| emy a întrebat:

Am vazut ca Rugaciunea Postului Craciunului mi-a fost stearsa. Daca e o problema cu site-ul, nu zic nimic, dar daca cineva mi-a raportat-o(vreun ateu, probabil), as vrea sa intreb; Ce cred unii atei ca a rezolva cu asta? Credeti ca noi nu o sa mai postam pe site decat ce va convine voua? Daca e asa, va pierdeti timpul si, in plus, ne demonstrati ca nu aveti o minte deschisa, ca nu puteti sa aceptati oamenii care ar pareri, conceptii diferite de-ale voastre. In consecinta, veti avea numai de suferit:veti fi tot timpul frustrati, nemultumiti, stresati etc. Daca asa considerati voi ca se poate trai bine, tineti-o tot asa! Oricum, noi, crestinii nu ne vom schimba conceptiile(asa cum, de altfel, nici voi nu o faceti) si, in plus, avem dreptul sa postam pe site chestii legate de religie(de-aia exista categoria "Religie" nu?), asa cum si voi aveti dreptul sa va dati cu parerea in ceea ce priveste religia, pe Dumnezeu. O seara placuta si o noapte cat mai linistita tuturor!happykiss

35 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Sincer nu știu cum era formulată postarea, dacă nu era sub formă de întrebare probabila fost raportată pentru că încalcă regulamentul siteului. TPU nu e forum, e site de întrebări-răspunsuri, dacă postarea conținea o întrebare însemană căa fost raportată abuziv. Oricum dacă a fost raportată cred că trebuie să primești un mail, în care poți să și contești raportarea.

| Esperança a răspuns:

Nu sunt atee, nu am vazut rugaciunea care ai postat-o dar am o intrebare: e necesar sa postezi "rugaciunea postului" pe internet? Eu stiu ca atunci cand tii post nu trebuie sa stie nimeni ci numai tu si Tatal! Iar rugaciunile care le faci nici atat nu ar trebui publicate.

| emy explică (pentru Esperança):

"E necesar sa postezi "rugaciunea postului Craciunului" pe internet?" Da, am postat-o pentrt ca nu toata lumea o are/o stie. Si eu, la randul meu, am primit-o de la altii am considerat ca, asa cum eu am avut sansa sa o primesc de la altii, trebuie sa-i ajut si pe altii sa o aiba. No, poate ca nu m-am gandit bine, dar asta a fost rationamentul meu atunci cand am postat-o.
"Eu stiu ca atunci cand tii post, nu trebuie sa stie nimeni, ci numai tu si Tatal!" Iar rugaciunile pe care le faci nici atat nu ar trebui publicate". In primul rand, eu nu am spus daca tin sau nu tin post, daca fac sau nu rugaciuni, ci am posta o rugaciune, gandindu-ma la cei care poate nu o stiu. In plus, chiar daca iti arati credinta in public(sa zic asa)nu e pacat, atat timp cat o faci in mod natural, ca asa iti vine. Dar daca o faci cu gandul de a te da mare in fata celorlalti, atunci este, intr-adevar, un pacat.

| Esperança a răspuns (pentru emy):

Mda... cand te rogi trebuie sa ai o rugaciune personalizata nu copiata dintr-o carte si invatata pe de rost. rugaciunea e comunicare intre om si Dumnezeu, nu cred ca atunci cand vb cu un om ii spui versete. Dar in fine m-am plictisit de cate raspunsuri de genul asta am primit! Asta e. nu e vina ta.

| emy explică (pentru Esperança):

Eu stiu ce zici tu. Stai linistit/a ca stiu ce am de facut! Oricum, iti multumesc foarte frumos pentru sfat!happykiss

| dana85 a răspuns (pentru Esperança):

Este necesar. Rugaciunile trebuie facute publice, sunt utile, doar faptele de darnicie, ruga si postul se tin pentru tine.

| emy explică (pentru dana85):

Vezi ca acum ti-o trimit. Te rog sa-mi spui daca ai primit-o sau nu. Bine? Mersi mult!

| dana85 a răspuns (pentru emy):

Multumesc, am primit

| emy explică (pentru dana85):

Dar nu toata lumea e de acord cu noi. No, ce sa facem? Fiecare are parerea lui si modul lui de a judeca si de a interpreta lucrurile.

| emy explică (pentru dana85):

Nu ai de ce, draga mea!happy Foarte bine ca ai pimit-o! sa-ti fie de folos! de fapt, cred ca orice rugaciune e de folos, nu-i asa?happykiss>big grin

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

Sa fi tu sanatos ca Ema este prigonita ca acum 2000 de ani si fluiera a paguba dupa muuuulte intrebari si erau cu bun simt.Au raportat ateii ca ilegal/obscen, citate din Dumnezeiestile Scripturi.Eu zic sa nu ii pui la suflet ei trebuiesc incadrati direct la "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac ".

| Angel0 a răspuns:

Un "ateu" care se simte amenintat de o rugaciune este mai degraba satanist, dar inca nu stie. Daca incepe sa tremure si sa urle este posedat.In ambele cazuri rugaciunile dispar ca prin farmec.

