| bleakk a întrebat:

Ateii,in general, dupa ce se ghideaza in viata? Ce principii ofera copiilor? Intreb fara nicio rautate.Sunt curios si de cultura acestor oameni.Sa zicem ca,crestinii se indruma dupa Biblie,dar ateii cum ofera educatie si in functie de ce? Raspunsuri serioase astept nu raspunsuri aruncate aiurea, va rog.

Răspuns Câştigător
| vampyremisa a răspuns:

Nu. Creştinii doar au impresia că îşi iau moralitatea de-acolo. Moralitatea e parte intrinsecă şi parte educaţie laică plus bun-simţ. Dacă Biblia zice să fii bun cu ai tăi, dar pe altă pagină să arunci cu pietre în necredincioşi, presupun că o aplici doar pe prima, nu? Ei bine, când alegi ce-ţi convine din biblie, alegi conform compasului tău moral interior. Asta n-are nicio legătură cu vreo carte.

37 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Întrebarea ta e o concluzie la care ai ajuns cu ajutorul unor premise false: 1. Nu înţelegi cum cineva poate separa moralitatea de religie.

2. Pleci de la premisa că mai toţi creştinii folosesc Biblia ca etalon pentru ceva.

| bleakk explică (pentru Gizăz):

La 2 ai dreptate trebuia sa mentionez ca nu toti.La 1, da nu inteleg.

| Gizăz a răspuns (pentru bleakk):

Sugerezi că Biblia e un fel de manual de instrucţiuni pentru ce înseamnă a fi moral şi nu înţelegi că moralitatea nu are nicio legătură cu Biblia.

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Nici chiar pentru crestini?

| danut a răspuns (pentru vampyremisa):

"Moralitatea e parte intrinsecă şi parte educaţie laică plus bun-simţ."
EXEMPLE te rog dar fara sa enumerezi vreun principiu sau lege din Legea Morala sau legea celor 10 Porunci.

| Gizăz a răspuns (pentru danut):

Prietene danut, nu ai să mă prinzi în capcana aia. Tu eşti genul de individ pentru care acel proverb cu "nu te certa cu prostul..." a fost inventat. Am ceva ani şi experienţă în a susţine discuţii pe tema asta şi d-ăştia ca tine am rumegat destui. Orice as zice ar fi trecut prin toată sumedenia posibilă de erori de logică elementare până ar ieşi ca tine în balta aia de minte a ta. Pentru că tu nu vrei o discuţie constructivă care să ne ducă la un numitor comun. Vrei validare şi undeva adânc în mintea aia a ta întortocheată nu te vei deschide spre idei noi niciodată. Pentru că eşti prea idiot pentru asta! Scuză-mi ad hominem-ul.

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

"Tu eşti genul de individ pentru care acel proverb cu "nu te certa cu prostul..." a fost inventat."
Iti multumesc pentru "apreciere", se observa la tine dorinta de a fi "civilizat" si "respectuos".
" Am ceva ani şi experienţă în a susţine discuţii pe tema asta şi d-ăştia ca tine am rumegat destui."
Ani tai "de experienta" cu "d-astia" ca mine probabil i-ai facut cand inca mamica ta se juca cu papusile si-mi spunea nene, pe vremea aia.
Daca vroiai sa "ma dai pe spate" raspundeai cel putin cu cateva idei generale la ceea ce te am intrebat DAR nu ai cum sa raspunzi (eram sigur de altfel din "compozitia" ta literara) ca nu ai cunostiintele necesare care se capata in multi ani de studiu APROFUNDAT si nu de pe net ci din carti la care si mai sigur ca nu ai acces. In rest, ramai cu marlania ta in continuare. Numai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Pentru crestini da, dar nu e un adevar general valabil. De ce? Pentru ca toate emotile noastre, ideea de bine si rau, vine din asa-numita constiinta, care nu e alta decat capacitatea de-a empatiza. Oricum, cu a zis si "Gizaz" mai sus, crestini nu sunt imoral daca nu au restictile respective, doar daca nu sufera de vreo boala psihica (gen psihopatie). In orice caz moralitatea biblica tot de oamenii a fost creata.

| Gizăz a răspuns (pentru danut):

=)) Ce idiot! Vezi că nu există "vroiai", dobitocule. E "vreai" sau "voiai". De la "a vrea" şi "a voi". Care e, mă rog, infinitivul de la "vroiai" ăla?! "A vroia"?! =)) S-au strâns toţi handicapaţii pe site-ul ăsta, să mor eu. Pleacă omul doi ani şi e debandadă. Vezi şi caută lista cu greşeli de logică pe care i-am oferit-o celui care a pus întrebarea. Nu mai ţin minte unde i-am răspuns cu ea. Învaţ-o pe deasupra şi după vorbim "civilizat". Că înainte nu meritaţi decât să fiţi înjuraţi. Cum pot să-ţi argumentez ceva când tu habar nu ai ce e aia argument sau discuţie raţională?! Nu pot învăţa maimuţele să decojească banane dacă ele le confundă cu merele.

