| 12faly56 a întrebat:

Am primit si eu intrebarea aceasta din alta parte. daca poate sa-mi spuna cineva; de ce cit a fost pe pamint in lucrarea sa mesianica, Isus nu a scris nimic, in afara de ce a scris cu degetul pe pamint cind a fost judecata prostituata.si de ce nu au scris apostolii si ucenicii nimic cit a fost in viata?

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

E adevărat că națiunea Israel l-a respins, relativ puțini au fost cei care lau urmat pe Isus. Dar din această cauză și națiunea ca țntreg a fost respinsă. Demn de remarcat că atitudinea israeliților a fost profețită cu mult înaintea venirii lui Cristos.
Și eu sînt monoteist și cred că ezistă un singur Dumnezeu adevărat, iar Isus este fiul lui Dumnezeu (nu Dumnezeu Fiul) și aste supus Tatălui.
Egiptenii au fost pedepsiți pentru cruzimea cu care s-au purtat față de evrei. De asemenea egiptenii se închinau la o mulțime de zei și fiecare plagă a demonstrat superioritatea adevăratului Dumnezeu Iehova în raport cu zeii Egiptului.

54 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In cei trei ani si jumatate cat au umblat cu Domnul Isus, ucenicii au invatat de la El. Apoi au inceput sa puna in aplicare ceea ce au invatat. Mai tarziu au scris despre intamplari si experientele pe care le-au avut.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

La toate le gasesti explicatii, i-a spune, dintre evanghelisti a fost vreunul contemporan cu Isus?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ioan nu se multumeste sa redea faptele vietii Domnului Isus, ci presara in relatarea sa multe discursuri si reflectii mature, caracteristice unui apostol care L-a insotit pe Hristos, inca din anii adolescentei sale in Galileea continuand partasia sa cu Hristos pana la adanci batraneti, in provincia Asia. Evanghelia sa contine cel mai binecunoscut verset din Noul Testament, ceea ce Martin Luther a numit ''esenta Evangheliei''Ioan 3:16.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Nu exista nici un document ca apostolul Ioan e acelasi cu Ioan care a scris NT doar presupuneri. Ma doare-n flex de parerea lui Luther, aici e problema de altceva.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Imi pare rau ca te doare.(Ti-am dat ceea ce spune Luther, ca sa vezi ca te inseli cand afirmi ca nu citesc altceva decat Biblia). Matei si Ioan au fost chemati de insusi Domnul Isus. Marcu a fost si el contemporan cu Isus dar nu a fost dintre Apostoli.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Spui niste amanunte de parca pe vremea aceea era ziarul "Scanteia" si insera ispravile lui Isus, iar apostoli erau inarmati cu reportofoane si inregistra fiecare vorba a lui Isus, apoi dupa moartea lui s-au apucat sa scrie biblia. Fugi de aici, astea sunt texte inventate.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"(Ti-am dat ceea ce spune Luther, ca sa vezi ca te inseli cand afirmi ca nu citesc altceva decat Biblia)."
Pai si Luther a fost vreun inventator, nu a fost tot indoctrinat ca si tine? Tocmai de aceea esti plecata cu sorcova, gandesti unidirectional.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

In orice caz, Martin Luther a fost una dintre cele mai importante si influente personalitati istorice, dar tu, cine esti?! A, tu esti Toma necredinciosul.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai sa cred bazaconiile din biblie?

Omorati oamenii care nu asculta de preoti!
Deuteronom 17:12~"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"
Omorati ateii:2 Cronici 15:13~13
Si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fiemare, fie barbat fie femeie.
Omorati vrajitoarele!
Exod 22:18~"Pe vrajitoare sa n'o lasi sa traiasca."Omorati femeile care nu sunt virgine in ziua nuntii Deuteronom.
Ce moravuri sunt primitivismele astea EmaS, incitare la crima si violenta, asta e cartea cartilor dupa care voi va ghidati in viata si o mai numiti si sfanta?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

De ce nu citesti Noul Testament, este mai usor de inteles?!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Adica sunt greu de cap si ma timiti la Alba ca Zapada, sa va bagati in fund ineptiile astea si sa terminati cu chipurile, suntem orbi si nu intelegem noi cum e cu testamentele astea.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Hombre):

