| SaveTheNature a întrebat:

Ati avea curaj sa va schimbati religia, fara sa aveti remuscari?

53 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu am avut acest curaj, si nu regret nici macar o clipa.Desi am pierdut d.p.d.vedere material, dar m-am imbogatit spiritual.Inima mea este plina de fericire si pace.Acest lucru nu inseamna ca sunt scutita de incercarile vietii, dar pacea lui Dumnezeu este independenta de situatii si imprejurari, ea vine de sus.Am experimentat bucuria si pacea in mijlocul furtunii, puterea rugaciunii, ochii mei au vazut minunile lui Dumnezeu.Si toate acestea prin credinta in iubitul inimii mele ISUS HRISTOS!

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Daca nu sunt indiscret, imi poti spune de la ce religie catre ce religie a fost convertirea? Cand s-a indamplat? si de ce ai decis asta? Multumesc!

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Am fost o buna crestina si inainte, dar sufletul meu tanjea dupa Dumnezeu, eram insetata dupa El.Mama mea a fost bolnava si medicii nu i-au mai dat sanse de viata.Dar, Dumnezeu a facut ca ea sa cunoasca o penticostala la spital si aceea i-a vorbit despre faptul ca Dumnezeu mai vindeca si azi.Atunci mama mea s-a rugat si a cerut lui Dumnezeu sa ii arate daca trebuie sau nu sa se pocaiasca. Dumnezeu i-a aratat mai multe vise si s-a pocait.Ea a fost vindecata si slava lui Dumnezeu ca, desi ea credea ca va muri si nu va apuca sa isi vada nepotelul, a trait si nu numai ca l-a vazut pe cel cu care eram insarcinata, dar a si crescut trei nepotei.Cel mare face acum 25 de ani si mama mea este in viata.Desi atunci eram toti impotriva ei, acum toti ne-am intors la Dumnezeul cel viu si Il iubim si suntem lucratori impreuna cu El.

