| bogdan133 a întrebat:

Ateist sau crestin? Credeti in Dumnezeu? Nu am nimic impotriva celor care cred, ma bucur ca si-au gasit sprijin in ceva, insa eu nu cred ca exista un dumnezeu. Nu cred ca cineva ma "vegheaza" in fiecare clipa, nu cred ca cineva mi-a "prezis"deja cand o sa mor etc. De ce lumea se roaga daca pana la urma acest dumnezeu va face tot ce vrea el? Chestia este ca pentru orice lucru bun, dumnezeu este evidentiat dar pentru orice lucru rau el nu mai este implicat. Daca te rogi si aceasta dorinta a ta nu este inteplinita spui : " asa a vrut dumnezeu ", atunci de ce te mai rogi daca pana la urma va face acelasi lucru.
De ce multi oameni de stiinta nu cred in dumnezeu : Einstein, Neilde Grasse Tyson, Stephen Hawking etc. insa majoritatea populatiei cu un nivel iq mult mai scazut crede.
Urmariti urmatorul videoclipuri : https://www.youtube.com/watch?v=PUzExsAJLmI
https://www.youtube.com/watch?v=EJwhqhqBtbo

Copii sunt invatati de mici, sa lase lucrurile asa ca "dumnezeu o sa aiba grija " poti sa astepti toata viata atata timp cat nu invetii si incerci sa schimbi ceva nimeni nu o va face.

Vreau sa reamintesc acesta este punctul meu de vedere, nu am nimic cu persoanele care cred.

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Milan9: "Marul e rosu."

Ce legatura are asta cu intrebarea ta nu pot intelege, dar ma rog, numai domnul milan9 ne poate lamuri in acest sens.

Oameni mari de stiinta [superlativul e total gresit aici, numai la inculti ai sa-l gasesti, (confirmarea trei randuri mai jos)] NU au crezut in Dumnezeu.

Asa cum oameni mari de stiinta, au crezut in Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Te vegheaza pe tine in acest moment si americanii daca vor si nu o poate face Dumnezeu?
Nimeni nu-ti ''prezice" cand o sa mori. Tu sigur o faci prin fiecare atom de chimicale pe care le bagi in gura...

Cei mai mari oameni de stiinta au crezut in Divinitate. Einstein nu face nici el exceptie. A crezut in Dumnezeu:

"Dumnezeu este un adevar universal." - Albert Einstein
"Dumnezeu nu joaca zaruri cu Universul." - Albert Einstein
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim." - Albert Einstein
"Atunci cand solutia este simpla, Dumnezeu iti raspunde." - Albert Einstein
"Vreau sa cunosc gandurile lui Dumnezeu, restul sunt detalii." - Albert Einstein
"Dumnezeu este subtil, dar nu rau intentionat." - Albert Einstein

| SorinSonOfSolen a răspuns (pentru milan9):

Puţi a paranoie, conspiraţie şi spălare pe creier.
Reprezinţi toate simptomele tuturor bolilor ce ne trag în jos ca specie.
Când oare veţi înţelege că nu există eu, tu, ci noi toţi, avem o singură planetă, o singură origine, mai multe lucruri ne leagă ca oameni decât ne dezbină. Tu şi alţii ca tine ţineţi cu toţi dinţii de acele puţine lucruri inventate care să ne dezbine ca specie.
Nu mai trăi în paranoia te rog tratează-te.

| costis a răspuns (pentru SorinSonOfSolen):

Iar tu a dihonie Stalinista. Si-a spus parerea si a dat cateva citate din Einstein. Ca tu nu suporti oamenii cu alta spiritualitate e alta gasca. Ghinionul tau e ca nu te-ai nascut in vremea tatucului Stalin sa te manifesti.

| Nicoară_Ciprian_1994 a răspuns (pentru SorinSonOfSolen):

Bravooo Sorin... Spalare de creier bine zis.

| SorinSonOfSolen a răspuns (pentru costis):

Amice cărăbuş în primul rând comunismul a înlocuit religia cu cultul lui stalin, el reprezenta atât conducătorul statului cât şi un zeu.
normal că atunci când 2 religii se bat cap în cap una trebuie strangulată în defavoarea celeilalte.
Ce e cel mai trist e că tu susţii una din cele două, dar eu nu susţin niciuna.
Nu ştiu de ce toţi pensionarii comunişti ca tine cu 4 clase simt nevoia să-şi scoată din partea dorsală singurul argument ilogic cum că eu sau alţii cu capul pe umeri suntem "stalinişti".
Probabil îmi permit să-ţi dau şi ţie un statut, acela de pupător de moaşte şi de lingi talpa la preoţi.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu doar persoanele cu IQ scazut cred in dumnezeu ba chiar exista si destui oameni de stiinta care cred sau care cel putin nu sunt convinsi de existenta sau inexistenta divinitatii.

Eu personal nu cred in dumnezeu, nu cred in genul de dumnezeu portretizat de biblie, daca exista o forta creatoare nu cred ca e inteligenta in modul in care intelegem noi treaba asta.

