| SaveOurSouls a întrebat:

Ateismul evolutionist chiar este o emancipare sau nu este decat un trend cocalarasc? Si cocalarii cred ca prin tinuta si gesturile lor sunt cool asa cum si evolutionistii cred ca daca se imbraca cu hainute monkey-style arata superb, dar nu este asa, arata ridicol, hidos si degradant pentru fiinta umana.

Aceste costumase maimutaresti ar trebui purtate la circ, acolo este locul evolutionismului. Si cat timp esti la circ, razi, pentru ca este doar un specatacol, dar cand spectacolul se termina tu stii ca a fost doar o gluma si te astepti sa se sfarseasca showul, dar el nu se sfarseste niciodata, este un stil de viata si in afara spectacolului pentru evolutionisti.

Marea eliberare de Dumnezeu il orbeste atat de mult pe om incat ajunge sa se creada liber, emancipat, cult, licentiat daca este o maimuta ca asa a vazut la tv, reviste asa e acum "la moda" se poarta monkey style.

E trist si denigrant sa vezi caricaturizarea fiintei umane dar pana la urma toti avem pacatele noastre. Si tot ce trebuie sa faca este sa se schimbe. Atat. Doamne ajuta!

50 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Beati pauperes spiritu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ai vorbit mai mult despre haine, stil si moda. Cred ca trebuia sa postezi la Beauty&Fashionhee hee

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/ZI0swPU.jpg
Doamne ajută!

NOname
| NOname a răspuns:

Pentru ignorantul Exilon:

Prost e şi cel care, ştiind câteva formule, se crede mega-inteligent.

Degeaba te tot lauzi cu inteligenţa ta, dacă în viaţa de zi cu zi nu dai dovada de ea. Nu formulele şi toceala constituie inteligenţă. Profesorii tăi te-au indus în eroare, sorry.

Plus, poţi fi genial la matematică, dar idiot la aplicarea ei în practică, în viaţă...şi certat rău cu logica, bunul simţ, corectitudinea, sinceritatea (în primul rând cu tine), realizarea conexiunilor între informaţiile stocate, psihologia umană...

Degeaba la orele de mate 2+2 îţi dă 4, dacă în viaţă îţi tot iese ba 3, ba 5...
http://i.imgur.com/yimBkml.png

Încearcă să fii neidiot şi în viaţa reală!

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Asa e NoName. ITi reamintesc ca am ajuns la ONF de 2 ori, odata mentiune 5 si odata locul 3. De fapt, poate asa e. Poate ai dreptate.

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Am inteles, cu toate ca..., dar in fine.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/nZ0PdrMzYV4
No comment...

| RAY a răspuns:

Ce legatura are ateismul cu evolutia?

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism
tot ce ai afirmat este o mare minciuna,ateismul nu are nici o legatura cu evolutia, din moment ce ateismul e un minus cum poate un minus sa insemne ceva?
nu exista ateism evolutionist, ateii erau si in Grecia antica si aia nu erau ateii evolutionisti, sunt ateii care nici nu cred sau au auzit de evolutie, 5 miliarde de persoane sunt ateii pentru zeul vostru m-as fi bucurat daca toti erau ateii dar nu e asa, ateu poate inseamna orice persoana care nu crede in zeul tau cea ce nu are legatura cu stiinta, evolutia

| Exilee a răspuns (pentru RAY):

Raymusic. Stii prea bine la cine se refera. Lasa ateismul. Se refera si la cei care-i displaci tu. LA acei oameni incompetenti, fara pic de cultura, singurul scop al lor este betia si desfraul. SI da, am cunoscut astfel de persoane care-i batjocoresc si pe crestini si pe oricine carora le displac mentalitatile. NU sunt cine stie ce, nu fac parte decat din categoria celor slabi, care nu sunt in stare sa ia o decizie, dar care nu se lasa usor controlati. Nu inca. Ei cred ca scopul lor in viata - dar care nu au niciunul- este sa batjocoreasca, sa bea si sa se desfraneze, obliga pe cei inferiori lor- dar mai competenti decat ei cu mult mai mult- sa le respecte principiile.Niste prapaditi pentru mine. Am zis cumva ca au intrecut limita penibilului si a grandomaniei?

