| anonim_4396 a întrebat:

Ateii ar avea curaj sa atace hinduismul sau islamismul avand in vedere ce patesc cei care fac asta?

https://www.youtube.com/watch?v=SDdtAMa7L-Q

https://www.youtube.com/......ontroversy

Răspuns Câştigător
| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nu văd raţiunea întrebării. Ateii "atacă" dacă e să vorbim de atacuri, toate sistemele de credinţă inclusiv cele menţionate de tine. Hitchens în mod special avea "ceva" cu islamismul, considerând-o cea mai agresivă doctrină religioasă. E un tip pe youtube din Anglia, care în mod sistematic "atacă" islamul mai mult decâţ "atacă" creştinismul.

Eşti în eroare.

76 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu ar avea curajul, insa apelul la forta constituie o eroare de logica, nu un argument.
Cu alte cuvinte ceea ce fac islamicii nu e diferit de ceea ce face un crestin pe TPU, o eroare logica.

| William a răspuns (pentru Inferno):

Adica un crestin de pe TPU te ia la bataie daca nu crezi in Dumnezeu?

NOname
| NOname a răspuns:

Mi-e că te visezi şi tu ca ei.

Thanks, Religion...

Nasol e că la noi există legislaţia asta păcătoasă, care protejează drepturile de om şi ţine sălbaticii în lesă.

NOname
| NOname a răspuns:

William, şi ca să-ţi strict răspund la întrebare, nu e nevoie de curaj, ci mai degrabă de prostie, inconştienţă, teribilism adolescentin de paradă, ca să te pui cu o haită de sălbatici şi fanatici religioşi (ca cei din imaginile tale).
Cu astfel de oameni nu se poate discuta, nu au capacitatea intelectuală suficientă ca să te înţeleagă, să-ţi respecte alegerea/(non-)credinţa şi să reacţioneze civilizat.

Sunt prea îndoctrinaţi cu prejudecăţi stupide, cu idei bolnave, primitive, greşite şi, crescuţi fiind într-un mediu infect, plin de îndoctrinaţi ca şi ei, sunt prea obişnuiţi cu violenţa.
Pe sistem: "nu-mi place ce spui/ce crezi/cum arăţi...îţi dau în cap".

...deci, dacă găseşti vreun ateu cam dus cu pluta şi sinucigaş, este posibil să se pună la mintea lor. În rest, nu prea cred.

NOname
| NOname a răspuns:

Pentru Daniel1492-ignorel.

Până şi Darkmagic în stupiditatea lui a realizat că e mai bine să tacă.
Ce să înţeleg, că te-ai semnat sub penibilităţile şi insultele lui de mahala, iar acum faci pe victima şi pe grozavul?
Înţelege, că pentru mine nu eşti mai inteligent ca el, iar acum nici mai cu bun simţ! Împărţiţi aceeaşi groapă (de gunoi; din care ne daţi lecţii; absolut ridicol).

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

E mai bine să fii deştept şi să nu fii apreciat decât să fii prost şi încrezut.
proverbe româneşti
Poate omul stia deja proverbul.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

A constat omul ca a discuta gratuit cu noname-uri este o pierdere de timp si neuroni. Prostia ii pune pe fuga laughing no offence.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Aşa, aşa, mai toarnă nişte benzină pe cenuşă, să faci după pe împăciuitorul sfânt şi altruist.

Apariţia ta aici este una previzibilă, "angelofyourheart":
1. Tragi la conflincte ca muştele la rahat.
2. Ai tot atâta minte şi bun simţ ca ceilalţi doi, iar cine se aseamănă - se adună.
Vă doresc un threesome fericit, "îngeraşi"!

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Sa fii iubita.pacea sa fie cu tine.

| RAY a răspuns:

Nu vreau sa fiu rasist da mul; sulmani au probleme grave de ratiune, hindusi sunt pasnici eu asa am citit pe net

| Mădă0611 a răspuns:

1. Wow! m-ai scos de la ignore laughing
2. Ateii ataca daca sunt atacati. Am vazut un documentar despre niste atei indieni care mergeau din sate in sate pentru a demonstra oamenilor ca nu exista minuni sau supersitiile sunt false. Nu stiu in ce fel de minuni cred cei de pe acolo, dar ateii astia se lasau calcati in picioare pe paturi din cuie, trageau masini cu ajutorul unor carlige infipte in piele, si alte nebunii de genul.
3. Cat despre musulmani, sunt cei mai retardati oameni posibil. Daca ma ataca, am curaj sa ii atac, doar vreau legea de partea mea, adica trebuie sa fie legitima aparare.

| William a răspuns (pentru Mădă0611):

I-am scos de la ignore aproape pe toti, a mai ramas unul.

| Mădă0611 a răspuns:

@Daniel rolling on the floor)
Te credeam mai inteligent. Asta este, greseala mea. laughing Eu nu citesc tot ce misca pe site, ca n-am timp, iar daca am, pe unii nu-i citesc ca (ei) nu pot scrie ceva cat de cat inteligent, asa ca nu stiu ce "toanta mica", nu citesc aberatiile celor lipsiti de inteligenta minimum necesara trezirii interesului meu, decat daca au trezit interesul celor pe care ii mai citesc, si sunt curioasa de ce. laughing
Bineinteles ca nu inteleg. Tu iei la rand toti zeii, iei din fiecare ce iti e folositor si hop, ai treaba cu ateii, dar nu esti nici crestin, nici musulman, nici budist, nici hindus, nimic, sau stai, esti crestin, doar cu religia asta ai crescut, trebuie sa nu fii fanul magicului ca sa poti vedea care e treaba cu crestinismul, ai corcit-o cu orice altceva iti ofera un confort psihic cat mai mare. Dezamagire.

| sublime89 a răspuns:

Chiar exista pe youtube multi atei care ataca mai mult islamismul decat crestinismul. Si asta pentru ca credintele fanatice musulmane chiar reprezinta o mare amenintare la adresa civilizatiei umane, iar in ultimii ani problema s-a agravat. Cred ca nu e greu sa ne imaginam ce s-ar intampla daca niste teroristi musulmani ar pune mana cumva pe niste arme nucleare, chimice sau biologice. Acest lucru ar fi posibil sa se intample chiar in timp ce scriu eu acest raspuns, tinand cont de ce se intampla in Irak zilele astea.
Exista atei si-n tarile islamice sau in India, si unii dintre ei nu se feresc sa atace religiile, in ciuda riscurilor. Au fost destule astfel de cazuri in ultimii ani. Peste tot exista atei, mai multi sau mai putini.

| AlexanderAdrian a răspuns:

E cam greu sa nu observi impactul global pe care popoarele islamice il au din multe puncte de vedere - terorism, extremism religios, terorizarea propriilor semeni etc. Nu stiam ca si hinduismul poate fi atat de violent, recunosc nici macar nu credeam asa ceva.

