| Jardelin a întrebat:

Am o propunere pentru voi, ateii militanţi:
Fratilor, nu v-aţi saturat sa înjuraţi şi să bălăcăriţi Biserica? Ce mare realizare o fi să te legi de cineva care nu reacţionează, ci te iartă şi-ţi înţelege rătăcirile şi prostia. Sincer va spun, sunteţi la fel de credibili şi eroici precum Fedor Emelianenko snopindu-l pe Mîndruţă (scuze Fedor pentru comparaţie)!

Prin urmare, de ce nu vă apucaţi să înjuraţi Moscheea şi Islamul? De preferat ar fi într-o ţară musulmană, sau macar prin marile oraşe ale Europei, unde tocmai au crescut mari copiii imigranţilor musulmani...

Hai, că astfel o să fiţi credibili! În plus, aşa aveti sansa să ajungeţi primii martiri ai ştiinţei, materialismului didactic şi ateismului militant! Aş da orice să vă văd portretele zugrăvite cu aură de bec electric sau neutron în Institutele Ştiinţifice şi Universităţile care vor accepta jertfa voastră martirica in numele evolutionismului!

(Desigur, ultima parte a postarii este o gluma, personal nu doresc mucenicia niciunui ateu! happy )

51 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Fac parte din lume. si din spatiul spiritual al nostru, de cand cu netu si media. Le dai prea muci (much) importanta.

Vezi mai degraba ce zice popa asta.

https://www.youtube.com/watch?v=XmSm120gFlQ

Dumnezeu a ales un tanar ateu din Australia pentru a tine candela aprinsa la pestera Sf Antonie. Si dintre ei se pot ridica oameni buni.

Si pe urma zi bogdaproste ca nu-ti fac cartile unii ca Stalin si Beria.

| LaLaura a răspuns:

Dar tu nu te-ai saturat sa tot te iei de atei, pe acest site aceasta joaca de-a soarecele si pisica contra si pro atei e de exact 3 ani ( de cand sunt membru), si sincer eu m-am saturat sa tot vad discutile astea.
Fiecare om e liber sa creada si sa faca ce doreste ( atat timp cat respecta legalitatea dar si moralitatea, iar daca nu le respecta - au probleme grave de comportament si de neuroni lipsa).
Nu cred in biserica, dar asta nu inseamna ca o injur, o respect pentru ca face parte din traditie, dar doar atat.
Parerea mea e ca sunt un om cu capul pe umar si cu moralitate si nu ma injosesc cu injurii happy.

| Jardelin explică (pentru LaLaura):

"Dar tu nu te-ai saturat sa tot te iei de atei"

Pai categoria se cheama "Religie", nu "Ateism", iar cei care se baga pe aici cu combaterea sint ateii. Desigur sint bineveniti, poate din postarile ceredinciosilor mai inteleg cite ceva cum e cu credinta in Dumnezeu! Daca insa nu ne-ar ataca si nu ne-ar face albie de porci, ar fi si mai bine!

| Jardelin explică (pentru LaLaura):

"Nu cred in biserica, dar asta nu inseamna ca o injur, o respect pentru ca face parte din traditie, dar doar atat.
Parerea mea e ca sunt un om cu capul pe umar si cu moralitate si nu ma injosesc cu injurii"

Sa stii ca apreciez atitudinea ta! Ce bine ar fi daca toti ateii te-ar copia!

| LaLaura a răspuns (pentru Jardelin):

Eu nu te atac, si nu vad de ce as ataca credinciosii, sincer, n-am nimic de castigat, ma umilesc chiar. happy. Provin dintr-o familie de credinciosi ( bunica, rudele de la tara- in mare parte), dar tata e ateu, am fost credincioasa convinsa pana pe la varsta de 16 ani, am renuntat sa mai cred in religia ortodoxa deorece parerea mea e ca nu spune tot adevarul, si prefer sa cred cate putin din fiecare religie ( legat de reincarnare, noroc - pietre care aduc noroc, si alte lucruri de acest gen - care religia ortodoxa le interzice). Plus ca am avut o soara care a murit la 2 zile dupa nastere ( era mai mare cu un an decat mine- deci, eu nu o cunosc), si logic ca nu a fost botezata, iar daca nu esti botezat, ramai cu pacatul mosteners si deci, intri in iad - lucru acesta mi s-a parut oribil si am renuntat sa mai cred in ortodoxism).

| LaLaura a răspuns (pentru Jardelin):

Nu cred ca e vorba daca esti ateu sau nu, am cunoscuti multi credinciso care imi spuneu sa mor cat mai repede cu tot cu familia mea pentru ca dadeam mancare la cainii maidanezi, ci pur si simplu tine de cresterea ta, de atitudinea ta si de bunul tau simt.

