| xByte a întrebat:

As putea sa fiu de profesie preot daca eu sunt ateu? Daca nu, care ar fii problema, atata timp cat eu macar nu fur din cutia milei sau nu mint oamenii sa "doneze pentru biserica" ci doar tratez a fi preot ca o meserie?

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut, este o meserie ca oricare alta.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Te-as putea contrazice! O meserie trebuie sa prezinte un CV.

Si-ti dau cateva exemple:
Nu poti ajunge Presedintele Romaniei, sdaca nu esti suficient de CRETIN si HOT! Macar cateva case cu Hotarare DEfinitiva.
Nu poti sa fii primar, daca nu te au la mana hotii profesionisti din orasul pe care te prefaci ca-l reprezinti!
Nu poti fi seful unui Partid, daca nu ai o condamnare, caci atunci hotii, colegii tai nu ar putea crede in tine!
ETC.
Ce e asa greu de inteles?
Problema este : 'Ce ne facem noi"?

| danut a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dragule, omul nu vrea o functie politica ci vrea sa devina popa, face scoala si gata e angajatul statului ca oricare functie de la stat.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Nu mai punea o intrebare aici pe TPU!
Eu cred ca a pus, fie 'o intrebare retorica'incercand sa-i blameze pe cei care se fac preoti din motive expuse de tine, fie chiar are nelamuriri, dar este pe o cale buna.
E complicat sa fii popa, daca fie nu crezi, fie esti hot din fire.Nu e vorba de blesteme, dar se adeveresc. Va veni o zi in care se vor simti 'la colt'. Sper ca intelegi!
Apoi, ca sa ajungi preot in ziua de azi, din pacate este destul de greu, sunt multe cerinte, inclusiv o spaga destul de mare la ierarhi' parati, ca sa obtii o parohie care sa scoata bani, sa dai si dreptul toata viata, ca un nesimtit la sefii ierarhici, sa mai fii si cu sufletul in RAI!
Omul chiar stie si are probleme!
E ca un politician, care crede ca-l iubesc hienele, azi este SENATOR, are masina la scara, crapelnita si la nenorocita lui familie, respect, etc.
Mai tarziu isi va da seama cat il va costa!
Deci omul cere sfaturi, are inca indoieli! Cantareste!
O fi sau nu bine sa fie excroc!
E un pas bun, caci altii se arunca direct pe val! Aia 'Hotarati".

| danut a răspuns (pentru oprescudorin11):

Excroc, excroc da cu acte. Nu cred ca are deja procese de constiinta ci intrebarea a fost pusa in zeflemea iar raspunsurile, chiar daca nu au aceiasi tenta trebuie sa urmeze tonul, adica totul luat sub forma de gluma. In concluzie raspunsul meu este perfect pentru o asa intrebare.

| ania a răspuns:

E ca și cum ai vrea să devii astronom după ce ai orbit. Dacă lumea invizibilă, spirituală e opacă pentru tine, ai fi cum scrie în evanghelii, un orb care călăuzește alți orbi cum să cadă în groapă.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca consideri preotia o meserie ca oricare alta, eu zic sa reorintezi catre alta meserie.Vei vedea la liceul teologic, apoi la facultate ca nu e asa usor! Trebuie sa ai chemare pentru asa ceva.Nu zic ca nu ar exista si asfel de preoti.
E ca si cum ai vrea sa fii educator, dar nu ti-ar place copii!

| milan9 a răspuns:

Nu poti. Pentru ca aceasta profesie nu este o "meserie", ci o misiune.
Iar daca nu o vezi ca pe o misiune vei ajunge sa ajungi intre cele 5-6 cazuri cu care se scandalizeaza mass-media in fiecare an... sad

| milan9 a răspuns:

Bineinteles ca o vipera iehovista (de exemplu @VelaJohnny) este un exemplu foarte bun pentru cat de "morali" si "binevoitori" sunt "martorii lui Iehova" in general.
Te indeamna sa fii un preot tradator al principiilor de credinta tocmai pentru a avea ce sa calomnieze si sa injure mai tarziu...