Ia-ti un avocat bun! Un clantau din ala care are raspuns si, mai ales, argumente la orice ineptie, ca altfel, n-o scoti la capat. Decat poate doar daca, prin vreo minune "miraculoasa", caprele tale mananca Biblia (sau ce-o fi aia) Emei.

| Hombre a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Degeaba profa ii manaca biblia, la circuite e problema, banuiesc eu ceva cu putina mea stiinta, in tigva cred ca isi are cuibul niste protozoare.winking

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Dupa cat de mult m-am straduit eu sa iti largesc orizontul si sa te fac sa intelegi cum stau lucrurile, cred ca si caprele tale ar fi inteles mesajul.

| iurii75 a răspuns (pentru Hombre):

Dacă ai o ladă de mere și cîteva s-au stricat - le înlături. Dumnezeu le-a dat legi care aveau menirea să păstreze națiunea curată din punct de vedere spiritual de practicile păgîne ale națiunilor vecine (și cu privire la curățenia fizică aveau legi ce depășeau popoarele vecine) ținînd cont că prin această națiune urma să vină Mesia. Nu este ceva de neînchipuit ca cineva să fie pedepsit pentru răzvrătirea împotriva autorității supreme.
P.S. Insultele nu fac cinste nimănui.

| Hombre a răspuns (pentru iurii75):

Dumnezeul tau e rasist, de ce poporul ales!? Iti spun eu, asta e politica evreiasca sa-si justice pamantul pe care la cucerit prin lupta si varsare de sange, chipurile sunt alesii, iar Dumnezeu le-a dat pamantul sfant.
"tinand cont ca prin acesta natiune urma sa vina Mesia". Care Mesia!? evreii nici nu-l recunosc pe Isus, ei au o religie monoteista
[Cred cu o credinta desavirsita ca Creatorul – laudat fie numele Lui – este unic si ca nu exista nici o alta unitate la fel cu a Lui, sub nici un chip ca numai El singur este Dumnezeul nostru, care a fost, este si va fi] si v-ati gasit voi de la mii de Km sa-l credeti pe Isus mesia si fiul lui Dumnezeu.
Exodus 12:29-30~29La miezul-noptii, Domnul a lovit pe toti întîii nascuti din tara Egiptului, dela întîiul-nascut al lui Faraon, care sedea pe scaunul lui de domnie, pîna la întîiul-nascut al celui închis în temnita, si pîna la toti întîii-nascuti ai dobitoacelor. 30Faraon s-a sculat noaptea, el si toti slujitorii lui, si toti Egiptenii; si au fost mari tipete în Egipt, caci nu era casa unde sa nu fie un mort.
Acesta e dumnezeul vostru care ne iubeste pe toti?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Nu ai nici un mesaj, sunteti partasi la o credinta neverosimila, plina de fantezie, naivitati si cu multa cruzime.
Omorati credinciosii altor religii.
Numeri 25:1-9~1Israel locuia în Sitim; si poporul a început sa se dea la curvie cu fetele lui Moab. 2Ele au poftit poporul la jertfele dumnezeilor lor; si poporul a mîncat, si s-a închinat pîna la pamînt înaintea dumnezeilor lor. 3Israel s-a alipit de Baal-Peor, si Domnul S'a aprins de mînie împotriva lui Israel. 4Domnul a zis lui Moise:,, Strînge pe toate capeteniile poporului, si spînzura pe cei vinovati înaintea Domnului în fata soarelui, pentru ca sa se întoarca dela Israel mînia aprinsa a Domnului.``5Moise a zis judecatorilor lui Israel:,, Fiecare din voi sa ucida pe aceia dintre ai lui cari s'au lipit de Baal-Peor.``6Si iata ca un barbat dintre copiii lui Israel a venit si a adus la fratii lui pe o Madianita, subt ochii lui Moise si subt ochii întregii adunari a copiilor luiIsrael, pe cînd plîngeau la usa cortului întîlnirii.7La vederea acestui lucru, Fineas, fiul lui Eleazar, fiul preotului Aaron, s-a sculat din mijlocul adunarii, si a luat o sulita în mîna.8S'a luat dupa omul acela din Israel pîna în cortul lui, i -a strapuns prin pîntece pe amîndoi: atît pe barbatul acela din Israel, cît si pe femeea aceea. Si a încetat astfel urgia care izbucnise printre copiii lui Israel. 9Douazeci si patru de mii au murit loviti de urgia aceea.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Poporul ales tocmai din pricina ascultarii de Dumnezeu. Si tu poti sa faci parte din poporul ales. Nu trebuie sa dai vina pe Dumnezeu. Toata vina o porti tu pentru ca nu vrei sa asculti.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Atat stii, atat spui. Esti la fel ca o placa de vinil, de cate ori o asculti acelasi lucru il spune.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Esentialul este acelasi, dar trebuie sa recunosti ca si tu vii mereu cu aceleasi texte, scuze. De ce nu incerci sa Il intelegi pe Dumnezeu? El a creat acest univers,a creat pe om ca sa fie ca o familie fericita. dar omul a ales sa asculte de cel rau si sa se indeparteze de Dumnezeu sa traiasca in pacat. Dumnezeu vorbeste poporului Sau, ii cheama sa se intoarca din caile lor rele. Vedem ca Dumnezeu sufera din pricina lor si le doreste binele:,, Îmi este Efraim un fiu scump, un copil iubit de Mine? Căci, când vorbesc de el, Îmi aduc aminte cu gingăşie de el, de aceea Îmi arde inima în Mine pentru el şi voi avea milă negreşit de el, zice Domnul.,,Dar ei asemenea tie, ignora chemarea la pocainta si ratacesc departe de dragostea Lui. Dumnezeu alege ca tot El sa mai faca un pas spre omenire daruind pe singurul Sau Fiu.

