| anonim_4396 a întrebat:

Ateilor,cum ati ajuns la concluzia ca nu exista Dumnezeu?
Voua nu va e frica ca o sa ajungeti in iad daca Acesta chiar exista si voi nu credeti in El? Eu tot timpul am impresia ca viata pe care o avem acum este de fapt o proba data de Dumnezeu, ca sa vada daca suntem oameni buni sau rai.

Răspuns Câştigător
| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Jeeeez. calm down ok? Asa s-au nascut. Daca te-ai naste in India ai fi Hindi. Mai exista si cei ce au ajuns atei dor pentru ca li s-a schimbat parerea. Vezi tu, acum pornesti a nu stiu cata lupta dintre atei si crestini. Taci si accepta, nu schimbi nimic la ei.

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Si tu cum esti asa de sigur ca ai religia corecta si nu vei ajunge in iad pentru ca ai crezut o erezie?

| PapagalGalben a răspuns (pentru doctorandus):

Hmm...buna intrebare...am dat funda cam prea repede;/

| RAY a răspuns:

Mie mi frica de suferinta nu de fantezii crestine

| Mădă0611 a răspuns:

Mi-e foarte frica, nu pot sa dorm noaptea, dar nu vreau sa cred, de asta stau la categoria religie, ma macina ceva. crying

| MskDesign a răspuns:

Am sa iti dau un raspuns care nu va fi pe placul oricui.
Sa zicem ca eu, MskDesign, as fi un ucigas. Urmatoarea mea tinta va fi un copil nou nascut, care conform religiei nu este pacatos.Crezi ca Dumnezeul vostru il va apara?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu vad viata ca o trecere prin iad. Acum nu toti avem puterea sa si gasim capatul tunelului, iesirea, majoritatea raman morti acolo sau pierduti pentru eternitate.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Exista sau nu, habar n-am, pana la proba contrarie zic ca nu ca mi se pare de bun simt sa nu cred ceva pentru care n-am dovezi, insa mai important decat faptul daca EXISTA sau nu, e acela ca nu e necesar ca el sa existe pentru ca tu sa fii in momentul asta aici, acum, nu e necesar de un dumnezeu pentru bum, nu e necesar de un dumnezeu pentru viata nu e necesar de un dumnezeu pentru oameni, totul se putea intampla chiar si daca exista dumnezeu si el era pasiv, si eu cred ca asta e mai interesant, decat daca exista sau nu.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Dumnezeu nu va pus sa va testeze alo, Ti-a dat sa alegi intre bine si rau, faceti diferenta Test si Alege

| Zamolxe777 a răspuns:

Eu cred ca e o proba data de Vishnu, ca sa vada daca vom ajunge iluminati sau nu.Sau dupa ce murim, sufletul nostru va fi pus pe un cantar, impreuna cu o pana.De acolo ori ajungi in rai, ori la sarpele Abeb(cred ca asa e, citeste mitologia egipteana).Sau, esti doar un troll?

| PapagalGalben a răspuns (pentru Zamolxe777):

Nu sunt troll.Chiar ma macina intrebarea asta...

| Zamolxe777 a răspuns (pentru PapagalGalben):

Eu nu te cred, dar ti-am raspuns la intrebare!

| Sl1pKnoT a răspuns:

Pai de ce trebuie sa ne testeze daca este atotstiutor?