| Alcyon a răspuns (pentru Jardelin):

De-asta am propus acum cateva luni (desigur, la mod ironic), ca ateii sa aiba si ei categoria lor, ca sa nu mai simta nevoia sa spameze sectia religie cu tot soiul de topicuri de genul: *** religion. Nu intelegeam ce-i cu atatia omuleti anti-religiosi pe forumul asta, pana am aflat faptul ca adminii site-ului sunt atei happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

"am propus acum cateva luni (desigur, la mod ironic), ca ateii sa aiba si ei categoria lor"... esti actor? Daca nu, conform logicii tale n-ai ce sa cauti la categoria filme. Esti savant? Daca nu, n-ai ce sa cauti la stiinta. Esti bucatar? N-ai ce sa cauti la culinar. Mai vrei exemple? Eu zic sa facem pentru fiecare special ca tine cate o categorie noua. Nu de alta dar nu esti nici actor, nici bucatar, nici sportiv, nici savant, etc. Nu esti multe deci conform tie, tu n-ai ce sa cauti pe TPU.

Apropo, stiai ca n-ai ce sa cauti nici la religie? Religia tine de TOATE religiile nu doar de crestinism. Majoritatea habar n-aveti cu ce se mananca "religia". La acest capitol sunteti mai varza decat varza. Deci daca vrei sa se faca diverse categorii, sa se faca pentru crestini, hindusi, musulmani, etc.

Hai sa complicam putin treaba la religie.

Esti constient/a de faptul ca reigia crestina este impartita in 42000 de ramuri (give or take)? Daca nu, felicitari, ai invatat ceva nou. Ei bine, sa se faca 42000 de sub-categorii la "crestinism" pentru ca dupa logica ta, un ortodox n-are ce sa caute la catolici, etc.

"desigur, la mod ironic"... si eu tot "la mod ironic" propun aceste separari.

| Jardelin explică (pentru LaLaura):

"am renuntat sa mai cred in religia ortodoxa deorece parerea mea e ca nu spune tot adevarul"

Laura, Adevarul nu-l va sti nimeni niciodata de-a intregul! Pentru ca Dumnezeu care este nemarginit nu se va descoperi niciodata oamenilor care sint marginiti. Pot oamenii cu mintea lor marginita sa cuprinda pe Dumnezeu care este nemarginit? Niciodata! Eu cred ca multe din tainele Sale ne vor ramine nedescoperite noua si dupa moarte, cind vom fi in vesnicie cu El.

Pe de alta parte chiar daca Adevarul nu-l vom cunoaste niciodata integral, ne putem apropia de El si cunoaste intr-o mai masura destul de mare. Dar pentru asta trebuie efort personal. Biserica iti ofera suport, ca sa zic asa, te indruma spre Adevar, te calauzeste, te invata CUM sa te apropii de Dumnezeu si cum sa fii ca sa il poti vedea pe El. Atit! Biserica in sine, NU te mintuieste pentru ca ea face ce tine de ea, iar tu trebuie sa faci ce tine de tine. Iar Dumnezeu va face ce tine de El!

Referitor la sora ta. Da, fiecare ne nastem cu pacatul stramosesc! Este o incarcatura pe care o avem atunci cind venim pe aceasta lume! Iar unul din motivele pentru care noi ortodocsii ne botezam copii fiind, si sintem scufundati in acea apa pura, este pentru pentru a sterge pacatul stramosesc. Numai ca uneori se intimpla ca unii copii sa moara inainte de a fi botezati! Ce se intimpla cu sufletele lor? Nimeni nu stie exact! Si stii de ce? Pentru ca Dumnezeu este mai presus de intelegerea noastra si nu stim exact ce va hotari cu acele suflete nevinovate. El este bun, blind si mariminos! Eu personal cred ca va primi acele suflete inocente in Rai! Si mai cred ceva: cred ca tu Laura te vei intilni cu sora ta in Rai! Pentru ca Dumnezeu te iubeste si pentru ca te iubeste, vrea ca tu sa fii fericita! Dumnezeu nu are pe nimeni de pierdut! Sa tii minte asta!

| LaLaura a răspuns (pentru Jardelin):

