| anonim_4396 a întrebat:

Am tot vazut raspunsuri gen "nu poti demonstra ca dumnezeu nu exista deci el exista".

Pe acelasi model de logica, voi ca si crestini, aveti dovezi ca Ganesha, Odin, Perun, Zeus, dragonii invizibili, Batman, FSM, Allah si restul (miliarde) nu exista? Daca aveti dovezi si puteti sa dovediti ca ei nu exista, prezentati acele dovezi. Daca nu puteti sa demonstrati, inseamna ca toti exista iar zeul vostru nu mai este unic si posibil nici zeul suprem.

6 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Exact! Nu potem stii daca Dumnezeu exista sau nu, nu putem stii daca Odin exista sau nu, etc. Pur si simplu nu putem dovedii nimic...

Dar eu nu trebuie sa stiu ca Dumnezeu exista, eu trebuie sa cred ca el exista. Cred Doamne, ajuta necredintei mele!

| SakonSIUkon a răspuns (pentru shadovv):

Nu exista fratioare nici un Odin, daca era Iisus iti spunea clar baa slujeste-l pe Zeus, Dumnezeu, Odin, Hera si tot asa el a zis doar pe Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru SakonSIUkon):

Tu chiar nu realizezi cat de penibile sunt argumentele tale? Si ce-i cu obsesia asta a ta cu flavius? Documenteaza-te tu mai mult pe tema asta inainte sa vorbesti despre asa ceva.

"isus a zis doar pe dumnezeu"... chiar nu-ti dai seama cat de penibile sunt argumentele si "dovezile" tale? La fel pot zice si eu, Odin nu zice nimic de dumnezeu si de isis. Zeus la fel, nu ii pomeneste. Perun la fel, nu ii pomeneste. Ghici ce... nici Krishna, hanuman, ganesha si restul miliardelor.

La fel, folosind logica ta, din moment ce toti ceilalti zei nu l-au pomenit pe dumnezeu sau pe isus, inseamna ca zeul/zeii tai nu exista.

| Tsunade99 a răspuns:

Daca alte religii nu pot demonstra ca in ceea ce cred e adevarat, nici crestini / ortodocsii nu pot demonstra nimic. Alte religii cred in zei si au ca dovada pergamente sau alte notari antice.
Ordodocsii, crestinii au un mormant gol si niste cruci.
Eu nu tin cu nicio religie pentru ca nici una nu are dovezi clare ca a existat vreodata ceva, dar cred ca undeva exista un Dumnezeu.

| SakonSIUkon a răspuns:

Despre ei nu s-au scris materiale convingatoare si intelepte ca Biblia, ai sa vezi daca citesti Noul Testament si vei incerca sa intelegi vorbele lui Iisus cu sufletul vei simti ceva pe cand celelalte carti arata mai mult a basme, nu a murit nimeni pentru acei zei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Ba s-au scris despre unii, dar s-au pierdut, asa cum o sa se piarda si invataturile bibliei, si o sa creada lumea in alti zei si tot asa.

| anonim_4396 explică (pentru SakonSIUkon):

Ce ai zis tu acum nu sunt dovezi. Ai sau nu dovezi care sa demonstreze ca cei de care am zis eu nu exista?

Cat despre "intelept", sunt scrieri mult mai valoroase din acest punct de vedere in alte religii. Crestinismul numa intelept nu e.
Cat despre "simtit" si "basme", cei care cred si credeau in alti zei simt exact acelasi lucru pe care tu il simti cand vine vorba de zeul/zeii tai deci nu poti zice ca religia si cartile lor sunt "doar basme".
"nu a murit nimeni pentru acei zei"... ia mai incearca. Spune-mi cam cate lucruri stii tu despre alte religii, mai ales la capitolul acesta.

Deci... ai sau nu dovezi concrete?

| SakonSIUkon a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca iti spun si alta dovada care iti spune clar ca a trait Iisus spui ca nu a existat nici omul ala sau ca minte si m-am cam saturat de atei si prostiile lor cu numele penibil de Big Bang n vezi cum suna? Nu este intelept ce s-a scris? Dar ia intreaba-te daca e adevarat ce a se spune acolo, nu e bine sa ajuti un sarac? nu e bine sa eviti conflicte? Pai voi nu credeti ptc va intrebati dc exista raull, pai ce tu vrei sa ajungi acolo fara sa treci vreun test? fara sa capeti rabdare si alte calitati? Mai dispareti de aici cu stiinta voastra buna de nimic si daca sunteti atei si tineti la teoria noastra dc ne mai sacaiti aici? Face-tiva conferinta de atei si vorbiti acolo pana muriti si dispareti lasati-ne pe noi sa traim dincolo daca voi nu vreti. good luck.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Mădă0611):

