| DanM1990 a întrebat:

Am remarcat ca traim intr-o tara "crestina", in care majoritatea ortodocsilor se considera "crestini", desi nu au nicio treaba cu credinta in Dumnezeu. La nunta si la botez merg la biserica dintr-o pura traditie, nicidecum cu mintea la Dumnezeu, cel putin majoritatea din ei asa sunt. In schimb la cultele neoprotestante, lucrurile stau total diferit: toata lumea merge cu credinta la biserica, oamenii sunt ca o familie acolo si exista intr-adevar acea atmosfera de rugaciune.

Ce le lipseste la ortodocsi?
Oare o persoana care vrea sa il cunoasca pe Dumnezeu va gasi impedimente din cauza credintei ortodoxe?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Unii cred ca apartenenta religioasa te mantuieste, dar credinta adevarata porneste din inima, ea iti schimba viata, atitudinea, ai o relatie personala cu Dumnezeu in fiecare zi prin rugaciune, prin citirea Cuvantului prin traducerea in viata de fiecare zi. Nu cine spune ca iubeste pe Dumnezeu are viata ci acel care traieste dupa voia Sa punand in practica si traind frumos, iubind pe Dumnezeu si pe aproapele. Unii stau intr-un formalism religios crezand ca este suficient sa te bazezi pe un set de reguli, dar Dumnezeu doreste inima ta. Este necesara nasterea din nou pe care o face Duhul Sfant asa cum vedem :,, Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu." Nicodim L-a întrebat atunci pe Iisus: "Cum se poate naşte un om bătrân? Poate el să intre a doua oară în pântecele maicii sale şi să se nască?" Iisus i-a răspuns: "Adevărat, adevărat îţi spun că dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu. Ce este născut din carne, este carne, şi ce este născut din Duh, este duh. Nu te mira că ţi-am zis: 'Trebuie să vă naşteţi din nou'..." (Ioan 3:3-7).

42 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu la judecata nu te va intreba ce religie ai ci despre modul in care ti-ai trait viata, ce fapte ai facut ce ai facut cu Domnul Isus, ai acceptat darul Sau, iertarea de pacate si viata vesnica? Matei 25,, Atunci Imparatul va zice celor de la dreapta Lui: "Veniti binecuvantatii Tatalui Meu de mosteniti Imparatia care v-a fost pregatita de la intemeierea lumii.

35. Caci am fost flamand, si Mi-ati dat de mancat; Mi-a fost sete, si Mi-ati dat de baut; am fost strain, si M-ati primit;

36. am fost gol, si M-ati imbracat; am fost bolnav, si ati venit sa Ma vedeti; am fost in temnita, si ati venit pe la Mine."

| EmaS a răspuns:

Romario, preotii l-au rastignit pe Isus. Traducerea greacă timpurie a Vechiului Testament, Septuaginta, a folosit pentru "bătrâni" cuvântul grecesc "presbuteros". Acesta este acelaşi cuvânt grecesc folosit în Noul Testament, tradus prin "prezbiteri".

Noul Testament se referă de multe ori la prezbiterii care slujeau în conducerea bisericii (Faptele Apostolilor 14:23, 15:2, 20:17; Tit 1:5; Iacov 5:14) şi se pare că fiecare biserică a avut mai mult decât un singur prezbiter, fiindcă de obicei, cuvântul este folosit la plural. Singurele excepţii se referă la cazurile când un prezbiter este mustrat dintr-un anumit motiv (1 Timotei 5:1, 19). În biserica din Ierusalim prezbiterii erau parte a conducerii bisericii alături de apostoli (Faptele Apostolilor 15:2-16:4).

| EmaS a răspuns:

,, Marcu 7; 7-13,, Degeaba Ma cinstesc ei, dand invataturi care nu sunt decat niste porunci omenesti."

8. Voi lasati porunca lui Dumnezeu si tineti datina asezata de oameni, precum: spalarea ulcioarelor si a paharelor, si faceti multe alte lucruri de acestea."

9. El le-a mai zis: "Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra.

10. Caci Moise a zis: "Sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta"; si: "Cine va grai de rau pe tatal sau sau pe mama sa sa fie pedepsit cu moartea."