M-am referit adevarul ascuns de preoti, au fost multe evanghelii scrise, dar preotii ortodoxi pe vremea aceea au acceptat doar cateva, de ce? pentru ca trebuia sa pastreze acea urma de credinta - puritate, cum ca Iisus nu avea o sotie ( era obligatoriu pe acea vreme ca un barbat pana in 30 de ani sa se insoare), in fine multe alte lucru de acest gen.
Merg la biserica, aprind lumanare, stau la slujbe ( in place sa ascult, e frumos si pur), dar nu stau sa fac matanii si alte lucru pentru ca nu stiu ce pacate fac - parerea mea e ca nu sunt o pacatoasa atat de mare, ca un preot ( unii nu se pot numii preoti) sa imi dea sa fac ceva. Incerc sa fiu buna cat pot eu, sa am un suflet pur, dar nu cu ajutorul bisericii, sau a lui dumnezeu, ci cu ajutorul meu si a persoanelor dragi mie.
Sunt vegetariana, ma intreb acum cati credinciosi sunt vegetariani sau vegani, cati tin la ce a dat dumnezeu, si e fals ca dumnezeu a dat sa mancam carne ( nu cred ca ne-a dat sa ucidem cu sangere rece si sa fim lacomi cu carnea, sa ne satisfacem nevoile in loc sa incercam sa traim in pace si armonie cu toate vietuitoarele).
Nu cred ca caracterul nostru depinde de o persoana fie aceea si a tot puternica, cu depinde de noi, de alegerea noastra in a distinge bine de rau, in alegerea noastra de a traii pasnici alaturi de tot Pamanutul, iar asta nu are nimic de aface cu credinta in dumnezeu, ci are de aface cu noi.

| RAY a răspuns:

Ce legatura ai tu cu iisus? la cum te comporti eu nu vad ca ai vreo legatura cu el, cred ca duci lipsa de comunicare sociala si te retragi pe aici sa ne judeci pe noi, iisus spunea sa nu judeci tu judeci, asa sunteti voi crestini toti o apa si un pamant

suntserios
| suntserios a răspuns:

BOR este de departe cea mai corupta biserica din toate religiile, BOR nu are nimic de a face cu credinta, e doar o afacere cu care popi is umplu burdihanele

| Jardelin explică (pentru suntserios):

Se discuta despre BOR?! Problema mea era de ce nu sinteti zmei si cu musulmanii, eventual pe acolo pe la ei printre dune de nisip!

| Fatamuntilor a răspuns:

Precizez NU sunt ateu,dar asta nu ma impiedica sa-mi spun parerea!
Mai Jardelin,te plateste cineva sa faci propaganda?
Serios,nu poti convinge un ateu sa aiba aceeasi pareri ca un crestin /credincios...
Sunt doi poli opusi / alfa si omega / liniii pararele,intelegi?
Am citit aici si am inteles ca mai degraba un crestin / credicios a trecut la ateism, invers, mai greu/deloc.
Personal si eu am fost deranjta (uneori ) cand ateii se,, luau'' de crestin, dar cred ca se ia de credinta / doctrina / biserica, si nu cred ca are ceva cu persoana in cauza!

| Jardelin explică (pentru Fatamuntilor):

"Mai Jardelin, te plateste cineva sa faci propaganda?"

Doamna doctor, cui sa fac propaganda sau la ce? De unde ai tras concluzia ca vreau sa conving ateii de ceva?

Te rog citeste mai cu atentie sa intelegi sensul intrebarii. Am vrut doar sa scot evidenta "curajul" si "barbatia" ateilor care se iau tare in gura cu crestinii. Daca ar sta fata in fata cu un musulman, si nu neaparat in lumea araba, ci undeva mai aproape prin Europa noastra musulmanizata, alta le-ar fi atitudinea.

Te rog inca o data fii atenta cind citesti intrebari si alte postari (macar pe ale mele) ca sa prinzi corect sensul lor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Ce treaba am avea cu musulmanii daca cica 99% din romani sunt ortodocsi (asa au zis nenii de la bor, ca 1 % nu poate decide cum sa fie folositi banii celorlalti, fiind vorba de finantat biserica ortodoxa)? Si iar il citez pe Gaia "Dar daca tot e sa o ardem gen "sa ne luam de musulmani", tu de ce nu mergi la ei sa-i convertesti? Pe aia extremisti de preferat. Daca reusesti sa-i convertesti, o sa fi credibil. Ai si tu sansa de a ajunge martir al crestinismului." Intr-o tara democrata, islamul poate fi combatut, asa ca si daca acel 99% ar reprezenta numarul lor si religia lor ar incalca niste drepturi, tot ar exista atei militanti.

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Pai eu de ce sa ma convertesc la islam, care e ideea? Te iei dupa ineptiile lui Gaia?

