| PreotCrestin a întrebat:

Ateii si-au pierdut credinta in bunul Dumnezeu, insa pot fi ei indreptati? Cum trebuie noi sa le trezim flacara credintei?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cu duhul blandetii. (Galateni.6:1)

30 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Flacara credintei zici? Si daca aceasta "reindreptare spre adevar" nu constituie decat o reindreptare spre minciuna.
Existenta Lui Dumnezeu nu poate fi dovedita ca adevar obiectiv.

| PreotCrestin explică (pentru Inferno):

Dumnezeu exista SIGUR.

| mODIN a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar ateii au fost candva crestini, si ei stiu de ce au devenit atei.Tu in schimb nu ai fost ateu deci nu ai cum sa stii ce gandesc ei.Nu ai cum sa intorci pe cineva la religie, si nici nu ai nici un motiv bun s-o faci.

| PreotCrestin explică (pentru mODIN):

Atei au rataci drumul. L-au pierdut pe Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Voi crestini ati avuut vreodata credinta? nu poti pierde ce nu ai in fine, eu cred ca voi trebuie sa fiti crestini nu ipocriti si falsi

| sublime89 a răspuns:

Cu dovezi. Hai ca n-ar trebui sa fie asa de greu daca d-zeu exista. Bafta!

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Daca cineva nu crede in Dumnezeu, ii taiem un deget, daca altcineva il batjocoreste ii taiem toata mana. Daca nu-l accepta pe Dumnezeu in viata sa ii taiem atat membrele superioare, cat si cele inferioare.
Daca face totate lucurile de mai sus il imbaiem intr-un cazan cu benzina si ii dam foc.
Sa vezi ce flacara a credintei trezim dupa aia.

| KhludCiprian a răspuns:

Raspund ca ateu:
- daca ar fi un studiu in care arata ca rugaciunea la orice ar reduce sansele de a avea cancer sau ar creste sansele sa fii vindecat (de preferabil in numere semnificative)
- daca povestile Biblice ar putea fi confirmate: potopul biblic e o poveste pentru copii si cu totii intelegem daca rationam de ce o astfel de poveste n-ar avea sens
- daca cei crestini ar arata cel putin ceea ce afirma ca au: iubirea fata de semeni chiar daca acestia sunt din minoritati (sexuale, sau rasiale: ortodocsii nu iubesc pe rromi chiar daca si acestia sunt deja ortodocsi, religioase, etc.)
- daca ar exista un experiment stiintific ca sa arate cat mai multe afirmatii de trasncedental, mai ales la un Dumnezeu ce e pretutindeni. Cum raspundeam la cineva: stim deja ca Dumnezeu nu mai picteaza curcubee, stim ca nu mai filtreaza norii prin sita si cu norii cara apa, deci Dumnezeu exista acum doar undeva departe: in subparticule, in abiogeneza, in Big-bang, in rest e absolut invizibil si neobservabil.
- daca oamenii ce cred in el ar rezolva in mare masura problemele ce ei doar se roaga sa le rezolve: sa asigure mancare oamenilor si mai ales copiilor din Africa de exemplu, sau India sau America de Sud

Daca exista un dumnezeu, e unul ce fie a prea mic, fie e prea indiferent de realitatile noastre, si asta e principalul motiv pentru care chiar daca ar exista, ma lasa rece. Nu de alta, ca daca i-as cere: daca existi, trimite un fulger si omoara-ma si te rog si pe tine sa te rogi, tot nu m-ar omora, atat de aiurea e el: nu vrea sa omoare oamenii "lui Satan" desi ei sunt "ca niste lupi intre oi"!

Sigur, s-ar putea sa se trezeasca niste crestini iubitori sa ia o arma, si sa ma ucida "din dragoste crestina", dar nu ca Dumnezeu ar face-o, tot un om in nebunia lui ar face asa ceva!

Răspuns utilizator avertizat
| KhludCiprian a răspuns (pentru navaspatiala):

Nu-s preot, deci s-ar putea sa am o sansa sa scap datorita preotilor din jur!

Multumesc pentru gluma cu paratraznetul!
laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Ai explicat in mare parte ceea ce gandesc eu!

| PreotCrestin explică (pentru KhludCiprian):

Nu este studi dar asta se stie. Rugaciunea ne apropie de Dumnezeu si ne face sa fim puternici. Sute de oameni au reusit sa invinga cancerul prin credinta in Dumnezeu.

| KhludCiprian a răspuns (pentru PreotCrestin):

Te rog da-mi cateva cazuri verificabile, daca ai cateva sute!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vor indrepta singuri cand va sosi momentul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce rost are sa-ti faci cont doar ca sa o arzi troll?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

La cat (nu) ii duce capul pe unii, nu m-as mira sa nu fie troll.

| casian_6565 a răspuns:

Dumnezeu se descopera tuturor oamenilor pana la urma pentru a face voia SA!

| SteinZer0 a răspuns:

Nu trebuie. Este o alegere, nu poti sa incalci liberul arbitru al cuiva.

| PreotCrestin explică (pentru SteinZer0):

Daca ai avea un fiu care ar incepe sa consume droguri tot asta ai spune? Trebuie sa ii ajutam pentru ca si ei ar face asa pentru noi.

| RAY a răspuns (pentru PreotCrestin):

Ce exemplu culmea drogati multi sunt in tariile crestine

| ShockWaver a răspuns:

Întrebarea ta este ILOGICĂ. Sfidează toată Ştiinţa. Când o să înţelegeţi că Dumnezeu Nu Există! Este posibil să existe sub o altă formă, dincolo de percepţia noastră dar în Niciun Caz sub formă Umană. Plus că ar apărea Paradoxul "AtotPuternicului".Ve-ţi devenii şi voi Atei când v-om fi vizitaţi de entităţi extraterestre superioare, deşi mă îndoiesc că vor să contacteze nişte forme de viaţă indigene ca voi.

| cornelmarius a răspuns (pentru ShockWaver):

Si care este paradoxul ''atotputernicului''?

| ShockWaver a răspuns (pentru cornelmarius):

Uită-te pe Profilul meu, la întrebarile mele.

| PreotCrestin explică (pentru ShockWaver):

Dovedeste!

| PreotCrestin explică:

Blasfemiatorule. Cand ai sa il intalnesti pe cel pe care il slujesti ai sa vezi ca tea amagit.

| Moisie a răspuns (pentru PreotCrestin):

Cand slujesti Adevarul, nu ai cum sa te amagesti! De amagit esti tu pentrui ca il slavesti pe Lucifer ca fiind Dumnezeul ...pe care voi crestinii il batjocoriti si il blasfemiati, si asta va va costa enorm de mult!

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Moisie):

Ce este Adevarul?

| Moisie a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Daca nu stii cauta in DEX

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Moisie):

Fiecare vede adevarul alfel ca sa inteleg si eu tu vezi adevarul ca in Dex?

| Moisie a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Evident ca da!
DEX nu este o Biblie care prin minciuni sa sminteasca lumea ca niste sarlatani sa poata traii in carca celor smintiti.

Întrebări recente