| Anonimapetpu a întrebat:

Am si eu o intrebare: Cum exista negri si asiatici daca Adam si Eva erau albi?
VA ROG NU INCEPETI CU RASPUNSURI CA NE TRAGEM DIN MAIMUTE SI PROSTI DE GENUL SI CA SCHIMBARI DE VREME SI LUCRURI DE GENUL. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| ExprimareLibera a răspuns:

La formarea raselor, rolul principal l-a avut influenta mediului natural.
În biblie nu se vorbește despre rasele umane.
Cine spune ca ne tragem din maimuțe?

45 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Magie! Dâââ. Greu va merge `mintea` aia.

Cum a aparut Pamantul?
Magie!

Cum au aparut stelele?
Magie!

Cum a aparut intregul Univers: stele, sateliti,plnete,galaxii?
Magie!

Cum au aparut animalele?
Magie!

Cum a aparut Adam si Eva?
Magie!

Cum au aparut celelalte rase?

Se observa un tipar pana acum,ceva? Macar un IQ de 60, ceva, o masa de neuroni amortita?

| danut a răspuns:

Avem doua versiuni, cea creationista si cea evolutionista. In ambele cazuri diversificarea s-a facut la fel dar in cazul creationist stim ceva sigur, unui dintre fii lui Noe era negru, despre ceilalti banuim ca unul era semit iar celalalt probabil asiatic dar tu ar trebui sa-ti pui intrebarea cum noi europenii suntem (asa cum zic teoriile evolutioniste) urmasii populatiei din orientul indepartat, chinezi, indieni. Cati romani au ochii tesiti?

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Dar in ce transa ti-a venit informatia ca romanii sunt urmasii chinezilor? Si, ca sa iti testem teoria, daca Noe era caucazian, cum a iesit un baiat cu ochii tesiti? Adicalea, pentru tine e absurd ca europenii sa fie urmasii asiaticilor, dar e logic si perfect normal ca urmasul direct al unui europid sa fie un mongoloid? happy

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Pe vremea cand faceam eu istorie se zicea sau mai degraba ateii ziceau ca europenii se trag din migratia popoarelor indo europene din care fac parte si chinezi si mongolii si asiaticii din Siberia, etc. De acolo stiu, din bazaconile ateisto comuniste pe care tot le imbratisati.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Nu indivizii sunt indo-europeni, ci limbile sunt indo-europene. Vorbim de un fenomen lingvistic, nu rasial-antropologic, si vorbim de un fenomen recent. Si nu stiu din ce bazaconii adventisto-fanteziste ai imbratisat ideea ca si chinezii si mongolii ar fi si ei bagati aici. Limbile lor sunt din familia uralo-altaica si chino-tibetana. Ai inceput sa bati campii mai strasnic ca de obicei in ultimul timp, s-a intamplat ceva?

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Incep sa ma lamuresc in privinta ta, o vorba romaneasca spune: "daca taceai intelept ramaneai" este marea ta problema. Sa o luam logic din ceea ce ai gangurit tu, tu ne spui ceva de genul, limbile sunt IE (indo europene), bine DAR CE POPULATI au raspandit aceste limbi si cum au ajuns ele in Europa, prin internet, fax sau posta? Limbile au fost raspandite de POPULATILE care le vorbeau, sau nu. Tu citesti istoria doar de pe net, vai de tine si de scoala pe care ai facut-o. Am sa citez ceva dintr-un real manual de istorie ca sa terminam cu ceea ce invatati voi astazi. "Vita alba si divisiunile sele. Acesta mare vita...se imparte in doue familie principali: Semita in partea de miadadi catre appusulu Asiei, si a Africei medinoptiale; Indo-Europeii in cea l-alta parte a Asiei si in Europa. Acestia pare se-si fia avutu leganulu loru in terrile situate la meda-nopte catre appusu de Indu spre Bactriana.Atare greca si latina sunt limbe surori amendoua fiie ale sanscritei, limba sacra a brahmaniloru indiani... celta, germana si slava se demonstra assemenea ca descindu din aceasta stirpe vigurosa." Deci este vorba de populatie sau o familie de popoare indo-europene care isi au izvorul din nordul Indiei ( nu o fi si China pe acolo). Asa scrie in cartile de istorie, ce ai invatat tu nu stiu ce este si nici cine va invatat dar pentru confirmare am citat dintr-un compendiu de Istoria Generale (1873).