11. Voi, dimpotriva, ziceti: "Daca un om va spune tatalui sau sau mamei sale: "Ori cu ce te-as putea ajuta este "Corban", adica dat lui Dumnezeu, face bine";

12. si nu-l mai lasati sa faca nimic pentru tatal sau pentru mama sa.

13. Si asa, ati desfiintat Cuvantul lui Dumnezeu, prin datina voastra. Si faceti multe alte lucruri de felul acesta!"

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Ai inviat?

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Am fost moarta(in pacat) si am inviat. Domnul Isus mi-a dat viata in dar.Si traiesc...dar nu mai traiesc eu, ci Isus traieste in mine.

| DanM1990 explică (pentru EmaS):

Foarte frumos spus happy.

| EmaS a răspuns (pentru DanM1990):

Pentru mine credinta este o realitate in viata mea, am o credinta vie care mi-a transformat modul de viata, atitudinea, gandirea, vorbirea si sensul vietii.

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Ma indoiesc ca Hristos locuieste la un loc cu ura, mandria si dispretul! Dar e bine ca te consideri neprihanita.

Hai totusi sa te salut ca vad ca esti vie si fara de pacat. Pace!

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Eu nu urasc pe nimeni, nici macar pe tine, nu dispretuiesc pe nimeni si iubesc pe toti oamenii. Singurul fara de pacat este Isus Hristos. Din pacate, observ ca tu ai ramas acelasi om religios, nu credincios. Nu te mai maturizezi niciodata?! sad

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Apreciez ca mi-ai raspuns la salut! Ce inseamna sa te maturizezi?

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

In mod intentionat nu ti-am raspuns. Oare chiar ai pace in inima, atunci cand aduci acuzatii unei persoane? Sa te maturizezi inseamna sa nu te mai hranesti numai cu lapte ci cu bucate tari. Col.3; 11,, Aici nu mai este nici grec, nici iudeu, nici taiere imprejur, nici netaiere imprejur, nici barbar, nici scit, nici rob, nici slobod, ci Hristos este totul si in toti.,,

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Ma iei la misto? Adica sa te maturizezi inseamna sa nu mai bei lapte si sa bagi in gura bucate tari? Vezi, si mai zici ca eu sunt rau! Mai intai nu-mi raspunzi la salut (ceea ce este o impolitete) si apoi ma iei la misto!

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Inca o data mi-ai demonstrat ca nu cunosti Cuvantul lui Dumnezeu, ca nu ai roada Duhului Sfant care sta in bunatate, dragoste...3. La ce se referă Pavel şi Petru când vorbesc despre „lapte" şi „hrană tare" şi despre nevoia de a creşte? Ce reprezintă din punct de vedere teologic aceste lucruri? 1 Corinteni 3:1-3; 1 Petru 2:2.

1 Corinteni 3
1. Cât despre mine, fraţilor, nu v-am putut vorbi ca unor oameni duhovniceşti, ci a trebuit să vă vorbesc ca unor oameni lumeşti, ca unor prunci în Hristos.
2. V-am hrănit cu lapte, nu cu bucate tari, căci nu le puteaţi suferi; şi nici acum chiar nu le puteţi suferi,
3. pentru că tot lumeşti sunteţi. În adevăr, când între voi sunt zavistii, certuri şi dezbinări, nu sunteţi voi lumeşti şi nu trăiţi voi în felul celorlalţi oameni?

| EmaS a răspuns:

Romario mai schimba placa!

| danay72 a răspuns:

Cine vrea sa il cunoască pe Dumnezeu, se poate apropia de El prin intermediul Bibliei. Studierea atentă a Bibliei poate ajuta orice persoana sa vadă ce anume cere Dumnezeu de la noi.

| milan9 a răspuns:

Nu va gasi impedimente din cauza credintei ortodoxe... Problema este ca cei ce se declara ortodocsi FARA A RESPECTA invataturile ortodoxe, invataturile Bisericii, nici macar nu sunt crestini, cu atat mai putin "ortodocsi"... sad sad

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Dati-i afara, excomunicatii! laughing
Ce sunteti fraieri, crestini sau nu, un banut acolo cotizeaza si ei...

| Holiday a răspuns:

Si la musulmani merg cam toti cu credinta la moschee, inseamna ca nici aia n-au impedimente sa-si cunoasca spiridusul...

