| BadAngel3 a întrebat:

Am vazut o poveste de dragoste, chiar aici, pe TPU. Fata saraca nu a avut o copilarie fericita. Acum, cand intr-un sfarsit isi gasise iubirea vietii ei - cum s-ar spune- a murit intr-un accident de masina. Culmea este ca peste 2 saptamani aveau nunta. Asta a fost un exemplu. Altul ar fi: sunt oameni putrezi de bogati si nu mai stiu ce sa faca cu banii si altii care nu au bani de o paine si traiesc de pe o zi pe alta. Si inca unul: unii oameni sunt atat de fericiti si impliniti, iar altii s-ar sinucide din cauza durerii. Sunt constienta si stiu ca fara tristete si suferinta nu poti cunoaste fericirea. Viata e presarata cu de toate. Dar...DE CE? Unde e Dumnezeu cand ai nevoie de el? Cica te pune la incercare...dar cat? De asta oamenii devin atei. Unii dintre ei. Cand ai nevoie mai mare de el, observi ca anii trec si tu esti tot mai schimbat si indurerat. Sa ofer un exemplu. Pe o prietena. A crezut in Dumnezeu mai mult decat in orice, anii au trecut, ea s-a schimbat. Si normal. Cat sa suporte? DE CE? DE CE? DE CE? Unde e Dumnezeu?

Daca aveti de gand sa jigniti, va pierdeti timpul degeaba. Nu ma intereseaza catusi de putin.

Dar totusi, vreau raspunsuri sincere. Sa lasati masca jos putin si sa raspundeti sincer.

18 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Dumnezeu asta sintem fiecare din noi. Depinde de noi daca vrem sa ne folosim puterile sau sa ne plingem de mila si sa asteptam din alta parte sa "pice" ceva.

| ania a răspuns:

Dumnezeu a creat pe lângă oameni și alte ființe cu liber arbitru cum au fost îngerii dintre care unii s-au răzvrătit împotriva Lui și au devenit demoni.Așa cum nouă ne permite să ne facem și bine și rău unii altora și ei sunt liberi să ne facă rău, sunt demoni care provoacă accidente, catastofe etc.
El nu ne promite nicăieri că dacă credem EL ne va suprima liberul arbitru al altor ființe libere ci că dacă ne vindem lui sufletul, va fi cu noi chiar în suferințe și că după moarte, sufletul nostru va merge în prezența lui.La fel com ne putem întreba de ce există suferință putem întreba de ce toți oamenii au talente minunate, de ce există o planetă cu perisaje atât de extraordinare, de ce există oameni ca maica Tereza care au îngrijit leproșii și muribunzii fără bani și fără a se teme de moarte?

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Dumnezeu a creat pe lângă oameni și alte ființe cu liber arbitru cum au fost îngerii dintre care unii s-au răzvrătit împotriva Lui și au devenit demoni."

Mda, povestea avea nevoie de o intriga...
Spiridusul a facut ingerii defecti, cu buna stiinta bineinteles, apoi oamenii tot defecti, tot cu buna stiinta...plitiseala mare sa fii spiridus atot-toate. Si toate astea ca tu sa visezi la viata vesnica si unii sa profite de pe urma acestui fapt. Totul are logica... divina.

| FemeiaPisică a răspuns:

Întotdeauna o să fie cineva mai fericit sau mai trist decât noi. Dacă dăm de un hop, imediat aruncăm vina asupra Domnului deși noi suntem răspunzători de propria viață.
Unii oameni se ceartă și își pierd răbdarea, alții ar da orice ca să mai fie certați de persoanele care nu mai sunt printre noi.
În timp ce noi adormim liniștiți, alții își pierd speranța că se vor mai trezi.
Ne plângem că avem o viață grea, în timp ce alții doar supraviețuiesc.