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

"In orice caz, Martin Luther a fost una dintre cele mai importante si influente personalitati istorice"

Sunt de acord cu tine! Se demonstrează acest lucru in link-ul de mai jos!

http://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Luther_and_antisemitism

"tu esti Toma necredinciosul."

Greşeşti! Toma NU a fost necredincios! A fost credincios! Datorită lui credem astăzi în înviere!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Dar el nu a crezut pana nu a vazut si pipait semnele cuielor din palmele Domnului Isus. Biblia ne declara pe noi mai fericiti, pentru ca nu L-am vazut, dar am crezut in El. Imi place partea cand Tomase prabuseste la picioarele Domnului Isus proclama: ''Domnul meu si Dumnezeul meu''!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

"Dar el nu a crezut pana nu a vazut si pipait semnele cuielor din palmele Domnului Isus."

Nu a crezut în Învierea Sa (temporar) dar în Domnul Iisus a crezut şi la urmat! Dacă şi-ar fi pierdut credinţa în Iisus cred că dupa răstignire ar fi pleacat de lângă ceilalţi ucenici. Însă el a rămas alături de apostoli, dar cu îndoiala că Domnul Hristos ar fi înviat! Pînă s-a convins! Deşi Biblia nu ne mai spune dacă întradevăr Toma l-a pipăit pe Iisus ca să se convingă. Tu ce crezi? Biserica noastră Ortodoxă prin Sfânta Tradiţie, ne spune ca da.

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Eu asa inteleg din text.,, Apoi a zis lui Toma: „Adu-ţi degetul încoace şi uită-te la mâinile Mele; şi adu-ţi mâna şi pune-o în coasta Mea; şi nu fi necredincios, ci credincios."
1Ioan 1.1;
28 Drept răspuns, Toma I-a zis: „Domnul meu şi Dumnezeul meu!"
29 „Tomo", i-a zis Isus, „pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut."

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Păi din text trebuie înţeles că Iisus face un îndemn (o invitaţie) pentru Toma. Dar Toma a răspuns acestei invitaţii? Unde scrie ca da? Şi eu l-am invitat pe dl. Gigi la mine la club şi nu a raspuns invitaţiei mele! laughing

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Oricum,Toma era pe deplin convins ca se afla inaintea Celui care ii cunoaste chiar si gandurile!
O sa ma rog eu ca Domnul sa va ajute sa va pocaiti cu totii si sa se inchida clubul tau. Cine rade la urma rade mai bine! laughing

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Las că tot îl corup eu o dată pe dl. Gigi să vină să-şi clătescă ochii puţin! Ştii cum se zice, o dată e ca niciodată! laughing

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Ar plati un pret mult prea mare, nu cred ca ar risca. Eu cred ca tu ai risca daca ai avea o intalnire cu el. S-ar putea sa deschizi o biserica in locul clubului tau! laughing

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Hmmm! L-am cunoscut pe dl. Gigi! Am facut nişte cercetări.

