| abYgai a întrebat:

Are Dumnezeu nume?

35 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Esti troll sau ce?
Dumnezeu e un zeu al carui nume este Dumnezeu.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Dumnezeu este titlu, cum este rege, primar, sef, ect.
Numele lui Dumnezeu cum scrie si in Biblie este Iehova.

| Inferno a răspuns:

Dumnezeu nu este numele propriu al divinitatii biblice, YHWH este.

Daca cineva se numeste Vlad.
Eu ma pot adresa acestuia cu numele de "om", sau cu numele de "Vlad".

| AndreiM77 a răspuns (pentru Inferno):

Oooooooooooooo, acum recunosti care este numele lui Dumnezeu, parca tu nu crezi intr-o divinitate superioara omului, acum crezi.

| Inferno a răspuns (pentru AndreiM77):

Stimabile, cu mana pe inima va spun, ca daca reusiti sa imi spuneti cum ati ajuns la concluzia ca eu as crede in divinitatea Biblica,din acest moment incep sa cred in ea.


P.S: Si lui Tom, din "Tom si Jerry", eu ii spun Tom, iar lui Jerry ii spun Jerry, dar asta nu inseamna ca as crede in ei.

Sa inteleg ca daca nu crezi in ceva nu ai voie sa ii uzitezi numele? Atat de primitiva este gandirea dumneavoastra de copil de 15 ani?

Tu cand vorbesti de Zalmoxis nu utilizezi numele de Zalmoxis? Asta inseamna ca tu crezi in Zalmoxis.
Cand vorbesti de Zeus nu scrii Zeus?
Cand vorbesti de Charon nu scrii Charon?
Cand vorbesti de Cerber nu scrii Cerber?

Cand te referi la oricare personaj din mitologia greaca nu ii utilizezi numele? Iar daca il utilizezi asta inseaman ca tu crezi in el?



Numele desemneaza un concept, falsitatea conceptului nu desfiinteaza denumirea sa.
Eterul se numeste tot eter, chiar daca stim ca nu exista.
Geocentrismul tot geocentrism se numeste.














Acum explica-mi dragul meu de unde ai dedus ca as crede in asa ceva. Sau macar daca ai inteles ca rationamentul tau e gresit spune-mi: Am gresit.
Macar recunoaste pentru numele lui Dumnezeu ca ai rationat gresit si nu continua in prostia cu care ai inceput.

Astept sa imi raspunzi.

| Celcareajuta a răspuns (pentru Inferno):

Ai dreptate in totalitate dar am o intrebare care ma macina: pana la urma tu crezi sau nu in Tom si Jerry?

| OOOLEOOO a răspuns:

Ywhw.

NOname
| NOname a răspuns:

Eu prietenul imaginar mi-am botezat "Prietenul Imaginar" (ştiu, sunt foarte creativă).

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Si lui Harap-Alb tot asa ii spui?

| Elvina a răspuns:

Chiar mai multe. In Vechiul Testament, numele zeitatilor evreiesti: Iehu, Adonai, El Sadai, Eli, Sabaot au fost inlocuite cu Dumnezeul crestin.

| milan9 a răspuns:

Daca_ e sa ne referim la "nume", exista foarte multe "nume" sub care este cunoscut Dumnezeu (*aproape 5000 de nume si expresii).
Numele "Iahve" (greşit pronunţat "Iehova") apare de mai multe ori, dar doar in Vechiul Testament, alături de alte aproape 5000 de feluri de adresări faţă de Dumnezeu ( ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), etc…).

| milan9 a răspuns:

Toate_ numele date lui Dumnezeu "descrieri" ale lui Dumnezeu, fiecare descriere fiind atribuita unei caracteristici ale Lui. Important de remarcat faptul că tetagrama YHWH nu face excepţie! Având aproximativ sensul de "Eu sunt Cel ce sunt", aceasta nu dorea altceva decât să afirme o CARACTERISTICĂ A DIVINITĂŢII, şi anume aceea că Dumnezeu există prin Sine Însuşi fără a depinde de nimeni, El fiind Însăşi Sursa existenţei tuturor lucrurilor…
Alte NUME şi alte caracteristici mai sunt reliefate de exemplu şi prin:
ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), ETC…!