| danut a răspuns:

Oau, deci in Europa exista o populatie inca de la aparitia omului pe terra (nu coonteza cum) si au venit altii de i-au invatat sa vorbeasca, in latina, greaca, etc. Tare de tot neamule, au aparut deodata oameni pe tot globul dar au asteptat pe alti sa-i invete sa vorbeasca. Oare cine o fi mai nesimtit dintre noi doi? Chiar nu ai oglinda acasa. P. S. Doar ti-am citat ceva dintr-un manual de istorie si ai cazut pe spate, pune mana si citeste lucrari adevarate din biblioteci si nu de pe net ca te aduc in starea in care esti. Si inca ceva, eu asa am invatat sa scriu, in perioada mea, nu ma mai schimb acum dupa toti profesorii facuti din DECRETEI.

| danut a răspuns:

In primul rand iti multumesc pentru caracterizare si plasare intr-un anumit "cadru". Fiecare este supus greseli, mai ales in folosirea cuvantului reincepe, nu cred ca este o greseala fatala dar nici un cap de tara totusi nu am sa- ti plasez inteligenta la cosul de gunoi pentru faptul ca ai plasat prima migratie acum, cati ani ai spus, doua milioane? Abia asteptam sa spui o asemenea idiotenie ateista. Sunt cuprins de remuscari dar trebuie sa anunt stimatii useri sa nu cumva sa ia de bun ce spune userul Dandanache, sunt doar imaginatii ale unor indivizi care se zbat in acea parte a unei subdiviziuni minimalistice ce cred ca au iesit dintr-un gen de primate cu numele de maimutoi. (apreciere de nesimtit batran)
Pentru mine ca pentru toti crestini omenirea nu cunoaste mai mult de 6000 de ani, mai mult nu are sens sa discut pentru ca am depasit nivelul in care visez si cred ca tot ce zboara se mananca. Aici suntem la rubrica religie, nu la convertirea la ateism, nu iti place treci la filozofie. In rest sa stii ca am depasit faza in care sa fiu deranjat de ideile unora de se cred buricul pamantului si nici nu ma agat de micile lor imperfectiuni de gramatica, sa-ti spun sincer ceva, dupa ce vei muri (iti doresc o viata cat mai lunga) nu va mai avea importanta cat de bine te-ai exprimat ci va conta ce si cat de bine te-ai aflat in relatie cu Dumnezeu. La Judecata Finala nu se pun greselile de exprimare la socoteala ci ceea ce ai crezut si facut. Cum ziceai, 2.000.000 de ani de la prima migratie, esti glumet, cu bine.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Foarte bine, pentru tine omenirea are doar 6000 de ani. E opinia ta, e convingerea ta, nimic rau, eu nu o sa iti spun ca e o idiotenie. Nu e prima data cand ai scris asta pe TPU si nu ti-am dat in cap, chiar daca nu iti impartasesc parerea. Acum insa ai avut neispiratia sa oferi ca raspuns la aceasta intrebare o alternativa stiintifica pe care nu ai inteles-o - INDO-EUROPENII. De ce, dom'le, de ce? Daca tot suntem la RELIGIE, de ce nu ai dat un raspuns RELIGIOS? Daca nu stii decat RELIGIE, de ce ai incercat un raspuns din sfera STIINTEI? Daca tot nu stii ce inseamna INDO-EUROPEAN, daca nu stii care sunt limbile indo-europene, de ce te arunci in argumentatii "stiintifice"? De ce pretinzi ca stii lucruri pe care, in realitate, nu le stii?

Uite o harta a distributiei limbilor indo-europene pe glob: http://www.usu.edu/markdamen/1320hist&civ/slides/07ie/IElanguagesmap.jpg.

De ce nu e si China marcata pe harta, domnule expert, daca tot e in nordul Indiei?