Problema e la voi ca luptati, vezi Doamne cu creationistii, cu toti de pe planeta asta, dar in realitate numai cu crestinii pentru ca sint mai blinzi si nu va baga in seama! Daca v-ati fi facut curaj putin si pe undeva pe unde sint mulsulmani ati fi spus "Alah nu exista! Sinteti niste indoctrinati! Afara cu religia musulmana din scoli!", in secunda doi erati cu gitul taiat! Pricepi? Asta era ideea, ca si cum eu ma dau smecher in fata unui copil de 10 ani, iar cind apare unul de 20 campion national la mardeala, ma fac mielusel.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Sa-i convertesti tu pe ei, asa cum incerci, sau crestinii, in general, incearca atunci cand afla ca x-ulescu nu le impartaseste credinta.

Ideea e ca in Europa nu se pune problema de teocratie, asa ca daca religia in scoli incalca dreptul la libertatea constiintei, cum am zis mai sus, existau niste legi care ma aparau de dezaxatii aia bolnav mintal, in tarile lor bolnave, legile ii apara pe ei. Nu cred ca se da cineva smecher in fata ta degeaba. Popii fura, ti-o arunc in fata cand ii lauzi, cu versete din biblie daca e nevoie (stii, vinde tot ce ai...), creationismul e minciuna, ti-o arunc in fata cu versete din biblie (ordinea creatiei, logica ei; daca animalele au fost create inaintea omului, cand nu exista moarte, de ce au leii dintii asa mari? laughing, daca s-au schimbat apoi, accepti de fapt ca sunt rude cu pisicile, ei, oamenii seamana mai mult cu cimpanzeii decat pisicile cu leii, si cum putea apa sa fie in stare lichida in lipsa Soarelui? s.a.m.d.), daca negi evolutia, de ce ai incredere in medicamente?, daca ai incredere in dumnezeu, de ce ai nevoie sa te rogi? de ce mergi la doctor? daca crezi ca e atotputernic, de ce simti nevoia sa-l aperi? eu m-as simti jignita sa vina un copil de 2 ani sa ma apere de un paianjen, sa zicem. Sunt sute sau mii de intrebari de genul. Si cel mai important, Romania e tara crestina, ortodoxa, cu ortodocsii e baiul, ca ei cred ca daca reprezinta majoritatea, minoritatea nu are drepturi. Exista mult mai multe religii decat stii, si crestinismul e impartit in zeci de mii de secte, oamenii se apara de cei care ii ataca, e legal, se numeste legitima aparare, pam pam.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Jardelin):

,,Doamna doctor ''' asta e tare laughing
NU traim in lumea araba, asa ca acesta discutie nu-si are locul
Am citit cate ceva despre credinta lor din cate stiu eu are ce are cu ai lor.
Constitutia si drepturile omului de da dreptul la libera alegere.
Tu zice ca daca am trai ca si mulsumani si ar veni ateii sa se ia in gura cu ei ar avea de suferit (ateii)

| Mădă0611 a răspuns:

"Ce mare brânză o fi să te legi de cineva care nu reacţionează, ci te iartă şi-ţi înţelege rătăcirile şi prostia." rolling on the floor ai tras ceva alcool de dimineata?

Vad ca amintesti de islam, poate mi-ai citit intrebarea, articolul e vechi si discutia cu tanti; era vorba despre isis aia ca rapeau fete si te transformau in sclavele lor sexuale. Da-mi o mitraliera sa-i ciuruiesc si apoi pot sa ma omoare, nu mi-e frica de moarte, cum va e voua, desi pe voi va asteapta dumnezeu, sau nu credeti asta de fapt? devil

Constitutia Romaniei imi garanteaza libertatea constiintei "Constitutia Romaniei, republicata in 2003.
"Art.29 - Libertatea constiintei
(1) Libertatea gandirii si a opiniilor, precum si libertatea credintelor religioase nu pot fi ingradite sub nici o forma. Nimeni nu poate fi constrans sa adopte o opinie ori sa adere la o credinta religioasa, contrare convingerilor sale.
(2) Libertatea constiintei este garantata; ea trebuie sa se manifeste in spirit de toleranta si de respect reciproc." (dupa Deuteronom, cap 13, asta e copy-paste-ul meu preferat), aaaadiica, nu ai voie sa ma stresezi cu absolut nimic legat de religia ta, deci, mai incet cu clopotul, mai incet cu amenintarile cu iadul, incetati cu indoctrinarea oamenilor, religia in scoli este o incalcare a dreptului amintit mai sus, biserica nu are absolut nici o treaba cu absolut nimic, sa isi vada de oile ei, ele sa plateasca daca vor, nici un ban de la stat sa nu intre in buzunar unui popa, pasajele din cartile "sfinte" unde se instiga la ura, violenta, ucidere impotriva necredinciosilor sa fie scoase, ca religia lucreaza cu minti slabe, e usor sa faci un criminal dintr-un copil, s.a.m.d. (revin cu idei daca nu uit sa imi amintesc)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Lasa-i! nu mai arunca margaritarele... ci pastreaza-le pentru tine

| Alphawolf a răspuns:

Tu vorbesti serios sau trollezi? Biserica ma iarta si intelege? Uhha! Sunt profund impresionat! Exact de asta aveam nevoie, de abureli, gogosi fara continut.

