| marinelpop a întrebat:

Are nevoie Dumnezeu să fie adorat într–o clădire zidită de oameni într–un anumit loc de pe pămînt?

18 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Poate ca nu El are nevoie, poate ca noi avem nevoie sa Il adoram nu doar intr-o cladire, ci oriunde ne-am afla!

| nesuferit a răspuns:

Nu dumnezeu, ci oamenii au nevoie

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu. Dar exista oameni care profita.

| thealchemist a răspuns:

Nu, bisericile sunt pentru oameni, nu pentru "nevoile" lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Din ce motive în Vechiul Testament Dumnezeu le-a cerut evreilor să-i zidească fie cortul Legii, fie MARELE TEMPLU DIN IERUSALIM, pentru construcţia căruia au investit venitul ţarii sfinte pe zeci de ani?

Rugăciunea nu are exclusiv nevoie de acoperiş. De aceea, Liturghia se face uneori în aer liber.

| Lizzu a răspuns:

Nu,nu are.
Nu are nevoie de adoratie, el sau oricine ar fi acolo reprezentandu-l.
Oamenii au inventat adoratia, rugaciunea si construirea de locasuri de cult.

Daca exista ceva sau cineva sus, atunci acel ceva nu are nevoie de sclavi care sa-l adore, noi ne credem astfel. Niste sclavi care adora pe cineva.

| Exilee a răspuns:

"Cerul este scaunul Meu şi pământul aşternut picioarelor Mele! " (Isaia 66, 1)

| reihiuke a răspuns:

Nu, dar ii poate ajuta pe oameni sa ajunga la Dumnezeu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu are nevoie de un loc, ci noi avem nevoie de un loc. Dar totusi nu vad de ce se construiesc atatea biserici? Adica pur si simplu aceste locuri nu vor tine locul oameniilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU.dar biserica este toata adunarea de oameni.nu cred ca e indicat sa stai in ploaie in ger si zapada daca se poate mai bine si esti vrednic de mai mult.si david a vrit sa construiasca o casa domnului dari s-a spus; nu tie dat tie sa faci asta ci fiului tau.dar cerul este scaunul lui de Domnie si pamantul asternutul picioarelor sale.

Răspuns utilizator avertizat
| Disharmony a răspuns:

Nu.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Normal!
Daca nu ar fi un loc sfant care sa ii uneasca si care sa ii invete pe oameni cum sa se roage la Dumnezeu, nimeni nu s-ar mai tine de rugaciune, post si milostenie! big grin
Biserica Ortodoxa Romana a fost considerata una dintre temeliile societatii, cu principii morale si care indreapta oamenii spre o viata mai frumoasa, linistita si fara de pacate. happy

| beligan a răspuns:

Popii,pastorii,predicatorii,au nevoie de asemenea cladiri, deoarece in ele isi desfasoara activitatea de manipulare a turmei!
http://www.trilulilu.ro/......i-dumnezeu

| DiandraDya a răspuns:

Biblia spune sa nu neglijam intrunire cum au unii obiceiul, deci e logic ca trebuie sa fie un loc de inchinare.

| nogomani a răspuns:

Dumnezeu are nevoie mai multa de bani, nu de adoratie intr-o cladire, aia este doar asa pentru placerea voastra, dar ce asteapta de fapt Dumnezeu in secret sunt cei 10% din castigurile voastre lunare.