| Dorotheea21 a întrebat:

Ateii "accelereaza" pe Natura.
Evolutie egal reproducere, "sensul vietii", egal reproducere.
Chiar in religie avem: "Cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul".
Care este explicatia rationala pentru care ateii sustin fervent gruparile LGBT?
S-a umplut pamantul? happy

71 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Care este explicatia rationala pentru ca ipocritii de credinciosi sa iubeasca aproapele preferential?

| ania a răspuns (pentru KodrutZ):

Noi credincioșii îi iubim pe cei aleg să trăiască înhomosexualitate sau lesbianism așa cum îi iubim și pe cei care trăiesc în adulter sau alte păcate în sensul că îi iubim ca persoane dar îi încurajăm să renunțe la acel mod de viață autodistructiv(pe lângâ faptul că nu pot avea copii, am citit că media de lor de viață e cu 10-15 ani mai mică decât a heterosexualilor)Creștinii fac distincție între un om ca persoană și faptele lui cu care pot fi de acord sau nu.Chiar dacă îmi iubesc copiii, nu sunt de acord cu tot ce fac. Dacă am auzit că o prietenă a ajuns să trăiască în adulter, tocmai din iubire am amers să încerc să o convingă să renunțe la greșeala ei.

| KodrutZ a răspuns (pentru ania):

Voi credinciosii sinteti prea slabi ca sa faceti bine fara promisiuni desarte dintr-o carte de rahat veche de 2000 de ani.

| ania a răspuns (pentru KodrutZ):

Ateii fac bine pentru că ascultă de conștiința lor care au primi-o în dar de la Dumnezeul creștinilor. Măcar creștinii sunt recunoscători pentru darul conștiinței, ateii au impresia că au fabricat-o singuri.

| KodrutZ a răspuns (pentru ania):

Sfintul cremvusti fie cu voi, e mai eficient sa ma apuc sa sec Marea Neagra cu o lingura gaurita decit sa discut ceva cu de-alde voi fara sa o dati in elucubratii.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru KodrutZ):

Cam greu te prinzi laughing.

| KodrutZ a răspuns (pentru UnBroken2016):

M-am prins eu de multa vreme, dar batutul cu morile de vint e un hobby de-al meu.

| Inferno a răspuns:

Viata nu are scop, doar exista.
Faptul ca scopul vietii ar fi reproducerea e doar modul poetic prin care biologii spun ca toate organismele sunt adaptate pentru a se reproduce cat mai bine. Asta nu inseamna ca asta ar fi scopul lor. Pur si simplu alea neadaptate mor iar singurele care raman sunt astea adaptate.
E tot asa cum daca las i particule de praf in Univers ele tind sa formeze bolovani din ce in ce mai mari, iar in cele din urma planete. E tendinta naturala a lucrurilor, nu inseamna ca scopul prafului sau al gravitatiei ar fi sa formeze planete, pur si simplu asta se intampla.

Doar pentru ca un lucru se intampla nu inseamna ca asta e scopul lui. Ca pe logica ta, toate organismele mor in cele din urma. Deci scopul vietii este moartea. (cf. Freud)
Care este explicatia rationala pentru care nu te-ai sinucis inca?

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Tu ai merita funda

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici noi creştinii n-ar trebui sa fim împotriva lor. Mulţi îşi dau cu părerea şi osândesc diferiţi păcătoşi. Ei spun: "Eu nu aş fi făcut aşa ceva în locul lui". Dar fiecare persoană este unică, şi deci şi motivaţiile şi intensitatea trăirilor. Aşadar, nu am cum să ştiu eu ce a simţit altcineva când a făcut ceva ce eu judec a fi rău. Şi, neştiind ce a simţit, nu am cum să judec obiectiv. Doar cineva care ştie în totalitate contextul faptelor cuiva poate să judece drept. Şi acea persoană este numai Dumnezeu, care cunoaşte gândurile şi simţirile oamenilor. Iar judecata lui Dumnezeu nu este pătimaşă, ca a noastră, este singura judecată cu adevărat obiectivă.
"Căci Dumnezeu aşa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică. Căci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca să se mântuiască, prin El, lumea." (Sfânta Evanghelie după Ioan 3, 16-17).
Noi, insa, interpretam religia dupa cum vrem noi. Oricum, asemenea oameni nu au ce cauta sa se cunune la Biserica dar in casa lor faca ce vor. Ei vor da seama in fata judecatii nu noi.

| ania a răspuns:

Esplicația rațională este că creștinii consideră ca fiind greșit să faci sex cu cineva fără să fii căsătorit ( fapt cu care ateii nu sunt de acord)la fel cum consideră greșit să faci sex cu persoane de același sex.Și decât să -și rezolve conflictele pe care le au cu propria lor conștiință care îi mustră când trăiec în curvie de exemplu, mai bine se autoconving că cel care cere respectarea moralității nu există și că cei care cred în El sunt înapoiați, inculți, reduși mintal, intoleranți.

| ania a răspuns:

Cum să se umple pământul? De aceea în țările cu mulți atei și cu mulți homosexuali cum sunt țările nordice ca Norvegia se fură copiii de la bigoții de creștini(care mai cred într-un Creator care se bucură de nașterea copiilor) cu legea în mână și poliția de față, chiar dacă ei urlă după părinții lor, cu pretextul legal că îi scapă de părinții care îi stresează cu standarde morale și vor fi salvați dintr-un mediu cică intolerant de toleranții asistenți sociali care mă mir că pe urmă mai pot dormi noaptea.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Daca minunatii tai crestini cu spiridusul lor merg in tarile nordice, evident merg pentru ca e mai bine acolo. Daca nu inteleg ca pentru a fi asa trebuie sa respecte niste reguli, sa stea acasa, in Romania, unde inca practicile astea, desi legal sanctionabile, din pacate nu sunt pedepsite? Vrei in Norvrgia ca e mai bine, respecti regulile, nu, stai acasa, sau mergi unde ti se permite inca sa faci tampenii. Ipocrizia maxima, vrem la voi, dar cu tot cu rahaturile noastre...

| RAY a răspuns:

Unde apare in definitia ateismului ceva legat de natura? nu exista asa ceva in ateism, ceea ce scrii acolo se numese teoria evolutiei nu ateism, invidizi mai puternici merg inainte cel slabi traiesc cu frustrarile lor

| RAY a răspuns:

Nu toti ateii sutine asa ceva

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca o minte neindoctrinata religios e capabila sa accepte si altceva decat ii dicteaza niste persoane imaginare.

si cum probabil doar maxim 6-7% din populatia lumii e gay nu iti fa tu griji pentru reproducere

| Dorotheea21 explică (pentru suntserios):

Am cerut un raspuns rational, nu procente. Sunt convinsa ca exista si 2-3% necrofili, deci la fel de "nenaturali" ca lgbt. Ii sustineti si pe ei? big grin

| Drimmero a răspuns:

Nu inteleg un lucru, de ce sar pro-lgbt-istii cu gura cand noi avem libera exprimare? Adica... eu n-am voie sa-mi spun o parere despre ceva, ca sunt facut religios, inapoiat, etc. Nu am nimic cu ateii, fiecare crede in ce vrea pipota lui, dar atata timp cat nu sunt jigniti, de ce cauta sa jigneasca pe religiosi? Sa-mi dea si mie o dovada ca Dumnezeu nu exista, de exemplu, de unde au ei certitudinea asta? Pana la urma, nu avem dovezi clare ca Dumnezeu exista sau nu exista, ne contram total aiurea. Chiar sunt pe aici atei care au ceva la capatana, dar e chiar aiurea sa te jigneasca mereu pentru ca esti de-o anumita credinta. Cat despre astia lgbt, sa nu se astepte la o unitate de masura diferita din partea multora, daca jignesc, avem tot dreptul sa-i facem mici de tot, eu daca imi dau cu parerea despre ei in mod civilizat si ei jignesc, pot linistit sa mictionez pe ei!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Ce faci tu e o prostie. Tu sau hahalerul de mai sus ca spui " sunt bolnavi" cica e libera exprimare, pai si eu ca zic ca religiosii sunt bolnavi nu e tot aia? Cam pute a ipocrizie laughing.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da pe afara laughing

| Holiday a răspuns:

"S-a umplut pamantul?"

Cam da. Si asta pentru ca in cazul oamenilor, in mare parte, a cam disparut selectia naturala.
Dar asta n-are legatura cu sustinerea homosexualitatii, de fapt, mare parte dintre atei nu sustin homosexualitatea, le e pur si simplu indiferent cine cu cine si-o trage, dar nu le e indiferent cand vin unii care au probleme cu asta, in speta religiosii. Iar sustinand dreptul gay-lor, de fapt sustinem drepturile noastre in general de a face anumite lucruri pe care adeptii spiridusilor ar dori sa le ingradeasca din considerente evident stupide.

| sublime89 a răspuns:

Sustinem gruparile LGBT pentru ca suntem agenti ai diavolului. Credeam ca stii deja asta. Nu stiu de ce mai intrebi.
Si da, Pamantul s-a cam umplut. Ar fi cazul sa scada populatia. Ai putea si tu contribui la asta abtinandu-te de la a avea copii. Astfel ai avea si tu un impact pozitiv asupra lumii.

| Dorotheea21 explică (pentru sublime89):

Esti sublim de gay, si mi-ai dat si un raspuns foarte inteligent. rolling on the floor
Am sa te scutesc sa te mai chinuiesti si pentru altele.
Mars!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cred ca e gresit sa spui ca toti ateii sunt pro. Care fac asta sunt manipulati de elita progresista a lumii care are in agenda NWO si unii cred ( ei ) ca sunt rebeli si asta da bine. Restul = inconstienta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Sunt de acord ca gruparile LGBT sa aiba drepturi egale, dar in ultima vreme se cam exagereaza in directia asta si aproape ca esti vazut ca un criminal daca zici ceva rau despre ei.
Adica poti vorbi de rau pe oricine, poti face bancuri despre negri, blonde, etc dar nu ai voie sa zici ceva despre homosexuali.
Este un fel de isterie proLGBT.

| UnBroken2016 a răspuns:

Fata de spalatii pe creier, ateii gandesc liber. Nu ii *** grija de altii. Nu e ca toti "sutin" LGBT dar pur si simplu nu e ca nu dorm noaptea ca 2 barbati sau 2 femei se saruta. Aia e grija prostilor, adica a religiosilor. Numai ei nu isi pot vedea de viata lor. Haios, pentru genul de oameni care sunt doar pentru iubire si chestii de genul, mai toti sunt plini de ura.

| VladimirConstantin a răspuns (pentru UnBroken2016):

Spalat pe creier esti tu. Noua ne pasa de binele lor nu ca voi. Tu daca ai avea un copil homosexual l-ai lasa asa in loc sa il indrepti. Direct in iad sar duce. Asa tata asa fiu.

| Holiday a răspuns (pentru VladimirConstantin):

"Direct in iad sar duce"

Iad, rai...inventii cu care va duc astia de nas. Poti sa-ti pupi spiridusul imaginar cat vrei in fund, cand mori s-a terminat, nu mai ajungi nicaieri, doar ca unii s-au prins ca pot trage foloase vanzand astfel de povesti la fraieri.

| VladimirConstantin a răspuns (pentru Holiday):

Ai vrea tu sa se termine. Cand mori o sa arzi o eternitate. Si acolo focul doare de 44 de ori mai tare decat aici. Nici nu poti macar sa iti imaginezi asta ateule. Baga mana in foc o secunda sa vezi cum e. Iti dai seama cum e de 44 de ori mai tare?

| Holiday a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Aha, si zici ca imi iau si mainile in iad?

| LostInPark a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Corect! orice copil se poate indrepta. Daca-i homo il aduc pe calea cea buna. Daca-i brunet il bat pana se face saten. Daca-i negru o bat pe nevasta-mea pana il fac alb.
Deci ba, trebuie sa punem umarul sa indreptam lucruri in tara asta.Pana si apa care fierbe la 100 de grade, trebuie pus mana si indreptat/scazut punctul de fierbere pentru o economie mai buna.N-ai cu cine, n-ai cu cine!

| VladimirConstantin a răspuns (pentru Holiday):

Ba desteptule nici nu ai nevoie de mainile tale reale ca sa suferi ca si cand leai avea. Ba de 44 de ori mai tare chiar. Satan e maestrul torturii. O sa se joace cu constiinta ta si o sa te faca sa urli.
Am citit ca unora li s-a amputat piciorul si tot ii mai durea. Deci se poate si fara stai tu linistit ateule ca nu scapi. Nimeni nu scapa.

| Holiday a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Mhm, si tu ajungi in rai, nu? laughing

| VladimirConstantin a răspuns (pentru Holiday):

Da normal. Ti-e ciuda ca tu nu?
Eu ma rog de 35 de ani lui Dumnezeu. 5 ore in fiecare zi fara incetare.
M-am lepadat de tot ce e rau. Am donat toate avutiile bisericii. Pamanturi, case, tot ce aveam. Mi-am cumparat sufletul. O sa fiu inmormanatat in curtea bisericii. Totul e aranjat deja.

| suffarstar a răspuns (pentru UnBroken2016):