Afla prietene ca eu nu iert ticalosia, lenea, paranoia si prostia. Biserica(aia a ta) doar imprastie vorbe fara continut, altceva nu stie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Dar de unde iarta? Eu am vazut numai acu' ceva timp la TV o tipa care era in proces cu BOR-ul pentru teritoriu.

| Jardelin explică:

Parca s-a mai inviorat putin forumul asta, nu?

Haideti ateilor, fiti curajosi si artagosi in continuare cu crestinismul! Si nu uitati sa ne reamintiti ca trebuie sa intoarcem si celalalt obraz!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Trebuie, asa cum trebuie sa va iubiti aproapele, care cica doar in vt era cel de aceeasi credinta, si in caz ca nu stiti ce inseamna pentru "tatal vostru" a iubi sau iubirea: http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=13

| Jardelin explică:

Boss, nu e chiar asa!

1. Nu te lua dupa ce spun unii pe Internet. Putine obiecte sint din aur sau suflate cu aur. Daca ar fi asa mult aur la biserici si la popi ai auzi numai de jafuri! Ori situatia nu sta chiar asa.

2. Referitor la taxe, sa stii ca si biserica plateste taxe. La toate salariile celor remunerati de biserica se plateste CAS, impozitul salarial, etc.

3. Ori fi si preoti care nu fac misiune pastorala si care trateaza indatorirea lor ca o afacere, nu zic nu. Dar din fericire nu sint asa multi! Majoritatea preotilor de mir duc un trai decent, fara a se chema asta opulenta, o alta categorie o duc ceva mai bine (din fericire nu sint asa multi), iar o alta categorie traiesc modest. Meseria de preot nu e chiar asa banoasa! Periodic se publica statistici cu cele mai rentabile meserii si niciodata nu apare acolo preotia! Te-ai intrebat de ce? Pentru ca pur si simplu NU se cistiga! Daca meseria de preot este asa banoasa cum se face ca lumea nu se inghesuie sa se faca preot?

4. Statul baga bani in biserici mai putin decit crezi. Nu te lua dupa aberatiile care se scriu pe aici cu miliarde de €, paduri, terenuri, etc., etc. Nu uita totusi ca biserica face o multime de acte de caritate, are scoli proprii, spitale, clinici, cantine sociale, spitale paleative, camine de batrini, iar toate astea se tin pe cheltuiala bisericii. Asa ca daca statul da niste bani, acei bani se intorc inapoi in societate prin activitatea de caritate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesanta mentalitate. Tot timpul cand citesc astfel de aberatii ma gandesc la mentalitatea de "batausul scolii". Intr-a 8-a am avut un coleg destul de inalt si bine facut in clasa cre se credea miezul din fanta si se lua de toti. In ultimele zile a venit la mine si mi-a dat o palma ca de ce i-am zis dirigintei ce o facut el. M-o vazut mai mic si o zis "il bat usor, se sperie de mine". Dupa 3 secunde era pe jos. A sunat clopotelul, a venit diriginta in clasa si el s-a apucat sa planga ca l-am batut.

Exact asa esti si tu. Exact asa sunteti majoritatea crestinilor. Ati dat si inca dati palme iar cand unii se satura si va bat voi va apucati sa plangeti urland "da de altii de ce nu te iei? de ce doar de noi astia cuminti care nu facem nimic rau?". Jalnic.

"de ce nu vă apucaţi să înjuraţi Moscheea şi Islamul"... cine zice ca nu o facem (unii)? Eu o fac. Daca religia ta indeamna la ura, discriminare, etc, ea TREBUIE criticata.

De ce ne luam mai mult de crestinism? Pai e simplu, deoarece in Rromania, crestinismul e cea mai raspandita religie. In scoli esti fortat sa participi la ora de crestinism. Din cauza crestinismului multi nu au drepturi egale. Mai vrei exemple?

Ce rost are sa vorbesc in Rromania de islam? Cam cat de multe stii tu legat de islam? Mai mult ca sigur esti mai varza decat varza la acel capitol.

Esti jalnic. Esti exact ca acel coleg care a inceput sa planga.