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Interesant. Eu tot la penticostali am vrut sa ma convertesc.Din cateva motive.
Acum 2 ani jumate am cazut intr-o depresie. eram in strainatate. M-am intors in Romania convins ca voi muri(atat de depres eram). Si in acea depresie cautam o"imbratisare",cineva care sa ma asculte, fara sa imi lase vreo impresie ca ar vrea bani, sau altceva in schimb. Nimanui nu prea ii pasa sincer de mine, nici nu intelegeau bine ce-i aia o depresie. Dar ca printr-un miracol o familie de penticostali m-au chemat in casa lor, si s-au comportat foarte frumos cu mine, mi-au dat sa manacbig grin desi nu le-am cerut, si m-au primit in casa lor plina(11 sunt ei).( Am copilarit cu unii din copii lor). Si imi spuneau mereu Tu sigur vei fi salvat, cu siguranta Dumnezeu te va salva. ma simteam atat de LIPIT de ei, si simteam o mare CALDURA. sufleteasca, pe care oamenii cufundati in problemele materiale greu le pot intelege.
Si in depresia aia in care eram EU nu reuseam sa dorm decat 2 ore noaptea, stateam treaz si credeam ca voi muri, numai asta aveam in cap.mergeam la doctori dar habar nu aveau ce am.
Si seara mi-am pus castile si navigam prin radiouri, si am dat de radio speranta-la care m-am oprit, care m-a atras tot ca un magnet. si acolo eram invaluit de caldura.parca eram acolo.
Inca ceva- familia de care iti povestesc are multi mebri, si prin absurd copii acelei familii,cam toti au luat-o pe cai gresite,dar rand pe rand ca prin miracol se "predau" lui Isus dupa varsta adolescentei. Asta e un miracol.
Gabriel,Aurora,Daniel,Teofil, Eliesei, Genoveva, Simida, Samuel. si la ceilalti nu le mai tin minte numele(sunt mai mici)
In fine primiii trei desi erau golani, mari golani.Aurora crede-ma zbura din pat in pat, o stia tot cartierul.Acum s-a predat,e alta,cu totul alta-a rupt legatura cu discotecile,hainele de fite,barbatii etc. Gabriel la fel,Teofil la fel. Rand pe rand au facut asta, e un adevarat miracol.,mereu ma gandesc la asta,cum pot niste oameni pierduti,vanduti,banilor si vietii neinfranate sa se intoarca.
Acum ei sunt in Franta unde s-au infratit alti "frati" penticostali de-ai lor care i-a ajutat sa se realizeze,sa aiba de munca, si sa se intoarca. Sunt alti oameni, au alt vocabular, alta imbracaminte, alt comportqment. Schimbarea e IZBITOARE.
Intr-adevar e un miracol. si daca stau sa ma gandesc-pe TPU tu chiar imparti dragoste si evlavie, conform invataturilor lui Dumnezeu.
Din 2 motive nu m-am transferat la penticostali:
-stiu ca familia nu ar fi de acord, si voi trai mereu ca gandul ca am facut ceva impotriva vointei lor.
-si alt motiv care m-a oprit, e ca am vrut sa studiez, nu religiile, ci ROADELE fiecarei religii. Roadele fiecarei religii sunt oamenii.
Acum sunt iar prin trainatate iar cufundat in problemele materiale ale vietii. Si am teama sa nu ma "pocneasca "iar ca sa-mi amintesc ca exista si ca poate face miracole.In sensul ca nah, eu in suferinta m-am apropiat de EL. si nu as vrea sa mai sufar din nou.
Miracolul e ca eu m-am vindecat de o boala(hipertensiune arteriala,+depresie+ nedormit)
Acum dorm bine si suntem 3. Dar nu sunt casatoritsadsad si nu-mi place de mine asa. Caci iata baiatul meu s-a nascut cu probleme.Are o problema si va fi operat.Deja iar ma "striga",si de abia astept sa ma intorc in Romania,caci acolo ma preocup mai mult de suflet,in saracie, si intre saraci.
Sper ca baiatul meu sa se faca bine dupa operatie, si eu sa ma casatoresc. Ca sincer copilaria, si chiar si o parte din adolescenta mi-am dedicato doar bisericii si rugaciunii(sunt catolic) si niciodata nu m-am gandit ca o sa ajung sa am copil necasatorit.
Mai am multe de invatat de la viata cu siguranta, si ma gandesc ca fiecare etapa a vietii e o provocare, in care Dumnezeu va face tot posibilu sa nu cad intr-o groapa prea adanca din care sa nu mai pot iesi.

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dumnezeu te iubeste.El ingaduie suferinta in viata aceasta pentru ca are in vedere fericirea ta eterna.Si eu am avut parte de multe experiente cu Dumnezeu si chiar daca ar trebui sa platesc cu viata pentru credinta mea, nimic nu ma mai poate desparti de Dumnezeul meu.Tu trebuie sa faci promisiuni lui Dumnezeu si El poate sa iti vindece copilasul.Acesta incercare este ingaduita ca tu sa faci ce trebuie sa faci.Acest copil a fost inviat din morti.Ei spun ca datorita medicilor este in viata, dar eu cunosc detalii din aceasta minune.Un frate din biserica noastra era in SUA si a mers la spital pentru ca Dumnezeu l-a trimis ca sa se roage pentru copil.Desi paza nu ii dadea voie sa intre, o obtinut permisiunea sa intre si s-a rugat pentru acest copil.http://www.click.ro/......70046.html

| William a răspuns (pentru EmaS):

Asta inseamna ca ai trecut de la o religie X la Crestinism sau de la Crestinism la o religie X?

| FucktheSystem a răspuns:

De ce nu? Religia în care m-am născut și așa mi se pare cea mai de nimic. Dacă cândva o să ajung credincioasă și o să mă convertesc la o religie sigur o să fie alta decât ortodoxia în care sunt botezată.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Cât ai cercetat religia creştin ortodoxă până să ajungi la această concluzie?
Sau mai bine zis ce ai cercetat? Sau ţi-ai format aceste concepţii pe baza unor blogguri şi din mass media care prezintă adesea ortodoxia în spirit de băşcălie.
Dacă pe baza unor astfel de evidenţe ai tras tu concluzii înseamnă că ai văzut numai nivelul josnic, de suprafaţă şi nu ai reuşit să cuprinzi tainele înălţătoare ale credinţei ortodoxe.