Exista liberare exprimare. Fiecare poate sa zica ABSOLUT ce doreste despre ce doreste. Se pare ca tu inca nu intelegi asta. Eu am dreptul sa te urasc. Si te urasc, ca pot, ca imi permit. La fel cum si tu ai dreptul sa nu fii de acord cu mine si sa ma urasti. Homosexualitatea este o boala pshica. Orice om cu cunostinte, nu generale, vagi, despre genetica, evolutie si segregare poate face cateva rationamente. E o simpla preferinta, asa cum exista si zoofili, necrofili, pedofili etc. Ce treaba am eu cu ei? Pai nu am ba, ca nu ma intereseaza ce face x cu y, dar lasa-ma sa ma exprim. Traim intr-o societate de spalati pe creier unde nu ai voie sa zici decat ceea ce trebuie altfel primesti catalogari din partea unor indivizi ca tine care put de prostie. Indiferent ca exista argumente, ca interlocutorul habar nu are daca eu urasc sau doar caut raspunsuri logice, obiective. Sincer, nu urasc homosexualii, mai degraba urasc personaje ca tine: ignorante, arogante si cu capacitate mica de intelegere.

P.S. Sunt ateu, in caz ca te incalzeste cu ceva.

| Holiday a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Eh, n-ai donat chiar tot, din pacate mai ai acces la internet, vezi, n-o sa ajungi in rai, da si laptopul bisericii si apoi, poate, poate...laughing

| VladimirConstantin a răspuns (pentru Holiday):

Internetul si calculatorul l-am lasat ca sa propovaduiesc dreapta credinta.
Si parintele mi-a spus ca decat sa il vand mai bine sa salvez niste suflete.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

A înviat vreun ateu care să confirme că după moarte nu s-a întâlnit cu nimeni?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru suffarstar):

Ateu sau nu, tot limitat esti laughing. Sa stii ca daca esti ateu nu te face neaparat mai inteligent decat un religios, mai ales cu mentalitatea ta. Trebuia sa specific mai sus asta ca aia mai putin inteligenti sa inteleaga. "Homosexualitatea este o boala pshica" laughing, bine semi-inteligentule. Sper sa nu ai copii, vai de ei daca o sa fie vreunul gay. II duci la scaunul electric din prima. Cica eu am capacitate mica de intelegere, un limitat care crede ca a fi gay e o boala laughing. Stii tu vorba aia " vezi paiul din ochiul altuia si nu busteanul din ochiul tau "? Cam asa si cu tine.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Cu tine nu imi bat capul nici cat mi-am batut cu homofobul ala, tu esti doar un troll amarat.

| suffarstar a răspuns (pentru UnBroken2016):

Am spus ca sunt ateu ca sa te scutesc de niste generalizari inutile. Dar vad ca te tii tare pe picioare. Nici nu speram altceva. laughing Homosexualitatea este o tulburare de personalitate si se poate trata de catre un psihoterapeut abilitat. Nu am spus ca ar fi vina persoanei, eu am dat un verdict, ti-am zis ca nu ma intereseaza cazurile particulare. Evident, tu nu poti pricepe asta si iti proiectezi rudimentarele tipare cand si unde nu e cazul. Gandesti in tipologii, alimentat de ura, prostie si ignoranta. Daca as avea un copil m-as asigura ca ii ofer un mediu adecvat unei dezvoltari cat mai sanatoase din toate punctele de vedere. Situatia din ziua de astazi se datoreaza faptului ca oameni ca tine isi dau in barci fara sa inteleaga nimic. Personaje care in ciuda faptului ca se hranesc cu conceptii idealiste, din cauza ca omenirea are multe posibilitati artificiale, ei continua sa existe. In trecut astia ca tine nu supravietuiau, asa se pastra si selectia naturala. Acum se poate si de-asta facem gura mare.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru ania):

"A înviat vreun ateu..."

Nu, nu a inviat nici un ateu si nici un bigot cum iti place sa te alinti.
Faptul ca vi se inoculeaza posibilitatea este pur si simplu un mijloc de manipulare. Ia zi, ca nu stiu din ce secta esti, cat trebuie sa dai din venituri pentru mantuire? Esti din aia cu 10%?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionut1492):

Din partea lui Unbroken2016 :
'' thinking Nu ești cu țiganul ăla care avea moaca lui tristă și plină de coșuri la avatar? laughing Măi cocalar obosit, ai pus pauză la manele 2 minute să nu te simți când m-ai făcut cocalar și ai și ciocul mare? Du-te și strânge sticlele de la gunoaie trist obosit ce ești, auzi la el despre ce vorbește rolling on the floor. ANOST bun de nimic ce ești, mi-ai dat și ignore? Ai fugit repede cu coada între picioare patetic bun de nimic ce ești rolling on the floor. "

| ania a răspuns (pentru Holiday):