Unde ai gasit asta pe net? Macar compara cele doua carti si decide care este pentru bine in lume si care este basm.Mai lasati-ma cu netu ca netu e de fapt un basm.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Scrie pe net ce am zis eu? laughing Hm, astia imi citesc gandurile.
Prietene, poti sa iei invataturile de bine si sa te folosesti de ele, mie imi place, de exemplu, Corinteni 13, dar nu ma inchin nimanui, nu urasc oameni care se inchina cuiva. Vechiul testament instiga la violenta, in fine, nu conteaza, e de la domnu'.
Basm e aparitia lumii, facerea, si daca baza e basm, restul n-are cum sa fie altceva.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai si normal ca prin basm il definim pe Domnu si e clar ca omenirea a fost "gandita" nu e creata de natura ca altfel de ce gandesc doar oameni? De ce sunt animalele hranitoare pentru om? De ce exista atatea conditii de viata oare conditiile astea au fost asigurate asa de natura care gandeste?

| Mădă0611 a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Omenirea a evoluat, si nu trebuie sa te iei dupa nenea Darwin, trebuie doar sa gandesti. Si omul e hranitoare pentru animal.
Intr-o viata (65 de ani, sa zicem) inveti sa faci multe lucruri, dar in cateva mii de ani? Mai, mie mi se pare ca natura "gandeste", e foarte tare treaba cu vindecarea ranilor, de exemplu.
Nu mai zic nimic ca era s-o dau in alte subiecte de la natura vs zei laughing ceva legat de perpetuarea speciei.

| RAY a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Da dovada ca a existat

| anonim_4396 explică (pentru SakonSIUkon):

Bai... nu ma intereseaza dovada pro isus. Intrebarea mea cere alte dovezi. Vreau sa-mi dovedesti ca nu exista cei de care am mentionat (+ restul cateva miliarde).

| anonim_4396 explică (pentru SakonSIUkon):

"De ce sunt animalele hranitoare pentru om?"... din acelasi motiv pentru care un soarece este hranitor pentru o pisica. Ai impresia ca omul nu este hranitor pentru alte animale?

| SakonSIUkon a răspuns (pentru anonim_4396):

Ptc ca acum grecii cred si ei in Iisus si stop.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru RAY):

Latinul Flavius Josephus a afirmat ca exista un om caruia nu ii puteai spune ca e chiar om si ca il chema Iisus si ca facea minuni in vremea aceea, dar oare rain tu de ce mai cauti explicatii daca tot la ideea ta ti?

| anonim_4396 explică (pentru SakonSIUkon):

Asta e dovada ta pentru inexistenta altor zei? Faptul ca grecii nu mai cred in zeii din trecut? Pai cu crestinii care se convertesc la alta religie cum ramane? Asta inseamna ca nici isus nu exista nu? Folosind logica ta, raspunsul ar fi "DA".

Stii macar ce inseamna "dovezi concrete"? Daca ai asa ceva, prezinta-le. Daca nu poti sa demonstrezi, inseamna ca toti exista iar zeul vostru nu mai este unic si posibil nici zeul suprem.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Mădă0611):

Da ma asa e mai plauzibil sa spui ca din nimic a aparut o explozie de idiotenie si s-a creat Universul decat sa accepti ca cineva care este din totdeauna a creat si se ascunde ca sa iti testeze credinta.Sa sti ca s eputea sa nu existe nimic ia gandeste-te cum ar fi fost sa nu existe nimic dar nimic nimic.

| anonim_4396 explică (pentru SakonSIUkon):

Universul nu a aparut din nimic. El a existat din totdeauna.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru anonim_4396):

Idiotule alte religii tot pentru Dumnezeu se roaga, religiile difera in traditii, Alah tot Dumnezeu e doar ca ii se spune asa pe limba lor cum e in engleza God, Iehova tot Dumnezeu e. Crestinii se convertesc la alta religiie pentru ca se casatoresc s-au se plictisesc de traditii.

| anonim_4396 explică (pentru SakonSIUkon):

Idiotule, principalul motiv pentru care celelalte religii nu se inchina aceluias zeu e ca zeul crestin zice "sa nu te inchini altor zei, eu sunt miezul din fanta si ca bonus, puteti sa-i ucideti pe cei care au alta religie si se inchina altor zei". Asta ar insemna o contrazicere si ultima data cand am verificat, dumnezeu nu se poate contrazice.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai omule dar aia care credeau in Zeus si stiau despre Decalog de ce au inceput sa se indeparteze de Zeus exact dupa evenimentul cu Iisus?

| anonim_4396 explică (pentru SakonSIUkon):