Cu cat esti mai fanatic, cu atat esti mai lezat la cap de "credinta". E relativ simplu. Acum sa nu crezi ca printre neoprotestanti nu sunt destui care fac diverse chestii considerate "pacate" sau chiar infractiuni din punct de vedere legal...dar intr-adevar ei sunt mult mai ipocriti, desi stiu bine ca le fac, dar doar ca n-au fost prinsi inca, tipa ca din gura de sarpe daca vad pe altul ca zice/face acelasi lucru.

| GdX a răspuns:

Cine crezi tu ca este acel Dumnezeu al tau? Vorbesti prostii. Nu vei cunoaste Acel Dumnezeu. Vei cunoaste altceva.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Dumnezeul Biblic a fost un simplu elohim cu probleme psihice.
In Biblie aflam ca si Chemos, Astarte, Milcom erau elohimi care se ocupau de popoare vecine cu ale lui YHWH.Nici ei nu aveau toate tiglele pe casa.
S-au carat de aici si nimeni nu a mai auzit nimic despre ei.
Poti sa crezi cu aceleasi efecte in zaharul caramelizat sau in intr-un dinte de caine.
Credinta adevarata face miracole, nu conteaza religia sau personajul imaginar la care te gandesti.

| Divy a răspuns:

Citești tu mințile oamenilor?!
Dacă respectă tradiția asta nu înseamnă că nu are mintea la Dumnezeu și dacă nu o respectă nu înseamnă că e are credință în Dumnezeu.

Familie? Era o cerșetoare neoprotestantă, de ce nu a ajutat-o familia?

Eu zic mai bine să vezi de tine și să lași judecata în seama lui Dumnezeu.
O zi frumoasă îți doresc!

| DanM1990 explică (pentru Divy):

Nu citesc nicio minte si nici nu intentionez sa ii judec pe oameni, dar modul de manifestare e complet diferit, daca facem o statistica la scara mare, cel putin asa pare la suprafata.

| Divy a răspuns (pentru DanM1990):

"Dacă facem o statistică la scară mare, cel puțin așa pare la suprafață"
Nu poți cunoaște o întreagă comunitate indiferent că e la scară județeană, națională, continentală, ori globală. Sunt prea mulți indivizi și timpul pe care-l dedică și cum îl dedică doar Dumnezeu știe.

Nu neg că aveți aspecte pozitve, dar peste tot sunt cum sunt și cele negative, perfecțiunea nu există ea trebuie atinsă!

| reihiuke a răspuns:

Sunt doar cuvinte goa'e si acolo. o sa vezi daca stai mai mult cu ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ortodocsii is vad de treaba lor, numai pe sectanti ii apuca grija de paiul din ochiul altuia, dar de barna din ochii lor nici nu se sinchisesc!
"Credinta" adventista importata din America prin 1900-toamna e o credinta demonica, fara nimic sfant, iar casele de rugaciune ale adventistilor nu sunt Biserici.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca doresti cu adevarat mantuirea, viata vesnica, trebuie sa fii cu adevarat un copil al lui Dumnezeu. Daca aici nu traiesti impreuna cu El sa nu crezi ca in vesnicie vei fii cu El. Nu te insela singur. Ce seamana omul aceea va si secera. Nimeni nu te impiedica sa iti vezi mai departe de viata ta. Ecles. 11; 9,, Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă* pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi, dar să ştii că, pentru toate acestea, te va chema Dumnezeu** la judecată.,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Asa e! Doar ca niste copii de curati si de nevinovati putem intra in Imparatia lui Dumnezeu! Domnul nostru Iisus Hristos este foarte clar:
"Marcu 10:15 Adevarat zic voua: Cine nu va primi imparatia lui Dumnezeu ca un copil nu va intra in ea."