Dar daca tot e sa o ardem gen "sa ne luam de musulmani", tu de ce nu mergi la ei sa-i convertesti? Pe aia extremisti de preferat. Daca reusesti sa-i convertesti, o sa fi credibil. Ai si tu sansa de a ajunge martir al crestinismului.

| Alcyon a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e jalnica, pur si simplu si-a spus opinia, la fel cum o faceti si voi de altfel. Tot puneti placa: noi nu discriminam, noi nu facem, nu dregem, dar daca spune cineva ceva ce nu va e pe plac, sariti de fund in sus si incepeti sa urlati. Off topic: ma-ntreb cine dracu o sa stea sa citeasca toata polologhia pe care ai postat-o.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

Pe acelasi model de logica nici plansul colegului meu nu a fost jalnic nu? El doar si-a exprimat opinia. Daca te apuci sa dai palme in stanga si in dreapta dupa care cineva vine si te bate iar tu mergi la mami zicand ca esti victima, conform logicii tale nu e o actiune jalnica nu? Tu chiar esti o victima care isi exprima opinia (ma faci sa rad). Batausul scolii se plange ca ia bataie si nu-i convine motiv pentru care urla "da de ce nu te iei de altul ca si ala a inceput sa bata, de ce te iei de mine, nevinovatul".

Felicitari, si comentariul tau este jalnic.

" cine dracu o sa stea sa citeasca toata polologia pe care ai postat-o."... tu. Sau sa inteleg ca tu nu citesti tot dar comentezi fara sa stii despre ce vorbesti? Interesant.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze, am vrut sa-ti premiez raspunsul cu "folositor si inteligent", dar am evaluat pe dos(nu stiu ce-am avut in cap).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

E ok, oricum nu ma dau in vant dupa acele puncte.

"nu stiu ce-am avut in cap"... probabil te-au ametit aberatiile userului la care i-am raspuns.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Alcyon):

Eu am citit.
Deja te vad ca pe cineva, as fi crezut ca esti persoana respectiva, dar am ochi de detectiv, deci nu, asa ca intreb, esti de acord cu tot ce face biserica? Jardelin zice de biserica, se victimizeaza atacand ("te iartă şi-ţi înţelege rătăcirile şi prostia"), misto, sau ca sa-l citez pe Gaia, interesanta mentalitate.

| Alphawolf a răspuns (pentru Alcyon):

Alcycon, este simplu ca buna ziua, dar tie iti scapa din cauza tendintei de a crede.
Religiosi vin cu niste idei cu pretentia de adevar(le-au introdus in societate), iar ateii cer dovezi si argumente pentru ele. Religiosii, desi nu au dovezi si argumente(bune), nu pot renunta la ideile lor(fiind indoctrinati cu ele fac parte din modul lor de a gandi), astfel incearca sa-si sustina ideile, insa argumentele lor sunt sub orice critica, slabe, copilaresti(subiective), argumente pe care ateii nu le pot accepta, nu-i lasa ratiunea. Deci, religiosii au venit cu pretentii, ateii doar cer sa-si justifice pretentiile, obiectivitate pentru acele idei de care se agata religiosii. Fiecare crede ce vrea, dar cand se vine cu pretentii, ele trebuie justificate. Adevarul trebuie justificat, el trebuie sa fie obiectiv, el nu poate fi stabilit prin credinta(cum au facut-o si au pretentia religiosii). Asta e nesimtire! Nu am nimic cu credinta omului, dar sa si-o tina pentru el(intima), sau sa si-o spuna ca parere, nu sa aiba pentru ea pretentia de adevar si sa si-o introduca in societate fara sa si-o sustina cu nimic concret. Si tot ei se plang?!

| Alcyon a răspuns (pentru Alphawolf):

Ateii i-au criticat de multe ori, intr-un mod extrem de agresiv pe crestini (jignindu-i in mod deschis)... si cand se-apuca unul dintre ei sa faca ACELASI LUCRU, sar toti in sus. Tu nu vezi ca de fapt sunteti cu totii orbiti de ura?

| Alphawolf a răspuns (pentru Alcyon):

Doar ideile sunt urite, persoana nu poate fi, ea nu e cunoscuta. Caracterul(si faptele) unei persoane nu poate fi dat doar de aceste idei religioase. Orice persoana are plusuri si minusuri, toti suntem constienti de asta. Pot intelege greselile oamenilor, dar nu pot tolera minciuna, prejudecata si paranoia(daca le-as tolera ar fi ca si cum nu m-ar deranja mizeria).

Ateii cer obiectivitate, ideii valabile pentru toata lumea, dar crestinii ignora si persevereaza in subiectivism, insa problema este ca subiectiv(fiecare cu varianta lui) nu ne-am mai putea intelege, plus ca subiectivismul e tendentios, ignora dreptatea. In subiectivism, nu se poate intelege crestin cu crestin(sunt n religii si secte), in subiectivism nu se poate ajunge la un numitor comun(pentru ca lipsesc dovezile si justificarea). "Fiecare crede ce vrea", dar totul e cu urmari, provoaca efecte, iar asta cere responsabilitate. - Timpul nu se poate da inapoi.