Este bine de ştiut faptul că în general, un "nume" dat lui Dumnezeu este un mare compromis, o aroganță umană, întrucât nu este suficient, şi este imposibil ca 2-3 litere ale unui nume să cuprindă infinitul, absolutul "MAJESTĂŢII" DIVINE! thinking

| milan9 a răspuns:

Trebuie spus adevarul. Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".
Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdută) şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata... thinking

| milan9 a răspuns:

Când oare vor intelege si "martorii" ca NU AVEM DREPTUL SA NE JUCAM CU LITERELE, cu consoanele unui cuvant ("YHWH") pentru a face combinaţii cu vocalele altui cuvânt ("Adonai") şi asta pentru a inventa un nume arbitrar, o falsă pronunţie, o "struţo-cămilă" lingvistică, adică exact termenul neinspirat si creatie umana arbitrara "Iehova".

Mai este şi PORUNCA CE NE INTERZICE SA LUAM NUMELE LUI DUMNEZEU IN DESERT.
Evreii ştiau acest lucru star şi se fereau să încalce porunca. Astăzi ea este călcată în picioare de iehovisti fără reţinere. sad
Şi toate acestea pentru că adepţii preiau "învăţăturile" fără să le treacă prin filtrul gândirii PROPRII.
Rău să laşi pe altul să gândească eronat în locul tău. sad

| milan9 a răspuns:

Daca_ e sa ne referim la nume, exista foarte multe nume sub care este cunoscut Dumnezeu (*aproape 5000 de nume si expresii).
Numele "Iahve" (greşit pronunţat "Iehova") apare de mai multe ori, dar doar in Vechiul Testament, alături de alte aproape 5000 de feluri de adresări faţă de Dumnezeu ( ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), etc…).

Toate numele date lui Dumnezeu "descrieri" ale lui Dumnezeu, fiecare descriere fiind atribuita unei caracteristici ale Lui. Important de remarcat faptul că tetagrama YHWH nu face excepţie! Având aproximativ sensul de "Eu sunt Cel ce sunt", aceasta nu dorea altceva decât să afirme o CARACTERISTICĂ A DIVINITĂŢII, şi anume aceea că Dumnezeu există prin Sine Însuşi fără a depinde de nimeni, El fiind Însăşi Sursa existenţei tuturor lucrurilor…

| milan9 a răspuns:

Inca o data spun, nu avem dreptul sa ne jucam cu numele (cu pronuntia biblica originala disparuta) pentru a avea apoi pretentia exclusivitatii asupra acelei pronuntii inventate ("Iehova") aberante si neingaduite. sad sad

Nu este altceva decat o compozitie umana ad-hoc intre CONSOANELE unui cuvant ("YHWH") si VOCALELE altui cuvânt ("Adonai"), şi asta pentru a inventa un nume arbitrar, o falsă pronunţie. sad

| Holiday a răspuns:

Nu, doar porecle.

| AtateaConditii a răspuns:

Iehova.

| Miauti a răspuns:

1. Nu suntem in masura sa punem unei zeitati un nume, doar daca acea zeitate accepta.
2. O zeitate are un nume, problema ar fi faptul daca doreste sa si incredinteze numele.

Un nume este o chestie primita de la nastere si pana cand oasele vor devenii cenusa...

Din punctul meu de vedere daca as fi un zeu, as proceda in flul urmator. Nu as spune nimanui numele meu, pana nu am incredere intotalitate.

De exemplu in lumea virtuala fiecare dintre noi avem un nick/username/nume virtual. Unii si-au creat ca sa fie originali altii au copiat. Aici este problema... este enervant ca cineva sa ti copieze numele.



