| wannabe a întrebat:

Astăzi, creștinii ortodocși de rit nou, pot da de pomană?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Nu exista o perioada anume in care nu poti sa dai de pomana, mai ales la sarbatori.
Milostivire poti face oricand!

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Ce intelegi prin crestini 'de rit nou'? Daca te referi la secte, nu stiu. Ortodocsii pot fi de 'rit vechi' (rusii, sarbii, ucrainienii etc.) sau 'rit nou'(romanii, sirieni, grecii, etc.).
Bineanteles ca dau de pomana, inainte obiectele sunt sfintite de preot, indiferent daca sunt noi sau vechi, haine, mancare, bautura.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Se spune ca este mai bine sa dai decat sa iei.

| 熊Panda熊 a răspuns:

DA! Milostenia e ceva esential in crestinism, inclusiv in Ortodoxie.