PS. Ia lista. N-o mai căuta. O mai postez o data. Poate se lipeşte ceva de capul ăla sec al vostru. Deşi nu ştiu dacă ştii engleză. Că nici română văd că nu ai habar bine.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Lol ce bun sunt.Deja anticipasem ca il vei corecta ca a gresit in legatura cu forma verbului "a voi", pacat ca nu am mentionat mai inainte ca sa ma crezi.

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Idiot,dobitoc,handicapati,capul sec, maimute interesant...foarte "civilizat"

| Gizăz a răspuns (pentru bleakk):

Da, ****. Retardaţi, dobitoci, deplasaţi, handicapaţi, proşti cu diplomă. Urmăresc categoria Religie de vreo câteva zile şi aproape că-mi vine să mă-nchin. Nu ştiu câţi religioşi d-ăştia au un IQ peste 70. Nu ştiţi să vorbiţi, nu ştiţi să vă argumentaţi poziţia, sunt numai texte pline de ipse dixit-uri, red herring, selecţii observaţionale şi n alte erori logice. Rostiţi plini de patetic cuvinte gen "Argumente", DAR HABAR NU AVEŢI CE E ĂLA. Şi nu vreţi să auziţi. Cele mai idioate fiinţe de pe faţa pământului sunt religioşii. SUnt mai proşti ca ultimele animale. Am dat lista aia de trei ori. Să mor de s-a uitat vreunul pe ea. Nici nu vreţi să învăţaţi să purtaţi o discuţie. Sunteţi proşti cu acte şi aveţi impresia că monumentele de prostie din capul vostru au vreun sens. Proştii dreacu'! Ştii de ce mă enervez? Că eu încă mai ţin la ţara aia. CHiar dacă-s plecat de mult. Şi când văd că e plin de retardaţi mintal ca ăştia, fac spume. Nu, nu sunt civilizat. Sunt doar cu cine trebuie. Animalele astea nu înţeleg decât de injurii. Murir-ar cu Dumnezeul lor de gât. Să mă piş pe el!

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Nu conteaza ma vere, ce te agiti atat, pana la urma e un site de discutii/polemicii si tu vii foarte frustrat.Nu te obliga nimeni sa raspunzi, nu cere nimeni raspunsul tau. Sunt curios, insa, cati ani ai?

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Si legat de aceea lista, te-ai intrebat ca poate nu avem (cel putin eu) un vocabular asa de dezvoltat incat sa intelegem fiecare parte din acel foarte lung text. Dupa tine toata lumea ar trebui sa fie logica si rationala ceea ce e imposibil. Daca vrei du-te-n muntii si da evanghelia logicii tuturor oamenilor, poate te rasplateste cineva.

| Gizăz a răspuns (pentru bleakk):

Face palm! Nu mai intru la categoria asta că mă enervez degeaba. Ştii... Winston Churchill avea o vorbă: "Cel mai bun argument împotriva democraţiei e să stai de vorbă cu un om de rând".

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Hai da-ti o palma si pleaca.

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

">Ce idiot! Vezi că nu există "vroiai", dobitocule."
Dragule, gramatica pe care am facut-o eu nu se compara cu cea de astazi, au aparut cateva modificari la care nu voi "adera" deoarece sunt la fel cu generatia din care faci si tu parte. Nu te voi insulta deoarece nu meriti, chiar daca as fi gresit, puteai sa vorbesti civilizat dar conform unei zicale romanesti:" ce iese din pisica, soareci mananca". P.S. Daca citesti DEX-ul astazi la "cocalari" ai sa gasesti:"termen ce denumeste acele persoane lipsite de etica, neincadrate prin actiunile lor in limitele bunului simt.Se disting in general prin burtile mari, cefe groase si transpirate, lanturi groase atarnate la gat. Preferintele lor muzicale sunt formate din manele si muzica house"
COCALAR pe vremea cand faceam eu scoala era: tigan care mananca pui morti adunati din gunoaie.

| Gizăz a răspuns (pentru danut):

Hai ba, ma lasi?! SUnt perfect constient de schimbarile limbii de-a lungul timpului. Asta cu "vroiai" nu a existat niciodata. Te poti justifica cum vrei. Vroiai nu exista pentru ca nu are infinitiv. Nu e o modificare in timp. Pur si simplu asa ceva nu e si nu a fost niciodata.