A înviat Iisus Hristos!

| Holiday a răspuns (pentru ania):

A inviat pe naiba....aia e doar o, delicat spus, legenda. Pentru stiinta ta mai sunt o gramada de alte legende in care diversi invie, dar asta nu demonstreaza nimic, nu? Sau si alea sunt reale?!?

| drutzix a răspuns:

Pentru ca nu e vorba de o decizie. Sa urasti gay pentru ca e gay e la fel cum ai ura un negru pentru ca e negru.
Am citit de curand un studiu care arata ca femeile cu fertilitate mare au sanse sa aiba un baiat gay, deci gena se propaga matern.
Iar sensul vietii ti-l faci tu pentru ca omul este inteligent. Daca am spune ca sensul vietii este reproducerea atunci nu ar avea sens sa pastram in viata oamenii infertili si batranii.

| VladimirConstantin a răspuns (pentru drutzix):

Sensul vietii e mantuirea ateule. Va amagiti degeaba ca va faceti singuri scopul. Tot o sa dati socoteala in final.

| ania a răspuns (pentru drutzix):

Și eu am citit că s-au făcut studii și s-a dovedit că nu există o genă a homosexualității.Din moment ce din doi gemeni monozigoți, care au exact acelasi material genetic, au fost cazuri în care unul a fost homosexual și altul nu e evident că nu ține de genetică.Cum să se propage metern din moment ce din două ovule sau din doi spematozoizi nu se produce viață?

| ania a răspuns (pentru drutzix):

Nu e același lucru a fi negru cu a fi gay. Dacă te naști negru ești negru pe când dincolo e vorba de organele sexuaale cu care te naști.

| drutzix a răspuns (pentru ania):

Tu chiar n-ai ce face decat sa vorbesti aiurea? Daca esti anti-gay spune adevarul, ca esti asa din cauza religiei nu imi spune mie toate aiurelile.
In primul rand doi gemeni monozigoti au ADN-ul asemanator nu 100% identic, asta explica si faptul ca au amprente diferite.
Procesul de replicare al ADN-ului nu este 100% eficient, mereu apar greseli (mutatii), de cele mai multe ori schimbarile sunt neutre dar cateodata afecteaza individul, iar gemeni nostri monozigoti saracii s-au separat la foarte scurt timp dupa fecundare.
In al doilea rand gemenii sunt expusi la conditii diferite de la pozitia in uter, conexiunea cu placenta, hormoni si asa mai departe. Factori epigenetici.
Deci chiar daca exista gemeni monozigoti cu orientari sexuale diferite (nu spun ca nu sunt) chestia asta nu ajuta cu nimic argumentul tau.
Primul meu raspuns este foarte simplificat, cat sa faca oamenii curiosi sa studieze putin subiectul, nu prea am timp/chef sa discut despre genetica pe TPU.
Sexualitatea oricum nu este data doar de ADN, ci si de activarea unor anumite gene in timpul dezvoltarii, problema este complexa.
Si acum sa vorbim si putin despre ideea tampita ca ar fi o alegere constienta.
Nu cred ca ai avut o zi in care ai decis sa fi heterosexuala. Ai stat vreodata sa te gandesti "Hmm. De azi o sa imi placa baietii/fetele"?
Ce fel de persoana ar alege sa fie data afara din casa parintilor? Sa fie discriminata si huiduita?
Ce fel de persoana alege sa fie ucisa cu pietre de salbatici? (ma refer la cei din tarile musulmane).
Nu e ca si cum cineva care ar alege sa fie gay primeste beneficii ci dimpotriva se expune multor riscuri.
Mai citeste odata primul meu raspuns, poate intelegi ce am vrut sa spun.
Explicatie:
Mamele cu multi copii (fertile) au sanse mai mari sa faca copii homosexuali dupa ce au purtat mai multe sarcini. Nu avem inca explicatia completa dar are legatura cu cocktailul hormonal din uterul mamei si/sau genele care i-au permis mamei sa faca multi copii.

Al doilea raspuns al tau e hilar 'Daca te nasti negru esti negru" - In alte stiri: Apa e uda.
Dincolo de abominatiunea de raspuns, care imi arata ca nu stii absolut nimic despre subiect nici macar nu e vorba de organele sexuale ci de sexualitate adica ce anume te atrage.
Sexul e dat de organe nu sexualitatea.
Poti sa te duci maine sa iti schimbi organele sa te faci baiat asta nu o sa te faca sa fi atrasa de fete.