Si ca sa raspund cred ca numele lui dumnezeu ar fi ceva de genul "EU"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele real este Bob. Numele de scena este YHWH.

| AndreiM77 a răspuns:

In Psalmul 83:18 spune :"Tu al carui nume este Iehova"
Numele lui Dumnezeu este Iehova.

| justinko a răspuns (pentru AndreiM77):

,,Iehova,, se treduce Dumnezeu big grin. deci nu este numele Lui. Ca sa ne lamurim nimeni nu are dreptul sa stie numele lui Dumnezeu, uni vor rade dar n-am ziso ieu cine e curios sa se informeze.

| AndreiM77 a răspuns (pentru justinko):

Sunt sigur ca cunosti rugaciunea Tatal nostru.
in ea spune sa fie sfintit numele lui Dumnezeu, adica iehova, de aici reiese ca Dumnezeu vrea ca numele sau sa fie sfintit, adica de noi.
In Revelatia sau Apocalipsa spune Ca eu sunt Iehova, Dumnezeul taui numai mie sa mi te inchini. Daca Dumnezeu isi spune el numele asta nu inseamna ca vrea ca noi sa il cunoastem.

| justinko a răspuns (pentru AndreiM77):

Ti-am spus ca Iehova insemna Dumnezeu ca argument iudei aveau un zeu pe nume iehova in statuia caruia aruncau copi ca sa arda spre ofrandawinking.

| milan9 a răspuns (pentru justinko):

La ce se referă cu adevărat expresia "sfinţească-se numele tău"?

Expresia "sfinţească-se numele tău " nu este altceva decât o SINÉCDOCĂ, o exprimare METAFORICĂ, care îi ia pe nepregătite pe cei care au dormit la orele de literatură!…
"SINÉCDOCĂ, sinecdoce, s. f. Figură de stil care constă în lărgirea sau restrângerea sensului unui cuvânt prin folosirea PĂRŢII ÎN LOCUL ÎNTREGULUI şi a întregului în locul părţii, a particularului în locul generalului, a generalului în locul particularului, a materiei din care este făcut un lucru în locul lucrului însuşi etc."

Se prezintă aici datoria cinstirii şi respectării lui Dumnezeu în "Întregimea Lui", în toată deplinătatea Sa, şi nu doar pe aspecte separate gen: slava, puterea, "numele", înţelepciunea, iubirea, cinstea, onoarea, bunatatea, demnitatea, atotputernicia, etc…

| justinko a răspuns (pentru milan9):

Perfect corect asta incercam si eu sa-i explic, cu alte cuvinte. happy

| ada92 a răspuns:

Biblia spune ca da. Isus a spus: „Tatăl nostru care eşti în ceruri, să fie sfinţit numele tău" (Matei 6:9). Dumnezeu are multe titluri, dar un singur nume Psalmul 83:18. In textul original in ebraica, limba in care a fost scrisa cea mai mare parte a Bibliei, apare un nume propriu unic, scris cu literele ebraice יהוה (YHWH). In limba romana, acest nume a fost redat deseori prin „Iahve" sau „Iehova"
Numele divin a fost scos din multe Biblii si inlocuit cu titlurile Domnul sau Dumnezeu. Totusi, in textul original, numele lui Dumnezeu aparea de aproximativ 7 000 de ori

| Mechanix a răspuns:

De ce nu-l întrebi?

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Numele lui Dumnezeu e Dumnezeu sau cel putin asta ne invata la scoala.Dar de fapt numele lui Dumnezeu este constiinta si fiind a ta inseamna ca poti sa ii dai ce nume vrei.Eu il numesc laxus pe Dumnezeul meu happy happy.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Nicusor!

| CommonSense a răspuns:

Cat costa becul ala la 3 lei?

| abYgai explică (pentru CommonSense):

Vrei sa spui ca intrebarea mea nu are logica?

| Delmoniko a răspuns (pentru abYgai):

Deloc rolling on the floor) E perfect logica!

| Celcareajuta a răspuns (pentru CommonSense):

3 lei!

| amorezul17 a răspuns:

De, Iisus.

Întrebări similare