Curatia de pacate si sfintenia sunt numai in Biserica lui Dumnezeu, adica in Biserica Ortodoxa de Rasarit, care are ierarhie harica - episcopi, preoti, diaconi -, Sfinte Taine valide, invatatura neschimbata si sanatoasa - credinta sfintilor data o data pentru totdeauna, si se impartaseste din Painea coborata din Cer, care este Hristos, capul Bisericii Lui, Unul din Sfanta Treime de viata datatoare.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde scrie asa ceva? Domnul Isus nu a fost ortodox. Nici ucenicii Sai. Toate traditiile ortodoxiei au fost adaugate ulterior si puse la egalitate cu Cuvantul lui Dumnezeu. Toti ortodocsii sunt curati si nevinovati? Toti cei care au umplut puscariile, se scalda in sangele copiilor avortati, dependenti de droguri, alcool si tutun, care se casatoresc si divorteaza de cate ori au chef?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi oameni asimileaza astazi Biserica unei cladiri. Totusi, nu aceasta este ceea ce Biblia spune despre Biserica. Cuvantul "biserica" vine din grecescul "ecclesia" care inseamna "o adunare" sau "cei chemati". Intelesul de baza al cuvantului "biserica" nu este, iata, o clădire, ci dimpotriva este vorba despre oameni. Este chiar ironic faptul ca atunci cand oamenii sunt intrebati ce biserica frecventeaza, ei fac referire adesea la denominatiunea din care fac parte – ortodoxa, catolica, luterana, baptista si asa mai departe. De multe ori oamenii se raporteaza la o anume denominatiune sau la o cladire. Cititi Romani 16:5: "…spuneti sanatate si Bisericii care se aduna în casa lor...". Apostolul Pavel se refera aici la oamenii credinciosi ca fiind biserica si nu la cladirea in care ei se aduna.

Biserica este Trupul lui Hristos. Efeseni 1:22-23 spune: "El I-a pus totul sub picioare, si L-a dat capetenie peste toate lucrurile, Bisericii, care este trupul Lui, plinatatea Celui ce implineste totul in toti". Trupul lui Hristos este format din toti credinciosii incepand cu ziua Cincizecimii si pana la momentul Rapirii Bisericii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Hristos a fost si este ortodox! l i s-a inchinat Tatalui in duh si in adevar, asa cum ne-a invatat si pe noi sa-L slavim! Sfantul Duh in secte nu este, deoarece nu au Sfintele taine prin care Acesta se impartaseste, iar invatatura sectelor este mincinoasa, stramba! Sfantul Apostol Petru este foarte clar cand spune ca eresurile sunt pierzatoare si tagaduiesc chiar pe Stapanul, iar invatatorii acestor eresuri isi vor aduce lor grabnica pieire. - 2 Petru 1-2.
Din pricina acestor eresuri, continua Sfantul Apostol Petru, "calea adevarului" este hulita.
Calea adevarului este Ortodoxia, cea care a pastrat neschimbata si sanatoasa invatatura Sfintilor Apostoli, pe care acestia au primit-o de la Dumnezeu!
Ortodocsii sunt curati si nevinovati, in masura in care se sfintesc, prin post, nevointa, spovedanie, impartasirea cu Preacuratele Taine, pazirea poruncilor dumnezeiesti, staruinta in dreapta invatatura primita prin Sfanta Traditia si Sfanta Scriptura, adica Descoperirea dumnezeiasca, pastrata neschimbat si propavaduita de Biserica Ortodoxa.

Daca tu judeci pe ortodocsi la modul general, esti intr-o grava eroare. Sa stii ca nu suport hulitorii si batjocoritorii, le dau ignore!

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnul_ Isus a fost ortodox? Ei bine DA. happy El singur se numeste pe sine CAPUL BISERICII. Traditiile ortodoxe sunt simboluri pedagogice necesare amplificarii sentimentului religios (rol asemanator au si imaginile si fimele neoprotestante), si nu oase de peste cu care sa se inece cei ce sunt neoprotestani! thinking

"Toti ortodocsii sunt curati si nevinovati?" Nu, dar Biserica a fost lasata de Hristos ca spital pentru cei care doresc sa lucreze la mantuirea lor.

Este greu de crezut ca cei cazuti in pacate foarte mari se mai considera crestini. Cu atat mai putin se considera cu adevarat ortodocsi daca nu respecta nimic din ceea ce Ortodoxia (Biserica) este... Si ma refer aici la "toti cei care au umplut puscariile, se scalda in sangele copiilor avortati, dependenti de droguri, alcool si tutun, care se casatoresc si divorteaza de cate ori au chef".