Omul este veșnic nemulțumit și culmea, obișnuit să dea vina pe cineva sau ceva. Nu ne ajută cu nimic dacă ne plângem în loc să ne rezolvăm problemele.

| RAY a răspuns:

E foarte usor sa spui asa a vrut dumnezeu, crestini cauta tot felul de scuze pentru prietenul lor imaginar, degeaba le intrebi asa ceva ca te vor amenita cu iadul sau ca vb satana prin tine, asta poti discuta cu o minte deschisa nu cu o minte inchisa

| anonimg a răspuns:

Raspunsurile la aceste probleme de mai sus le vei gasi doar atunci cand Il vei cunoaste cu adevarat pe Dumnezeu.
Toata fiinta noastra "striga" ca exista Dumnezeu; dar firea noastra pamanteasca in care traim spune ca nu exista. Dupa cine sa ne luam? Daca Dumnezeu exista, atunci de ce L-a lasat pe Fiul sau sa moara pe cruce? oare nu pentru ca ne iubeste?
Chiar daca nu intelegem toate lucrurile din viata noastra, noi trebuie sa facem lucrul acesta si anume:
"Incredinteaza-ti soarta in mana Domnului, si El te va sprijini. El nu va lasa niciodata sa se clatine cel neprihanit." (Psalm.55:22)
"Incredinteaza-ti soarta in mana Domnului, increde-te in El, si El va lucra." (Psalm.37:5)
Noi trebuie sa credem ca Dumnezeu ne iubeste chiar daca noi nu simtim lucrul acesta. Datoria noastra este sa cautam sa cunoastem pe Dumnezeu. Si vei vedea apoi daca vei mai dori sa te desparti de El.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonimg):

Noi trebuie sa holbam oleaca in jur si sa gindim logic - daca dumnezo' asta e atit de atotputernic, cum de e atit de bou si impotent incit lasa niste cacaciosi betzivani, curvari, si lacomi sa se erijeze in reprezentantii lui pe pamint?

| anonimg a răspuns (pentru KodrutZ):

Tu ai zis "sa gindim logic". Eu zic sa gandim dupa logica lui Dumnezeu si nu a oamenilor care este cu mult diferite intre ele.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonimg):

Iar logica lui dumnezo' e "Hai sa par bou ca sa ma distrez si aia atit de imbecili incit sa creada in mine o sa primeasca bomboane cu gust de **** dupa moarte." E si normal daca esti atotputernic sa nu ai nici un orgoliu si sa permiti o gramada de atrocitati in numele tau. Absolut normal.
Buna asta cu logica lui dumnezeu, trebuie notata. Mai auzisem un bou de mosneag pe strada mai zilele trecute cu "Biserica este un stilp al societatii" de m-a pufnit risul.

| Divy a răspuns:

"Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă" (Matei 6:33)
Ce e fericirea? E un sentiment, dar acel sentiment nu se dobândește în urma ceva ci vine din interior și se simte în interior.

Noi suntem influențați de lucrurile deșarte. Spre exemplu a avea ceva (telefon, prieten) nu te face fericit, ci doar satisfăcut pentru o vreme. Căci pe urma acestora apar grijile și unde e fericirea?

"Dacă Dumnezeu e pentru noi cine este împotriva noastră?" (Romani 8:31) Noi suportăm greșelile noastre, alegem și decidem fără să ne gândim la consecințe, uneori din știință, alteori din neștiință.

o parte din cauza asta, al'ii din alte cauze devin atei.
". În toate pătimind necaz, dar nefiind striviţi; lipsiţi fiind, dar nu deznădăjduiţi;
Prigoniţi fiind, dar nu părăsiţi; doborâţi, dar nu nimiciţi;" (2 Corinteni 4:8-9)

Privește triburile africane și pe cei săraci de acolo și din alte părți n-au calculator, trebuie să se trezească la 4-5 să meargă după apă care nu prea arată potabilă și parcurg câțiva km ș nu se plâng ca noi. Când au ce mânca se bucură, pe când noi nu ne bucurăm.
Sunt mulți care sunt chinuiți, închiși și singuri s-ar bucura să fie liberi, noi nu ne bucurăm de asta.
Unii muncesc, n-au avut parte de copilărie sau învățătură, și noi având suntem triști.
Nu suntem mulțumiți, nici fericiți de cele ce ne-au fost date! Și te întreb le merităm?

| drutzix a răspuns:

Nu cred in existenta lui Dumnezeu.
Si e foarte clar ca animalele din natura nu au fost facute de un creator ci de natura.
PS: Nu am devenit ateu pentru ca is suparat pe viata sau alde d-astea. Am devenit ateu pentru ca nu exista dovezi pentru existenta vreunui zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu? unde esti tu in raport cu Dumnezeu? Daca tu faci un pas spre el el va face trei patru spre tine.dar daca tu esti foarte departe de el, ce astepti? sa vina el catre tine? el iti bate zilnic la usa inimii, ai deschis>l-ai primit in inima ta? cu toata dragostea ta, cu toata inima ta si cu tot cugetul tau? daca nu? DE CE? DE CE? DE CE NU?