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Te-ai trezit si tu, eu vb ca ateismul nu-i stiinta ce imi pasa mie cum sunteti voi romanii si cum va aratati incultura

| Mădă0611 a răspuns:

Cocalarii tai sunt manelisti, iar manelistii sunt crestini, uita-te in masinile b@z@the si o sa vezi cruci, icoane, asculta 2-3 manele cu si despre dumnezeu. smug

Daca nu intelegi evolutia, de ce tii neaparat sa ne dovedesti ca esti foarte pe langa, si cei care sunt foarte pe langa, dar insista sa vorbeasca despre ceva, sunt cum a zis Aristotel "Wise men speak when they have something to say, fools speak because they have to say something".

| sublime89 a răspuns:

Cocalarii nu prea cred ca sunt capabili sa inteleaga evolutionismul sau orice altceva ce tine de stiinta sau ateism laughing Evolutia e dovedita. E la fel de dovedita ca si faptul ca pamantul se invarte in jurul soarelui. Sau voi inca nu credeti nici in asta inca? Copernic si Galileo inca va bantuie laughing

| Angel0 a răspuns (pentru sublime89):

"Evolutia e dovedita."
Glumesti?
Evoluţia lentă de la o specie la alta implică o mulţime de forme intermediare. Sutele de mii de exemplare de la fiecare nivel intermediar nu se regăsesc însă la nivelul fosilelor.
Deci unde sunt formele intermediare daca zici ca a fost dovedita?

| M25M a răspuns (pentru Angel0):

Sutele de mii de exemplare de la fiecare nivel intermediar nu se regăsesc însă la nivelul fosilelor.-----Si de unde ai vrea ma rog sa rasara, mereu invocatele verigi lipsa? La cate schimbari a suferita planeta asta, unde mai pui si pradatorii care se hraneau cu oase, de unde ai vrea sa fie fosile peste fosile?

| sublime89 a răspuns (pentru Angel0):

Tu ai 2 probleme mari:

1. Nu intelegi cum se formeaza fosilele.
2. Nu poti percepe imensitatea timpului geologic.

S-au descoperit suficiente fosile ale speciilor intermediare. Tu ai ramas inca la vechea expresie preferata de crestini: "Unde-i veriga lipsa?" Doar ca intre timp s-au descoperit nu una, ci zeci de verigi lipsa. De Archeopterix s-a intamplat sa auzi? Exista si-n prezent asa zise "forme intermediare". Uita-te aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Mudskipper

Daca un peste cu picioare care umbla si pe uscat nu e o forma intermediara, atunci sa-mi spui tu una. Ah da, si daca evolutia nu are dovezi, te rog sa vii tu cu dovezi pentru creationism. Multumesc.

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

Da, si ne luptam cu asta in fiecare zi laughing pff.

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

Da, si-n acelasi timp Einstein spunea: "daca nu poti explica simplu, inseamna ca nu ai inteles" laughing E=mc2 e o ecuatie destul de simpla, si spune atat de multe despre univers. Probabil ca si teoria tuturor lucrurilor ar trebui sa arate simplu. Sau poate asa pe vreo 2 table ca-n poza aia laughing

| NOname a răspuns (pentru sublime89):

Da, Einstein mai spunea un lucru inteligent...
http://i.imgur.com/EbJuJFg.png

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

Da, jos palaria laughing El era cu God of Spinoza.

| Exilee a răspuns (pentru sublime89):

Vai de mine. Ai invatat sa scrii o ecuatie? :O Bravo. AI trecut corigenta? Am auzit ca iar o sa repeti clasa a 10-a ( sau a 7-a? thinking )
CUm iti explici tu impulsul unui foton prin raportul E/c?

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

=))

Frecvenţa miracolelor de-a lungul timpului.
http://i.imgur.com/eNpcrqa.png :))

| sublime89 a răspuns (pentru Exilee):

Ai venit pe aici sa te dai destept? trebuia sa te abtii, n-avem nevoie laudarosi si aroganti pe aici. Noapte buna laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

laughing
La tăţ n-i greu... laughing

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Trebuia sa rad?

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

Ca să-ţi dai seama că eşti prost, trebuie să-ţi meargă puţin mintea.

Dar ştii cine sunt cei mai enervanţi? Proştii ipocriţi şi aroganţi, care se cred buricul pământului.
(Asta ca să ştii cauza, când se mai face mişto de tine.)

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Nici macar nu-mi stii performantele, dar ma faci prost. BUn am itneles. Cand o sa mai cultivi niste cunostinte in materie de fizica cuantica sau matematica, atunci sa ma contactezi. AI ignor.

| M25M a răspuns:

Nu ai adus nici un argument tezei tale, de fapt nici nu ai o teza pe care sa o argumentezi, mai degraba insulti, jignesti, fiind in necunostinta de cauza si probabil frustrat ca mai exista si alte puncte de vedere care, ce sa vezi, sunt diferite de ale tale.

Oare acei crestini care se imbrancesc, injura de "cele sfinte" ca apoi sa o arda intr-o piosenie profunda in fata moastelor pentru care tocmai s-au calcat in picioare, nu sunt degradanti, ridicoli si hidosi?

Mi se pare totusi amuzant cu corelezi evolutionismul, un fapt, cu circul, unde, sa-mi fie iertata indrazneala, cred ca mai degraba s-ar incadra mai bine povestile religioase menite sa impresioneze.

Daca tu ignori un fapt, sau niste fapte aceasta nu inseamna ca ele nu exista sau ca sunt false.

Apropo, oare nu crezi ca acest comportamnet al tau este hidos si denigrant? Crezi ca Iisus ar fi de acord cu modul tau de actiune?