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

"BA"' te-am tot "ocolit" ca sa nu te faci de ras dar daca o tot ti cu dinadinsul sa te dai in "stamba" atunci nu am ce sa fac.
VROIT-verb tranzitiv(VT408)
La singular, persoana a doua, paticipiu = VROIAI
sursa SCRIBAN (1939)

| vampyremisa a răspuns (pentru bleakk):

Nu. Creştinii doar au impresia că îşi iau moralitatea de-acolo. Moralitatea e parte intrinsecă şi parte educaţie laică plus bun-simţ. Dacă Biblia zice să fii bun cu ai tăi, dar pe altă pagină să arunci cu pietre în necredincioşi, presupun că o aplici doar pe prima, nu? Ei bine, când alegi ce-ţi convine din biblie, alegi conform compasului tău moral interior. Asta n-are nicio legătură cu vreo carte.

| KodrutZ a răspuns:

In functie de principiul ala super-sanatos caruia ii zice "ce tie nu-ti place, altuia nu face". Plus multe alte chestii de bun simt, unele deloc agreate de crestini (toleranta fata de aia care nu-s ca tine din orice punct de vedere, de exemplu).

| Inferno a răspuns:

Ateii-si invata copiii regulile necesare apartenentei la grup,ca orice alt animal ce traieste in grupuri si e dependent de acestea,incluzand aici delifinul,cimpanzeul,cainele,lupul si multe altele.

Vorbim de animale sociabile ce invata ierarhia pentru a se adapta unui sistem format din mai multe organisme. Sau in cazul nostru vorbim de oameni care invata ce e bine si ce nu,raportat la normele comunitatii din care fac parte. Toate acestea pentru a nu fi exclus.

Iar dincolo de lucrurile pe care le invatam, legat de ce ii place si ce nu grupului, ne si nastem cu anumite aptitudini, pe care instinctua le aplicam, si care sunt utile in societate. Aceste aptitudini, ce ne ajuta sa ne integram mai usor in grup (cum este empatia) au fost atent selectate de catre evolutie prin selectie naturala.

| Filip23 a răspuns:

Foarte rar semafoare si au o singura giratorie. Din care nu stiu sa iasa.

| Mădă0611 a răspuns:

Se numeste empatie, sigurul lucru care te poate face sa duci o viata corecta, o viata buna, e acel ceva pe care majoritatea religiilor incearca sa-l stearga din mintile oamenilor. Apropo de asta, probabil ai vazut video-ul cu chinezii care pregatesc animale pentru restaurante, le trageau blana si le prajeau vii, cica ar fi mai crocante, in timp ce niste africani rupti de civilizatie vanau animale cu grija, adica le loveau in inima, sa nu sufere mult.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Credinta este o ancora puternica daca o ai, altii isi pun nadejdea in oameni care mai apoi ii dezamagesc crunt

| Felys a răspuns:

Orice tara are legile ei,indiferent daca populatia tarii respective este sau nu religioasa,absolut toata lumea trebuie sa respecte legile tarii in care convietuieste,nu e nevoie sa fi credincios ca sa stii ca nu ai voie sa ucizi,sa chinui pe oricine,fie el om sau animal, sa nu furi sa nu faci rau in general, astfel de legi sunt si in constitutie nu doar in biblie, asa ca un ateu este foarte asemanator cu un credincios mai putin faptul ca nu crede intr-o divinitate ci doar in evolutie si stiinta, lamurit?

| danut a răspuns (pentru Felys):

Ai dreptate DAR problema este ce a fost mai intai OUL sau GAINA?

| express11 a răspuns:

Sunt oameni normali,ca noi,numai caci nu au o credinta, in d-zeu, allah, zei, etc.nici noi nu urmam biblia intocmai.

| MskDesign a răspuns:

Traim intr-o societate moderna, mai exact societatea anului 2014.Cred ca au trecut timpurile cand lumea avea ca ghid bestseller-ul numit Biblia.Ghidul pe care il oferim copiilor nostri in viata este in primul rand buna educatie, adica cei sapte ani de acasa in care aratam copiilor nostri modalitatile prin care sa performeze in toate domeniile posibile.Nu te astepta ca cei care sunt mai religiosi sau cred in ceva, sa aiba ca ghid in viata Biblia.Ghidul copiilor nostri suntem noi.

| bleakk explică (pentru MskDesign):

Jalnic raspuns.

| Gizăz a răspuns (pentru bleakk):

De ce e jalnic?