Totuşi nu cred că m-ar putea convinge să renunţ la minunatele mele subordonate. Am nişte "reptile", de nota 10!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Sau poate ca nu! Vezi ca acele minunate fapturi te fac sa platesti un pret mult prea mare. Si nu ma refer numai la vesnicie ci si la viata ta, la consecinte, la viitor. Gigi meu apreciaza alte valori, frumusetea interioara a omului launtric a unui duh nepieritor. Ce-i drept, nu mai aratam ca la douazeci de ani, dar ne iubim la fel de mult sau poate mai mult ca atunci, pentru ca am ramas fideli si credinciosi unul celuilat.Ce seamana omul aceea va si secera. In ceea ce investesti, de acolo culegi roadele.

| 12faly56 explică (pentru iurii75):

Nu este acesta raspunsul la intrebare.trinitatea este formata dinbig grinUMNEZEU TATAL, DUMNEZEU FIU si DUMNEZEU DUHUL SFINT.ISUS a spus; Si va voi trimite un mingiietorbig grinUHUL SFINT care vine tot de la tatal.

| 12faly56 explică (pentru Cocîrlăndosu):

Intrebarea nu era despre fufele tale. daca nu sti nu te mai baga ca musca in lapte.lasa pe cei care stiu.

| 12faly56 explică (pentru iurii75):

Raspunsul tau nu a fost la obiect, dar pentru ca esti aproape de gindirea mea si sint obligat sa premiez, sa nu las pe alti sa o faca din oficiu chiar daca nu cunosc raspunsul, ai funda.

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru 12faly56):

"Intrebarea nu era despre fufele tale. daca nu sti nu te mai baga ca musca in lapte.lasa pe cei care stiu."

Apăi, scuze că am pomenit de fufe, dar să ştii că sunt nişte fete foarte inimoase la care eu ţin foarte mult! Două dintre ele au studii superioare iar a treia, chiar daca are numai 10 clase, să ştii că e foarte sufletistă, mama ei a murit şi are foarte mare grijă de tatăl ei care este bolnav şi pe care îl iubeşte nespus.

Înca o dată scuză-mă că m-am băgat că musca în lapte, într-adevăr nu prea mă pricep, aşa că te las pe tine care ştii!

Cu deosebit respect,

Cocârlă

| iurii75 a răspuns (pentru 12faly56):

Mulțumesc. Întradevăr, acest răspuns nu era la subiect, totuși a fost și un răspuns la întrebarea inițială (fiecare lucru are un timp ficsat). O seară bună happy

| 12faly56 explică (pentru Hombre):

da matei si ioan daca te intereseaza citeste mai atent fiecare epistola(scriere)

| 12faly56 explică (pentru Hombre):

Ar fi bine sa nu te doara altfel ai avea o problema in plus. apostolul pavel este. documentari istorice ale acelor vremuri.fratele d-nului ISUS a fost omorit cu pietre cu mult dupa rastignire.istoric Josef Flaviu. daca nu credem istoria acelor vremuri atunci hai sa nu credem nici istoria noastra.

| 12faly56 explică (pentru Hombre):

Daca nu ar fi fost date legi si porunci conform etici si moralei acum traiam dupa legea junglei,cel mai tare invinge si stapineste. daca intr-adevar ai fi citit biblia ai fi putut observa ca este:genealogica, istorica, legislativa, medicala, etica si plina de sfaturi intelepte.tu nu esti obligata sa crezi.credinta este optionala, asa ca poti sa te duci in continuare la ghicitoare, vrajitoare si oracole daca te simti mai in siguranta.

| 12faly56 explică (pentru iurii75):

Cit adevar ai spus.vedem minuni in lume dar spunem ca nu exista pentru ca nu ni le putem explica stintific.insulta este un mijloc de aparare de care uni se folosesc pentru a masca.

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Si daca au studii superioare chiar nu gaseau un loc de munca mai decent?

