| cherly23456 a întrebat:

Am pacatuit si am intretinut relatii sexuale cu mai mulți baieti.
Aprox 6 baieti.
Am avut o relatie cu cineva de 3 ani, restul doar aventuri.Cu ultimul sunt intr-o relatie de 10 luni de zile si sunt convinsă că el este alesul si nu as vrea sa o mai fac cu altcineva.
Cum pot sa cer iertare pentru ca am facut o cu atâția desi nu am fost sigură că vom fi impreuna?
Va rog ajutati-ma.
Si inca ceva. Cum as putea sa nu mai fiu egoista si sa nu mai îmi fie ciudă pe altii?
Vreau sa ajung o creștină mai buna, dar am momente cand nu ma simt destul de buna.
Nu am fost asa apropiată de Dumnezeu cum sunt din septembrie.
Anul acesta am inceput sa merg la biserica si sa citesc si biblia, sa ma rog seara.
Va rog ajutati-ma cum sa ma apropiu de el si sa ma simt indeajuns de buna.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietena, faptul ca iti constientizezi starea si iti vezi pacatul, este un lucru foarte bun. Dumnezeu este gata sa te ierte si te asteapta cu bratele deschise sa te intorci la El.
Marturiseste-i Domnului in rugaciune ce ai facut, cere-i iertare, asuma-ti responsabilitatea pentru aceste pacate si nu le mai repeta, evita orice act sexual pana in momentul casatoriei cu sotul tau, orice act sexual facut in afara casatoriei este pacat, dupa ce ti-ai cerut iertare, mergi mai departe cu Dumnezeu si nu-ti mai aduce aminte de acele pacate si nu le mai repeta, Domnul te iarta asa ca poti lasa acel lucru in urma ta.
Apoi, asigura-te ca faci alegerea corecta si te vei casatori cu o persoana buna si placuta Domnului, asigura-te ca te poti intelege cu el, ca nu poarta o masca temporara, nu te lasa purtata de emotiile de moment si de vorba ''nu mai gasesc altul ca el/ea'' analizeaza bine situatia si cere-i Domnului calauzire. Hristos te iubeste mai mult decat iti poti imagina vreodata, citeste noul testament si cunoaste-l pe Hristos, accepta-l ca mantuitor personal si Domn al vietii tale, si iti va umple viata de binecuvantari. Domnul sa te ajuta in aceasta cautare si umblare pe calea Lui. Ma bucur ca mai exista crestini ca tine care vor sa se apropie de Domnul si sa isi schimbe starea actuala si trecutul.

Iti recomand cu mare caldura urmatorul videoclip, eu l-am urmarit de nenumarate ori, cand ma simteam vinovat pentru esecurile mele intamplate cu ani in urma.

https://www.youtube.com/watch?v=_iu6JnniVTM&ab_channel=VideoCrestin

si acesta care se numeste ''Iubirea Lui Dumnezeu'' te va ajuta sa intelegi mai bine aceasta iubire neconditionata, care nu se schimba in functie de ceea ce faci sau nu reusesti sa faci.

https://www.youtube.com/watch?v=-Xd4FKp4Bj8&t=3s&ab_channel=SiempreJesus

Un preot spunea ''Dumnezeu ne iubeste oricand, suntem copiii Lui, El spune (cand esti bun, te iubesc cu o dragoste care ma bucura, cand esti rau, te iubesc cu o dragoste care ma doare''

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ti-ai facut Wassermanul?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te apropii de Dumnezeu, se întâmplă ceva. Diavolul lovește tare de tot. Îți spun asta ca să fii pregătită.

| mentholinks a răspuns:

Indraznes-te. Pacatele iti sunt iertate.

| CostinAlamariu a răspuns:

Iti recomand sa iti gasesti un preot duhovnic. Cineva la care sa te spovedesti si care sa te indrume in viata duhovniceasca.

TPU n-o sa te ajute. Jumatate din userii de aici sunt idioti atei care cel mai probabil traiesc in mod parazitar in beciul mamei lor.

De aia te indrum cu toata bunavointa sa iti gasesti un preot duhovnic care sa te indrume. Pe el il poti intreba orice si sa-i ceri sfaturi. Poate chiar sa-ti fie ca un prieten bun si de incredere. Asta e si ideea unui preot duhovnic si imi pare atat de rau ca prea putini oameni realizeaza norocul pe care il avem cu preotii duhovnici. Numai daca am asculta de ei toata viata ni s-ar schimba in bine. Asta e cel mai bun sfat pe care ti-l pot da in legatura cu asta. E bine ca ai decis sa-ti intorci viata. Sper sa ramai pe calea cea buna.
Daca mai ai nevoie de ceva imi poti trimite mesaje in privat si te ajut cu tot dragul happy

| NotNamed a răspuns:

Dumnezeu nu există deci nu te panica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe lângă ce ți a scris Herach, eu te as sfătui sa fi sincera cu tine însăți și sa găsești cauza care te-a determinat sa te arunci în aceste perioade de dezmăț. Nu trai în concubinaj nici cu acest tânăr prieten al tău, chiar dacă îl iubești și chiar dacă e stabil, tot curvie e. Fii curajoasa și controlează ți viata, nu lasă viciile sa o facă. Propune i sa va căsătoriți. Dacă va dori, te iubește sincer. Dacă nu, propuneri măcar sa nu aveți relații intime pana când va avea gânduri de căsătorie

| h379m3973423 a răspuns:

Bună,
Irinel ți-a dat un răspuns suficient de bun.
Completez doar cu: Deși Dumnezeu iartă păcatele... nu va anula și efectele acestora de unde și responsabilizarea ta.
Postește des. Fă-ți un program săptămânal cu 1-3 zile de post. (prin post mă refer la un timp închinat 100% Domnului)

P.S. Cum adică "aproximativ"? laughing

| alex598 a răspuns:

Dacă întreții relații sexuale si cu acesta în afara căsătoriei tot păcat este. Dacă o să aștepți să fii "destul de bună" nu o să te căsătorești niciodată.