| lerock a întrebat:

"Ateii sau nascut dar sau nascut degeaba" (Petre Tutea) de acord, nu? ce parere aveti despre satanisti?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Petre asta este un idiot in viata.Cum poate cineva sa spuna asa ceva despre o categorie de oameni? Asta e bolnav mintal.Vedeti voi diferenta dintre atei si crestini? Uite ce spune idiotu ala.Pai un ateu nu doreste raul unui crestin nicicum.Satanistii sint si ei oameni care au anumite convingeri asa cum au si crestinii sau alte religii. Iara sa adaug as zice asa:Ateii se nasc sa TRAIASCA pe cind crestinii se nasc sa fie SCLAVI.Este cum spune si Lamaitzza fara atei poate acum am fi trait tot in pesteri si am fi stat cu o frunza in jurul mijlocului, adica am fi fost "africani".

| Hombre a răspuns (pentru relian):

A murit Tutea, e la God, isi continua opera care a inceput-o pe pamant, frecatul mentei.

| relian a răspuns (pentru Hombre):

A da scuze nu sint la current cu noutatiele sau nici nu stiu cand a murit.Na acum fiecare cu ce se pricepe.Trebuia si omu sa manince o piine.Si daca a vazut ca merge chiar de spui povesti sau timpenii cu asta se ocupa..Am vazut chestia asta se poarta este la moda in Romania.

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ca mai bine nu s-ar fi nascut.

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns:

Bine ca s-a nascut el cu folos.
Pana sa moara spunea asa; "Dar uite ce vreau să vă spun eu şi vă rog să o luaţi ca atare: nu-mi pot face autobiografia, fiindcă nu mă interesează trecutul meu, pe care îl detest! N-am nimic comun cu mine în trecut." Si ateii ii poate spune lui Tutea ca a frecat menta toata viata.

| Inferno a răspuns:

Acest citat este irelevant din toate punctele de vedere. Si am sa ma raportez doar la doua. Realitatea stiintifica, fizica, materiala si "realitatea" religioasa de preferat cea crestina.
Din punct de vedere al realitatii stiintifice citatul este fals,deoarece descoperiri imoprtante in domeniul stiiintific au fost facute de atei,descoperiri ce au revolutionat lumea tehnologica. Nu spun ca daca ateii nu existau nu ar fi existat si aceste descoperiri,evident ar fi fost descoperite de ati oameni din alte categorii religioase,dar cand? Asta e intrebarea,cand? Daca Edison,care a fost ateu, nu revolutiona lumea, cine ar fi facut-o? Tesla,desigur, dar cand?
Acesta este un aspect.
Dar ce ma surprinde este incompatibilitatea acestui citat chiar cu lumea religioasa (Cea crestina).
Din punct de vedere crestin fiecare om are un scop, citatul acesta contrazice acest lucru.
Din punct de vedere crestin Dumnezeu ne-a creat, pe fiecare in parte, cu un scop, citatul acesta contrazice acest lucru.
De ce a creat Dumnezeu pe acei oameni, daca prin omnipotenta sa desavarsita, El stia ca nu se vor ridica la asteptarile sale si vor ramane la "nicivul" ateism?

| OOOLEOOO a răspuns:

Nimeni nu se naste degeaba.

''Fiecare este un superstar in viata lui''
-Brusco

Satanismul este o religie, daca vedem lucrurile din acest punctul de vedere oricine nu este crestin traieste degeaba.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu cred ca un om intreg la cap poate fi de acord cu afirmatia asta.

| 4b a răspuns:

Nimeni nu s-a nascut degeaba...
Sanatate

| RAY a răspuns:

Nu comentez ca ma baneaza cand trec frontiera spre Germania promit ca sa comentez acolo despre Romania totul

despre satanisti ce parere am ca cred in basme si leacul lor e stiinta ca pentru oricine

| M25M a răspuns:

Nu sunt de acord.

| dracu14 a răspuns:

Tinand cont ca cele mai mari descoperiri au fost facute de atei eu nu as prea crede ca s-au nascut degeaba
intre ateism si satanism laveyan nu exista decat un pas,intre ateism si satanismul traditional/spiritual exista o prapastie,satanismul traditional si spiritual implica recunoasterea lui Lucifer ca si creator al lumii si slujirea lui pe cand satanismul laveyan nu implica venerarea lui Lucifer ci ei il privesc ca pe un simbol, eu nu discriminez oamenii in functie de religie, ii respect si atat, nu pot sa-mi impun o parere despre un grup atata timp cat nu cunosc persoanele din grup, nu-mi pasa daca e satanist daca e un om adevarat

| Ch??treux a răspuns:

Ateii nu s-au nascut asa. Este o alegere libera. si nu, nu s-au nascut degeaba. Daca este ateu, nu inseamna ca vei muri asa. sunt multi care au descoperit calea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu sunt de acord.

| CannbalCorpse a răspuns:

In primul rand ateii nu sunt satanisti big grin. Si voi de ce v.ati nascut ma credincioasilor?! Sa omorati sa f***teti si sa furati. Va dati mari credinciosi da injurati :d si dati dracu

| 3xfemeie a răspuns:

Ateii s-au nascut cu voia lui Dumnezeu. Traiesc pentru ca Dumnezeu permite asta. Cine suntem noi sa judecam? Sau am uitat ca a judeca pe altul e un mare pacat? Pana la urma fiecare traieste asa cum ii dicteaza liberul arbitru. Ca e bine sau nu, Dumnezeu stie!

| 3xfemeie a răspuns (pentru 3xfemeie):