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu citesc bloguri despre religie și nu mă pasionează televizorul și media nu mi-a schimbat niciodată gândirea. Eu am tras concluzia pe urma oamenilor care aparțin acestei religii și în special a preoților ortodocși. Eu nu mă simt bine într-o biserică ortodocsă, oamenii și preoții mi se pare de nimic. Toți judecă superficial, în special după aspect, preoții se cred la nivelul de zei, au impresia că pot să-ți spună ție ce e bine și ce e rău când nici ei nu știu asta. Popa îți aruncă un citat din Biblie și spune „așa e bine, n-ai voie să faci altfel" fără se realizeze că Biblia la vremea ei era bună, doar că vremurile s-au schimbat. Era normal ca acum 2000 de ani să nu faci sex înainte de căsătorie, că nu existau prezervative, puteai să iei boli și să le dai mai departe, sau puteai să rămâi însărcinată, în schimb în secolul 21 există ginecolog, atâtea teste și metode de contracepâție și totuși popa îți spune că o să arzi în iad dacă-i spui că ai făcut sex și lista exemplelor este lungă. Îți zic sincer că n-am întâlnit ortodocși adevărați care să fie deschiși la minte, cu care să ai ceva de vorbit. Am întâlnit în schimb ortodocși care au impresia că soarele se învârte în jurul pământului pentru că ala scrie în Biblie, cel care a zis asta era chiar preot. Am întâlnit preoți care făceau oamenii să iasă plângând din Biserică, am întâlnit babe (că altfel nu poți să le zici) care se bat una pe alta în biserică. Ăștia sunt ortodocșii adevărați, prefer să mă lipsesc de biserica voastră, preoții voștrii și enoriașii. Am fost în biserici catolice, în moschee și sinagogi și multe altele dar niciodată n-am văzut un circ de nimic ca la ortodocși și oameni mai încuiați. Crede-mă că am văzut o bună parte din lumea asta, am întâlnit oameni de toate religiile și toți erau mai deschiși la minte decât ortodocșii, absolut toți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Încă nu ai întâlnit ortodocşi adevăraţi şi nu l-ai văzut pe Dumnezeu în cei pe care îi judeci, judecata pe care o emiţi este superficială, văzută prin ochii lumeşti şi prin reflecţia propriilor păcate, vezi în jurul tău numai dezbinare, de fapt nu te simţi bine în pielea ta şi ai impresia că toţi te persecută "totuși popa îți spune că o să arzi în iad" şi că iarba e mai verde pe celălalt deal : "Am fost în biserici catolice, în moschee și sinagogi și multe altele dar niciodată n-am văzut un circ de nimic". Cauţi mereu piatră de poticneală şi deznădăjduieşti să crezi că mai există ortodocşi autentici. Dacă te-ai fi documentat şi ai fi trăit autentic ai fi înţeles ce reprezintă preotul de fapt şi de ce unii oameni ieşeau plângând din Biserică, care este rolul mărturisirii şi cât de mare este dragostea lui Dumnezeu pentru cei păcătoşi. Iadul nu este numai ardere, oricine poate ajunge în iad pentru orice păcat, înainte nu erau atâtea boli transmisibile, prin curvie se încălca jurământul faţă de Dumnezeu asumat prin acceptarea Decalogului pentru că omul devenea sclavul desfătărilor trupeşti. Eu nu te judec sper să nu mă înţelegi greşit sunt mai păcătos ca tine dar, te rog să te mai gândeşti şi să nu arunci stigmatul pe o învăţătură care a supravieţuit veacurilor nestrămutată în credinţă şi în mărturisirea Lui Hristos. Gândeşte-te că au fost oameni bătuţi cu ciocane, schilodiţi în bătaie şi ciuntiţi din demnitatea de a fi om în temniţele comuniste pentru că au refuzat să se lepede de Hristos şi de Dreapta Credinţă. Tocmai de aceea te rog să fii atentă, să nu dai moştenirea ta preţioasă, transmisă prin multe sacrificii pe deşertăciunea lumească cufundându-te în iadul deznădejdii. Domnul să ne Lumineze şi să ne întărească în credinţa sa!

