| Dandanache a întrebat:

Am pus mai demult o intrebare martorilor lui Iehova, si anume cum isi justifica, ei fata de ei, profetiile ratate de antecesorii lor. Revin cu doua intrebari punctuale si cu surse, ca sa nu mai invoce unii ca nimeni nu a profetit nimic gresit.

1. Ce s-a intamplat in octombrie 1914? Tineti cont, va rog, de faptul ca razboiul a inceput in vara si luna octombrie nu a fost una din lunile-borna ale conflagratiei. Tineti cont va rog si de profetiile urmatoare:

"Data sfarsitului acestei batalii este clar marcata in Scriptura ca fiind octombrie 1914. Este deja in desfasurare, ea incepand in octombrie 1874." Citat extras si tradus din Watch Tower, anul 1892.

https://archive.org/......atch_Tower

"Este indicat faptul ca rasturnarea sistemelor ecleziastice va precede rasturnarea puterilor civile - primele continuand pana in 1908 iar ultimele pana in 1914 (Avem pareri partial diferite aici. Editorul se asteapta, conform Rev 19.20, ca rasturnarea guvernelor actuale va fi concomitenta cu cea a sistemului ecleziastic, si vor fi urmate de 5-7 ani de anarhie si socialism, totul culminand cu instaurarea ragatului milenar al lui Hristos)." Citat extras si tradus din Watch Tower, 1994.

https://archive.org/......atch_Tower

"Calculand 100 de ani din 1780, data primului semn, limita va ajunge la 1880; si, pentru a putea noi intelege, fiecare fapt prezis s-a adeverit exact; - "recolta" adunarii timpului a inceput in octombrie 1874; organizarea Regatului si preluarea puterii de catre Domnul in 1878, si timpul turlburarilor sau "ziua maniei" a inceput in Octombrie 1878 si se va sfarsi in Octombrie 1914. " (citat extras si tradus din Charles Taze Russel, Day of Vengeance, 1897)

https://archive.org/......_Vengeance

"Domnul nostru, Regele numit, este cu noi, din Octombrie 1874, dupa marturia profetilor. Si prima lucrare a regatului sau, asa cum ne-o arata Domnul, prin parabolele si profetiile sale, este acum in desfasurare. […] Totul este in armonie cu datele Scripturii, care spun ca Regatul lui Dumnezeu trebuie sa fie instaurat inainte ca influenta si lucrarea sa rezulte in distrugerea puterilor actuale si a acestei lumi rele - politica, financiara si ecleziastica - la sfarsitul timpului celor din afara semintiei evreiesti, adica in octombrie 1914. (citat extras si tradus din Charles Taze Russel, Day of Vengeance, 1897)

https://archive.org/......_Vengeance

2. Anul 1914 a fost rezultatul unor calcule, facute de Russel acum mai bine de un secol, care au avut ca punct de plecare presupusa cadere a Ierusalimului in 607. Arheologia moderna a stabilit ca a fost vorba de anul 587. Cum de acceptati in cartile voastre cronologia antica de tip modern, cu toate datele arheologice moderne, mai putin anul 587, unde efectiv va ancorati de o remanenta de secol XIX. De ce nu folositi in intregime doar datele din secolul XIX, pe care si Russel le-a folosit?

http://www.quotes-watchtower.co.uk/607_b_c_e.html

9 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu s-au inghesuit martorii sa raspunda. Nu le convine...

NOname
| NOname a răspuns:

O altă şarlatanie ieftină şi ceva mai radicală şi evidentă, în capcana căreia au picat mulţi naivi... Religia. straight face

| milan9 a răspuns:

O altă "profeţie" falsă (din linia falşilor profeţi despre care ne-a AVERTIZAT Mântuitorul Hristos) se "referă" la generaţia oamenilor care au trăit în vremea acelei presupuse "a doua veniri" din 1914, generaţie despre care, spuneau liderii organizaţiei, că nu va muri niciodată!
Ciudată "profeţie" falsă, din moment ce toţi aceia deja au murit de mult!

Intre timp, organizaţia s-a putut bucura de încrederea oarbă si de banii lor...

| sublime89 a răspuns:

Martorii lui Iehova sunt o gluma. Chiar nu se merita atata discutie pe seama unor deplasati.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Biblia spune că adevărul este revelat treptat şi la momentul când Dumnezeu consideră potrivit acest lucru (Proverbele 4:18, Daniel12:4). Martorii lui Iehova nu ascund că au cultivat anumite aşteptări nerealiste, dar ei au făcut asta cu motivaţii bune dorind să înţeleagă cât mai bine Scripturile, iar când şi-au dat seama că au greşit nu s-au reţinut să recunoască acest lucru.

De fapt, şi discipolii lui Isus au tras anumite concluzii care erau eronate (Faptele 1:6, 7), dar crezi că asta a fost dovada faptului că aveau motivaţii greşite?

Cât despre anul 607 î.e.n vezi aceste două articole care oferă răspunsul:

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2011733

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2011810

Cele bune!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cauta daca doresti Turnul de veghe din 2011.10(Octombrie pag 26-31.): Cand a fost distrus Ierusalimul antic, partea -l- chiar daca au fost unele greseli de in asteptarea implinirii unor profetii la perioada pe care fratii o atribuiau, nu au ezitat sa recunoasca si sa se corecteze, sa continue cautarea si cercetarea Scripturilor pana cand li se descoperea lucrul cautat. De fapt in Daniel 12:cu 3, 4 avem confirmat ceea ce s-a intamplat atunci. Daca consideri da importanta informatiilor spre care te indruma Sviri, sunt mai detailate. Succes.

| Maxim96 a răspuns:

Vrajeala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum sa va spun dar,infiderent ce veti gogai eu ma simt bine in religia mea crestina ortodoxa,nu am nimic cu martorii,probabil vom depune marturie toti candva,ori adevarata ori mincinoasa fiecare dupa constiinta si abilitati si educatie,ori credinta, si am o boala venerica, ma doare-n, puncte, puncte de necredinta altora.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

S-a inventat shaorma in Turcia ca urmare a desfiintarii in urma cu cca 20 de ani a imperiului otoman.