Stai departe de a fi necinstit in misiunea preotiei cum ai dori sa stai departe de nefericirea vesnica a iadului.
Sfintii ortodocsi spun ca pe talpa iadului sunt multe haine negre ale preotilor care nu si-au facut datoria.

Asa ca daca ai minin 1% credinta in sufletul tau nu te hazarda sa mergi pe preotie, pe o misiune sfanta pe care nu o poti urma... sad sad

| milan9 a răspuns:

Desi sectantii iehovisti au interes sa denigreze Biserica, ei nu pot face altceva decat sa se lege de cele 5-6 cazuri scandaloase care apar intr-un an intreg comparativ cu intregul personal de aproape 30000 de preoti, calugari si monahii.
Nu se poate nega existenta unor "indezirabili" in randul personalului clerical, DAR, procentul de 0, 01% cazuri de nepotrivire cu sarcinile misiunii Preotiei (procentul scandalurilor din mass-media) nu-i legitimeaza pe pedofilii iehovisti (o sa explic mai jos termenul- si nu vreau sa generalizez) sa arunce cu laturi in ceea ce nu cunosc!
Fiecare utilizator TPU "zdravan la cap" este normal sa se declare IMPOTRIVA GENERALIZARII INFECTE! thinking thinking

Daca s-ar lua un grup de 10000 de preoti si un grup de 10000 de oameni obisnuiti (ai unui orasel), unde se vor intalni mai multe patimi, pacate, betii, nelegiuiri, procese, furturi, divorturi, adultere, sinucideri, calomnieri, injurii, certuri, etc…? De 100 sau de 1000 de ori mai putine in randul preotilor decat al oamenilor din acel orasel de 10000 de locuitori! Nu este usor, dar se poate verifica in analele sau statisticile privind infractionalitatea…

| milan9 a răspuns:

Din ce motive tribunale Statelor Unite au fost la un moment dat invadate de cazuri de abuzuri si PEDOFILIE in cadrul organizatiei "martorii lui Iehova"? thinking

În iunie 2012, un tribunal din California a impus daune în valoare de mai multe milioane de dolari împotriva organizaţiei "martorii lui Iehova" pentru rolul ei în abuzul comis asupra lui Candace Conti de către un membru al congregaţiei, când ea avea nouă ani. Au urmat mai multe procese de atunci, după cum s-a mediatizat în presă.

Organizatia "martorilor lui Iehova" are o problemă serioasă cu abuzul asupra copiilor, deoarecce insistă că 1) acuzaţiile de abuz asupra copiilor NU TREBUIE RAPORTATE INTOTDEAUNA POLITIEI şi că 2) dacă nu există doi martori ai abuzului sau două victime succesive, bătrânii trebuie să lase lucrurile în "mâinile lui Iehova", ADICA SA MUSAMALIZEZE CAZUL thinking thinking

Se pare ca din acest motiv isi deseneaza aripioare de "ingeri" peste cele de "draci", considerand ca nimeni nu o sa stie, ca nimeni nu o sa vorbeasca...

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Uite? Adu dovezi pe baza a ce afirmi. Pune stirile pe tava prietene. Vreau surse sigure si credibile. Vreau dovezi, nu vorbe goale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Mie imi place ca se ia de altii dar cand vine vorba de ramura lui religioasa, isi pune degetele in ureci, inchide ochii si urla "la la la la la". Pentru el, ramura lui e perfecta iar daca ii arati ca nu e, incepe sa bage diverse scuze.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

In sfarsit, ma intelege cineva laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pai sa nu zici ca doar ma iau de tine laughing

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi, apreciez prietene happywinking

| milan9 a răspuns:

Utilizatoarei @Porumb ii convine sa denigreze la randul ei Biserica pentru ca... nu este crestina, facand parte din gruparea "martorilor lui Iehova".