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Da și după tine doar ortodocșii au fost asupriți și nu și-au lepădat credința? Să fim serioși.În plus sunt religii mai vechi ca ortodoxismul care au rezistat deci argumentul e invalid.
Și eu mă simt foarte bine în pielea mea, nu suport metalitățile voastre, asta-i tot. Nu-mi plac mentalităție de babe care ta arată cu degetul dacă ești diferit (să nu-ți spun că am fost făcută satanistă ultima dată când am mers la biserică și că de atunci am decis că nu mai am ce căuta acolo). Înțelegeam dacă-ți dădeau o haină până în pământ ca la musulmani, așa eram toți la fel și gata, n-aveai ce comenta și nici nu mai conta cu ce ești îmbrăcat.
Oricum, nu văd de ce să caut ortodocși adevărați când sunt poate 1 la un milion când în alte religii credincioși adevărați sunt mult mai mulți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Spaţiul ortodox este cel mai aproape de zona în care se petrece lucrarea Mântuitorului, apostolii au făcut misionariat în primul rând în spaţiul bizantin, iar în drumul lor către alte teritorii, au tranzitat mereu acest spaţiu. Ortodoxia este singura religie creştină care nu a căutat dezbinarea şi a rămas statornică în învăţăturile transmise de Hristos şi Apostoli, ba chiar a combătut multe erezii, lucru care îi conferă autenticitate deoarece nu a permis ca sminteala omenească să se interpună în relaţia omului cu Dumnezeu ci, a continuat tradiţia apostolică. Mentalităţile şi le formează fiecare, chiar nu poţi să arunci cu piatra în toţi doar pentru că ai întâlnit câteva tipologii umane care ţi-au displăcut. E ca şi cum ai vedea doi cerşetori români că fură şi ai spune că toţi românii sunt hoţi. Nu ai înţeles esenţa ortodoxiei. E problema ta, la urma urmei nu încerc să îţi impun nimic, te-am rugat doar să laşi vrajba şi să cerceteazi învăţăturile şi istoria înainte să emiţi judecăţi. Prin jerfa celor care NU au renunţat la crezul ortodox au dovedit faptul că NU sunt nişte formalişti cum spun mulţi ci, că au trăit efectiv lucrarea lui Hristos, motiv pentru care după revoluţie mulţi români au continuat tradiţia ortodoxă lepădându-se de ateismul impus cu forţa de tancurile sovietice.

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

„Spaţiul ortodox este cel mai aproape de zona în care se petrece lucrarea Mântuitorului"-Păi stai măi, nu tot pământul e lucrarea mântuitorului? Și el nu iubește toți oamenii în egală măsură? Sau sunteți voi ortodocșii mai cu moț și are mai mult timp de voi? Uite, nici mentalitatea asta nu-mi place, ortodocșii mereu au impresia că religia lor e cea mai sfântă, cea mai bună, cea mai iubită de Niezo etc.
„Ortodoxia este singura religie creştină care nu a căutat dezbinarea". Dacă nu se căuta dezbinarea nici nu exista ortodoxia acum, să ne amintim de Marea Schismă?
„să cerceteazi învăţăturile şi istoria înainte să emiţi judecăţi"-Da, cu învățături ca Biblia sau ca cele spuse de Petre Țuțea ( care mai nou este dat destul de des de creștini ca exemplu de inteligență rară, dar mie mi se pare doar un bou) și cu istorie alterată ( cică noi am fost creștinați de Apostolul Andrei...ce minciună bună, când am învățat asta pe clasa a3a părea plauzibil, dar de pe a4a au băgat și istoria în programă...) să tot cercetezi ortodoxia, dacă nu ți se face scârbă de la atâtea tâmpenii și vomiți.
Și cei care nu au renunțat la credința lor, nu au dovedit că au trăit lucrarea lui Allah, Buddah sau cine mai vrei tu?

| SaveTheNature explică (pentru FucktheSystem):