Macar fi sincera cu tine si recunoaste faptul ca ura fata de homosexuali e data de religia ta si nu incerca sa pervertesti stiinta. Doar pentru ca tu crezi ca o carte din epoca bronzului reprezinta adevarul absolut asta nu inseamna ca asa e.
Poti sa tipi si sa plangi ca 2+2=5 dar nu o sa fie niciodata asa.

| Inferno a răspuns (pentru drutzix):

"Sexualitatea oricum nu este data doar de ADN, ci si de activarea unor anumite gene in timpul dezvoltarii"
Genele sunt portiuni din ADN ce contin informatia fabricarii unei proteine.

Ma gandeam sa ii raspund lui ania, dar ar fi inutil. Iti raspund tie.

Chiar daca doua organisme au ADN-ul 100% identic nu inseamna ca vor avea si fenotipul 100% identic.
Aceasta modificare a fenotipului fara variatia genotipului fiind chiar baza epigeneticii.
https://www.youtube.com/watch?v=_aAhcNjmvhc
https://www.youtube.com/watch?v=M4boKud1MRk
https://www.youtube.com/watch?v=kp1bZEUgqVI
https://www.youtube.com/watch?v=i9a-ru2ES6Y

| drutzix a răspuns (pentru Inferno):

Mersi pentru completare si pentru link-uri. Exact la asta ma refeream.

| ania a răspuns (pentru drutzix):

Nu am ură față de homosexuali, nu am ură față de nimeni.Proful meu de psihanaliză (și practician) ne spunea că în orice om există o atracție față de corpul uman în general și că orice om ar putea deveni într-un anumit context homosexual sau lesbiană, de aceea foarte mulți care au relații cu persoane de același sex au avut și cu persoane de sex opus.
Una din preitenele mele, certată au mama ei care locuia cu un concubin care a încercat să o violeze pe prietena mea, motiv pentru care am invitat-o să locuiască cu noi, mi-a mărturisit că se simte atrasă de fete și mi-a spus că a avut relații fizice cu o altă fată care spre surprinderea mea îmi era tot prietenă. Amândouă erau fete voluntare, hotărâte putea apune cineva băiețoase.Am discutat cu amândouă separat problema, prietena care nu locuia cu noi a spus că îi pare rău și înțelege că a greșit față de Dumnezeu și am început să ne rugăm împreună să o ajute Dumnezeu să -și găsească un soț.S-a căsătorit, acum are un soț cu care se înțelege foarte bine și au un băiețel de câteva luni. Cealaltă mi s-a părut că renunță la acel păcat, după 11 luni a plecat de la noi și acum lucrează în străinătate, ne-a mai vizitat și mi-a spus că avut relații fizice și cu preiteni băieți dar la momentul vizitei avea o pretenă fată care mi-a spus că e foarte geloasă și o stresează cu telefoanele.Am plâns amândouă la revedere, mi-a dat și un inel de aur alb cu diamante în semn de recunoștință pentru timpul petrecut cu noi și am încurajat-o din nou să renunțe la păcatul ei să să știe că Dumnezeu e tatăl fiilor și fiicelor rătăcitoare, care abia așteaptă să o reprimească. Încă mă rog pentru ea.
Și un altul dintre finii noștrii, un străin căsătorit cu o romîncă preietenă cu noi, a fost homosexual în tinerețe dar a renunțat înainte de a-l întîlni noi, de dragul lui Hristos la acel păcat și acum se bucură de 11 ani de familia frumoasă cu trei copii pe care nu ar fi avut-o dacă mai credea despre el minciunile pe care le credea în tinerețe.
Am ascultat discursurile unor consilieri creștini care au ajutat mulți homosexuali și lesbiene să reînceapă o viață în acord cu organele sexuale pe care le-au primit la naștere și ei spuneau că îi ajutau să înțeleagă care era cauza pentru care au simțit atracție pentru persoane de același sex. Spuneau că în general era vorba de faptul că mama și-a dorit un bebeluș de alt sex și atunci copilul simțea încă din uter că sexul lui este greșit și /sau apoi părinții apreciau calități ale celuilat sex, sau aveau relații proaste sau inexistente cu părintele de același sex și la o anumită vîrstă începeau să sexualizeze nevoia psihologică normală de a avea o relație de inimitate sufletească cu părintele de același sex sau au fost abuzați sexual în acest mod etc.Și că cei care și-au iertat părinții pentru greșelile lor și au renunțat la minciunile care le-au crezut despre ei și au mulțumit lui Dumnezeu pentru sexul lor, s-au vindecat.
Eu iubesc și homosexualii care au luat în adopție forțată pe bieții copii ai românului din Anglia Florin Barbu și mă rog aproape zilinic pentru ei și -i binecuvintez să se trzească chipul lui Dumnezeu din conștiința lor, să nu mai creadă minciunile deavolului despre ei să creadă adevărul lui Dumnezeu despre ei că sunt bărbați capabili de avea bucuria de a-și procreea urmași proprii cu o femeie, că nu au nevoie să asuprească copii care plâng după părinții lor așa imperfecți cum sunt.
Și Hitler a simțit foarte sincer că e o idee bună să omoare evrei sau Stalin pe oricine avea el impresia că se opune comunismului sau lui personal, dar asta nu transfomă faptele lor în deplin acord cu propriile sentimene în fapte bune.