| ExprimareLibera a răspuns:

Din păcate, un creator nu cred că ar avea influenta asupra noastră. De fapt, existenta acestuia nici nu poate fi dovedită. Poate iti vine greu, dar trebuie să te obișnuiești cu chestia asta. Nimeni nu pune la încercare pe nimeni, cum îți așterni, așa dormi. Continuă să îți pui întrebări și să te documentezi cât mai mult.

| FataȘarpe a răspuns:

Eu nu ma bag. E credinta, ca sa crezi, de acolo e numele. Ce cred eu e ca religia e ceva aparut ca sa tina oameni in sa. Fiindca suntem cea mai evoluata specie. Nu avem un superior, noi mai mult suntem ceva ce cred ca nu trebuia sa existe, fiindca distrugem planeta. Ma rog. Eu cred in ceva ce consta in toti D-zeii, Zeii si tot ce naiba vreti. Il numesc Univers. Este tot ce nu stim noi, si noi nu stim nimic pana la urma. Pentru ca Dumnezeu nu exista, ci este noi. Asta reiese din biblie, care a devenit o caricatura de-a lungul vremii, totusi. Si daca mergi la biserica si te rogi esti la fel ca si cum n-ai faceo. Da, simti ca esti mai bine pentru ca iti impui asta, tine de psihologie. Este vorba de cursul vietii. Ne nastem, suntem niste pioni nesemnificativi si murim. Mare scofala.

| DasKönigreichPreußen a răspuns:

Dumnezeu asta a fost creat sa manipuleze oamenii ca sa tina "prostimea" in frau si sa ofere Bisericii putere asupra "fraierilor" care cred in el.

| ionutandrei2003 a răspuns:

DUMNEZEU te trece prin mult incercari in viata. Si de cei rai, ei vor siferi in iad.

| omstelar a răspuns:

Da,e atat de trist si dureros cand privim in jurul nostru dar ce putem face? Decat sa stergem lacrimile si sa mergem inainte pentru e singura cale. Viata acesta este foarte frumoasa insa doar daca invatam sa o retraim in fiecare moment. Aceasta viata are anumite portite care duc spre anumite '' dimensiuni'' iar daca accesezi o dimensiune mai joasa adica triesti zi de zi in frica si singuratate este normal sa fii invaluit tot timpul de frica,daca alegi sa traiesti in bucurie indiferent de ceea ce se petrece in jur ai sanse sa te ridici mai sus si esti sustinut energetic atragand ''razele de soare'' in inima ta. Dumnezeu ne-a lasat liberu albitru. Mintea uneori ne poate juca feste si atasamentele care le dezvoltam in legatura de planurile materiale si fiinte cu care luam legatura ne trag jos si in momentu cand un bun material dispare suferim la fel si omul cand o persoana dispare din viata noastra suferim. Suferim pentru ca am fost atasati. Este experienta noastra este in regula,e normal sa suferi si e normal sa fii revoltata dar gandeste-te putin si pune totul cap la cap. Deschide-ti inima si permite chestiilor ce iti provoaca rau sa fie eliberate. De cele mai multe ori ne pierdem sa ne regasim. Atunci cand credem ca suntem sus de fapt chiar suntem insa daca privim profund o sa vedem ca exista si o prapastie,mereu exista. Nu trebuie sa lasi ceea ce se intampla in jurul tau sa iti afecteze viata pentru ca aici e vorba de chestii atat de profunde incat nici nu putem sa le traim ba chiar riscam sa le criticam sau sa nu le acceptam. Daca eu vin in acest moment si iti ofer un mar,tu alegi daca il primesti sau il respingi. La fel este si cu tot ceea ce vine spre tine. Uneori nu putem schimba nimic in situatiile prin care trecem insa putem sa alegem cum sa privim situatia respectiva,totul depinde de tine de felul cum observi si experimentezi. Dumnezeu lucreaza in moduri prin care nici nu ti le imaginezi. Fiecare zi este un dar nepretuit,fiecare moment ce il simtim este unic si minunat insa trebuie sa invatam sa dam la o parte ceea ce nu ne mai foloseste altfel intervine durerea. Ne sta in putinta sa facem multe trebuie doar un pic de curaj si incredere de sine. Viata aceasta chiar merita traita. Priveste-te in oglinda, vei vedea un miracol al vietii,cu totii suntem doar ca am uitat,am uitat sa iubim,sa iertam,sa acceptam si sa eliberam ceea ce nu mai este folositor. Dumnezeu este peste tot in ciuda a ceea ce se petrece,si nu uita, redescopera luminita care se afla in interiorul tau, vei redescoperi blandetea si acesta blandete iti mangaie ranile care se transforma in cicatrici. Daca permiti durerii sa treaca prin tine poti permite si fericirii sa intre in viata ta pentru ca este forba de faptele si alegerile care le faci si intr-o zi vei redescoperi ceea ce trebuie sa redescoperi dar pana atunci deschide-ti inima si traieste viata, in bucurie, mangaind suflete.