Deja eviti subiectul principal... poti sa demonstrezi ca cei prezentati de mine nu exista, da sau nu? Daca da, prezinta-ti dovezile.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin ce ti-am zis omule prin ce ti-am zis, grecii aia vazand pe Iisus pe pamant si auzind cuvintele lui au inteles ca este 1 singur Dumnezeu, pune-ti si tu pe bune acum intrebarea De ce nu au ramas oamenii aia la Zeus pana acum? Si parca Dacii au inceput sa dore zeitatiile romanilor da? De ce nu mai adora zeitatiile alea acum? Nu PENTRU CA L-AU VAZUT PE IISUS SI AU AFLAT DE IISUSSS?

| SakonSIUkon a răspuns (pentru anonim_4396):

A nu crezi in Iisus asa de departe mergeti sa spuneti ca Nu a existat omul asta..Ma ma lasi? E ca telefonul fara fir si in plus citeste despre Flavius Josephus sa vezi declaratia lui despre Iisus Hristos.

| anonim_4396 explică (pentru SakonSIUkon):

Halal "rabdare si alte calitati" ai dat dovada in raspunsul postat! Reactia ta "Mai dispareti de aici cu stiinta voastra buna de nimic...", suna foarte bine pentru un traitor din sec.XVI.Pai madam,daca nu era aceasta stiinta pe care o blamezi,mai abitir ca ultimul analfabet, nu mai puteai posta prezentele aberatii pe care sa fie nevoiti sa le suporte atati oameni.Le debitai numai verbal in cercul tau, cu idei similare. Daca credinciosii te admit in cadrul lor cu astfel de idei, cred ca ori veti deveni istorie intr-un viitor nu prea indepartat, ori revenim la epoca medievala primara.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SakonSIUkon):

"Big Bang-ul a putut avea loc doar prin prezenta legilor fizicii (...) Cu legile fizicii, poti obtine universuri" In lumea ciudata a mecanicii, care descrie actiunile la nivel subatomic, fluctuatiile aleatorii pot produce materie si energie din nimic. "Fluctuatiile care apar in mecanica cuantica pot produce universuri", spune si astronomul Seth Shostak de la proiectul SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence Institute). Pam pam.
Pai big-bang-ul/aparitia universului si aparitia lui dumnezeu ar fi cam aceeasi chestie, faza e ca pentru big-bang s-a gasit explicatia...
Sunt multe lucruri care vin sa intareasca credinta ca nu exista zei, ca de exemplu, ceva "recent": daca raiul si iadul sunt stari sufletesti si Iisus a inviat cu trupul, unde e acum? + ca unde merg sufletele pentru a trai acele stari? (religia parca nu accepta ideea ca inca sunt printre noi, de aceea spiritismul e considerat pacat).

| SakonSIUkon a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma dar de ce ignorati existenta unui om cum poti sa spui ca nu a existat Iisus cand sunt dovezi nene? Orice vi sar arata voua tot nu a-ti crede pentru ca sunteti incapatanati.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Mădă0611):

Bai lasa-ma ma in pace ca atomii nu apareau nici ei din nimic. Exista dovezi ca Iisus a fost pe pamant si faci figuri?

| Mădă0611 a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Poate si-au dat seama ca nu exista, desi exista "basme" cum ca au venit pe pamant si au facut una, alta. Ei, asa o sa se intample si cu crestinismul laughing

| anonim_4396 explică (pentru SakonSIUkon):

Deci... ai zis ca zeii grecilor nu sunt reali deoarece grecii au ales alti zei.

Folosind logica ta, cei care nu mai cred in isus si au ales sa urmeze alte religii dovedesc faptul ca isus nu este real corect?

Gandeste bine ce o sa raspunzi aici.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SakonSIUkon):

laughing ce te enervezi asa usor? E net, relax. Puteai sa zici ca n-ai dovezi si gata laughing Mergeti la risc. In caz ca zeus exista si va testeaza credinta, iar voi credeti in alt zeu, e bai.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Mădă0611):

Ti-a zis Iisus ceva despre Zeus? El ti-a zis despre Dumnezeul adevarat.Eu stiu ca o persoana care insista mult pe adevar spune adevarul iar vorbele din Biblie sunt prea intelepte pentru a fi inventate de oamenii de pe vremea aia.

| anonim_4396 explică (pentru SakonSIUkon):

In afara de faptul ca mi te adresezi fara a te referii cu un singur cuvant la ce ti-am spus eu, intrucat nu esti in stare, vorbesti de dovezi privindu-l pe Iisus.Ce dovezi indubitabile ai "nene" privind viata si invierea lui, in afara de Bible? Dece din evangheliile existente au fost recunoscute numai unele? Cine le-a dat dreptul celor care au hotarat sa le elimine pe unele? Vezi ce aberatii vei debita, daca ai curajul sa raspunzi la obiect si nu generalitati!