Eu sunt un ateu care nu ataca pe nimeni atat timp cat acea persoana nu face rau fizic sau un rau psihic semnificativ altora doar pentru ca nu-i impartasesc credintele.

Altfel oamenii pot crede orice doresc, si sunt multi alti atei ca mine, nu stiu de unde povestea asta cu ateii care sunt singurii care ataca sau ataca cel mai mult.

Curaj? Da' tu ai avea curaj sa te bagi fix intr-o gloata din aia care poate si chiar te bate pana te omoara? Sau ce?

| Darkmagic a răspuns:

Daca ne referim la ateii de pe TPU, ei nu ataca in 99% dintre cazuri decat Crestinismul, neavand cunostinte foarte aprofundate despre celelalte religii si impactul lor asupra popoarelor respective.
Nu stiu sa spuna decat ca "Religia e cah!" laughing
Nu au de unde sa stie ca Islamul a ridicat un imperiu ca cel Otoman, si ca dupa laicizare, Turcia a ajuns un stat de mana paispea.
Nu au de unde sa stie CAT conteaza religia pentru statul evreu, pentru TOTI ateii de aici, religiile sunt doar vectorii inapoierii stiintifice, tehnologice, sociale, morale, etc.

Am dat intr-un raspuns precedent unui "cult" in cap, pe numele lui, Vacanta, exemplul Japoniei, popor politeist care-si divinizeaza pana si conducatorul...
Bine'nteles, in mintea acelui pusti, "ateu cu acte", si japonezii aia sunt niste inapoiati fara spiritualitate, cu tehnologie zero, care cultiva ciresi... rolling on the floor
CE sa ceri de la astfel de "cuvantatoare"?

Cand o sa apara pe TPU un ateu ceva mai cult, (ca tot se vorbeste aici despre Cult) big grin ateu care sa fie constient de impactul real al religiei asupra lumii, atunci poate ca o sa am si eu ce sa discut cu el.
Atat timp cat religia pentru "istetii" de aici e "numai o frana", pentru ca asa "stiu" ei...atunci sa fie sanatosi si, putin mai mult, penibili. big grin

| KhludCiprian a răspuns (pentru Darkmagic):

@Darkmagic: deci sa inteleg ca nu ai raspuns la intrebare dar ai vazut ca daca cineva arata niste valori crestine (ce se presupunea ca ateii nu le au) e o scuza pentru tine ca sa gasesti "probleme" in ateii de pe TPU.

Nu cred ca e o problema de cultura a ateilor, decat dpdv superficial. In multe cazuri ateii nu recurg la binele religiei si o vad ca o frana din motive obiective:
- o mie de oameni ce se roaga fac mai putin decat doua maini ce ajuta
- nu este obiectiv si folositor (dpdv stiintific, sau medical, sau filosofic) in a defini conceptul oricarei zeitati

Dat fiind asta, indiferent ca japonezii sau rusii (desi au o proportie mare ortodoxa) sau chinezii ce-s azi in mare parte atei traiesc mai rau decat sud-coreenii (majoritar penticostali), americanii (majoritar evanghelici), tot n-ar fi un argument.

Motivul pentru care AZI e o frana e simplu: nu ne ajuta. Cand un om (ce cu probabilitate mare e crestin in Romania) iti fura un portofel, conceptul de Dumnezeu nu ne ajuta. Daca iti pui portofelul intr-un punct mai greu accesibil, are sa fie obiectiv un concept mai folositor.

Ce beneficiu vezi in a citi Biblia azi:
- iti explica evolutia?
- iti explica Big-Bang-ul?
- iti da o pozitie istorica?
- iti explica sufletul?

Zi in cuvintele tale ce iti explica credinta in orice divinitate ce daca ai renunta la acea divinitate, toata societatea ar merge mai rau? (iti pot da o multime de exemple in care azi ar merge mai bine) Multumesc anticipat!

| Darkmagic a răspuns (pentru KhludCiprian):

1. Cred ca am raspuns la intrebare KhludCiprian.
Te rog sa citesti inca o data DE CE ateii de aici NU ataca celelalte religii.

2. Tuturor ateilor "le scapa" un element de importanta capitala in ceea ce priveste religiile.
Faptul ca religia, uneste oamenii.
- "o mie de oameni ce se roaga fac mai putin decat doua maini ce ajuta"?
?
... fascinant.
Mia aia de oameni care se roaga, sunt uniti si DA, pot ajuta infinit mai mult decat o mie de atei...presupunand ca a vazut cineva pe planeta asta O MIE DE ATEI STRANSI LAOLALTA... happy
As vrea sa-mi spuna si mie UNDE exista asa ceva... big grin
Cu privire la Biblie am sa-ti spun parerea mea intr-un raspuns separat.

Cu placere. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Hoopa, nenea ăl mai dăştept dintră dăştepţi. smug Mno, n-ai gasit inca raspunsurile mele alea incriminatorii? Scrii mult sa zici nimic, ataci ateii ca e misto sa faci asta. puppy dog eyes

| KhludCiprian a răspuns (pentru Darkmagic):

"Mia aia de oameni care se roaga, sunt uniti si DA, pot ajuta infinit mai mult decat o mie de atei...presupunand ca a vazut cineva pe planeta asta O MIE DE ATEI STRANSI LAOLALTA... "
Deci:
http://en.wikipedia.org/wiki/Reason_Rally
"The Atlantic said 20, 000 people were in attendance.[6] Religion News Service gave a smaller estimate and said that only 8, 000-10, 000 people were in attendance.[7]"

Deci sunt mii de oameni ce se roaga pentru crestinii ce sufera! Foarte frumos! Sa nu fie deochi ca ei sunt uniti!