Si nu mai minti, dom'le, ca "pentru toti crestinii" omenirea nu cunoaste mai mult de 6000 de ani. Vrei nu vrei, place-ti-ar sau nu ti-ar placea, nu toti crestinii iti impartasesc convingerea. Nu mai generaliza, crestinismul nu se rezuma la adventism.

Si spre deosebire de tine, care cu a sa inspiratie a plasat chineza in randul limbilor indo-europene, nu eu am plasat primele migratii atunci, e o plasare facuta stiintific. Nu sunt imaginatiile mele, sunt eventual imaginatiile altora. Diferenta dintre mine si tine e ca eu chiar lucrez intr-un domeniu stiintific care atinge problema varstei Pamantului si a omului in timp ce tu esti un ageamiu delirant, fara educatie, si care se pronunta in probleme stiintifice, desi nu le stapaneste deloc. Ceea te face, avand in vedere cat de credincios te arati, fariseu si obraznic.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Nu ti-am clasat raspunsurile ca fiind idiotenii pe baza faptului ca exprima convingeri religioase, ci pe baza faptului ca sunt o ciorba de confuzii stiintifice si greseli gramaticale. Asadar, nu ai niciun motiv sa imi faci raspunsurile idiotenii doar ca nu iti cad bine la stomac si sunt contrare convingerilor tale. Poti sa imi faci raspunsurile idiotenii atunci cand voi scrie ca Adam a fost fiul lui Abel sau alte bazaconii, in oglinda, de tipul asta.

Din pacate, din ce postari ai, nu cred ca vei depasi vreodata nivelul in care visezi si crezi ca tot ce zboara se mananca.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Incepusem sa cred ca am exagerat cu "insultele". Dupa ce ti-am citit raspunsurile mi-am dat seama ca nu am spus decat adevarul.

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Dreptul tau, nu stiu daca stii dar in Biblie exista un verset care spune cam asa, tot ceea ce spuneti voi, oamenilor fara Dumnezeu li se va parea o nebunie fiindca ei nu pot intelege intelepciunea lui Dumnezeu (este o adaptare din memorie). Degeaba iti spun eu ceva caci nu poti intelege. Exista diferente majore intre stiinta unora ce putrezesc si stiinta VESNICULUI Dumnezeu.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Dom'le, eu nu iti cer sa imi spui intelesuri sfinte, eu vreau sa imi explici cum India a ajuns sa faca parte din China. Si asta nu are legatura cu Biblia, ci cu manualul de geografie. Nu imi spune ca e vreo intelepciune divina de prin Noul Testament.

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Interesant, cand spui Indo-european te referi strict la granitile ACTUALE ale Indiei? Cumva India se gaseste in Australia si China in America ca sa nu se fi produs vreun amestec, a fost unul acolo cu batu care le-a dat peste degete ca sa nu se amestece? Nu contest ca lucrezi in doneiul precizat dar cum stam cu faptele de pe teren? Sa-ti spun ca strabunii mei au fost in Siberia pe Amur si ca acolo era granita cu Japonia sau ca acolo traiau mai multi chineji decat rusi? Asta se intampla pe la anii 1900, cum arata harta prin zona? Nu cumva migratia indo europeana s-a facut prin China? Teoria ca teoria dar practica este cea care lipseste.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Am scris, cred, de mai multe ori pana acum ce inseamna indo-european si nu la ce ma refer eu prin indo-european. Pentru ca indo-european apartine terminologiei stiintifice, are un sens clar si nu e termen discutabil si interpretabil pe care orice user il supune unei reevaluari semantice pe TPU. Asadar, nu e vorba de granite geografice, e vorba de spatii lingvistice, nu e vorba de rute de migratie, e vorba de o familie de limbi. Confuzia ta vine din faptul ca iti imaginezi ca India si China, invecinate fiind, apartin amandoua aceluiasi spatiu lingvistic. Nu, nu apartin. Maghiarii sunt vecinii nostri si nu vorbesc o limba indo-europeana. Amestecurile sunt irelevante, daca s-au produs tarziu, dupa formarea limbilor. Da, au avut loc importari europene si in limba maghiara, cum au avut loc importari maghiare, de exemplu, in limba romana, dar asta nu schimba fondul limbii. Si chiar daca sunt multi unguri care traiesc in Romania. Limba romana nu s-a maghiarizat, nu a devenit o limba uraica, e tot o limba indo-europeana.