| Dandanache a răspuns (pentru ania):

Subiectul homosexualitatii congenitale e un subiect care transcede posibilitatile teologiei. In primul rand, subiectul nu are nicio legatura cu teologia si ar trebui sa fie tratat strict medical, in al doilea rand deoarece teologia refuza aprioric teoria homosexualitatii congenitale (sa fim seriosi, nici daca s-ar aduce dovezi inconstabile ca un om este homosexual de la nastere, fundamentalistii nu ar accepta asta).

| Divy a răspuns (pentru ania):

Dumnezeu să te binecuvinteze pe tine și rodul pântecelui tău. Domnul Iisus Hristos să te umple Duh Sfânt și să fi pomenită veșnic în împărăția sa.

Oameni nu sunt răi, rău este ceea ce fac, iar fără o ordine apare dezordine.
Atei susțin acele grupuri și exprimarea liberă ei practic nu vor nici o lege și de aici apare hula față de Dumnezeu.
Ținând cont de Vechiul Testament unde oameni aveau temere de Dumnezeu și prin conducători au mărit pe cel înalt, acum prin Noul Testament (Buna Vestire) mulți caută mântuirea și viața de veci cu orice preț încât sunt dispuși să renunțe la tot.

În familia creștină, adică în căsătorie e astfel "Căsătoria este binecuvântată atât timp cât e spre naștere de prunci restul e desfrânare" și prin desfrânare se nasc copii născuți în lanțuri triști și la fel de dispuși spre destrăbălare curvie, mas. turbare, desfrânare cu dobitoacele și desfrânarea cu persoane de același sex.
De ce? Fiindcă femeia nu s-a păzit în timpul sarcinii și alăptări de bărbat, această poftă venind din pervertirea femeii și trezirea senzualității ei prin sexul o.ral, a.nal, mas. turbare și alte perversiuni sexuale. Să nu mai spun de cei născuți fără căsătorie și concepuți în post.
Și uite așa ajung copii cu părinții în iad să se blesteme unul pe altul acolo va fi plângerea și scrâșnitul dinților.

Da sunt mulți dar calitatea bate cantitatea!
În religie avem "Intraţi prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta şi lată este calea care duce la pieire şi mulţi sunt cei care o află.
Şi strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt care o află." (Matei 7:13-14)

Răspuns utilizator avertizat
| UserulAnonim a răspuns:

Ca si crestini ar trebui sa ne iubim aproapele indiferent de orientarea sexuala. Sau ce, daca-i homosexual nu-l mai iubim?

Nu-i de ca si cand ar fi gen:
- Gică, ai furat, ţi-ai înşelat nevasta, oh, dar ai familie tradiţionala cu 11 copii, în rai cu tine.
- Ion, ţi-ai salvat părinţii de la înnec şi ai dat bani săracilor. Dar eşti gay, păcat, treci în iad.
NU FUNCŢIONEAZĂ AŞA.

Toţi suntem egali în faţa lui Dumnezeu, iar BOR este o prostie care face bani pe spatele cretinilor.