Placerea e de partea mea!

| NOname a răspuns (pentru Darkmagic):

Darkmagic: "Tuturor ateilor "le scapa" un element de importanta capitala in ceea ce priveste religiile.
Faptul ca religia, uneste oamenii."

Nu zău!
...deci de uniţi ce sunt religioşii se războiesc între ei de secole (şi îi mai prind şi pe ceilalţi la mijloc)?

Religia dezbină oamenii în mici grupuleţe de când e ea, ce-i drept, în grupuleţe de oameni ceva mai uniţi între ei, dar la ce folos, când umanitatea e secţionată şi într-un permanent război (între "adevăruri absolute")?

P.S. Observ că din ce în ce mai des eşti absurd, ilogic şi impertinent, Darkmagic, răutăcios gratuit cu oamenii şi plin de aroganţă puerilă şi jenantă.
Nici dacă o caut cu lupa, nu se vede superioritatea aia a ta, cu care te tot lauzi.
Poate mai întâi ar trebui să-ţi vezi de intelectul, cultura şi atitudinea ta, ca să fii măcar cu o treaptă mai breaz decât cei pe care încerci să îi critici, speculând şi generalizând prostesc.
În loc să te deştepţi cu vârsta, parcă ai dat-o în mintea copiilor (unii fără cei 7 ani de acasă).
Mi-ar fi jenă să fiu asociată cu cineva ca tine, aşa că, de dragul credincioşilor inteligenţi şi cu bun simţ, ai putea să te abţii şi să nu le mai faci anti-reclamă. Dacă aveai 12 ani, mai treceam cu vederea, dar la 40+ nu mai ai scuza vârstei.

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"...Am dat intr-un raspuns precedent unui "cult" in cap, pe numele lui, Vacanta, exemplul Japoniei, popor politeist care-si divinizeaza pana si conducatorul..."

De fapt "ii cam dai in cap" pe aici cu prostiile astea.
Ti-am raspund dincolo, n-are rost sa o iau de la capat.

Ti-am zis si alta data, iti inteleg frustrarile...
Dar daca tot faci referire la cum ii dai in cap, macar pune si un link, sa se dstreze si ceilalti de ineptiile tale.

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Faptul ca religia, uneste oamenii."

Da, ii transforma intr-o turma, intr-o gloata ascultatoare si usor de manipulat. Asta este si scopul principal al religiei.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Efectele ei asupra lumi nu fie ele pozitive sau negative nu o fac reala, si nu stiu ce vezi tu asa marele lucru un cult al personalitati in Japonia sau ce e asa bun lucru la aceasta chestie, in timpul lui ceausescu nu era aici cult al personalitati, in timpul lui Hitler nu era in Germania cult al personalitati nu vad ce e asa mare lucru cu asta.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Religiile uneste oamenii pana intr-un punct sau tu nu ai auzit de razboiele religioase.

| William a răspuns (pentru Holiday):

Se pare ca si ateismul face acelasi lucru. Credinciosii sunt uniti intre ei si impotriva altor religii (uneori chiar impotriva celor care au alta credinta decat a lor) iar ateii sunt uniti intre ei si impotriva oricarei religii. Mi se pare ca unii ateii sunt la fel de usor de influentat ca si unii credinciosii. Daca cineva spune ceva impotriva unei religii, unii atei vor crede fara sa cerceteze iar daca apare un reprezentant al unei biserici si spune ceva, unii credinciosi nu vor mai cerceta si vor crede.

| Darkmagic a răspuns (pentru KhludCiprian):

?
Ce mi-ai dat tu aici este cel mai pagubos exemplu care sa va sustina cauza.
Priveste, "cut" din link-ul tau:

"Speakers and performers included biologist Richard Dawkins, musician Tim Minchin, MythBusters co-host Adam Savage, actor-comedian Eddie Izzard, Paul Provenza, PZ Myers, Jessica Ahlquist, Dan Barker, and magician James Randi, among others.[3] The punk rock band Bad Religion performed and other notables..."

Aveti acolo doi magicieni, si un nene Dan Barker, care are o fundatie ce se cheama Freedom From Religion Foundation (Fundatia pentru Libertate Religioasa).

Va mai spun o data ca nu am nimic impotriva ateilor, in majoritatea raspunsurilor mele am redesenat doar CE credeti voi ca sunteti.

In opinia mea argumentata in alte raspunsuri, ateul este un ins care nu crede in divinitate.
Si ATAT. Punct

Voi pe de alta parte incercati cu un fanatism comic sa convingeti ca ateii nu cred in divinitate, DAR sunt si "deschisi la minte", "contra oricaror idei de supranatural", si "pentru stiinta", etc.

De ce consider astfel de adaugiri inepte? big grin

Pentru ca toata lumea cunoaste atei semidocti, agramati, inculti, si pentru ca toata lumea cunoaste atei ce au dezvoltat dependenta pentru jocuri ce abunda de supranatural, filme de groaza, cu magie, cu... Potteri. big grin

Unde naiba mai e "pro stiinta" aia sau respingerea chiar a ideilor de supranatural, asta nu o mai stie nimeni... laughing

| Darkmagic a răspuns (pentru NOname):

Nu te obliga nimeni sa ma "observi din ce in ce mai des".
Bine?
Cat priveste razboaiele pe care le aduci in sprijin, intra in natura umana. Si religiosi, si non-religiosi, s-ar razboii ORICUM amarnic, pe diferende de oranduire, pe resurse, pentru hrana, pentru teritorii.
Sau tu ai ramas in epoca cruciadelor?

