| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare mai mult pentru crestini.Astăzi,la scoala ne-a pus un documentar despre teoria evolutiei la biologie, la geografie am vorbit despre big bang iar la istorie tot despre teoria evolutiei.Ce părere aveti? Eu cred ca lumea a inceput sa se treasca la realitate.

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Foarte frumos, poate ii mai trezesc pe copiii "credinciosi"..Saracii au fost indoctrinati de parinti.

40 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

Ca de obicei, super haiosi crestinii!

| muffy1 a răspuns:

Wow...a ajuns discutia despre: de ce nu se transforma maimutele de la zoo in oameni si nu evolueaza
pe bune? e o arma defensiva de acum ignoranta asta, de ii ataca cineva, spun o prostie asemanatoare cu asta cu maimutele de la zoo si atacatoru ramane perplex, se blocheaza si ei au timp sa fuga, e absolut incredibil, astea nici macar notiuni de facultate nu sunt, cred ca si aia de gradinita stiu mai multe si nu ar putea sa zica asemenea prostii.

| Kramerwalt a răspuns:

Perfect tu stii aceste teorii da? De ce maimutele din ziua de astazi de la Zoo nu evolueaza(conform teoriei nu?)Explica-mi tu acel Big Bang si dupa mai vorbim! Iar la istorie a spus probabil despre cel ce a facut aceasta teorie nu ca ea exista! Este dovedita de vreun experiment toata aceasta teorie?

| anonim_4396 explică (pentru Kramerwalt):

Nu incep iar sa explic de ce raspunsul tau e total gresit (habar n-ai care-i treaba cu evolutia si big bang-ul)... presupunand ca evolutia este gresita, tu ce dovezi ai pentru existenta zeului tau? Este dovedit de vreun experiment?

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru Kramerwalt):

Da mai sunteti multi care spuneti prostia asta, uite si pentru tine. Omul nu se trage din cimpanzeu ci amandoua speciile are stramos comun. Iar cand e vorba de evolutie perioadele de timp sun uriase sute de mii sau milioane de ani.

| ateu a răspuns (pentru Kramerwalt):

De ce balenele nu evolueaza in maimute sunt si ele mamifere, dany gresesti maimutele sunt mamifere ca noi dar noi suntem primate nu maimute citeste si vei vedea, creierul mai mare are nevoie de energie mai mare in plus teoria evoluiei e reala anual eu unu ma racesc e clar ca evolueaza virusii

| ateu a răspuns (pentru Kramerwalt):

Gaia,hombre detin adevarul absolut, teoria big bang este demonstrata stiintific prin radiatia de fond, tempertaura egala in univers, teoria evolutiei ese dovedita prin adn, fosile intelei daca imperechiezi 2 speci va iesi un hibrid si tot asa daca acel hibrid e total iziolat si se imperechiaza doar cu specia lui in timp va da nastere la o noua specie

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Dar acum de ce nu se mai transforma maimutele in oameni la gradina zoologica?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pe tine ce bomba te-a mai lovit, nu vezi ce i-am scris lui @ DanyR?

| ateu a răspuns (pentru EmaS):

Ca noi suntem primate ema intelegi

| Hombre a răspuns (pentru ateu):

Gresit, noi nu suntem primate ci hominizi.

| Hombre a răspuns (pentru Hombre):

Revin, cimpanzeul este cea mai apropiata ruda a noastra inca in viata, oamenii si cimpanzeii bonobo au in comun 98, 4 din ADN, asta nu inseamna ca omul s-a tras din cimpanzei. Stramosul comun al omului si cimpanzeului a trait in urma cu multe milioane de ani si a disparut.

| ateu a răspuns (pentru Hombre):

Si homonoizi nu sunt primate? http://ro.wikipedia.org/wiki/Primate suntem genul homonoizi aia da

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nu,acum am aterizat si eu!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru EmaS):

Asa e.Doar le invata si sa picteze pe acololaughing

| EmaS a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Fiecare cu stramosii lui! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Da de unde ai venit de pe planeta maimutelor?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nu eu, tu ai venit de acolo.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru EmaS):

Sa creada ce vorlaughing
Un singur adevar e, cel biblic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biologia si stiinta in general se bazeaza pe Teoria aceasta. Dar gandeste-te putin. Daca noi ne tragem din maimute cum de mintea noastra este asa complexa si uimitoare. Asa ceva nu o sa gasesti la niciun animal de pe Pamant. Oamenii au ceva deosebit. Plus ca acum 3000 de ani erau dovezi ca existau oameni destul de culti. Cum de in 3000 de ani omul din punct de vedere fizic nu a evoluat deloc. Acei oameni semanau perfect fizic cu oamenii din zilele noastre.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles ca suntem complecsi si uimitori.Atat de uimitori,incat suntem singura specie de pe intreg Pamantul,ce practica urmatoarele: tortura,omorul pentru distractie si placere, nu hrana, necrofilia, asasinatul, crima si genocidul.Bineinteles ca nu vei gasi asa ceva la niciun animal de pe Pamant, nici nu le-ar trece prin cap asa ceva, nu contin in creierasul lor atata sceleratie si pofta contagioasa de a face rau si de a se comporta sfidator.Doar o minte complexa si uimitoare, ar fi in stare de aceste lucruri, sunt de acord.(/sarcasm)Si acum 20000 de ani era un om cult,care a descoperit, ba roata, ba focul, ba i-a dat prin cap sa-si miste fundu' afara din pestera, si multe altele.Si,de fapt, omul a evoluat mult fizic de atunci, pacat ca psihic, stagneaza de vreo 200 de ani, si de vreo 60 involueaza in cadere libera.

| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Faza cu 60 de ani este doar la Romani. Americanii, rusii, asiaticii evolueaza in continuare iti garantez eu. Nu compara cu ce se intampla in tara noastra. La noi e ca la nimeni. Si te rog zi-mi tu mie acum 20000 de ani de unde sti tu cum aratau oamenii pesterii? Si daca o iei cu aceste lucruri rele facute de om vei observa ca sunt venite de la diavol ca sa e abatem putin de la siinta ca totusi categoria se numeste:religie. De ce celelalte maimute nu au evoluat?