O religie adevarata se cunoaste dupa roade.
O religie adevarata promoveaza IUBIREA si acceptarea tuturor oamenilor ai planetei
O religie adevarata fuge de bani si in general de material, si promoveaza NUMAI spiritualul,si se ocupa exclusiv de sufletul omului.
O religie adevarata, ar cruce,de lemn, si face slujbe in iesle, intre animale. Nu are cruci de aur, si biserici imbracate in aur si lux.
O religie adevarata promoveaza zambetul, si fericirea intru Dumnezeu, nu tristete.
O religie adevarata da omlui Libertate sa-l aleaga pe Dumnezeu, nu forteaza oamenii sa-l primeasca pe Dumnezeu.
O religie adevarata, respinge crima, si promoveaza martirismul.Mai bine mori martir decat sa ucizi si sa fii proclamat sfant.
Vestea buna e ca acea relige exista happy doar ca trebuie sa o gasesti.

| FucktheSystem a răspuns (pentru SaveTheNature):

Și acea religie sigur nu e ortodoxismul. Cea mai apropiată de descriere mi se pare Buddhismul, probabil și singura religie la care m-aș converti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ba da, tot Pământul e lucrarea Mântuitorului dar oamenii s-au îndepărtat de bunăvoie de el, în plus Americile nu erau descoperite pe vremea misionariatului Apostolilor deci, e improbabil ca o religie autentică să izvorască dintr-un loc în care NU au fost transmise de către apostoli învăţăturile autentice, nealterate de mâna omenească.
Marea schismă nu a pornit de la ortodocşi, la început era o credinţă mărturisitoare a lui Hristos dar mai apoi, Roma a vrut o poziţie privilegiată argumentând că : Papa e urmaşul direct al Sfântului Apostol Petru cel mai mare dintre apostoli. Lucru contrazis tocmai de Mântuitor: "S-a iscat între ucenici şi neînţelegere: cine dintre ei se pare că e mai mare? Iar Iisus le-a zis: Regii neamurilor domnesc peste ele şi se numesc binefacători. Dar între voi să nu fie astfel, ci cel mai mare dintre voi să fie ca cel mai tânăr, si căpetenia ca acela care slujeste. Căci, cine este mai mare: cel care stă la masa, sau cel care slujeşte? Oare, nu cel ce stă la masă? Iar Eu, in mijlocul vostru, sunt ca unul ce slujeste" (Luca 22, 24-27). Iar din patriarhia de la Roma s-au desprins alte culte. Tocmai de aceea te-am rugat să cercetezi atât contextul istoric cât şi învăţăturile biblice, eu nu judec pe nimeni nu mă cred mai cu moţ, fac apel la cercetarea istorică şi urmărirea atentă a evoluţiei creştinismului în lume. Tu în schimb arunci cu stigmate în Petre Ţuţea şi îţj fundamentezi aserţiunea doar pe exemple negative din Biserica Ortodoxă dând la o parte învăţăturile. Adevărul lui Hristos este unul singur nu pot fii 3500, iar fiecare creştin este obligat să-l cerceteze şi să-l descopere din virtutea de creştin.
Cât priveşte celelalte mari religii Iudaismul şi Islamismul, Domnul vorbeşte fiilor lui Avraam : Isaac şi Ismael (strămoşii evreilor şi ai arabilor). Însă în niciuna din ele nu este consacrat principiul reîncarnării în altă fiinţă ci, omul este pus mereu în centrul creaţiei ca zidire de mare preţ care poate atinge Îndumnezeirea. Eu nu încerc să-ţi bag nimic pe gât, ci te-am rugat să cercetezi atent înainte să faci o alegere dar, la urma urmei, e alegerea ta în ce să crezi tocmai în virtutea libertăţii pe care Dumnezeu a lăsat-o omului de a-i urma sau nu Lui.