Te rog sa te abtii de la a mai comenta manierele mele de raspuns, atunci cand raspund unor inepti, PENTRU CA STII FOARTE BINE ca sunt extrem de capabil sa scriu si in alti termeni.
Multumesc.

| Darkmagic a răspuns (pentru Holiday):

?
Holiday wrote:
"De fapt "ii cam dai in cap" pe aici cu prostiile astea.
Ti-am raspund dincolo, n-are rost sa o iau de la capat".

Mi-ai "raspund"? :D
UNDE mi-ai "raspund"? :))

ACELASI raspuns este si aici,
si
AICI: http://www.tpu.ro/go-to-answer/12991463/

Revino-ti.
Inteleg ca nu poti explica "miracolul nipon", adica al unora care, culmea dom'le, isi divinizeaza imparatul...dar ca sa pui aceleasi doua tampenii la ambele intrebari...ma depaseste. :D
Iti spun pentru ultima oara, mergi in vacanta, baietica. :)

| NOname a răspuns (pentru Darkmagic):

Ce faci, Darkmagic, mă ameninţi cu obişnuita ta prostie, nesimţire şi aroganţă? Crezi că mă intimidezi cu ele? :))

Războaiele strict teritoriale sunt una, dar majoritatea conflictelor/războaielor s-au născut şi pe fond religios (au fost pornite sau doar alimentate de religie), diferenţele religioase şi acum creând violenţă în multe zone ale lumii, poţi observa asta şi în materialele video prezentate de William.
Dar chiar dacă răboaiele religioase ar fi doar istorie, ar ţine exclusiv de trecut, afirmaţia ta, cum că religia uneşte oamenii, tot ar fi nefondată/falsă, căci nu corespunde realităţii...care simplificată arată cam aşa:
http://i.imgur.com/2aMEMnr.png
http://i.imgur.com/X2piCOB.png

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Tie nu-ti raspund pe subiect, pentru ca as fi fortat sa intrebuintez suparatorul "Ba", si unora le creste tensiunea... happy

Am inteles din cele doua comentarii CE era de inteles.

Esti si tu un ateu, "deschis la minte", "Pro Stiinta" (si tot restul cliseelor inepte)...DOAR CA...nu prea stii SA SCRII. happy

Merci pentru ca te-ai intrebuintat, la revedere.

| Darkmagic a răspuns (pentru NOname):

NOname wrote:

"Ce faci, Darkmagic, mă ameninţi cu obişnuita ta prostia, nesimţirea şi aroganţa? Crezi că mă intimidezi cu ele?"

DA. big grin
Nu cred, ci STIU ca te intimidez.
Tocmai ai comis-o cu..."obisnuita ta prostia" etc...
Din pacate... big grin
Editeaza repede, ce sa-i faci, voi astia "pro stiinta", cand va enervati, uitati sa scrieti utilizand si ceva Gramatica... daca TOT mi-ai raspuns, chiar daca te sfatuisem SA NU O MAI FACI.

| NOname a răspuns (pentru Darkmagic):

Prostul, când nu ştie să răspundă la subiect, se leagă de ce poate.

Ai vrea să-ţi număr eu realele greşeli gramaticale?
Norocul tău că am ceva mai bun de făcut.

Răspund cui şi când vreau, Darkmagic. "Sfaturile" tale păstrează pentru cineva care dă măcar doi bani pe ele.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Nu-l supara ca pune niste intrebari, gen "de ce au ateii liber de rusalii si porcul e bun doar de craciun?" de emigram toti ateii de aici. Mi-e flica :-s

| KhludCiprian a răspuns (pentru Darkmagic):

Dark, mi se pare supranatural ca un crestin sa fie ceea ce zice, sa traiasca in adevar, crestinatatea sa ajute omenirea si sa nu faca atacuri gratuite cand realitatea nu e de partea lui.

Totusi citatul tau arata ca nu ai contact cu realitatea.
Dupa: citatul tau ca 1000 de atei nu s-ar aduna. Fac addendumul acesta ca sa nu crezi ca fac un atac gratuit la tot ce zici.

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Mi-s familiară cu perlele lui...greţos de puerile.
Se pare că degeaba are 40+ de ani, mai mult nu poate.

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

He, he, ai gasit si tu o litera tastata gresit, bravo, ce dracu pretentie sa mai am daca asta e ce ai de comentat...

In mintea ta isi mai divinizeaza astia imparatul, au trecut vremurile in care-si faceau seppuku, erau kamikaze si alte tampenii, miracolul japonez este tocmai ca au reusit sa treaca foarte repede de la Evul Mediu, la o societate moderna, si sa lase in urma prostiile pe care le tot lauzi tu.
Probabil cunostintele tale despre Japonia si japonezi s-au oprit pe la Tai-Pan sau Shogun sau maxim prin perioada WW II.

Adevarul e ca personaje ca tine, care ei zic ceva si tot ei rad de ce au zis, au si ele rostul lor pe forum, altfel ar fi plictisitor, mai ales ca tu te si iei in serios...

Darkmagic, auzi la el, un fel de Mama Omida...

| Darkmagic a răspuns (pentru NOname):

rolling on the floor
"Prostul, când nu ştie să răspundă la subiect, se leagă de ce poate".

Asa E! big grin
Am vazut...chiar daca eu nu te-am facut proasta pe tine.
Daca atata poti... rolling on the floor

Cu exceptia lui Ciprian, TU NOname, Mada0611, Vacanta Mare si Acronimus academicianul, mi-ati raspuns pe subiect, de m-ati omorat! rolling on the floor

"Atacati" voi Islamul pe dracu...
CU CE bre? (termen turcesc, nu sarii a' tuta, ca nu e jignire) big grin
Il atacati la baioneta?!
Intr-o discutie ateu TPU vs. cel mai amarat practicant turc, va face ala de va incaltati cu fesul...
Multi doctori in islamism a mai dat si TPU-ul asta... laughing

Cat despre Hinduism nici nu mai aduc vorba...
Sunt extrem de "convins" CA GEME TPU de atei Asi, adevarati doctori in religia asta! rolling on the floor
Popandailor! big grin

"Ataca" ei Islamul, fulgerator, DIRECT la baza filosofiei!
Mi-e teama naibii ca dispare religia islamica, daca va incordati voi... rolling on the floor

| NOname a răspuns (pentru Darkmagic):

Eu doar constat evidentul.
De făcut, te-a făcut cine te-a făcut, plus îndoctrinarea cu tâmpenii...şi dorinţa ta arzătoare de a le afişa.
Ai realiza şi singur cât eşti de penibil, dacă te-ar duce puţin capul.