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Prea vag.Citeste-i-l si tu.

| Gizăz a răspuns (pentru bleakk):

L-am citit înainte de a-ţi răspunde. În primul rând, dacă ceva e vag nu înseamnă că e şi jalnic. Nu e un silogism corect. În al doilea rând, ce mă rog e aşa vag la el? Pentru alţii religia de orice fel e idioată, pentru handicapaţi şi jalnică. Te supără adjectivele astea? SUnt convins că da Dacă nu îţi convine, nu mai critica nici tu modul altora de viaţă. Nu eşti obiectiv în absolut nicio întrebare de-a ta. Pretinzi că vrei răspunsuri argumentate, dar nu vrei să asculţi de fapt. Altul care caută validare.

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Apreciez faptul ca te strofoci sa raspunzi atat de corect si gramatical si cum vrei, chiar apreciez.Foarte putini sunt ca tine pe acest site.Dar raman la ce am spus, raspunsul lui Msk, nu-mi spune mie.O mica teorie pe langa subiect. Oricine ar fi zis asa.Nu a venit cu niciun exemplu.Doar niste chestii generale de care nu aveam nevoie.Multumesc

| MskDesign a răspuns (pentru bleakk):

Jalnic raspuns?! Cred, sincer sa fiu, ca jalnica este atitudinea persoanelor de talia ta, fara sa supar pe nimeni. Daca vrei, imi poti detalia acest raspuns.A da un raspuns ca acesta ma face sa cred ca nu ai nimic prin care sa demonstrezi ca eu nu am dreptate.De ce nu ne explici de istoria razboaiele religiilor, unde au murit milioane de oameni fara un anumit motiv. Spre exemplu, sa incepem cu cruciadele.

| Alphawolf a răspuns:

Omul invata din greseli, din comportamentul si faptele altora... E simplu, te observ ca te comporti dezgustator, faci o fapta care are consecinte nefaste, am invatat, te observ ca faci o fapta placuta, care are consecinte pozitive, am invatat. De unde stii sa-ti programezi banii sa-ti ajunga pana la urmatorul venit, de unde stii ce sa cumperi si cat sa cumperi(cat ai nevoie din fiecare produs)? Le-ai invatat(si nu din Biblie)... Asa este si cu morala, o inveti din ce experimentezi, o inveti atat din faptele tale, cat si observand faptele altora.

| danut a răspuns (pentru Alphawolf):

"Omul invata din greseli,"
Uite un exemplu de "greseala": te las sa traiesti si, am mancare mai putina, salariu mai mic, vanat mai putin...si pot duce asta la extrem.
"te observ ca te comporti dezgustator, faci o fapta care are consecinte nefaste, "
Haida, arata-mi un SINGUR exemplu de observator care a indreptat societatea in afara de cei RELIGIOSI.
Societatea umana sa construit si a fost construita pe baza RELIGIEI iar daca nu exista CRESTINISMUL, acum eram mai rau ca in comuna primitiva, datorita acestuia si numai acestuia societatea a evoluat. Prima societate fara Dumnezeu, Revolutia Franceza, nu a rezistat mai mult decat 3, 5 ani si s-a dus la ghena istoriei, amintesc numai o singura mare idiotenie inventata de acestia, DECADA. Nimeni nu a putut rezista noii saptamani "inventate" de revolutionari, dupa sapte zile animalele refuzau sau cadeau in brazda cand le duceau la arat, oamenii cadeau lati dupa sase zile de munca samd. Cand Dumnezeu a afacut saptamana de 7, SAPTE zile a pus si in om acelasi "PROGRAM", daca il schimbi, marea majoritate o dau chics. Nu mai si numai din asta iti dai seama ca DUMNEZEU ESTE si va fi vesnic.

| vampyremisa a răspuns:

Iata cum imi voi creste copii: Sa respect pe toti, sa sculte pe toti dar nu de toti. Sa invete pentru ei cat pot de mult. Sa nu se arunce cu capul inainte fara sa gandeasca. Sa fie prieteni cu cei mai buni oameni, fie ei musulmani, atei, crestini sau nu. Sunt ateu si urasc cand credinciosii nu inteleg asta si ma marginalizeaza pentru ca nu cred in Sfanta lor credinta. Multi credinciosi cred ca isi educa fii si fiicele in stilul 'Biblia' dar nu inteleg ca Biblia a fost scrisa de oameni si are la baza un cod. Coranul este un cod. Toti cred ca religia lor e mai tare pentru ca se regasesc in ea. Eu cred in stiinta. In timp ce religia spune 'Copilul a murit pentru ca asa a vrut DUmnezeu' stiinta spune:'Copilul a facut atac cerebral din cauza(...).'
Nu-mi voi educa copilul in stilul crestinesc, musulman, budist, shintoist totemist, etc, ci in stilul moralitatii.

Întrebări recente