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Ca sa nu ne mai omoram atat, eu nu cred ca "limba" a calatorit fara vorbitorul ei iar acesta nu a venit "sigilat" la pachet. Apropos, cum au ajuns tiganii in tara noastra si pe la ce data?

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Si am spus eu vreo clipa ca limba calatoreste fara purtator?

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Limba fara om nu exista, deci este influentata de comportamentul acestuia, tu o definesti ca ceva (asa pare) care se comporta independent de vorbitorul acesteia. De aceia te-am intrebat ce sti despre o populatie (popor) care traieste in preajma noastra, sa-ti inteleg cumva logica. Daca nu raspunzi nu-mi dai nici un ajutor ci doar repeti niste opinii ale unora care raman doar opinii si nu certitudini.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

"Limba fara om nu exista, deci este influentata de comportamentul acestuia, tu o definesti ca ceva (asa pare) care se comporta independent de vorbitorul acesteia. "

Nu am vorbit nicio clipa despre comportament. Comportamentul e o notiune pe care o introduci tu acum in discutie. Si nu definesc limba ca fiind independenta de vorbitor. Discutia a inceput de la raspunsul gresit pe care l-ai dat pe prima data si pe care il reproduc mai jos:

"Pe vremea cand faceam eu istorie se zicea sau mai degraba ateii ziceau ca europenii se trag din migratia popoarelor indo europene (fragment editat, initial era scris INDO-EUROPENILOR) din care fac parte si chinezi si mongolii si asiaticii din Siberia, etc".

Aici eu ti-am raspuns ca vorbim de un fenomen lingvistic, nu rasial-antropologic. Europa nu a fost populata, ci doar culturalizata. La fel cum s-a intamplat in Africa, unde limbile oficiale sunt franceza, portugheza, spaniola, engleza etc, dar populatia este de culoare neagra. Dupa care ti-am explicat ca limba chineza nu este indo-europeana.

"De aceia te-am intrebat ce sti despre o populatie (popor) care traieste in preajma noastra, sa-ti inteleg cumva logica"

Ti-am scris despre unguri. Daca nu imi citesti cu atentie raspunsurile, atunci degeaba iti mai explic.

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Dragule eu sunt crestin si cred in expansiunea populatiei si a limbilor in forma prezentata de Biblie dar daca tot am vorbit despre indo europeni am incercat sa apropii subiectul de tigani deoarece provin din aceiasi zona si nu ma refer la unguri care au alte origini iar tu ma plasezi cum iti vine tie bine. Zi-o cu astia de is mai aproape ca unguri.

| Dandanache a răspuns:

Am si eu o intrebare: De ce pasagerii sunt impinsi spre stanga daca vehiculul ia o curba spre dreapta? Va rog, nu incepeti cu prostii ca forta centrifuga si miscarea de rotatie si prostii de genul. Multumesc anticipat.

| danay72 a răspuns:

Fap. 17:26: „[Dumnezeu] a făcut dintr-un singur om [Adam] toate naţiunile oamenilor, ca să locuiască pe toată faţa pământului". (Aşadar, toate naţiunile şi rasele umane au o origine comună, toţi sunt descendenţii lui Adam.)
Toţi oamenii din prezent aparţin aceleiaşi specii, homo sapiens, şi provin dintr-un strămoş comun. Diferenţele biologice dintre fiinţele umane se datorează diferenţelor de constituţie ereditară şi influenţei mediului înconjurător asupra acestui potenţial genetic. În majoritatea cazurilor, diferenţele se datorează interacţiunii dintre aceste două serii de factori... Deosebirile dintre indivizii aceleiaşi rase sau populaţii sunt deseori mai mari decât deosebirea medie dintre rase sau populaţii." — Un grup internaţional de cercetători reuniţi sub egida UNESCO; citat din lucrarea Statement on Race, de Ashley Montagu.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Nu stiam ca sustii evolutionismul.

| Mayhem666 a răspuns:

De ce sa nu zicem de maimute si schimbare de vreme? Tu chiar nu vrei sa stii adevarul?
Nu ne tragem din maimute, maimutele si omul aveau un stramos comun si de acolo, evolutia si-a facut treaba, iar clima si mediul in care fiecare om traia, si-a facut treaba.
Dar vad ca tu nu voiai sa stii asta. Ce voiai mai exact sa aflii? La ce raspuns te asteptai sa primesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam si eva erau albi cand au fost creati.dar satan se invartea pe langa si nu stia cum sa faca sa-i atinga cu coada, ca sa-i murdareasca.si aunci soarele a fost acoperit de un nor; Doamne, cum ai lasdat tu ca un norisor sa acopere atata stralucire? Atunci Dumnezeu s-a uitat in sus iar satan a atins cu coada pe adam si eva si a murdarit lutul. Dumnezeu zice; pentru ca sa se schimbe lumina, si oamenii sa se teama de mine si de puterea mea.Cand se uita la creatie astia erau cenusii.Ce ai facut satana? ai atins lutul? Nu Doamne.Din cauza ca s-a schimbat lumina, arata asa.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e legenda prietene, cum e si cea de craciun cu mos craciun care-i taie mainile craciunesei, cu bradul etc. In Biblie nu scrie de asta happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vela jony? auzit-ai de cazania unui oarecare preot, privitor la un anume sfant, care suna cam asa; dragi credinciosi, nu s-a auzit ca de anul trecut pana acum sfantul sa mai fi facut vreo minune.deci cei care le stiti,povestitile si celort care nu le stiu,si dacva sfantul va mai face vreo minune o so aducem la cunostinta. Drept care, poporului drept credincios ii placu mai mult cazania acestui popa decat a celui de dinainte care lungea slujba si oamenii se cam plictiseau de aceleasi minuni. Deci draguta, in biseruica ortodoxa in sfanta traditie, sunt si multe povestiri cu talc, folositoare cunoscatorilor religiei respective.necunoscatorilor nu are ce le folosi fiind ei habarnauti din fire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam și Eva nu au existat, e doar mit biblic pe care l-au inventat evreii când au inventat și creștinismul.
În lume există mai multe rase pentru că fiecare se trage din alți Creatori (și nu, nu are nicio legătură cu dumnezeu sau cu biblia sau cu adam și eva).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@danut

"unui dintre fii lui Noe era negru"... s-a luat de la coca cola presupun.

Răspuns utilizator avertizat
| Idris a răspuns:

Imamul Ahmed a relatat de la Abu Musa că Profetul - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască - a zis: „Allah l-a creat pe Adam dintr-o mână de pământ pe care a strâns-o de pe întreaga suprafaţă a pământului. De aceea urmaşii lui Adam s-au născut după firea (culoarea şi natura) pământului. Şi printre ei sunt cu tenul alb, precum şi cu el roşiatic şi negru, dar şi combinaţii între acestea. Şi printre ei se găsesc firi rele şi firi bune şi blânde, dar şi aspre."

| Mihαi a răspuns:

In Biblie nu scrie ca Adam si Eva erau albi. :-|
Dumnezeu stie.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Mihαi):

Da, Dumnezeu știe. Acum știm răspunsul si nu mai e nevoie să gândim. Uneori mă întreb dacă teistii chiar au rațiune. Se presupune că rațiunea ne diferențiază cel mai mult de celelalte specii.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Mihαi):

Mihai, gandeste-te unde era amplasata pe harta gradina Edenului. Dupa ce ai inteles locul unde era gradina, gandeste-te ce culoare au oamenii din zona aia. Is negri, albi sau mongoloizi?

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vezi tu, gandirea logica ar functiona daca ne-am afla pe taramul logicii.
Dar desigur, sfanta prostie...

Apa care se transforma in vin, levitatia si restul absurditatilor sunt lucruri perfect normal, insa negri care traiesc in zone geografice specific albilor raman o imposibilitate. Draguta logica.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Inferno):

Joci teatru sau e pe bune? Daca vorbesti serios, mai bine ar fi sa stai un pic pe ganduri inainte sa te afirmi happy

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ce nu ai reusit sa intelegi?