Si inca un apropo, dragul meu, oricat de buric al pamantului ai dori sa fii, esti de fapt materie cosmica, apartii unui regn, a unei clase si a unei anumite familii din multitudinea de specii...

| NOname a răspuns (pentru M25M):

Degeaba...
http://i.imgur.com/JhmOQb3.png

| M25M a răspuns (pentru NOname):

Uneori cam asa e, insa cateodata iti vine sa frangi gatul porumbelului.

| Exilee a răspuns:

Inteleg la cine te referi SaveOurSouls. Imi cer scuze pentru aroganta de mai devreme dar nu m-am putut abtine. Am cunoscut persoane care s-au indepartat de Creator, si-au lasat credinta de-o parte, si pur si simplu parca vad ca viata lor nu este deloc "roz". CHiar daca ii cunosc prea bine, si daca stau sa privesc mai "ascendent", observ ca oarecum sunt deprimati pentru modul lorde viata, lipseste acea stare sufleteasca. Trist e ca omul nu continua sa progreseze in relatie cu DUmnezeu, ba din contra. Dar, multumim Domnului Dumnezeu ca chiar si pentru neputinta noastra, tot ne ajuta sa trecem peste. Nu ca este ceva maiestuos? love struck

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Exilee):

Cand am fost alaturi de Dumnezeu mi-a fost si mi-a mers tare greu! Abia dupa ce m-am detasat, a inceput sa-mi meraga bine si totul sa aiba un sens! Oare de ce?
Faptul ca sunteti credinciosi nu este o virtute! Cand veti intelege asta? Iar faptul ca exista oameni care au alte pareri decat ale voastre, nu inseamna ca acei oameni sunt defecti!
De cand inteligenta se masoara in credinta? De cand credinta inseamna inteligenta? De ce nu se accepta un om DIFERIT fata de propriile pareri si convingeri? De ce ateii sunt bagati in aceeasi oala? La fel si credinciosii....Nu am sa inteleg niciodata!
De ce nu suntem inainte de orice, OAMENI? Nici asta nu o inteleg...
De ce esti arogant?

| Exilee a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Mi-am revenit. Apropo, imi raspunzi te rog la ultima intrebare de la legislatie? big grin

| Exilee a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

De ce sunt arogant? De natarau ce sunt...

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Spuneai undeva că Dumnezeu te-a vindecat de boli psihice.
Eu una, nu aş fi atât de sigură.
Mai treci şi pe la psihiatru, în loc să te crezi vindecată şi să-ţi răspândeşti obsesiile şi delirurile pe aici.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Ai uitat sa scrii "Fight!" laughing

| Buresbista123 a răspuns:

Ce jeg de exprimare ai, dovedeste ce fel de caracter infect ai tu ca om, ateii sunt absolut la fel ca alti oameni numai ca ei nu cred in prieteni imaginari, ateii sunt mult mai liberi in gandire cand vine vorba despre intrebari existentiale decat orice religios de pe planeta pentru ca el este deschis la dialog la noi idei care sunt rationale si logice, pe cand unii din voi sunteti praf si pulbere

| Exilee a răspuns (pentru Buresbista123):

Stii, de la un timp simt nevoia sa te raportez. VOrbeste frumos, ca te afli in societate acum. Observ ca democratia ti-a dat si tie dreptul la exprimare. Daca nu esti in stare sa-ti biruiesti grandomania si incultura du-te la sapa. Nu orice incuiat la minte are dreptul la internet, dar in zilele noastre, pana si obsedatii, maniacii, incultii, incompetentii, scarbele, au acces la internet. Sper sa nu fie asa si-n cazul tau. Imi cer scuze, dar am avut o zi MULT PREA obosita, iar daca mai vad si prosti chiar ca o sa-mi pierd cumpatul pentru un scurt interval de timp.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Exilee):

Ar fi bine sa incepi cu cel care a pus intrebarea, eu doar reactionez la o jignire fara sens, de la un om inuiat la minte...
Tu vezi ti de ale tale, ca si tu ai destule

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

"...daca mai vad si prosti chiar ca o sa-mi pierd cumpatul..."

Atunci, sfatul meu: ocoleşte oglinzile!

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

rolling on the floor ce imi plac mie crestinii asa ca tine, injura, jgnesc, dau cu piatra, pumn, picior, din astea ce vin odata cu pierdutul cumpatului, apoi isi cer scuze, eventual se spovedesc si se simt puri. love struck Bravo!

| casablanca40 a răspuns:

Sunt mandru de persoana mea indiferent daca as fii ruda cu maimuta sau cu orice animal.
Vai dar cata rusine, cum sa fim noi oamenii, "alesii lui Dumnezeu" ruda cu niste maimute care nu pot vorbi, deci nici mintii. Evolutia este cea mai rationala explicatie a provenientei omului. In lipsa ratiunii, omul adopta alte teorii ca creationismul.

PS: cocalarii e crestini!