In restul povestilor cu rai iad si prostiile debitate de biserica nu cred absolut deloc.

Nici eu n-am nimic cu cei care cred, am ceva cu cei care cred si omoara pentru credinta sau cei care cred si sacaie pe altii din dorinta de a-i converti sau de a-i insulta. Acelasi lucru valabil si pentru ateii care nu-si vad de treaba lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred si pot sa-ti spun ca judeci exact ca un om care doar mananca, bea doarme si caca.atat.asta fac si animalele.iti mai trebuie ceva, ce ai intre urechi dar nu folosesti cum trebuie.in primul rand, nu e treaba magarului, de unde beau oile apa.adica,daca tu nu crezi sa-ti fie de bine, de ce te intereseaza ce fac ori ce cred celalti fii atent acilisea; CU UN IQ MAI SCAZUT.hai sa-ti zic ca sa nu mori prost; apai uite ca traim si noi,si traim bine,muncim,ne crestem copii,maine de pilda alegem un presadinte,unii merg la biserica altii no prea,dar traim multumim Domnului,si ne bucuram de ziua in curs fiindca vezi tu? Noi astia cu IQ-ul scazut avem cateva vorbe, printre care si astea; am venit in viata fara sa fim intrebati, si ne va fi luata, fara sa ni se ceara parerea, drept care; ziua de azi e a omului dar cea de maine e a Domnului.pricepi maaaaiii asta cu IQ-ul crescut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De ce lumea se roaga daca pana la urma acest dumnezeu va face tot ce vrea el? "
Ca cica daca te milogesti, poate Dmnezo te ajuta.
"De ce multi oameni de stiinta nu cred in dumnezeu : Einstein, Neilde Grasse Tyson, Stephen Hawking etc. insa majoritatea populatiei cu un nivel iq mult mai scazut crede. "
Din cauza lipsei de educatie si confort psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ceva care sa de-a de gandit:http://spq.sagepub.com/conten
http://www.youtube.com/watch?v=78aBQtu3JIM
Si da, nu cred in Deus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am dat seama ca esti ateu dupa cum scrii.
Majuscula(litera mare) se foloseste pentru numele proprii mitologice și religioase: Alah, Buda, Cristos, Dumnezeu, Iehova, Jupiter, Scaraoțchi, Venera, Zeus etc.

Einstein nu a fost ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiam eu Einstein credea in Dumnezeu.

Era odata un om in puscarie si el se ruga lui Dumnezeu sa il scape. Dumnezeu nu a facut asa si l-a blestemat pe Dumnezeu, dar a aflat a doua zi ca cei care fusesera cu el fusesera impuscati la eliberare. Poate ii cerem ceva rau cand ne rugam si de asta nu indeplineste dorintele noastre. Zici ca face numai ce vrea el. Oarecum, pentru ca el stie mai dinainte ce o sa ii ceri si automat el si-a facut planurile in concordanta cu ceea ce ii cere fiecare si trebuie sa ii multumeasca pe toti.Noi oamenii suntem legati si chiar si o mica dorinta pe care ti-o implineste tie, chiar neimportanta il poate afecta pe ceilalti. Daca am sti ca ceea ce ii cerem ii poate afecta pe altii sau chiar pe noi, nu am mai cere.Nu face neaparat ce vrea el,face ca sa ii multumeasca pe toti. Poate nu iti poate da ce vrei chiar acum ca il poate afecta pe altul, dar o sa lase si dorinta celuilalt sa astepte ca sa te ajute pe tine la un moment dat, cand ii vei cere din nou ceva.El trebuie sa mentina un echilibru.El lucreaza neincetat. Dumnezeu e foarte complex si cred ca daca m-as apuca sa vorbesc despre tot ceea ce face si de ce o face mi-ar lua o suta de ani.

In fine, motivul pentu care cred eu e pentru ca am vazut cum se implinesc cuvintele din biblie.

Inteleg perfect de ce nu crezi, unele lucruri par ca se bat cap in cap sau ca nu isi au rostul si oamenii nu pot pricepe anumite chestii tocmai pentru ca sunt facute dupa un plan supraomenesc care depaseste nivelul de gandire al omului.Ma bucur doar ca esti tolerant si nu sari sa le dai in cap celor care cred.(si cei care cred sar sa ii omoare pe atei, chiar daca e o nebunieXD)

| Nicoară_Ciprian_1994 a răspuns:

OOhhhhh... Ce dreptate ai cum ca oameni mai slab dotati intelectual cred mai mult in ceva supra omenesc. in afara de natura. Asta am spus de multe ori. Io find crescut de tare mic in Spania cand am venit in Romania am observat ca majoritatea is obsedati dupa mizeria asta de dumnezeu. Asta arata clara lipsa de buna stare a oamenilor din tara asta si lipsa de educatie si lipsa de o cultura bine pusa la punct. Ce rusine mi ca am buletin romanesc. nu numa din cauza asta.

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns:

Daca Dumnezeu nu exista si noi credem in El, nu avem nimic de pierdut, dar daca El exista si nu credem in El atunci am pierdut TOTUL!