| omstelar a răspuns:

Da,e atat de trist si dureros cand privim in jurul nostru dar ce putem face? Decat sa stergem lacrimile si sa mergem inainte pentru ca e singura cale. Viata aceasta este foarte frumoasa insa doar daca invatam sa o retraim in fiecare moment. Aceasta viata are anumite portite care duc spre anumite '' dimensiuni'' iar daca accesezi o dimensiune mai joasa adica triesti zi de zi in frica si singuratate este normal sa fii invaluit tot timpul de frica,daca alegi sa traiesti in bucurie indiferent de ceea ce se petrece in jur ai sanse sa te ridici mai sus si esti sustinut energetic atragand ''razele de soare'' in inima ta. Dumnezeu ne-a lasat liberu albitru. Mintea uneori ne poate juca feste si atasamentele care le dezvoltam in legatura cu planurile materiale si fiinte cu care luam legatura ne trag jos si in momentu cand un bun material dispare suferim la fel si omul cand o persoana dispare din viata noastra suferim. Suferim pentru ca am fost atasati. Este experienta noastra este in regula,e normal sa suferi si e normal sa fii revoltata dar gandeste-te putin si pune totul cap la cap. Deschide-ti inima si permite chestiilor ce iti provoaca rau sa fie eliberate. De cele mai multe ori ne pierdem sa ne regasim. Atunci cand credem ca suntem sus de fapt chiar suntem insa daca privim profund o sa vedem ca exista si o prapastie,mereu exista. Nu trebuie sa lasi ceea ce se intampla in jurul tau sa iti afecteze viata pentru ca aici e vorba de chestii atat de profunde incat nici nu putem sa le traim ba chiar riscam sa le criticam sau sa nu le acceptam. Daca eu vin in acest moment si iti ofer un mar,tu alegi daca il primesti sau il respingi. La fel este si cu tot ceea ce vine spre tine. Uneori nu putem schimba nimic in situatiile prin care trecem insa putem sa alegem cum sa privim situatia respectiva,totul depinde de tine de felul cum observi si experimentezi. Dumnezeu lucreaza in moduri prin care nici nu ti le imaginezi. Fiecare zi este un dar nepretuit,fiecare moment ce il simtim este unic si minunat insa trebuie sa invatam sa dam la o parte ceea ce nu ne mai foloseste altfel intervine durerea. Ne sta in putinta sa facem multe trebuie doar un pic de curaj si incredere de sine. Viata aceasta chiar merita traita. Priveste-te in oglinda, vei vedea un miracol al vietii,cu totii suntem doar ca am uitat,am uitat sa iubim,sa iertam,sa acceptam si sa eliberam ceea ce nu mai este folositor. Dumnezeu este peste tot in ciuda a ceea ce se petrece, si nu uita, redescopera luminita care se afla in interiorul tau, vei redescoperi blandetea si acesta blandete iti mangaie ranile care se transforma in cicatrici. Daca permiti durerii sa treaca prin tine poti permite si fericirii sa intre in viata ta pentru ca este forba de faptele si alegerile care le faci si intr-o zi vei redescoperi ceea ce trebuie sa redescoperi dar pana atunci deschide-ti inima si traieste viata, in bucurie, mangaind suflete.