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba nu, este peste tot.Si,ca o mica apreciere, romanii sunt in involutie de la asa-zisa Revolutie incoace, involutie care s-a accentuat in ultimii ani.In alte tari,involutia e existenta de mult timp,dar s-a accentuat tot recent,in principal din cauza ca societatea si-a pierdut valorile,iar tehnologia i-a facut pe multi sa abandoneze oameni in favoarea tehnologiilor inutile,pe care ei le cred utile si de bon-ton.O fi la noi ca la nimeni, dar valul de prostie exista in intreaga lumea, trendul involutiv e de neoprit si persistent oriunde.

Nu am vazut oameni ai pesterii, dar exista dovezi si studii stiintifice destule, si oricum acum 20000 de ani nu erau chiar oamenii pesterii, se apropiasera destul de mult de forma actuala a omului, doar ca erau salbatici, rudimentari si prosti.

Lucrurile rele facute de oameni vin de la Diavolul inexistent, creat sa bage in sperieti crestinii? Ma faci sa rad.Lucrurile rele sunt facute de om pentru ca ii plac.Intereseaza-te de conceptul de Death Drive. Tuturor ne place sa facem lucruri care, macar intr-un substrat infim sunt lucruri rele.

Maimutele nu evolueaza, sunt un proces al evolutie.Sunteti habarnisti ai naibii, ma! N-aveti niciun argument serios ca sa combateti un ateu, mereu o dati pe placa cu "de ce nu evolueaza si acum maimutele?"Pentru ca deja sunt evoluate, dintr-o forma rudimentara.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Trebuie studiate si aceste teorii. Parca spuneai ca nu mai postezi intrebari cu continut religios pe TPU. De ce inca o mai faci? Ateii nu au principii morale? Cam asta ne demonstrezi!

| ZK a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Eu nu am spus asta.Nici nu am postat vreodată.

| ateu a răspuns:

Teoria evolutiei mai sunt multe de descoperit cum ar fi, viata a fost sub forma de microbii timp de 4 mld de ani iar apoi a urmat cea cambiriana, Ordovician, Silurian etc intrebarea de ce nu au disparut toti microbii? de ce au evoluat doar uni? ce anume a determinat acea asa zisa explozie? dovezi sunt putine iar pentru acea perioada 4 mld de ani sa fim seriosi, de ce suntem singura specie care realizeaza ca exista?
big bang o explozie care a creat universul din nimic e cam ciudat adica si asa zisele particule sub atomice e doar o forma de energie, inainte de big bang nu exista energie, masa, materie, inca nu sa demonstrat ca exista basonul higs ne scufundam in concluzii pripite parerea mea

| ateu a răspuns:

Eu unu am citit teoria evolutiei chiar din cartea lui darwin si am descoperit multe lucruri in ea pentru mine darwin este un tata care m-a invatat cei viata si il respect si stiu ca da genele se transmit mai departe eu unu inca sunt curios de ce a fost acea explozie cambriana nu ca contest evolutia sa fie clar

crede-ma ca ma documentez mereu sunt obsedat de aceste 2 teorii am vazut documentare de 6 ani despre astronomie si nu il contest deloc eu ma intreb cum apare energie atata tot

| Here4you a răspuns (pentru ateu):

Darwin iti ilustreaza evolutia speciillor, nimic mai mult. Sunt curios cum te a invatat Darwin ce este viata din moment ce el nu a putut explica cum a aparut prima forma de viata pe terra?

| ateu a răspuns:

Eu am intrebat de ce acei microbii au evoluat asa dintr-o data

| Here4you a răspuns:

Eu cred ca lumea incepe sa fie indoctrinata, inca de la scoala! am o? pentru sustinatorii evolutiei. Este posibil ca acest bigbang sa fie creat de cineva intentionat? pot demonstra savantii cum a aparut prima forma de viata din neviata? NU pentru ca viata provine din viata!

Răspuns utilizator avertizat
| Here4you a răspuns (pentru lolosaurus):

Un lucru este cert: de cand e lumea si pamantul viata provine doar din viata, iar oamenii de stiinta cu tehnologie cu tot nu au reusit sa demonstreze Nimic. cum a aparut prima forma de viata.

Răspuns utilizator avertizat
| baciulucian a răspuns:

Eu sunt de acord cu unele teorii cum ar fi big bangul...dar ceea cu ce nu sunt de acord este faptul ca dumnezeu a fost scos din ecuatie. ceea ce e inadmisibil.biblia nu arata cum a luat forma universul doar ca a fost creat.modul in care a fost creat putem sa teoretizam cat vrem.dar sa nu uitam ca dumnezeu a facut totul.

| baciulucian a răspuns:

@ateu
"Gaia,hombre detin adevarul absolut, teoria big bang este demonstrata stiintific prin radiatia de fond, tempertaura egala in univers, teoria evolutiei ese dovedita prin adn, fosile intelei daca imperechiezi 2 speci va iesi un hibrid si tot asa daca acel hibrid e total iziolat si se imperechiaza doar cu specia lui in timp va da nastere la o noua specie" spre cultura ta generala hibrizii nu pot procrea