Banuiesc ca nici nu te-ai gandit ca poate ei(crestinii) isi merita acea critica... Crestinii sunt datori cu dovezi si explicatii, nu ateii. Sa-si plateasca pretentiile. Totul, absolut totul se plateste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eroi.iti dau lacrimile cand vezi atata curaj si determinare.mie mi-au pus-o pe ganduri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"firati voi ateilor care va tot luati de biserica saraca si nevinovata " dar tot tu incepi acest taraboi. ai decazut mult sub statulul de penibil. serios

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Nu asta era sensul intrebarii, Deliryus! Nu faptul ca va luati de biserica era problema, ci faptul va dati smecheri in fata unui adversar blind si necombativ. Si ca de obicei, cei care se dau smecheri sint de fapt niste lasi. Daca v-as pune in fata unor musulmani, cu scopul de a le explica lor cum ca Alah nu exista, ca e un zeu, etc, v-ati caca pe voi inainte de a deschide gura!

Sau mai exista o varianta, ceva mai sigura! Deliryus, curajosule, macar ai avea curajul de acolo de acasa de la tine sa intri pe niste forumuri musulmane sa le explici lor cum e cu Alah zeul si cu indoctrinarea religioasa? Nici macar asa, pentru esti un las care face pe el de frica! In ateism nu exista martiraj!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Las? la 16 ani am plecat de acasa pe banii mei, in liceu am trecut cu brio si avand si munca pe langa. cum crezi ca am trecut mai departe? crezand in puterea mea. du-te si boceste la sfanta cruce sa te lase sa te trezesti si maine, om patetic ce esti.
nici o data nu m-am considerat mai "jmecher" sau destept pentru ca sunt ateu. m-am considerat norocos. sunt un om pe care familia lui se poate baza. si poate si o nevasta si copil in viitor, nu un patetic ca tine care la prima problema ia lumanarea si se duce la biserica si cere indurare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Crestinismul e "blind si necombativ"? :)) http://goo.gl/x80h4n Ce-mi plac discutiile cu tine, mai spune-ne, sau spune-mi despre cat de blind si necombativ e crestinismul. 8->

Musulmanii n-au treaba cu mine, deocamdata, dar tu tot zici ca esti dator sa anunti lumea de venirea sfarsitului si care ar fi salvarea, de ce nu faci de ti-a cerut dumnezeu cu ei? ca noi, fiind atei, suntem nebuni, asa scrie in biblie, deci oricum nu pricepem, cu musulmanii ai sanse, si in ateism exista martiraj, doar ca ar fi culmea sa facem sfinti din oamenii omorati de niste minti bolnave pentru ca au inceput sa inteleaga ce si cum e lumea.

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Am scris in loc de crestinism - ateism:

https://www.google.ro/......ps?/search

Nu am timp sa-ti explic istoria crestinismului. Lucrurile stau diferit fata de cum crezi tu. Sau ma rog, trebuie intelese altfel.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Ateii n-au folosit metodele alea, sunt idei date de dumnezeu, oricare ar fi el, creaturilor, ăăăă, creatilor lui, plus ca aia despre care e vorba in articolele date la cautarea web, erau comunisti si aveau treaba cu anti comunistii (astia smulgeau unghii, botezau studentii de la teologie in oala lor de noapte, ii distrugeau psihic, ii "reeducau"), si mega diferenta e ca ateii nu au vreo doctrina, deci sunt pe cont propriu smug, n-au carti in care se cere pedepsirea necredinciosului, si nu propovaduiesc in stanga si in dreapta iubirea de aproape.

| vioricavio a răspuns:

In primul rand fiecare e liber sa gandeasca ce vrea si cum vrea.Fiecare e liber sa creada sau nu in ceva.
Dar daca esti credincios nu poti trece cu vederea hotia si lacomia celor care conduc bisericile,cel putin din Romania. Toti vor doar sa adune cat mai multi bani,sa faca biserici si catedrale de zeci de milioane de euro doar ca sa si sporeasca ei avutia. Se folosesc de moaste si de sfinti sa prosteasca lumea si sa mai stranga niste bani, fac sfinti peste noapte si noi sarbatori, doar sa aiba un motiv in plus pentru a castiga si asa mai departe. Au ajuns sa ceara sau sa impuna primariilor sa doneze a anumita suma de bani pentru catedrala aia a "neamului" care de fapt e a lor nu a poporului, dar nu se agita sa ajute sutele de mii de necajiti din tara asta care nu au ce pune pe masa sau nu au unde locui si stau pe strazi cu copii. Asta ar trebui sa fie scopul bisericii, sa ajute nu numai sa ceara si sa si umple buzunarele! Exemple ar fi foarte multe dar vreau sa ma limitez.Biserica doar profita de credinta oamenilor si de speranta lor intr un ajutor divin pentru a trai mai ine si pentru a scapa de probleme.Si ca sa nu uit... spui ca ne iarta si nu ne ia in seama greselile...pai eu una nu i iert si nu le iert nimic pentru ca nu merita!

