| XxRomaniaxX a întrebat:

Am o problema. De vreo 4 luni de zile am aflat de hula împotriva duhul sfant și mă tot gândesc la asta. Fac terapie și am tulburare obsesiv compulsiva (emotionala). Problema nu e asta – vreau să mă gândesc tot mai des și parcă îmi place. Ce sa fac? Uneori nici nu regret, e doar în gand (Fără comentarii de la ateisti, va rog. De la Creștini Ortodoxi).

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu e clar definit ce inseamna "hula impotriva Duhului Sfant". Deci fiecare intelege prin asta ce vrea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Fac terapie și am tulburare obsesiv compulsiva"

axeaza-te pe sanatatea ta, lasa biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am înțeles niciodată treaba asta cu hula și față de Dumnezeu ură asta atâta de bolnavă mintală...

| KovacsB a răspuns:

Si ti-ai creat cont nou ca sa pui intrebarea asta?

| EestiSodalane a răspuns:

Hula împotriva Duhului Sfant nu înseamnă ce crezi tu că înseamnă. De fapt înseamnă să vezi minunile clare făcute de Dumnezeu și să zici că-s de la diavol sau pur si simplu sa le respingi. Nu te îngrijora de gandurile vulgare, alea-s altceva. Marturiseste-le la duhovnicul tau si ignoră-le că sunt doar ispite de la diavol.

| Tputpu35 a răspuns:

Frate iti recomand sa nu o faci, nu cred ca e ok sa iti bati joc de orice religie, indiferent care ar fi ea