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Exact! Biserica Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca fiind Ortodoxa, atunci si Capul ei, adica Hristos-Dumnezeu este tot ortodox.

| DanM1990 explică (pentru anonim_4396):

Intr-adevar, credinta ortodoxa are in vederea Mantuirea prin Sfintele Taine. Aici as aminti, de exemplu, sacramentul Spovedaniei (al marturisirii pacatelor) si cel al Euharistiei (al Impartasirii cu Insusi Trupul si Sangele Domnului).

Cultele neoprotestante, daca nu ma insel, pun accent direct pe relatia omului cu Dumnezeu: daca ai gresit, recunoaste acest lucru in fata lui Dumnezeu si esti iertat prin jertfa Fiului Sau. La noi, nu se aplica "sola scriptura", caci "credinta fara fapte este moarta", ne castigam mantuirea pe parcursul intregii vieti. De asemenea, iarasi daca nu ma insel, la ei exista Cina, prin care impartasania este doar simbolica (darurile nu se transforma).

Nu cred ca putem spune ca Dumnezeu e ortodox, suna total impropriu; asa si catolicii spun ca papa e urmasul Sfantului Petru, si in acest mod are loc succesiunea apostolica.

Apostolul Pavel spune ca "exista un singur Domn, o singura credinta, un singur botez".
Cert e ca din pacate, ortodocsii (pe care eu i-am intalnit, ca sa vorbesc in nume propriu) nu il prezinta pe Dumnezeu si altora, nu prea vorbesc despre El, in schimb neoprotestantii in au mereu in minte (sper ca si in suflet) si vorbesc despre El.

| DanM1990 explică (pentru EmaS):

Apropo de adaugarea ulterioara: https://ro.wikipedia.org/wiki/Spovedanie; prin "analiza" textului biblic, cred ca mereu putem adauga elemente noi. Important e sa avem o inima curata si o credinta sincera in Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru milan9):

Vreau argumente biblice nu pareri. Nu uita ca Domnul Isus a zidit Biserica Sa formata din pietre vii. Nu gasim nicaieri in Biblie cuvantul ortodox. Vezi ca dai invataturi gresite si vei raspunde de sangele lor.

| EmaS a răspuns (pentru DanM1990):

Spui ca tu iti poti castiga mantuirea prin faptele proprii? Atunci, degeaba a murit Hristos.

Galateni 2; 20 Am fost rastignit impreuna cu Hristos, si traiesc… dar nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine. Si viata, pe care o traiesc acum in trup, o traiesc in credinta in Fiul lui Dumnezeu care m-a iubit si S-a dat pe Sine insusi pentru mine.

21. Nu vreau sa fac zadarnic harul lui Dumnezeu; caci, daca neprihanirea se capata prin Lege, degeaba a murit Hristos.

| EmaS a răspuns (pentru DanM1990):

Apocalipsa 22:,, Marturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta ca, daca va adauga cineva ceva la ele, Dumnezeu ii va adauga urgiile scrise in cartea aceasta.

19. Si, daca scoate cineva ceva din cuvintele cartii acestei prorocii, ii va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vietii si din cetatea sfanta, scrise in cartea aceasta."

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o dar si de PREOTIA CRESTINA. Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27
"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
„Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

| EmaS a răspuns (pentru milan9):

Aici se refera la adevarata Biserica care a fost spalata in sangele Mielului, nascuta din nou din Duhul Sfant. Aşa cum trupul nostru pământesc formează o unitate, dar este format din multe mădulare legate între ele şi conduse de către cap, la fel este cu toate mădularele din Trupul lui Isus Hristos. „ Noi toţi în adevăr am fost botezaţi de un singur duh, ca să alcătuim un singur trup, fie iudei, fie greci, fie robi, fie slobozi şi toţi am fost adăpaţi dintr-un singur Duh " (1 Cor. 12:13). Este de reţinut: nu prin apă, ci prin Duhul care lucrează în toţi cei care cred în Isus Hristos şi sunt botezaţi biblic. Apoi ei sunt aşezaţi, prin Duhul, în Trupul lui Hristos. Toţi răscumpăraţii care sunt în această unitate dumnezeiască, formează Trupul DOMNULUI şi Îl recunosc pe El ca şi Cap şi I se supun Lui în toate lucrurile. Ei simt cu fiecare mădular, se bucură cu aceia care se bucură şi suferă cu aceia care suferă, pentru că 1 Cor. 12:26 spune: „ Şi dacă suferă un mădular, toate mădularele suferă împreună cu el; dacă este preţuit un mădular, toate mădularele se bucură împreună cu el ". Dacă tu nu simţi aşa, atunci analizează-ţi atent relaţia ta cu Hristos.

