dar,oamenii sinceri isi dau seama ca azi nu Dumnezeu conduce lumea si sunt dispusi sa faca tot posibiul ca sa faca voia lui. Apoi, ce mi se pare ciudat e ca toti dau vina pe Dumnezeu, ca nu se baga, nu pe violator, adica Satan care produce suferinta. Dumnezeu nu va fi niciodata complice in al ajuta pe Satan, dar vede tot si la timpul potrivit va razbuna toate aceste personane.Si repet, ti-am raspuns cand am vorbit de o situatie asemanatoare.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Nici acum nu ai raspuns la ce am cerut ci ai incercat sa schimbi subiectul si sa cauti scuze.

Iti mai cer o data : daca eu sau altii cand ai tu (spre exemplu) nevoie de ajutor iti zicem "nu acum, mai incolo", ti se pare o decizie corecta?

Ca sa evitam iar scuzele tale si schimbarile de subiect, raspunde la intrebare cu un simplu "Da" sau "Nu".

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un subiect care te macina atat de tare, nu se poate raspunde prin da sau nu.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Pai tu nu raspunzi nici macar cu atat. Din pacate pentru tine, la acest subiect se poate raspunde cu un Da sau Nu.

Iar confirmi ce am zis mai sus (si anume ca eviti sa raspunzi, ca schimbi subiectul sau bagi scuze).

Deci... ai de gand sa raspunzi la ce ti-am cerut sau nu? E o intrebare simpla si poti raspunde cu da sau cu nu avand in vedere ca tot incerci sa schimbi subiectul.

Repet intrebarea : daca eu sau altii cand ai tu (spre exemplu) nevoie de ajutor (esti pe punctul de a fi violat) iti zicem "nu acum, mai incolo", ti se pare o decizie corecta? "Da" sau "Nu"?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tie ti se pare ca evit subiectul pentru ca nu raspund cum vrei tu. Acesta e un subiect profund care se pare ca nici macar nu vrei sa afli raspunsul, ci doar ceva superficial de suprafata. Eu nu am cautat niciodata scuze, mereu am prezentat argumente, dar care nu au fost pe placul tau.De aceea nu are sens sa intram in polemici inutile, pentru ca pe tine nu te intereseaza raspunsul.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Si acum iar incerci sa schimbi subiectul si sa schimbi centrul atentiei de pe zeul tau si de pe tine pe mine.

Iti tot cer de cateva comentarii sa raspunzi la o intrebare simpla iar tu in loc sa o faci incepi sa bagi diverse scuze si incerci sa schimbi centrul atentiei de pe zeul tau pe personaje secundare nesemnificative gen satana.

E o intrebare simpla la care tu nu raspunzi si cel mai probabil o faci intentionat.

E foarte simplu : daca tu esti victima unui viol iar eu iti zic "nu acum, mai incolo" ti se pare o decizie corecta sau nu? E atat de simpla intrebarea incat poti raspunde cu un simplu DA sau NU.

Cu toate astea tu INCA incerci sa eviti.

"mereu am prezentat argumente, dar care nu au fost pe placul tau"... pentru ca in realitate, ele NU sunt argumente. Sunt doar scuze penibile si tentative de a schimba subiectul.

"nici macar nu vrei sa afli raspunsul"... eu vreau sa-l aflu dar tu eviti sa-l zici.

Deci... mai incerc o data cu toate ca o fac degeaba avand in vedere ca eviti sa raspunzi ca un las.

Daca eu decid sa nu te salvez cu toate ca pot si sunt la locul faptei si zic "nu acum, mai incolo dar lasa ca-l prindem noi", ti se pare o decizie corecta? DA sau NU?

Răspuns utilizator avertizat
| Fatamuntilor a răspuns:

Este stupid sa dai vina pe Dumnezeu pentru tot raul din lume...Mi-am pus si eu aceiasi intrebare,, Daca Dumnezeu exista, de ce permite raul'''?
Omul e cauza tuturor raului ce se intampla in lumea asta.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Este stupid sa acorzi laurii lui Dumnezeu pentru binele din lume (care de fapt este datorita omului).