Si completez pentru "crestinii " astia care tot se bat cu pumnii in piept si arunca cu pietre : oare ateii sunt chiar atat de inferiori voua? In afara de botez, cununie si inmormantare prin ce mai sunteti crestini? Adevarat s-a spus ca ortodocsii se cred un fel de buricul pamantului! Credeti ca dincolo de ortodoxie si biserica nu mai este nimic? posibil sa va inselati amarnic...

| unbaiatanonim a răspuns:

S-au nascut degeaba? Presupun ca folosesti sistemul de operare facut de un ateu, si nu numai, majoritatea descoperirilor au fost facute de atei, nu de religiosi. happy

| Lamaitzza a răspuns:

Nu cred ca s-au nascut degeaba. Pentru ca orice copil se naste prin voia Domnului si nu cred ca El ar fi lasat pe pamant un om care sa traiasca degeaba. Un ateu se poate intoarce oricand la credinta cea dreapta, de asemenea, cei mai mari oameni de stiinta au fost atei, si cu ajutorul lor am reusit sa ne dezvoltam si sa avem confort in zilele noastre, pentru asta trebuie respectati. Poate ca ateii au fost lasati pe pamant pentru a duce omenirea intr-o noua etapa, tot ce se poate. A fi ateu sau nu tine doar de sufletul tau, dar este important si ce faci pentru ceilalti, daca il iubesc pe Dumnezeu o fac strict pentru mine, daca creez ceva deosebit poate fi de folos intregii lumi. Intelegi? Poate ca oamenii de stiinta ( cei mai multi dintre ei ), daca nu erau atei nu cautau atat de mult in stiinta si nu invatau atat de bine si poate acum nu mai aveam lucruri fara de care azi nu am putea traii. Poate ca asta e rostul lor pe pamant. Orice e posibil. Si nu dureaza mult sa-l descoperi pe Dumnezeu, oamenii sunt liberi, intotdeauna poate sa mai existe o sanse si pentru un ateu. Nu stiu daca intelegi exact ceea ce am vrut sa spun, dar concluzia este ca nu sunt de acord cu respectivul citat.
O iarna frumoasa!

| GRs a răspuns:

Nu. De exemplu Thomas Edison a fost ateu. Daca nu era el inca mai foloseam lumanarea. La fel si multi altii.
http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_atei

| Qinz a răspuns:

Ateii s-au nascut sa traiasca si sa moara, crestinii s-au nascut sa traiasca si sa traiasca.

| C0nstantin a răspuns (pentru Qinz):

Ateii s-au nascut sa traiasca in realitate... crestinii intr-o lume imaginara si a sperantelor desarte.

| Inferno a răspuns (pentru Qinz):

Uiti faptul ca ateii nu s-au nascut pentru ca au vrut sa se nasca, Dumnezeu a creat ateii. Asa ca este corect sa spunem: "Dumnezeu a creat ateii sa traiasca si sa moara, iar pe crestini sa traiasca si sa traiasca."
De ce aceasta discriminare?
Dumnezeu stie cine va ramane ateu si cine va deveni crestin, ce rost mai are sa creeze si oameni ce vor ramane atei doar pentru a ii chinui?

| Qinz a răspuns (pentru Inferno):

Nu are nici o vina Dumnezeu ca tu iti alegi drumul.

| ChR a răspuns (pentru Qinz):

Argument din ignorantaaa, nu pricepi ca realitatea nu tine loc de subiectivism? toate dovezile arata ca dupa incetarea activitatii cerebrale nu mai traiesti.

| Qinz a răspuns (pentru ChR):

Si mai multa ignoranta din partea ta, ce are sufletu cu trupul uman, si biblia spune ca omu cand moare nu este constient de el, si nu stie nimic.

| ChR a răspuns (pentru Qinz):

Si nu exista nici "suflet" cum nu exista triunghi cu patru unghiuri cum nu exista "asdashfasjdams". Dovezi clare, te rog

| The1smartiest a răspuns:

Eventual s-au nascut priertene nu "sau nascut" incearca sa te mai nasti odata si sa inveti notiunile elementare de gramatica si lb.romana, apoi vino cu intrebari dintr-astea stupide! cine nu crede in dzeu ba, nu inseamna ca e satanist.

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Nu, nu sunt de acord. Despre satanisti, am aceeasi parere pe care o am si despre credinciosi (inclusiv crestinii puternic spalati pe creier ca tine). Satanismul este o religie, ca toate religiile: promoveaza o divinitate ce nu exista, in speranta ca... ceva (habar n-am). P.S.: Sunt ateu, dar probabil, creierul tau splat bine, bine de cine trebuie iti spune probabil ca-s satanist, caci in creierul crestinilor ateu=satanist...

| dracu14 a răspuns (pentru UnicornulInvizibilRoz):

Mai studiaza tipurile de satanism pentru ca nu toate il privesc pe lucifer ca o entitate

| lerock explică (pentru UnicornulInvizibilRoz):

Deci, pentru a concretiza, eu fac diferenta intre satanist si ateu, doar am gasit citatul si nu-s de acord! total nu sunt de acord!
personal nu cred in dumnezeu si urasc crestinii si obiceiurile lor prostesti! nu-s "spalata pe creier", am vrut sa aflu pareri!
satanismul are 4 sa spunem divinitati: SATANA - lordul focului, sudul, Lucifer - aerul, estul, BELIAL - pamintul, nordul, Leviathan - apa, marea, vestul...
au fost 2 intrebari aici: 1- cea cu citatu si 2 cu satanistii
sunt informata despre religii, chiar am citit biblia satanistilor, dar sint ateu

| raullik007 a răspuns:

S-au nascut pentru a umple iadul!

| crestiniromani a răspuns:

Tot degeaba