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Mihai, gandeste-te unde era amplasata pe harta gradina Edenului."
ValeaJohnny, gandeste-te ca nici tensiunea superficiala a apei nici forta arhimedica nu erau capabile sa il sustina pe Iisus atunci cand acesta, sfidand orice lege a fizicii, a reusit sa mearga pe apa.
Zona geografica in care era amplasat Edenul este tot atat de relevanta pe cat au fost legile fizicii pentru Iisus.

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

Inca nu inteleg daca taci din diplomatie sau pur si simplu esti incapabil sa intelegi ceea ce am spus. Judecand dupa raspunsul tau anterior as spune ca a doua variant este cea corecta.
Sa imi spui daca frazele sunt prea complicate ca iti scriu in propozitii.
"Ana are mere. Tu minte multa n-are. Tu folosesti logica cand ai tu chef. Adica tu este subiectiv. Adica nu nu este obiectiv. "
E mai bine acu`? Pricepus?

| Anonimapetpu explică:

Fiindca nu suntem trasi din maimute si nu avem nici un stramos comun cum a spus Darvin, in Biblie sctie ca suntem facuti din Adam si Eva. Multumesc mult, Exprimare Libera. Am spus ca vom discuta, te rog sa imi lasi un cont de Facebook daca poti.

| Anonimapetpu explică:

,,Inferno" draga daca nu sti sa dai un raspus calumea te abtii si mergi mai departe. Sti chiar ma surprind oamenii ca tine de genul:,, Ma ce sa fac si eu, ma plictisii hai pe TPU sa ii fac pe aia prosti..." Inainte sa judeci alte persoane mai treci prin fata oglinzii. Si sti ceva sunt obosita de oamenii ca tine, eu unu nu mai raspund oamenilor de genul tau. Multumesc mult Exprimare Libera si Vela Johnny sunteti singuri care m-au ajutat cu ceva.

| Anonimapetpu explică:

Bencerif, multumesc pentru raspuns doar ca eu nu cred in Allah, eu cred in Iehova.

| Anonimapetpu explică:

Inferno, vai de tine si de aia 7 ani de acasa pe care nu ii ai. Vom vedea noi cine are dreptate, curand. Armaghedonul e aproape. Se vede ca nu ai alt ceva mai bun de facut decat sa ii critici pe altii. Cred ca esti genul,, Nu am servici sa ma intretin mama si tata." Legat de faptul ca te-ai luat de mama mea, o alta dovada ca nu ai bun simt. Continua cu stiinta si vezi daca reusesti sa inventezi masina timpului, poate cine stie eviti momentul in care ai realizat ca faci umbra pamantului degeaba.
Eu una nu mai comentez nimic in afara de raspunsul asta, fiindca cearta asta idioata continua de prea mult timp. Se vede ca oamenii ca tine impanzesc TPU-ul, cred ca o sa imi sterg contul...
Pentru ce cianura? Iesti dement mai omule, vezi ca spitalul de nebuni nu e departe daca vrei te poti duce si de buna voie. Imi faci sila!
Exprimare Libera cat despre tine, ai spus ca esti martor. De ce? Sau mai bine spus pentru ce? Se vede ca sunteti oameni din lume. Indoctrinati ori de religii false ori de stiinta. Parca va spala pe creier!

| Dandanache a răspuns (pentru Anonimapetpu):

Ce ai cu stiinta? E o entitate nesuferita, o fiinta care iti starneste dezgustul? Te deranjeaza progresul tehnologic si descoperirile medicale? Stiinta si religia pot merge mana in mana. Sa militezi impotriva stiintei inseamna sa militezi pentru ignoranta si incultura. Esti primul Martor deranjat de stiinta pe care il cunosc, toti ceilalti au apreciat ca descoperirile stiintifice s-au produs sub inraurirea lui Iehova. Ma intreb daca chiar esti Martor sau doar doar unul din trolii banali care se plimba pe TPU.

| qwerrfeiwgvbwivrbr45bw4 a răspuns:

La formarea raselor, rolul principal l-a avut influenta mediului natural.
În biblie nu se vorbește despre rasele umane.
Cine spune ca ne tragem din maimuțe?