| mospopescu a întrebat:

Am putea spune ca principala diferenta dintre termenii: religie si credinta - este ca primul e obiectiv iar a doua e subiectiv? Ce diferente importante credeti ca mai exista intre acestia doi?

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Religia implică şi credinţă (iraţională), credinţa - tot în vreo divinitate imaginară - nu implică neapărat şi religie (deşi cazurile sunt extrem de rare).

Prin "obiectiv" sper că ai vrut să spui că religia are un scop, adică un obiectiv (principalul cel de a manipula masele de oameni), în acest caz ţi-aş da dreptate. Altfel mă faci să cred că nu înţelegi pe deplin sensul anumitor cuvinte, pe care le foloseşti.
http://m.dexonline.ro/definitie/obiectiv

| danay72 a răspuns:

Credinta se bazeaza pe cunostinta din Biblie despre Dumnezeu si aplicarea acestor norme in viata, in schimb religia se concentraza mai mult pe respectarea obiceiurilor si traditilor omenesti.

| CarlSagan a răspuns:

Pe bune? Serios? Primul e obiectiv? Ce ***?rolling on the floor)))Deci trebuie sa fac un print screen sa te pun pe net!