| anonim_4396 a întrebat:

Asa zisii pocaiti, penticostalii de exemplu, de ce se cred mai presus ca toti? ei nu sunt oameni?

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Toti trebuie sa ne pocaim, adica sa ne cerem iertare pentru TOATE pacatele noastre, sa regretam ca le-am facut si sa nu le mai facem, asta inseamna pocainta. Toti crestini trebuie sa faca asta, si catolici si ortodocsi si penticostali si baptisti si luteranii si adventistii, etc. TOTI. Daca se cred mai presus ca ceilalti sunt niste handicapati deoarece TOTI sunt egali in fata lui Dumnezeu. Nimeni nu are nici un merit, singurul lucru pe care TREBUIE sa-l facem este sa ASCULTAM NUMAI de Dumnezeu.

| danay72 a răspuns:

O persoana care se crede mai presus de alti, din start nu este intr-o relatie buna cu Dumnezeu, pentru ca Biblia spune clar ca,, mandria merge inaintea caderii,,. Proverbe16:18

| milan9 a răspuns:

Fiecare cult din cele cateva zeci de mii se crede "mai presus ca toti", dar ce te faci, caci Fiul lui Dumnuzeu nu a lasat DECAT o singura Biserica, una careia i-a confirmat unicitattea: "Biserica Mea" spune El...

| Doub a răspuns:

Off,in primul rand tu nu intelegi ce inseamna a fi "pocait". Pocait poate fi si un ortodox si un penticostal etc..In al doilea rand generalizezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Doub a răspuns (pentru gaboruGG):

Personal nu mi s-a intamplat.

| suffarstar a răspuns:

Te înșeli, sunt cerbi.

| poisonedheart a răspuns:

Ei nu realizează că mândria e un păcat și sunt încuiați la minte. Atâta tot.

| RockOn9 a răspuns:

Pentru că ei pot smug laughing