Răspuns utilizator avertizat
| dana85 a răspuns:

Ai putea sa-mi trimiti si mie rugaciunea? Multumesc. O seara placuta!

| emy explică (pentru dana85):

Da, sigur ca da. Ti-o trimit.

| emy explică:

Da, asa credeam. Ai vazut ca ai ghicit?

| victoreanu a răspuns:

Ooo bine ai venit! Mie imi raporteaza ateii toate intrebarile si aproape toate raspunsurile.
Iar daca postezi vreo rugaciune care frige sa vezi ce se inghesuie sa o raporteze. Nu sta nici 10 min intrebarea.

| emy explică (pentru victoreanu):

Mda... unii atei nu sunt capabili sa accepte conceptii, pareri diferite de-ale lor. Si mai spun ca ei sunt deschisi, nu ca noi... Observ! Asta e, e problema lor, nu a noastra.

| ndc a răspuns:

Daca era o rugaciune, e normal sa fi fost stearsa. TPU e un site de Q&A (intrebari si raspunsuri), nu un blog sau un wall de Facebook.
Cat despre atacurile tale la adresa ateilor, fa-ne o favoare si scuteste-ne.

| emy explică (pentru ndc):

Nu eu va atac pe voi, ci unii dintre voi ne atacati pe noi si ne jigniti in mod sistematic. Ma rog "jignire" e doar un fel de-a spune, caci eu nu ma simt chiar deloc jignita. Dupa cum am mai spus, fiecare om are dreptul sa creada in cine si in ce vrea.

| ndc a răspuns (pentru emy):

Da, dar doar pentru ca cineva dintr-un grup e un nesimtit, nu inseamna automat ca tot grupul e asa. Nu-ti directiona atacurile asupra tuturor ateilor, majoritatea nu suntem asa.

| emy explică (pentru ndc):

Daca ai fost atent/a la intrebarea mea, ai putut sa vezi ca am scris foarte clar "unii atei", nu "ateii". Eu nu obisnuiesc sa generalizez.

| ndc a răspuns (pentru emy):

Whoops, greseala mea.
In orice caz, asta ne aduce la a doua problema cu "intrebarea" ta: daca ai pus o rugaciune pe TPU (ceva ce nu e o intrebare), probabil ti-a fost stearsa de un moderator. Ai presupus automat ca e vina vreunui ateu, in loc a) sa-ti asumi vina, pentru ca tu ai fost cea (?) care a incalcat regulile site-ului, sau b) sa dai vina pe toti utilizatorii in mod egal. De ce?

| emy explică (pentru ndc):

"Ai presupus automat ca e vina vreunui ateu". Da, pentru ca unii atei ne ataca de cate ori au ocazia.
"Tu ai fost cea care a incalcat regulile site-ului" Nu am stiut ca e asa de grav faptul ca am postat o rugaciune pentru a o avea cat mai multi crestini
"Sa dai vina pe toti utilizatorii in mod egal". Deci, repet:Eu nu m-am referit la toti ateii, ci doar la unii atei. Citeste cu mai mare atentie intrebarea mea! Acolo am scris clar" "unii atei" si nu "ateii".

| ndc a răspuns (pentru emy):

"Toti utilizatorii" nu e acelasi lucru cu "toti ateii", si asta e tot ce mai am de zis.

| emy explică (pentru ndc):

Dar eu nu inteleg: unde am scris "toti utilizatorii"? Unde scrie in intrebarea mea asa ceva?

| ndc a răspuns (pentru emy):

Nu, eu am spus ca ori trebuia sa dai vina pe tine, ori, daca chiar simti nevoia sa invinuiesti pe altcineva, trebuia sa dai vina pe *toti* utilizatorii TPU in mod egal.

| emy explică (pentru ndc):

"Trebuia sa dai vina pe toti utilizatorii TPU in mod egal". Poate, nu zic nu, imi cer scuze! Putea sa faca asta si un crestin, nu zic nu.Dar m-am gandit ca, un ateu din acela care are o problema cu noi, crestinii, avea mai multe motive sa faca lucrul asta, decat un crestin. No, imi pare rau si im icer scuze fata de cei pe care i-am suparat sau care s-au simtit nedreptatiti din cauza felului in care m-am exprimat!

| stejara2 a răspuns:

Te rog sa o mai postezi odata si da-mi mesaj privat cand faci asta, si un sfat, dupa ce postezi, scrie asa:cine mi se alatura? caci altfel cica nu e intrebare.Multumesc de urare!
Adevarul e ca ateii sar pe toti crestinii, dar mai e ceva, nu incercati sa le impuneti credinta voastra caci munciti in van si pierdeti timpul...

| emy explică (pentru stejara2):

Nu, eu nu incerc sa impun nimanui credinta mea. Insa unii atei(gen lolozzilla) incearca sa faca asta folosind expresii de genul: "nu sunteti inteligenti", "nu ganditi rational" etc. Dar, pe mine oricum ma lasa rece. Lolozzilla deja manipuleaza(caci eu asa consider insistenta asta de a convinge pe cineva de ceva, si nu atat insistenta, cat felul in care o fac:folosind expresii de genul acelora pe care le-am mentionat mai sus). Ori la mine nu tine cu din astea.