| bleakk a întrebat:

Atei,ati vrea ca Dumnezeu sa existe si o data cu El si viata vesnica?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

E contrar instinctului de conservare sa nu vrei sa traiesti, indiferent de filosofiile cu care-ti motivezi alegerea.

Oamenii nu traiesc ani, nu traiesc saptamani, nici zile, oamenii traiesc minute si secunde.
Daca tu in secunda asta nu poti accepta moartea, crezi ca peste 40 de ani, 80 de ani, sau cat timp spui ca iti este suficient sa traiesti, ai sa o poti accepta?
Sigur ca nu.

Viata tinde sa fie eterna, pana la urma in asta consta intreg mecanismul reproducator.
Asa ca orice organism biologic normal tinde spre vesnicie, iar daca aceasta i-ar fi oferita nu ar avea probleme prea mari in a o accepta.

Religia nu face decat sa profite de aceste lucruri, si este de datoria noastra ca atunci cand cineva doreste sa profite de slabiciunile noastra, sa ne momeasca cu ceea ce stie ca ne dorim, este de datoria naostra sa spunem "Nu.", indiferent cat de mult ne dorim acel ceva. Pentru ca asta inseamna sa ai demnitate.

| Zenicide a răspuns:

Sigur.

| bleakk explică (pentru Zenicide):

Adauga mai mult la acest raspuns.

| Zenicide a răspuns (pentru bleakk):

Sunt curios cum ar rezolva problema spatiului, al hranei si al resurselor happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenicide):

Daca sufletul chiar ar exista, aceastea nu ar mai fi probleme de ce? Pentru ca se presupun ca sufletul nu e fizic, e format din energie.

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

Era vorba de viata vesnica, nu de viata vesnica a sufletului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenicide):

Da,dar religia la asta se refera

| Mădă0611 a răspuns:

Viata vesnica nu vreau, m-as plictisi, ca exista dumnezeu sau nu, mi-e totuna, vorba nenelui: "Live a good life. If there are Gods and they are just, then they will not care how devout you have been, but will welcome you based on the virtues you have lived by. If there are Gods, but unjust, then you should not want to worship them. If there are no Gods, then you will be gone, but will have lived a noble life that will live on in the memories of your loved ones."

| Alphawolf a răspuns:

Nu.

| DarkAndDreary a răspuns:

Uhm...Nu.

| DeusCorrupti a răspuns:

Este trist să știi că mori și nu ajungi nicăieri...

Viața veșnică în această lume este o veșnicie în iad.
Dacă în viața veșnică sufletele noastre rămân ca acum, umane să zic asa, nu ai avea cum să te bucuri de așa ceva prea mult, nu prea știu cum să îți explic.
Noi nu ne dorim moartea acum, dar te asigur că atunci când ai o viață veșnică și nu mai există moarte, înnebunești.

| bleakk explică (pentru DeusCorrupti):

Va fi altfel, oricum, nu ca acum.

| RockRox a răspuns:

Daca stai sa te gandesti viata vesnica nu ar fi un lucru de care sa te bucuri atat de mult. Nu am dispozitia sa-ti explic de ce, dar crede-ma, nu mi se pare un motiv de fericire. Deci nu.

| bleakk explică (pentru RockRox):

Multumesc,apreciez raspunsul.

| Bolinski a răspuns:

Nu văd de ce ar trebui să fie Dumnezeu, zeul care chiar există. Crezi că oferi cam multă ipocrizie și favoritism religiei tale?