| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut cateva raspunsuri de genul; de ce amesteci vechiul testament cu noul testament? fiindca vechiul se numeste umbra si e strans legat de noul testament.tot ce se intampla in vechiul testament arata spre cele viitoare adica spre ce se intampla in noul testament.de pilda jertfa mielului fara cusur pentru iertarea pacatelor, arat spre rastignirea lui Iisus ca jertfa suprema.de aia e numit si mielul lui Dumnezeu. iar Isus Hristos asa cum spunea si ema, a venit nu sa schimbe legea si pe proorocii din vechiul testament ci a venit sa o implineasca cu o porunca noua.aceea a iubirii si iertarii chiar si a dusmanilor.nu mai era ochi pentru ochi, si intoarce si obrazul celalalt.pentru ca bunatatea si smerenia sa faca de rusine rautatea si mandria si mania cele aducatoare de rau. e asa greu de inteles daca citesti si pui cap la cap ideile si versetele?

Răspuns Câştigător
| ZeitaEpociiTale a răspuns:

E adevarat ce spui, dar ai grija prin ochi pentru ochi si dinte pentru dinte picior pentru picior etc... Dumnezeu ne face dreptate. Asta nu inseamna sa te lasi calcat in picioare de niste persoane rautacioase ci trebuie sa le ripostezi, sa te aperi sa iti spui opinia, sa nu lasi credinta ta sa se stinga.Trebuie sa stii cand sa intorci obrazul. Daca uni iti insulta familia, tu nu trebuie sa *intorci obrazul* sau sa nu spui nimic. AI grija si cand trebuie sa asculti noul testament si cand pe vechiul.

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vechiul Testament cuprinde Legea si Proorocii,Gasim vechiul legamant(mantuirea omului prin implinirea legii) iar Noul Testament cuprinde mantuirea prin jertfa Domnului Isus Hristos.

| FucktheSystem a răspuns:

Bine dar de ce în VT Dumnezeu pedepsea lumea cu bube în șezut și după s-a hotărât să fie bun și iubitor, așa dintr-o dată.
Era mai amuzant cu bube în șezut...

| tsevaoth a răspuns:

Faptul ca Dumnezeu are aceleasi principii si in "vechiul si in noul" testament e greu de inteles,asta pentru ca altfel sistemul de clerici ar disparea din religii,pai crezi ca spune vreun preot la biserica "stiti dupa biblie si invatatura lui Cristos nu mai poate exista sistem clerical si preotesc deoarece toti crestinii trebuie sa fie frati,si serviciul fata de cei cu anumite raspunderi nu trebuie remunerat ci trebuie facut voluntar". Crezi ca o sa auzi asa ceva vreodata? Sau sa spuna "numai lucrurile ceremoniale au fost desfiintate, Legea e tot aceeasi", nu o sa auzi pentru ca indobitocirea maselor e mare si cineva are grija ca aceste lucruri sa fie alimentate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca vechiul testament e scris de evrei in scimb noul testament e scris de pavel si apostoli dar constatin a lasat doar ce a vrut el diferenta e mare intre vechiul si noul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zeit-o a epocii? cand spui familie,ai dreptate,in familia ortodoxa,femeia este mangaierea sotul este puterea iar copii sunt rodul acestora doua,cu binecuvantarea Domnului.dar mai e notificare; daca sotia si copii sunt neascultatori si necredinciosi,iar puterea devine slaba si din dragoste pentru ei,devine si ea neascultatoare si necredincioasa atunci toti sunt pierduti.iar puterea nu inseamna aici, credinta cu forta si cu bataia, ci cu dragoste intelepciune si comvingere.