Tu insulţi gratuit de luni întregi (m-ai făcut în toate felurile prin generalizările tale idioate) şi acum te-ai trezit să faci pe sfântu' şi pe victima...mai şi încheind ipocrit, parcă n-ai fi ipocrit destul, cu o altă insultă?

Cum e să ai impresia că spui ceva inteligent şi să tot râzi singur la stupidităţile şi "glumele" tale? Nu te-ai plictisit?

| Darkmagic a răspuns (pentru NOname):

Constati tu, faci tu, dregi tu...

Tu NU esti in stare nici sa mergi pe strada bre, daca esti deconectata de la TPU in special, si de la internet in general!

Stiu, ai citit Maitreyi, si te-ai trezit "doctor" in Hinduism, da' te rog eu, nu-i ataca atat de rau, ca nu vreau sa dispara...
Ai vorbit pe subiect, de te-ai rupt!
Hai... La somn, pe tastatura! big grin
Unde erau "atacatorii" lui peste...
Tu, si cu toanta cealalta care se baga in seama TOT PE SUBIECT... laughing
Mi-e greata de atata penibilitate...

| NOname a răspuns (pentru Darkmagic):

"Mi-e greata de atata penibilitate..."
Mă mir cum de nu te îneci în ea. Probabil doar pentru că face parte din tine.

Parcă ai fi frate geamăn cu Mihăiţă (MihaiN) şi Gheorghel (NGheorghe) - şi ei au piticii şi castraveţii lor, se tot învârt în jurul cozii, repetă aceleaşi absurdităţi, haotici, mitomani, aroganţi, jalnici, incoerenţi şi prea puţin inteligenţi, încât la un dialog raţional, fără alergatul după cai verzi pe pereţi şi fără insulte gratuite, nu e nicio şansă.
Deşi până şi pe ei reuşeşti să-i întreci în stupiditate, îngâmfare şi penibilitate...şi ei nu au 40+ de ani.
Felicitări, campionule!

Nu ştiu de ce vorbeşti singur şi tot contraataci imaginar nişte chestii, pe care mi le-ai pus în gură, pe care nu le-am afirmat şi nici nu am insinuat, chiar din contră. Ce treabă are hinduismul sau presupusele mele "atacuri" la adresa hinduismului şi islamului cu ceea ce am zis până acum. De unde le tot scoţi? Ştii să citeşti şi să procesezi ceea ce citeşti sau ţi-a plecat şi ultimul neuron la plimbare?

Ca o persoană non-religioasă, evident, resping tot bullshit-ul religios, fără discriminări. Pentru mine toate sunt aceeaşi Marie cu altă pălărie.
Însă sângele societăţii în care se întâmplă să trăiesc suge creştinismul, aşa că am toate motivele nu doar să-l respind, ci să-l şi atac (să-i atac ideologia şi efectele lui negative), el având rolul de parazit pe spinarea României.
Nu hinduşii îşi fac vile şi catedrale-mall-uri din banii poporului român, nu hinduşii ne îndoctrinează copiii în şcoli, nu hinduşii au nesimţirea să cerşească de câteva ori pe an la uşa mea pentru biserici şi alte inutilităţi, mofturi cretine, nu hinduşii ne înşală poporul şi se îmbogăţesc de pe urma lui, nu hinduşii alimentează prostia şi sărăcia în ţara în care trăiesc, deci nu, nu am motive să vin pe capul hinduşilor şi să le atac credinţele deliberat. Ei au o influenţă asupra mea doar indirectă, la nivel global.
Dacă însă aş locui într-o ţară în care hinduismul/islamul/whatever ar fi religia majoritară şi parazitară, atunci, fireşte, aş avea ceva personal cu religia respectivă, căci efectele ei negative m-ar afecta în mod personal şi (mult mai) direct.
Acesta a fost şi răspunsul meu la "de ce pe TPU vă luaţi de creştinism şi de alte religii nu (prea)?".

Înainte să-mi răspunzi, Darkmagic, citeşte de mai multe ori, asigură-te că ai înţeles totul, cere şi sfatul unui prieten (preferabil unui cu un cap funcţional), roagă-l să-ţi traducă (în bădărănească) pe unde ai nelămuriri, trage aer adânc în piept, calmează-ţi nervii, potoleşte-ţi aroganţa de măscărici, care te face să arăţi ca un complet idiot şi abia apoi apucă-te de scris, ca să nu-mi vii iar cu aberaţii şi penibilităţi.
Succes! : )

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

rolling on the floor
Iesi dracu afara bai ca esti proasta de puti, si corecteaza-ti textele ca nu stiu cum naiba, da' iar ai o suta de erori.
Prostalailor!
Nu stiti nici sa scrieti corect, si va dati cu capetele de borduri ca sunteti mari "atei"... laughing

Will a intrebat ceva, tu ai dat un prim raspuns ca nuca in perete, iar restul, de toata jena.
Acum iei partea hinduismului contra crestinismului, pentru ca probabil ai realizat si tu ca esti penibila daca ataci ceva CE NU CUNOSTI!

CE a intrebat Will, si CE a raspuns "doctorul" lui peste in hinduism... rolling on the floor

NOname a răspuns:
Mi-e că te visezi şi tu ca ei.

Thanks, Religion...