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Defineşte decent!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Cu rusine si sfiala, pudic. Ceva rezonabil, onest.

| iurii75 a răspuns (pentru Hombre):

E adevărat că națiunea Israel l-a respins, relativ puțini au fost cei care lau urmat pe Isus. Dar din această cauză și națiunea ca țntreg a fost respinsă. Demn de remarcat că atitudinea israeliților a fost profețită cu mult înaintea venirii lui Cristos.
Și eu sînt monoteist și cred că ezistă un singur Dumnezeu adevărat, iar Isus este fiul lui Dumnezeu (nu Dumnezeu Fiul) și aste supus Tatălui.
Egiptenii au fost pedepsiți pentru cruzimea cu care s-au purtat față de evrei. De asemenea egiptenii se închinau la o mulțime de zei și fiecare plagă a demonstrat superioritatea adevăratului Dumnezeu Iehova în raport cu zeii Egiptului.

| MMihai a răspuns:

De ce nu au scris niște personaje dintr-o legendă foarte lungă?

| Angel0 a răspuns:

Hartia s-a inventat mai tarziu.Iar papirusurile nu erau la indemana oricui.
Iisus deja avea 1001 probleme srisul era ultima lui preocupare.
Iar apostolii nu stim daca stiau sa scrie sau daca au scris ceva poate s-au pierdut sau nu au fost inca gasite.
Printre scrierile apocrife exista Evanghelia dupa Toma, Iuda, Maria.
Eu le-am citit.

| 12faly56 explică (pentru Angel0):

Aici gresesti. pina si moise a scris poruncile primite de la Dumnezeu.intrebare cum de au stiut sa scrie dupa rastignire si dupa inviere? au invatat peste noapte?

| doctorandus a răspuns:

Isus era analfabet. Istoria cu ce scria el pe pamant este apocrifa (inventata de scribi ticalosi care au modificat Biblia). Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_and_the_woman_taken_in_adultery

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Nu cred ca era analfabet.,, Isus nu a scris nici o carte dar bibliotecile sunt pline de carti despre El. Isus nu a infiintat nici o scoala si totusi nici o scoala nu are atatia elevi cati are Isus ca ucenici. Isus nu a condus vreo armata si, totusi, nici un conducator nu a avut vreodata mai multi voluntari care sa umble sub ordinele LUI. Isus nu a practicat psihiatria si totusi a vindecat mai multe inimi zdrobite decat toti doctorii. EL, ISUS, ramane pe culmea cea mai inalta a gloriei ceresti. Proclamat de Dumnezeu, recunoscut de ingeri, adorat de sfinti si temut de diavol ca Isus Hristos cel viu, El, Isus, intruparea Dumnezeului cel Atotputernic, este Mantuitorul intregii lumi. ''

| VALENTIN71 a răspuns (pentru EmaS):

Ii place cum argumentezi.Domnul sa te binecuvanteze! De aceea urasc convorbirile pe net ca aici e mai rau ca fata in fata.Nu poti sa i opresti, sa le explici, ei una o tin ca au citit una si alta dar numai BIBLIA nu cu un spirit gata de a invata de la CREATORUL INVATATORUL SI TATAL nostru.Biblia se citeste cu rugaciune.Inainte de a deschide o omul sa se roage ca sa inteleaga ce vrea DUMNEZEU sa i transmita si cu umilinta unui elev sa vina inaintea DONMULUI si el ii va invata pe toti care vin la EL ca niste copilasi. dumnezeu sa va ajute dragi cititori sa L descoperiti pe DUMNEZEU!

| danay72 a răspuns:

Serviciul pamantesc a lui Isus de a predica vestea buna despre Regat a durat 3 ani si jumatate.El s-a concentrat sa faca de cunoscut mesajul, iar apostolii il urmau peste tot.Nu era atunci momentul sa scrie, ci sa-i ajute pe oameni sa-l cunoasca pe Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns:

Pentru toate lucrurile este un timp fixat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca a iesit samanatorul si a samanat samanta.adica cuvantul lui Dumnezeu.in inimile apostolilor.si fiecare boaba a dat spic si in spic, fiecare cate boabe s-a invrednicit.adica apostolii au facut la fel cu cuvantul Domnului.si apoi cu exemplul lor mucenicesc au castigat pe multi pentru Dumnezeu.si aceia la randul lor pe altii.acesta este rodul bineplacut Domnului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca avea de facut altceva mai bun.

| 12faly56 explică (pentru anonim_4396):

Si anume ce avea de facut?

| ManStrong a răspuns:

Nu era nevoie sa se scrie ceva pentru ca exista Tora ca regula de viata.
Nici o alta scriere nu era necesara.Isus vorbea numai din Tora si ucenicii sai la fel. Povestea cu femeia adultera a fost inventata de un calugar prin sec 8 sau 9. Ea nu a fost spusa de Isus, si Isus nu a scris cu degetul pe pamint niciodata.