Calomnia si denigrarea par a fi virtutile cele mai intens promovate de "martori" pe acest site. Cum se face oare ca, aproape orice utilizator, indiferent de confesiune sau orientare poate confirma acest lucru...
De ce sunt acestia cei mai incisivi, viscerali si inclinati spre INFECTA GENERALIZARE calomniatoare? thinking thinking

| oprescudorin11 a răspuns (pentru milan9):

Au o misiune! Pentru care sunt suficient de bine platiti, apoi nici nu prea inteleg ceea ce fac! E ca un politician modest, care da de 'cascaval' nu mai vazuse, se bucura si nu mai conteaza ce face apoi!

| milan9 a răspuns:

Referitor la calomniile aduse preotilor, lucrurile stau cu totul altfel decat o prezinta presa sau secta "martorilor".
Spuneam cu alta ocazie ca daca s-ar lua un grup de 10000 de preoti si un grup de 10000 de oameni obisnuiti (ai unui orasel), unde se vor intalni mai multe patimi, pacate, betii, nelegiuiri, procese, furturi, divorturi, adultere, sinucideri, calomnieri, injurii, certuri, etc…? De 100 sau de 1000 de ori mai putine in randul preotilor decat al oamenilor din acel orasel de 10000 de locuitori! Nu este usor, dar se poate verifica in analele sau statisticile privind infractionalitatea…

| minrest a răspuns:

Chiar prin faptul ca oficiezi declari ca tu crezi in teoriile de la baza ritualurilor pe care le practici. Cat de mercenar sa fie un om ca sa combata ateismul si alte filozofii pentru un salariu (cei 30 de arginti ai lui Iuda). Stii ce e aia disonanta cognitiva? Omul care e nevoit sa sustina idei pe care nu le impartaseste simte in permanenta dezacordul sub forma unui stres insuportabil, si trebuie sa ajunga iar in stare de acord. Asa ca renunta la ideologie, nu la mancare. In cazul tau, nu vei ajunge sa crezi in Dumnezeu, dar vei ajunge sa crezi in utilitatea ideologiei ortodoxe, dar totusi o vei considera falsa. Ca sa stii la ce te bagi. In ce hal poa' sa le placa unora coliva. Doamne ajuta.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru minrest):

Ateismul este un Drept, natural, nu se poate combate! Numai inchizitia, intr-o perioada trista, a fortat oamenii sa creada. Cei mai buni preoti au devenit cei care initial au fost atei.Credinta nu se capata instantaneu, trebuie doar cinste, corectitudine si har (daca vrei sa fii preot!).
Este posibil ca Iuda sa fi fost ceva mai credincios decat multi! Macar si-a facut procese de constiinta!
Dar nu e treaba mea decat sa atrag atentia si asupra acestor fapte.Voi confundati Credinta cu Bigotismul.Este normal, aproape, la tinerete!

| minrest a răspuns:

Au raspuns un martor si un adventist, care ti-au recomandat sa fi preot ortodox. Ai fi un preot ortodox bun... pentru martori si adventisti.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru minrest):

Esti chiar GENIAL!

| oprescudorin11 a răspuns:

Sinceritatea ta este pe de o parte de apreciat, pe de alta iti amintesc ca Toti Apostolii lui Iisus Christos au fost Atei!
Nu e nevoie sa minti, din cate spui ai un caracter excelent!
Ca sa ai, nu trebuie sa furi, nici sa minti, nici sa inseli!
Mai ales in profesia asta!
Daca pui o intrebare de asta, dovedeste, cel putin ca nu ai inteles (in cazul in care ai fi citit) Sfanta Evanghelie!
Nu scrie nicaieri sa cersesti donatii, aia nu sunt preoti! Doar afaceristi!
Lumea Credincioasa iti va da oricum, daca vor vedea Frumusetea pe care o afisezi!
Dintotdeauna au fost si farisei, asta scrie si in Scriptura!
Fariseu inseamna, conform traditiei, cei care se prefac a crede, in realitate avand alte interese.

| Felys a răspuns:

Da poti sa devii preot dar nu stii ca pare parte a timpului ti-l petreci la munca si tu fiind ateu,nu stiu cum vei suporta sa minti practic pe enoriasi permanent, si eu sunt atee si detest sa aud pe cineva ca face referire la religie, nici gand sa lucrez in cadrul uneia, oriunde esti la munca ca sa fii eficient trebuie sa fi atras de acea meserie si in cazul ta nu ai cum sa fii atras, parerea mea

| VelaJohnny a răspuns:

Ai putea fi linistit laughing am observat si eu lucrul asta, daca spui ca tu crezi e de ajuns pentru ei. In cateva luni (poate chiar ani, depinde) iti fac si tie o biserica sau iti cauta una in care sa profesezi si ala-iwinking laughing cat timp esti la seminar trebuie sa fi exemplu, dar dupa ce te-ai facut preot poti sa te apuci de fumat si totie alea, ca numa daca te reclama oamenii din sat atunci te scot mai-marii la pensie. Serios, nu are treaba cu credinta, are treaba cu vointa ca sa fii preot. Am vazut atatia depravati, am cunoscut atatia care is vai de capul lor incat nu mai cred ca trebuie sa fi sfant si cu teama si credinta in Dumnezeu ca sa fii preot. Tre sa vrei numa... oricum mai bine nu incerca sa devii, stiu eu ce stiu, se va intoarce guvernul impotriva ortodoxiei, nu vezi ce creste numarul protestelor si a nemultumirilor impotriva ei? Dupa secole de colaborare ii va da papucii guvernul, si voi popilor o ve-ti incurca. Lasa, mai bine trudeste ceva mai mult dar vei scapa de problemewinking

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Bine zici. Preotia de azi este o meserie ca multe altele. Este important sa stii sa fii un bun actor si. bani sa iasa. Corect. Oricum ceea ce se face azi in bisericile crestinatatii nu are nici o legatura cu ceea ce pretinde Dumnezeu. Ei sunt in afara legii lui Dumnezeu. Nu-i intereseaza ceea ce pretinde Dumnezeu. Cu toate ca,, unii " se straduiesc sa faca ce este bine in ochii lor dar facand abstractie de vointa adevaratului Dumnezeu. In ceea ce ma priveste te sfatuiesc,, sa renunti ", si mai ales la orice lucru are legatura cu preotimea si cu teatrul meserias pe care-l practica inca cu succes si cu bani multi "! Totul este un fals! Bine inteles doar daca vrei si poti sa iei in considerare ceea ce-ti spun, tu alegi, insa potrivit cu ceea ce ne invata Dumnezeu prin intermediul Cuvantului Sau Biblia, incurand religia care nu practica inchinarea adevarata, va disparea intr-un ceas (Apocalipsa 17:15-18; si 18:4-10!) Daca poti primi acest sfat si daca vei dori sa te impaci cu Dumnezeu si sa studiezi Biblia va fi bine de tine. Alegerea iti apartine. Numai bine.

| Eduard196 a răspuns:

Nu face asta frate! Daca faci asta nu te deosebesti cu nimic de cei care zic ca cred in Dumnezeu si totusi fac asta. Daca nu crezi in Dumnezeu citeste profetiile din biblie. poti cauta pe internet despre asta. Apropo pentru inceput citeste Isaia 17 unde vorbeste de faptul ca Damasc va disparea de pe harta lumii si va ramane doar niste ruine.in plus vorbeste de agitatia popoarelor.

| Morrígu a răspuns:

Poți doar dacă păstrezi pentru tine adevărul.
Cred că mulți preoți sunt de fapt atei. Sunt aproape convins că și fostul meu profesor de religie e ateu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Morrígu):

Saq stii ca-mi placea acel pictor, cu ceva talent si inteligenta! Saca ma scarman in singura circumvolutiune, si mi-asi aminti, mintea mea in gandul ei, se numea Salvador Dali.
Era interesant, cum spuneam.El a facut la Sorbona, cea mai mare Apoteozare a sexului feminin, comparand Dantelareasa lui Vermeer cu 'dosul ' mult mai expresiv al unui animal nevinovat, dar priceput:Hipopotamul!(parca).
Un fel de porc in sensul asemanator omenesc in Romania!
Sexul femeiesc este o DANTELA! Rino-cereasca!
Pari un personaj macar alfabetizat!

| Grigore666 a răspuns:

Se apropie amurgul dumnezeilor iar adevarul va iesi la iveala.
Meseria de preot, bisericile si tot ce tine de aceste lucruri, va pieri.

| Iliotropion a răspuns:

Preotia e o vocatie mai mult decat o profesie nu vei fi niciodata fericit daca faci un lucru la care nu esti chemat.