Nasol e că la noi există legislaţia asta păcătoasă, care protejează drepturile de om şi ţine sălbaticii în lesă.
________________________________________________

Si invata dracului sa SCRII bai asta cu "protejeaza drepturile de om" laughing inainte sa te arunci pe aici cu zeci de mii de raspunsuri inepte. laughing

Inca o data:
Ba, nu STII SA SCRII, esti proasta, iesi afara, ia-ti o viata! laughing

Vezi acum de ce te intimidez si sunt si arogant?
Pentru ca imi permit! rolling on the floor
Cu prostii care nu sunt in stare nici sa se exprime corect, imi permit orice!
Pentru ca sunteti PROSTI!
D'aia! big grin

| CinevaNou a răspuns (pentru Darkmagic):

E intuneric in capul tau, noroc ca merge pe magie. laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Nenica, eu nici nu ti-am citit raspunsul laughing, neinteresant, asta l-am citit pana la numele meu, mi-ai demonstrat ca nu poti spune ceva inteligent sau macar folositor, "rolling on the floor))", deci nu ma obosesc sa citeste un mare nimic in n randuri, ca tare draga ti-e tasta enter; asteptam sa te vad pe aici ca sa iti cer acele raspunsuri ale mele cu care m-ai fi facut de ras :-s, dar vad ca ciuciu. "rolling on the floor)"

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule (Darkmagic-anonimizat), ia-ţi medicamentele, să nu-ţi pocnească vreo venă în chestia aia de pe umeri şi aşa defectă.

| NOname a răspuns (pentru Darkmagic):

Ce faci, Darkmagicule, îţi anonimizezi mizeriile ca prin magie?
Să-ţi asumi cuvintele nu te ţine?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-a fugit femeia (din nou) cu altul si faci spume pe aici? laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Saracu, ce penibil poate fi, parca mi-ar fi mila de el, dar cum sunt destui asa si care sunt luati drept idoli de catre cei cu mai putina minte, ntz ntz ntz. O fi fost baut ca i-a fugit femeia cu altul, vorba lui Holiday.

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Înseamnă că e băut de luni de zile, căci nu e prima lui ieşire de acest gen (şi probabil nici ultima).

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

"sunt luati drept idoli de catre cei cu mai putina minte"
Insulti gratuit la fel ca cea pe care o lingusesti zilnic, si tot voi va plangeti in gura mare ca sunteti insultate.
Oare cum se numesc persoanele care procedeaza asa, ca voi?

PS Cautati in DEX ce inseamna idol, ca sa nu mai cadeti in penibil si alta data.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing
1. Te-ai simtit? Naspa, nu de tine ziceam, dar daca crezi ca tu erai tinta, n-o fi degeaba.
2. N-o lingusesc pe NOname, vorbesc frumos cu cine imi vorbeste frumos. Idolul tau, ca zici ca iti e, nu merita sa-i vorbesc frumos, nu-i vorbesc, simplu.
3. Eu nu m-am plans ca sunt insultata, ca sa imi pese de parerile unora, ar trebui sa fiu bauta, iar eu nu consum alcool smug, am zis ca sunt atacata, si imi sustin parerea, teistii prezinta un pericol pentru lume, societate.
4. Tot nu inteleg ce ai cu ateii cand credinta ta e una foarte personala, asa cum spun ei ca e, asta fiind dovada ca zeii venerati de oameni sunt inventii, si daca tot zici ca stai asa bine cu vederea, "ateii sunt orbi", ateu inseamna doar fara zeu, eu pot crede fix in ce crezi tu si sa ma numesc atee, dar n cred, ca na, chestii trestii ilogice pe acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

1.Minti
2.Minti
3.Minti
4.Nu intelegi.

Acum intelegi de ce i-am apreciat raspunsul lui Darkmagic cand s-a referit la tine cu expresia : "toanta aia mica"?
Ai 12.000 de postari inutile, el in doar 3 cuvinte a spus tot.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Pai mai penibilule lipsit total de bun simt si gandire, ai zis ca imi vanezi raspunsurile, astept, sunt curioasa cat de deparTE TE (smug) poate duce prostia, atat, raspunsurile mele ma intereseaza, nu ale tale, debitezi mai multe prostii decat eu cand fac misto de cei ca tine, doar ca pe tine nu te ajuta creierasul sa faci misto, atata poti, altfel iti dadeam copy-paste la majoritatea.

| KhludCiprian a răspuns:

Bineinteles ca ateii ataca hinduismul si islamismul.

De exemplu aici:
http://youtu.be/LfKLV6rmLxE

Ce ma mira e ca daca Dumnezeu e bun, milos, si atat un crestin cat si un musulman gasesc versetele ce fac inacceptabil sa faci ca aproapele sa sufere, de ce totusi sufera?

Este Duhul Sfant schizofrenic?

| William a răspuns (pentru KhludCiprian):

El ataca islamismul de acasa, nu se duce in tarile islamiste sa faca asta. Totusi e bine ca faci si atat.

| KhludCiprian a răspuns (pentru William):

Deci sa inteleg ca tu te-ai dus intr-o tara islamista si ai criticat acolo islamul? Sau doar zici de mine.

Ai auzit de "Draw Muhammad Day"? Sau "Danish cartoons"?

Dar daca vrei dovezi de oameni ce ataca Islam-ul la el acasa, vezi aici:
http://www.theguardian.com/......bala-islam
http://www.patheos.com/......the-crime/

http://freethoughtblogs.com/......angladesh/

| William a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nu, nu am fost intr-o tara islamista si nici nu ziceam de tine ci ma refeream la atei in general. Am intrebat daca ati avea curajul sa va marturisiti necredinta stiind ca veti fi omorati pentru asta.

| KhludCiprian a răspuns (pentru William):

Personal nu, mai ales daca ar fi o tara prea opresiva. Tu?

Insa foarte probabil daca ar fi un conflict in care as avea posibilitatea sa apar valorile (inclusiv atee) mi-as sacrifica viata pentru acest idealuri.

Altfel spus: as sta departe de oamenii violenti mai ales cand sunt prea multi, fie ca-s crestini sau musulmani sau hindusi.