| Mădă0611 a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Iisus era evreu, nu avea treaba cu zeus.
Deja discutia nu mai are treaba cu intrebarea laughing

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Vad ca te-ai c.a.c.a.t pe tine o zi intrega si tot n-ai adus nici o dovada ca exista Dumnezeu.Vad ca esti mare crestin dar habar despre ce vorbesti.Acum 2000 de ani oamenii erau prea prosti si au vazut o eclipsa de soare si au inceput sa scrie biblia care in ziua de azi e mijlocul cel mai mare de manipulare a oamenilor.Degeaba vii cu citate de pe net, ca nici pe alea habar n-ai sa le argumentezi.Inainte de a-mi comenta raspunsul ai face bine sa vii cu o dovada solida ca exista Dumnezeu, altfel degeaba te rupi in figuri pe aici.

| anonim_4396 explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Nu trebuie sa aduca dovezi pro dumnezeu. Trebuie sa aduca dovezi contra altor zei. Despre asta e intrebarea mea de acum. happy

| SakonSIUkon a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule care alte religii nu il privesc pe Dumnezeu? Si ti-am zis sa cauti pe Flavius Josephus si marturia despre Iisus Hristos vrei si argument logic? Bine intrucat Iisus a fost pe pamant iar Flavius Josephus a marturisit rezulta ca Iisus chiar a fost pe Pamant.Din moment ce Iisus a fost pe pamant si minunile au fost aratate oamenilor care credeau in alti zei au fost aratate lor si-au dat seama ca zeul lor nu exista si exista numai Dumnezeu adevarat.ASTA E DOVADA CONTRA ZEIILOR IISUS NU TI-A ZIS CA TE ASTEPATA O MASA DE ZEI DINCOLO TE ASTEAPTA NUMAI UNUL SINGUR.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Ce e de argumentat negrule? Citeste "DIN BIBLIOTECA" despre Flavius Josephus si ai sa gasesti marturia lui despre Iisus Hristos care iti vorbea DE DUMNEZEU NU DE ALTI ZEI ba chiar ne-a si zis sa avem grija la oameni din astia care vor sa ne schimbe credinta adevarata si daca biblia nu e adevarata atunci de ce ar minti si de ce ti-ar zice Sa cercetezi pentru adevar si sa ceri ca sa primesti asa se ascunde o minciuna? Eu nu cred.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Mădă0611):

Omule el daca a facut minuni ca sa castigea oamenii increderea normal ca stia daca exista si alt zeu el ti-a zis doar despre Dumnezeu el l-a vazut pe Dumnezeu acum taci daca nu citesti marturia lui Flavius Josephus despre Iisus SI ERA SCRIITOR LATIN de razboaiele romaniilor cu iudeii

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru SakonSIUkon):

De ce as citi marturia unui om care si-a umplut cartile cu minciuni.Si eu as putea sa marturisesc multe chestii despre Isus iar peste 2000 de ani utilizatorii TPU sa vorbeasca despre marturisirile mele care n-au nici un sens dar totusi cativa le cred.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SakonSIUkon):

laughing) mai lasa-ma cu Flavius ala, In loc sa dai inapoi, "nu am dovezi", tu batman, batman, te invarti in jurul cozii lui (a lui nenea Flavius, care cica tot evreu era). Normal ca fiecare isi apara credinta si crede ce apara, altfel n-ar apara, dar s-au cerut dovezi (nu basme) impotriva altor credinte, asta intarind-o pe a voastra, oarecum.

| surfer01 a răspuns:

Gândiți-vă că acum 2000 de ani oamenii erau mult mai încuiați decât prostul ăsta de SakonSIUkon care nu are nici doi neuroni în cap.

Luau bătaie zilnic de la soldații romani și când niște șmecherași le-au promis viață veșnică dacă slujesc creștinismul normal că nu aveau altceva mai bun de făcut.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru surfer01):

Daca nu ai citit suficient taci cine e prostu aici care spune despre o persoana ca nu a existat doar ca sa isi sustina ideile.

| SsandraC a răspuns:

Spui o chestie interesanta, insa toata treaba asta sta mai mult in credinta(religie), un crestin este crescut de mic cu credinta in dumnezeu. Ai mai pomenit de allah merge aceeasi poveste, chiar si la zei.
totusi trebuie sa stii barierele dintre realitate si fictiune nu poti sa ii pui pe allah si pe batman ori dragonii invizibili in aceeasi categorie. deranjeaza ochilului.

| HaarpCord94 a răspuns:

Moastele Sfintiilor, Crucea Sfanta pe care Iisus Hristos a fost rastignit, bucati de lemn din arca lui Noe( Noe care a trait din cate imi amintesc aproximativ 900 de ani). Dumnezeu exista. Pace!