Nu putem să ne ocupăm acum de diferitele slujbe ale mădularelor din Trupul lui Hristos. Dar Pavel face următoarea afirmaţie: „ Acum Dumnezeu a pus mădularele în trup, pe fiecare aşa cum a voit El. Dacă toate ar fi un singur mădular, unde ar fi trupul? Fapt este că sunt mai multe mădulare, dar un singur trup " (1 Cor. 12:18-20). În vers. 27 el rezumă totul astfel: „ Voi sunteţi Trupul lui Hristos şi, fiecare în parte, mădularele Lui ".

| milan9 a răspuns (pentru EmaS):

Exista un sens figurat dar si un sens PROPRIU, acela de confesiune ce detine un continut, un mesaj lipsit de confuzia interpretarilor care dezbina (asa cum se intampla cu numarul coplesitor al celor cateva mii de grupari neoprotestante...). Biserica este UNA singura!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanM1990):

Simbolurile ereticilor neoprotestanti sunt nimic!
La Cina cea de Taina, Hristos Dumnezeu nu a vorbit despre niciun simbol! EL a spus clar ca painea si vinul sunt Trupul si Sangele Lui!
Deci Sfintele Taine instituite de Hristos in Biserica Slavei Sale nu sunt simboluri, ci lucrari adevarate, prin care Dumnezeu impartaseste prin preoti energiile Sale necreate, adica Harul Sau mantuitor.

Ereticii neoprotestanti nu au preoti, nu au har, nu au Sfinte Taine, botezul la ei e "apa de ploaie", invataturile lor sunt mincinoase si iconoclaste, fara nimic sfant; sunt despartiti de Biserica, nu asculta de preoti, nici de Sfintii Apostoli, si deci, nici de Dumnezeu.

Aceste secte neoprotestante infiltrate din America, sunt straine de Neamul Romanesc! Domnitorii nostri nu au fost sectanti, ci crestini ortodocsi, iar unii dintre ei sunt chiar sfinti, precum Stefan cel Mare si Sfant, sau Sfantul Constantin Brancoveanu, care nu a renuntat la Ortodoxie, chiar cu pretul vietii lui.

Hristos Dumnezeu nu vorbeste decat despre o Biserica, si spune ca pe aceasta n-o va birui nici portile iadului! - Matei 16, 18

Deci, Hristos nu e impartit, nu are mai multe trupuri si nici Biserici, ci doar Una; Sfanta, deoarece si Capul ei, Hristos este Sfant; Soborniceasca, deoarece este condusa prin sinoade calauzite de Duhul Sfant, asa cum a fost Sinodul Apostolic din anul 50 de la Ierusalim si celelalte 7 sinoade ecumenice si altele locale; Apostoleasca, deoarece Biserica este construita pe temelia Sfintilor Apostoli, iar piatra din capul unghiului este chiar Hristos.

Credinta e una singura, cea data sfintilor odata pentru totdeauna, asa cum spune Sfantul Apostol Iuda Tadeul in Iuda 1, 3. Deci, aceasta credinta a fost data de acum 2000 de ani, in Biserica Una a lui Hristos; si atunci ce incearca ereticii neoprotestanti sa inventeze dupa 18-19 secole de la Hristos? Apa calda, miezul din Fanta?!

Doar Biserica Ortodoxa de Rasarit a pastrat neschimbata invatatura sanatoasa a Sfintilor Apostoli primita de ei de la Dumnezeu! Doar in Biserica Ortodoxa exista preotie, har, Sfinte Taine valide.
Capul Bisericii Ortodoxe, Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca este Hristos!
Hristos este Ortodox!

| Iunix a răspuns:

Gândește și lasă prostiile -_-