As cauta sa plec intr-o tara din Vest si acolo as critica public ce as fi vazut pe acolo. Mi se pare si mai efectiv si pot cel putin in mod concret sa strang bani si sa ajut oamenii ce sufera, altfel tot clericii de acolo s-ar imbogati cu averile mele.

| KhludCiprian a răspuns:

Te rog comenteaza acest studiu daca ai timp:
http://youtu.be/Igv5KXppQdQ

Daca nu ai chef sa te uiti, el zice ca musulmanii si ateii au sansa cea mai mare sa nu recurga la violenta, pe cand crestinii au o sansa mult mai mare sa vada violenta ca fiind justificata! (studiul e in America in principal)

| William a răspuns (pentru KhludCiprian):

Cum sa respinga musulmanii violenta? Cartea pe care ei o considera sfanta indeamna la violenta. http://www.thereligionofpeace.com/quran/023-violence.htm

Islamistii biciuiesc femeile daca poarta pantaloni, tot mai crezi ca au sanse mici sa recurga la violenta? https://www.youtube.com/watch?v=3NDWwxNoyW8
Poti sa cauti pe internet si sa te convingi cat de violenti sunt musulmanii.

| KhludCiprian a răspuns (pentru William):

Dragul meu, argumentul era altul, ca ei chiar il resping. Indiferent cum invarti tu numerele, asta-i realitatea. Sunt oameni ce sufera in majoritati arabe tacanite, dar cel putin in State, mai degraba ai sa mori de mana unui crestin fanatic decat a unui musulman fanatic local.

Ei sunt azi (musulmanii din tarile extremiste arabe) cum era inchizitia in tarile extremiste crestine. Dar pe de alta parte, sunt musulmani ce accepta evolutia si crestini ce nu o accepta. Bineinteles, discutia e doar in vestul europei.

| William a răspuns (pentru KhludCiprian):

Cum poti sa spui ca musulmanii nu sunt un popor violent? Pana si cartea aia a lor indeamna la violenta iar tu tot nu vrei sa crezi ca musulmanii sunt violenti. Daca nu crezi nici cu dovezi nu am ce sa iti fac.
Marea Schisma a avut loc in anul 1054, atunci Biserica Catolica (o sa revin asupra acestui termen) s-a separat de Biserica Ortodoxa. Inchizitia de care ai pomenit tu a inceput in secolul al XII-lea (1101-1200) deci mult dupa Marea Schisma.
In perioada inchzitiei catolicii au torturat si omorat pe acei oameni, nu ortodoxii, as aprecia daca nu ai mai amesteca ortodoxii cu catolicii. Catolicii sunt eretici (pagani), nu crestini. Am spus catolic ca sa stii sa ce ma refer. Termenul de catolic vine din greaca de la kata holos care inseamna intreaga, completa adica cel care primeste toata invatatura lasata de Mantuitorul, de Sfintii Apostoli si de Sfintii Parinti fara sa omita nimic si fara sa adauge nimic. Cel care primeste intreaga invatatura se numeste catolic sau ortodox. Dupa cum o sa vezi papistasii nu primesc intreaga invatatura ci o modifica.
Papistasii nu au agheasma, nu sunt botezati, nu au taine. Mihai Viteazul a demonstrat la Alba Iulia ca papistasii nu au harul Duhului Sfant. Le-a spus ca vor face agheasma si ortodoxii si ei (papistasii). Preotii ambelor religii au sfintit apa si au pus-o in vase speciale, le-au sigiat, le-au dus in biserica papistasilor si au pecetluit si usa bisericiispunand ca o vor deschide dupa 40 de zile. Cand au trecut 25 de de zile Dumnezeu i-a dat episcopului Ioan de la Prislop (care fusese acolo la sfintirea apei) un semn, acesta a mers la Mihai Viteazul si i-a spus sa nu mai astepte cele 40 de zile ci sa ii adune pe papistasi si a mearga sa vada care apa e sfintita si care nu. In cele din urma cand papistasii au deschis vasul au vazut ca apa lor se imputise. Ei nu pot sa faca agheasma pentru ca hulesc pe Duhul Sfant spunand ca energiile (harul) Duhului Sfant sunt energii create dar adevarul este ca energiile Duhului Sfant sunt necreate. Ei mai spun si ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul ceea ce nu este adevarat, Duhul Sfant purcede numai de la Tatal.

| KhludCiprian a răspuns (pentru William):

Nu pot sa discut care apa e sfiintita sau nu si care miracol e mai miraculos. Nu te pot lua in serios atata timp cat tu nu iei in serios miracolele musulmanilor in cartea lor sfanta sau alte evenimente similare.

Totusi sa vedem problemele pozitiei tale:
- ai zis ca ateii nu zic si nu sufera in tarile musulmane ci doar crestinii o fac. Acest argument e fals!
- ai zis ca musulmanii sunt universal violenti sau vad o justificare pentru ea. Cel putin in tarile vestice acest argument nu tine multa apa.
- ai zis ca musulmanii sunt violenti ce nu l-am negat. Ci doar sa pastram sensul proportiilor si sa ne uitam ca si crestinii n-au avut nici o problema sa faca abuzuri.
http://en.wikipedia.org/wiki/Srebrenica_massacre
"But the perpetrators of Europe's worst massacre since World War II mixed up the bones when they reburied the victims, to hide the crimes." - masacrul a fost facut de crestini ortodocsi si a avut ca si tinta musulmani.

E frumos sa discutam de har si cum moastele ce au vindecat pe baba Catinca de la raceala ce nu ii trecea de o luna, totusi afirmatiile tale unice crestinatatii de sacrificiu sunt similare in lumea atee, si atacul impotriva ateilor este aplicabil si in lumea crestina.