| vioricavio a răspuns:

Ia voi astia care va considerati "credinciosi" si sfinti mergeti si cantati la alta masa. Habar nu aveti ce inseamna sa fi credincios. Va bateti gura de pomana pe aici poate mai convingeti cativa "pacatosi" sa creada in povestile voastre sa va mariti numarul donatorilor care va umplu buzunarele.Asa ca faceti propaganda in alta parte, pentru ca lumea sau astia "pacatosi' s au saturat de voi astia sfintii care tot incearcati sa ne aduceti pe calea cea dreapta! In loc sa va bateti gura aici mai bine bateti-va la mai marii bisericii sa mai scoata de la "saltea" si sa mai ajute nevoiasii, caminele de batrani, spitalele si asa mai departe. Ca voua va place sa ajutati doar din gura si sa fiti ajutati "material" ca nu va mai saturati odata!

| ArthurKn a răspuns:

Troll

| Skylimit a răspuns:

Buna.ce dracu' mai esti si tu. Eu sunt elev in clasa a 9-a si personal m-am saturat de religia pe care ne-o toarna in gat. De ce ma trebuie sa fiu eu crestin ortodox? De ce nu pot alege? De ce m-am nascut "pacatos"? Te rog sa-mi dai niste raspunsuri logice nu-l baga pe "d-zeu". Poti? Nu poti pentru ca il ai numai pe ala la care te rogi sa te ierte pe tine, pacatosul.As intra in discutia asta legata de biserica si bani, dar nu. Cred ca am spus destule. O viata frumoasa cu rugaciuni zilnice la el.

| Jardelin explică (pentru Skylimit):

Cine-ti toarna religie pe git, Skylimitatule? Te obliga cineva din tara asta intr-un fel sau altul sa fii religios si sa crezi?

Fii ce vrei! Nu-i pasa nimanui de alegerea ta!
Alege ce vrei! De asemenea, nimeni nu te opreste!
Tu te-ai nascut sfint! Da, asa este! Tu nu te-ai nascut pacatos! Ai devenit pacatos!

Concluzia: vorbesti prostii! Nimeni nu te ostracizeaza, nimeni nu te constringe la nimic! Voi sinteti cei care va victimizati singuri, nu mai incapeti in lumea aceasta, va stau in git bisericile (de parca v-ar impinge cineva in ele), voi faceti misto de profii de religie, voi jigniti si atacati non stop pe cei care cred.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Un singur cuvant am de spus! Facepalm!

| Djnicnr a răspuns:

Nu vad ce treaba avem noi cu musulmanii si de ce ne-am dori sa ne vedem "portretele zugravite cu aura de bec sau neutron" (gen icoanele sfintilor)? Ateii nu incearca sa convinga pe nimeni cu forta ca Biblia e o carte de basme, pe cand inchizitia voastra a torturat si omorat milioane de oameni.doar pentru faptul ca nu au acceptat sa creada in povestile lor! Mai bine te duci tu si-i convertesti la credinta ortodoxa pe musulmani! Nu are nimeni nimic impotriva voastra, fiecare e liber sa creada in ce vrea iar injuriile vin de la oameni frustrati!

| Jardelin explică (pentru Djnicnr):

Si atunci ce cautati la rubrica "Religie"? Aceasta categorie se cheama "Religie" nu "Ateism". Deci tu vii si postezi la rubrica asta unde posteaza religiosii pentru a ne convinge si intoxica cu ideile tale.

Daca adminii acestui site ar infiinta o rubrica "Ateism" nu cred ca ar posta nici un religios acolo!

| Djnicnr a răspuns (pentru Jardelin):

"Si atunci ce cautati la rubrica "Religie"?"

Pai e fiecare liber sa-si spuna parerea in legatura cu "Religia", categoria asta nu e numai pentru credinciosi! Cand adminii acestui site vor infiinta si categoria "Crestinii ortodocsi", atunci sigur se vor gandi si la "Ateism"! Deocamdata asta e scopul categoriei "Religie", fiecare sa-si exprime ideile in legatura cu asta! Nu e categoria voastra si nici a BOR-ului!