Şi ca să-ţi răspund la întrebare, da s-a umplut Pamantul, şi oricum stai linistita ca LGBT va fi mereu o minoritate, nu vom fi toţi gay. happy

| SallAll112 a răspuns:

Pur si simplu, unii oameni au preferintele lor.

| VladimirConstantin a răspuns:

IISUS vine fratilor. Sunteti pregatiti sa ii primiti jerfa? Eu da.
Umiliti batjocoriti prin sabie si foc am trecut. Curand o sa fim razbunati. Fiecare dintre voi. Toti care ne-am rugat zi si noapte. Copi si famelile voastre. IISUS o sa ne razbune fratilor, va zic. Va trimite nimicitorul asupra vrasmasului. Ateilor temeti-va in fata maniei Sale. Indurare a fost destula, e timpul osandei.

| Holiday a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Aaa, nu stii? Isus a fost doar un schizofrenic...dar nah, pana la urma, cine se aseamana se aduna...

| Holiday a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Si zici ca e manios tare schizo asta?

| VladimirConstantin a răspuns (pentru Holiday):

Iisus o sa iti zdrobeasca craniul in palme si eu o sa ma cc pe tine.

| drutzix a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Parca Iisus zicea sa fi pasnici sa intorci si celalalt obraz.
Dar esti troll mai mult ca sigur

| VladimirConstantin a răspuns (pentru drutzix):

Trol e mata. In Biblie zice ca a doua venire va aduce si judecata de apoi. Cu totii vom plati pentru faptele noastre. El va alege neghina de grau.
Daca Dumnezeu e bun nu inseamna ca nu poate fi si drept.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Atunci suntem o planetă de schizifrenici, uită-te și tu pe certificatul de naștere toți ținem evidența vremii trecute de când a venit pe pământ și a împărțit erele.

| VladimirConstantin a răspuns (pentru ania):

Bine le zici. Arde-i.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Ar fi prea costisitor si inutil sa se modifice acum evidenta anilor. In plus chiar nu e relevant, doar pentru ca la un moment dat s-a stabilit o anumita numaratoare, care in paranteza fie spus, nici nu e exacta referitoare la schizofrenic, nu inseamna ca spiridusii exista.
Ar fi stupid si absurd sa modifici ceva doar pentru ca e legat de cand a facut pipi prima oara un nebun. In plus, ca sa nu mai fie discutii de la "inainte/dupa schizofrenic", s-a trecut deja la "inaitea erei noastre" sau "era noastra". Cat se poate de pragmatic.

| Dandanache a răspuns (pentru ania):

Hai mai Ania, asta e un argument? E ca si cum ai zice ca zilele saptamanii confirma ca zeii romani sunt vii si prezenti printre noi.

| relian a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Cum adica o sa fim razbunati fratilor? Pai undei chestia cu isus unde introci si obrazu alantu? Adica tu asta astepti sa fii razbunat sau cum? Si cine o sa te razbune isus? Pai parca in bilie el nu era impotriva violentei, acu ce face vine sa ia capete? naspa poate ca asa il vezi tu pe isus al tau, dar te asigur ca dear veni o sa fii f dezamagit de el ca nu o sa te razbune nicicum.Une mai pui credinciosule ca in rai sau iad nu sta nimeni deocamdata, tu stiai asta? Sau doar asa dai din gura ca oaia aia din turma? Tu ai citit biblia religiei tale sa vezi ce spune acolo? Deci vei merge in iad sau rai de abia dupa ce vei fi judecat, nicidecum inainte.Deci nu mai latra aiurea pe aici sa faci zgomot, ca te mai faci si de cacao, spui ca esti credincios dar habar nu ai de nimic in legatura cu religia ta.Si tot in bilia aia pe undeva daca o sa o citesti scrie ca judecata poate fi amainata pana la infinit atita timp cit dzeu da sanse omenirii, adica i se face mila, plus de asta a si promis ca nu va mai dostruge vreodata omenirea, ca urmare iadu tau si raiul is locuri goale si asa or sa ramane forever.Asta e ce scrie in cartea ta religiosule, nu in alte carti nu sunt chestii interpretate sau mai stiu eu cum.In cartea aia ce tu nai citit macar o pagina acolo spune ca isus nu e violent, ca el invata oamenii sa fie buni, daca e ceva sa primesti o palma sa nu ripostzei sa te lasi palmuti sia enspea mia ora.Ce spui tu de razbunare ala e dze care spune ochi pentru ochi dinte pentru dinte, aia e alta poveste, dar tot acolo in cartea aia scrie care tu trebuie sa o citesti inainte sa latri aiurea si sa te faci de rahat.Scuze dar trebuie sa ti se spuna, si de alta data cand mai intri intr-o discutie fa-o doar aca stii tu ceva clar, doar daca ai citit tu si ai cunostinte, nu cu ce iti zice tie popa la biseria ta. popa numai prostii iti baga in capu ala si tul crezi, cand ar trebuie sa pui mina pe o carte aia biblia aia si sa citesti tu ca de aia ti-a dat dzeu cap, ca daca era ii dadea numai la popa si tie iti punea altceva acolo.Numai bine si nu mai atta zgomot aiurea ca faci curent.laughing