Dupa mine idea argumentului tau pot sa o rezum cel putin ca: incoerent.

| William a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nu am zis ca ateii nu sufera in tarile musulmane, am zis ca nu merg acolo sa le spuna musulmanilor in fata ca religia lor este o inselare. Nu am zis nici ca ortodoxii merg in tarile musulmane sa fie omorati pentru credinta lor. Este adevarat ca in tarile unde musulmanii sunt o minoritate nu mai fac ei ce ar face acasa. Am vrut sa vezi ca paipistasii nu sunt crestini, nu pot fi numiti catolici si ortodoxii nu au avut treaba cu inchizitia.

| KhludCiprian a răspuns (pentru William):

"Nu am zis ca ateii nu sufera in tarile musulmane, am zis ca nu merg acolo sa le spuna musulmanilor in fata ca religia lor este o inselare."
Cauta cuvantul "Banghadesh" la link-urile acelea si ai sa vezi ca au fost omorati. 200 de raniti si parca 4 morti (imi amintesc din memorie). Deci e fals. Deci sunt atei ce o zic.

Ti-am zis ca afirmatiile tale sunt apa de ploaie cand le-am verificat cu realitatea. Si ti-am aratat si de ce. Ma bucur ca cel putin la suprafata incep raspunsurile tale sa accepte pozitia ca toti sufera intr-o tara fanatica.

Dat fiind ca tu vezi doar sacrificiul crestin in tari necrestine, nu ar fi onest sa vezi sacrificiul musulmane sau in general non-crestine in tarile crestine (ortodoxe) precum in Srebrenica sau pogromul de la Iasi?

La final, nu imi pasa daca paipistasii sunt sau nu crestini, sau ca Alah e Dumnezeu si Mahomed ii este profetul, am remarcat ca o povestioara cu apa sfiintita nu este de crezare atat timp cat tu nu crezi povestile altora.

Nu stiu daca ai vazut: afirmatiile mele arata ca poate fara sa iti dai seama ai o pozitie ipocrita si partinitoare. Nu ca ai vrea sa fii ipocrit sau ca nu iti pasa de suferinta crestinilor dintr-o zona indepartata, ci doar ca ignori toate celelalte lucruri bune ce le fac altii (precum unii atei) si ignori lucrurile rele ce le fac ai tai. Si ca sa te justifici zici o poveste ce "confirma" pozitia ta in acelasi timp ce ai ignora orice poveste ce ar confirma alta pozitie (de exemplu una musulmana).

| William a răspuns (pentru KhludCiprian):

Pana azi nici nu stiam ca si ateii au fost prigoniti de musulmani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ca da.

"El ataca islamismul de acasa"... asa si? Consideri ca de acasa nu se pot spune lucruri corecte? Vezi ca sunt si persoane care ataca acolo (doar ca unii au ocazional probleme cu fanaticii).

"Cartea pe care ei o considera sfanta indeamna la violenta."... nici biblia nu e prea sfanta la acest capitol. Afirmatia facuta de tine acum este bazate pe favoritism si ignoranta.

Apropo, stiai ca ei au ajuns asa relativ recent? Pana nu de mult, acea tara era una destul de deschisa (mai ales la capitolul stiinta) si de pasnica. Relativ recent s-a transformat in ce vezi acum.

Ce importanta are daca ateii o fac din alta parte?

Acum ceva vreme crestinii faceau exact acelasi lucru ca astia. Sau stai, lasa-ma sa ghicesc... ei nu erau crestini. Am dreptate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ateii ataca in general in grup, si doar atunci cand sunt siguri ca nu vor fi consecinte.
Ca pe TPU.
Pot sa faca misto de credinciosi, sa scrie cu greseli grave de ortografie, sa foloseasca conturi multiple pentru trolling etc.
Asta spune multe despre caracterul lor.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Daniel1492: Acuze, generalizări, prejudecăţi, bla-bla. "...Asta spune multe despre caracterul lor" (adică ale ateilor).

Iar ce spune despre caracterul tău faptul că dezaprobi adevărul şi încurajezi prostia şi ieşirile bădărăneşti de isterici? Sau pacifismul vostru ipocrit nu se extinde şi la non-religioşi? Când ei sunt neîndreptăţiţi, e în regulă? Cu cât ăştia sunt jigniţi mai mult, cu atât e mai bine? (nu-mi răspunde! mi-ai răspuns deja)

După ce ai subscris la acele postări ("darkmagice") absolut jenante pentru orice om raţional şi cu bun simţ, care gândeşte şi se respectă, cum îţi mai permiţi să reproşezi ceva cuiva, să te consideri mai bun (decât cei pe care îi critici subiectiv şi la grămadă) şi să te aştepţi să fii respectat?
Respectul se câştigă, Daniel.

Nu ştiu, rareori eram de acord cu afirmaţiile tale, dar păreai măcar a avea decenţă, cei 7 ani de acasă, însă după ce ai aprobat acele mizerii, tind să cred că era doar o atitudine de faţadă şi în sinea ta eşti plin de frustrări, răutate şi ură iraţională, care uneori, ca acum, ies la suprafaţă şi ne dezvăluie adevăratele tale gânduri.

...şi după toate astea tot ateii sunt cei răi şi care atacă (primii şi injust)? De ce nu vă uitaţi mai întâi în oglindă? Ca să-i faceţi pe alţii în toate felurile, nu ar trebui să deveniţi mai întâi nişte exemple de cultură, civilizaţie, bunăvoinţă şi corectitudine, nu să criticaţi în timp ce sunteţi în groapă (unii mai adâncă decât alţii)?

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Darkmagic spune lucrurilor pe nume.
Este magic!

Nu este prima oara cand dai cu oistea in gard la gramatica si nici cand ataci si insulti useri care au pareri diferite.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Fantastic! Pentru o perioadă chiar m-ai păcălit că gândeşti.
Cu aşa idoli e clar cu tine. No comment.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Din pacate nu esti in masura sa iti dai seama cine gandeste si cine nu.
Asa iti place sa crezi.
Spor la insultat ca doar atat stii sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tipicul omului religios, impertinenti violenti. si mai au nesimtirea sa zica " ca ateii sunt rai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ Daniel1492

Pana acum tot 1 vs 1 am facut cu voi si de fiecare data cand puneam intrebari, incepeati sa dati cu stangul in dreptul bagand scuze penibile, evitand sau schimband subiectul.

Te bagi la un Q & A cu mine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oricum nu ataca nimeni iudaismul pentru genocidul palestinian

| DarkAndDreary a răspuns:

Religion of peace my ass.