| LSMM a întrebat:

Anul acesta au fost puţini oameni la slujba de Înviere şi de la an la an numărul lor scade. Şi nu din pricina vremii. Îmi amintesc că anul trecut ploua şi totuşi erau mult mai mulţi oameni, anul ăsta aproape pustiu. Nu mai au credinţă, nu mai vor? Mai au pentru cine să bată clopotele?

22 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Hristos a inviat! La noi sunt mereu la fel. Iti dai seama ca nu pot fi numarati, dar din ochi sunt cam la fel in fiecare an.

| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca in ultimele zile intersul oamenilor pentru lucrurile spirituale va scadea. 2Timotei3:1-5

| mimiwewem a răspuns:

Nu e neapărat lipsa de credință. Ci lenea!

| LSMM explică (pentru mimiwewem):

Bine, dar chiar anul ăsta să se fi trezit oamenii din orașul meu cu lenea în cârcă? happy

| mODIN a răspuns:

Se trezeste lumea la realitate

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru necredinta e nevoie de nelene, iar cum lenea e regina tuturor, nu de necredinta e vorba. Daca ar merge la biserica, cine s-ar mai uita pe trinitas sau pe ce posturi mai difuzeaza slujba, cine ar mai sta pe facebook, si cine s-ar indesa ca porcul dupa cel mult 2 zile de post (mare sacrifiu)? Inainte pastile se dadeau doar dupa slujba de inviere, asa stiu, acum se dau de sambata dimineata, lumea le ia asa, apoi sta acasa sa infulece, doar asta inseamna sarbatoarea pastelui. smug

| LSMM explică (pentru Mădă0611):

Totuși, să se fi schimbat asta într-un singur an? Repet, anul trecut erau mai mulți oameni în orașul meu și asta n-am observat doar eu.

| milan9 a răspuns:

Nu stiu ce ai constatat tu, dar acolo unde am mers eu au fost anul acesta mai multi ca anul trecut...

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca te inseli! In Militari nu era loc nici pe strada de 'enoriasi'. Adevarat este ca nu de calitate, doar ca la 'hora' la tara, la 'socializare ', ca sa folosesc un eufemism.
Asa-i si asa va fi cat ii lumea.

| LSMM explică (pentru oprescudorin11):

Depinde de fiecare zonă în parte. Și da, cuvintele care pot fi asociate, în general, cu îmbulzeala de orice fel sunt evidente.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Lol,pana si eu am fost la biserica.Bine,am trimis mesaje si am ascultat muzica, altfel toata slujba aia ma adormea.Sincer,am vrut sa pun muzica in biserica, dar m-am abtinut.Iar o baba grasa era sa cada pe mine.
E naspa, e aiurea.A fost imbulzeala, si lume multa ca intodeauna.

| Moisie a răspuns:

Asta este intr-adevar un semn bun!
Oamenii si-au dat seama ca traim intr-o lume in care nu se apreciaza ceea ce crezi ci doar ceea ce stii!
Si nimeni nu-ti da o bucata de paine pentru credinta ta, dar iti da un salar mare daca STII multe, si fara paine te lasa si nevasta si copii si Dumnezeu nu-ti DA... ci iti IA viata!

| Kalla a răspuns:

Au pierdut credinta.Repet,ei au pierdut.Au pierdut tot iar cand timpurile grele o sa vina vezi cum dau fuguţa la biserică.

| LSMM explică (pentru Kalla):

Nu că ar fi timpuri bune acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La noi in oras a plouat cu galeata, dar bisericile au fost pline.

| PreotCrestin a răspuns:

E trist stiu ce spui. Odata cu intrarea in uniunea asta europeana lumea a inceput sa isi piarda credinta in Dumnezeu.

| RalucaMariaaaa a răspuns:

Sunt tot mai putini cei ce il aleg pe Isus. Si sunt tot mai multi atei, satanisti, drogati, fumatori, bautori, etc...

| Kalla a răspuns (pentru RalucaMariaaaa):

Vreo problema cu crestinii fumatori? smug

| RockOrNothin a răspuns (pentru RalucaMariaaaa):

Băutul e o religie? (pe bune, nu te iau peste picior)

| RalucaMariaaaa a răspuns (pentru RockOrNothin):

Da nu am zis ca ii o religie... ci ca sunt tot mai multi bautori in lume(alcolici)

| RockOrNothin a răspuns (pentru RalucaMariaaaa):

Am văzut și d-ăia la Biserică rolling on the floor Nu se țineau bine pe picioare, dar erau.

| praetor8 a răspuns:

S-au trezit la realitate, probabil.