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

"Omul e cauza tuturor raului ce se intampla in lumea asta." cel mai adevarat lucru. Dar totusi ma faci sa crezi ca tu crezi in dzeu si te intreb acum, daca ar exista nu ar fi la fel de vinovat ca acel violator? E rau sa omori pe cineva, dar e la fel de rau sa stai sa te uiti la el ce face si sa nu actionezi.

| milan9 a răspuns:

Este vorba despre libertatea omului, peste care Dumnezeu nu trece. O libertate responsabilă pe care El o respectă în mod deplin...

Libertatea omului este ceva dincolo de care, poate greşesc, dar tind să cred că nici Dumnezeu nu doreşte să "cerceteze", să intuiască sau să vadă viitorul.

Aceasta este în fond libertatea- forţa de a schimba lucrurile, necontrolată de nimic coercitiv.
Astfel, faptele noastre cred că au darul de a fi o "surpriză" chiar şi pentru Dumnezeu - o adevărată delectare pentru El, sau o dezamăgire profundă pentru Cel care este în continuă stare de răstignire pentru noi (pentru că tot în formă continuă sunt şi păcatele omenirii...).

| Liviu a răspuns (pentru milan9):

"Este vorba despre libertatea omului, peste care Dumnezeu nu trece. O libertate responsabilă pe care El o respectă în mod deplin... " Hmmm, tipu e cam sado-maso daca ii face 'placere' sa se uite cum unii oameni se chinuie.CUm sa nu intervina peste liberu arbitru? toti care il pupa in fund pe dumnezeu, cum apare un ateu cum " vai, faci pacate, ca dumnezeu te vede si etc" Ganditi inainte sa scrieti. Adica cu alte cuvinte el nu se baga in viata noastra dar el exista.Cum vine asta? Liber arbitru? Atunci pot alege sa fiu ateu, sau crestin, sau etc.Ca nu e treaba lui, am liber arbitru corect? Atunci de ce sa cred in el daca el nu da doi bani pe mine?(Vorba vine, oricum nu cred puppy dog eyes )

| Holiday a răspuns:

"De ce nu a facut-o?"

Pentru ca pur si simplu D-zeu nu exista, restul sunt doar intrebari si supozitii fara rost.

| dannyel86 a răspuns:

Se spune ca fiecaruia i s-a dat o cruce pe care trebuie s-o poarte in timpul vietii. E foarte trist si dureros ce se intampla cu unele destine de pretutindeni si nu avem cum oferi mangaiere tuturor de pe planeta asta. Binele pe care il facem poate fi marunt, dar, daca am adus un zambet, asta ar trebui sa ne faca mai curati.

Se mai spune ca fiecare isi va primi pedeapsa, dar si ca "pana la Dumnezeu te mananca sfintii".

Acel copil, in ciuda greutatilor pe care nu le merita, va deveni un om puternic la maturitate. Si poate va fi unul dintre cei care va schimba lumea. Poate ca asa i-a fost scris.

| BlackSulphur a răspuns (pentru dannyel86):

Ce zici tu:
"Se spune ca fiecaruia i s-a dat o cruce pe care trebuie s-o poarte in timpul vietii."
Ce zic toti crestinii (inclusiv tu):
"Toti suntem egali in ochii lui Dumnezeu."

Ceva nu este in regula.

Ce zici tu:
"Poate ca asa i-a fost scris."
Ce zic toti crestinii (inclusiv tu):
"Dumnezeu ne da liber arbitru."

Iar, ceva nu este in regula.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru dannyel86):

"Acel copil, in ciuda greutatilor pe care nu le merita, va deveni un om puternic la maturitate" Ce zici, te supui la un viol? Dacă tot are efecte benefice pe viitor.

| sublime89 a răspuns:

La fel putem sa spunem despre toate razboaiele si crimele care au loc, sau despre dezastrele naturale cum ar fi cutremurele devastatoare, eruptiile vulcanice, tsunami-urile, tornadele, uraganele etc. Fiecare eveniment in urma caruia mor oameni nevinovati e inexplicabil din punctul de vedere al crestinismului. Toate acele "explicatii" cu care incearca ei sa vina sunt penibile. Asta se intampla cand vezi ca realitatea te contrazice, si devii disperat sa-ti explici pozitia cumva. D-zeu nu exista, si asta se vede in fiecare zi, daca nu te temi sa gandesti.

| NGheorghe a răspuns:

Dar pe copilul ala l-a facut D-zeu sau parinti lui?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca acceptam reincarnarea, acel copil in alta existenta a fost un adult care a violat un alt copil si nu a inteles raul facut.
Acum are ocazia sa inteleaga.
Legea cauzei si a efectului nu greseste niciodata.
Totul se plateste mai devreme sau mai tarziu, exact cu aceeasi moneda.
Nu merge cu Doamne Doamne iarta-ma, ca Satana este de vina ca m-a ispitit, etc.
Doar daca intelege cu adevarat raul facut si regreta atunci se diminueaza si pedeapsa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O va face.dar deocamdata a fost acuzat de satan si alde tine ca abuzeaza de puterea lui ingradind libertatea ingerilor si vointa oamenilor. daca Dumnezeu termina raul de la inceput, toti a-ti fi spus; vedeti ca am avut dreptate? Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru si sa facem faptele la care ne indeamna cugetul. unii asculta sfaturile lui si traiesc crestineste.altii sant atei,ori satanisti, si fac si ei cum cred, unii urmandu-si instinctele si voia lui satan, altii traind dupa bruma de educatie primita in scoala ori, acasa la parinti.cine l-a scos pe Dumnezeu din viata lui,l-a scos si din societate, din scoala, din spitale, deci nu poti intreba asa ceva cata vreme ai ales sa traiesti in pacat, neascultand poruncile lui.la judecata el va indrepta lucrurile, si cine va trai, va trai vesnic, iar cine se face vinovat, va plati.

| BlackSulphur a răspuns:

Din cate stiu eu, o mare parte din cei care patesc asa ceva in copilarie (si altele) ajung sa se sinucida. Tot raul spre bine?

| BlackSulphur a răspuns:

Pai, se presupune ca suicidul este cel mai mare pacat.

| sappy a răspuns:

Inainte de Dumnezeu,fiecare dintre noi avem puterea de a gandi si de forma o educatie copilului, in cazul asta mi se par vinovati si parinti, ce vroiai ca Dumnezeu sa-l trazneasca pe violator, priveste in jur, aici noi decidem pentru noi.Fiecare om este Dumnezeul lui si va raspunde personal pentru ceea ce face!

| Ben00 a răspuns:

In crestinism aceasta lume nu este un loc de penitenta. Fiecare om isi arata purtarea, buna sau rea; fiecare are libertatea de a face orice grozavie. Daca criminalul ar fi pedepsit imediat, ar fi prevenit, si-ar retine faptele si un potential criminal ar fi indreptatit la viata in vesnicie.

Un batran trecut de 80 ani mi-a raspuns ca viata asta este un flash, un fulger. Poate ca asa este.
Ateul intelege ca totul se petrece aici si nu exista nimic altceva pentru un individ. De asta pentru el incalcarea dreptatii aici inseamna un eveniment final, imposibil de reparat ulterior incetarii vietii unui individ.

| dogee92 a răspuns:

KhLUDCiprian : ai "dreptate" : "Dumnezeu nu condamna violul "!?
Eu ti.am mai zis : "PUTINA CUNOSTINTA TE FACE ATEU "!winking
Observ multi "atei" pe TPU care sustin ca ei citesc, ca studiaza mai mult decat crestinii! Ca sunt mai intelepti.Insa,adevarul trist, este ca ei nu studiaza,( spunea cineva "Voi spuneti ca nu exista baieti perfecti decat in carti, dar voi nici macar nu cititi!". Asa este si cu voi "ateii". Sunt multi care au la activ, DOAR Abecedarul!winking.
Dumnezeu condamna violul! Vezi Decalogul happy.
Iti recomand, cu prietenie, cartea "Incepe sa traiesti"-Lucian Cristescu happy. Sau poti sa urmaresti pe youtube seminarul cu acelasi nume.
Astept pareri happy.