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal că marea schismă n-a pornit de la ortodocși pentru că nici nu exista ortodocși, câtă logică. Și să fim serioși, cine crede că marea schismă s-a creat pentru că Papa se considera urmașul lui Petru cred că învață istoria din manualul de religie de clasa a5a. Cred că tu ar mai trebui să cercetezi contextul istoric, de data asta eventual dintr-o carte de istorie nu de la popa sau din manualul de religie (Sau alte cărți ortodoxe care logic că au scopul să-ți spună că marea schismă e vina papei, asta e la minte cocoșului ).
Deci sincer, nu mă mai trimite pe mine să cercetez ci mai cercetează și tu din alte surse imparțiale de data asta.

| SaveTheNature explică (pentru FucktheSystem):

Eu cred ca penticostalii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ok chiar nu vreau să mă cert în ce mă priveşte e ultima intervenţie, dacă o iei pe linie doctrinară acesta a fost argumentul de la care s-a plecat şi motivul pentru care Patriarhia de la Roma dorea mereu o poziţie privilegiată în sânul Bisericii; acesta este şi motivul pentru care biserica de rit catolic, în prezent are un sistem ierarhic ce consacră supremaţia papală. Frecuşurile politice şi împărţirea imperiului Roman de către Teodosie cel Mare au pus doar capac unui lung şir de tensiuni generate de introducerea în Imperiul de Apus al unor practici contradictorii fără consultarea tuturor, deci o încălcare a caracterului sobornicesc al Bisericii. Fapt care atestă clar că Roma a premeditat dezbinarea şi proclamarea autocefaliei. Cum se explică altfel că din 5 patriarhii creştine existente la acea vreme Roma, Constantinopol, Ierusalim, Antioh şi Alexandria numai una se dezlipeşte celelalte continuă tradiţia apostolică. Normal că manualele istorice nu vor prezenta strict doctrinar ci vor fi părtinitoare pentru că istoria este scrisă în funcţie de cum bate soarele.

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, istoria e scrisă în funcție de cum bate soarele dar cărțile scrise de ortodocși au dreptate pentru că urmăresc interesele lui Dumnezeu, sau ce? Dacă imperiul Roman nu se dezbina azi nu mai aveai moț de ortodoxă. Acum nu-mi spune că imperiul Roman s-a împărțit din cauza catolicilor și că totul a fost premeditat că trezesc vecinii de râs.
Și totuși dacă Patriarhia de la Roma dorea o poziție privilegiată și patriarhia de la Constantinopol s-a supărat din cauza asta însemană că ortodoxismul e bazat pe mândrie, care dacă nu mă înșel e păcatul ăla din cauza căruia există Iadul. Nu știu cum reușești dar tot ce spui mie-mi face o imagine mai clară că ortodoxismul e nasol.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Îmi cer scuze că am reuşit să îţi formez o asemenea perspectivă asupra ortodoxiei, m-ai înţeles greşit. Imperiul roman ca entitate politică s-a disipat din cauze politico-administrative şi pe fondul invaziilor barbare în Apus care a căzut primul în anul 476. Unitatea Bisericească s-a destrămat în 1054 din cauză că Roma a încercat mereu să îşi afirme superioritatea cu toate că toate Patriarhiile erau EGALE în faţa lui Dumnezeu care l-a trimis pe Hristos să salveze toate neamurile. La fel a făcut şi omul când a căzut din Eden, a încercat să fie propriul zeu ascultând de sfatul şarpelui şi nu de porunca lui Dumnezeu. Da, dacă Roma nu s-ar fi desprins astăzi nu mai vorbeam de 3500 de culte ci de o singură credinţă mărturisitoare a lui Hristos. Ortodoxia a continuat tradiţiile apostolice şi şi-a ghidat activitatea după faptele Mântuitorului şi după hotărârile sinoadelor ecumenice în care toţi patrarhii şi creştinii erau egali şi în care s-au combătut ereziile cu ajutorul Harului lui Dumnezeu după învăţătura Mântuirtorului "Că unde sunt doi sau trei, adunaţi în numele Meu, acolo sunt şi Eu în mijlocul lor"(Matei 18:20). Roma a continuat numai unele practici şi în rest şi-a impus propriile practici în funcţie de cum înţelegeau ei credinţa nefiind neapărat conform cu învăţăturile apostolice deci îndepărtându-se de Adevăr şi asta doar pentru a se diferenţia de Constantinopol şi pentru a-şi arăta supremaţia. Istoria a pedepsit Roma pentru că mai târziu din ea s-au desprins şi celelalte culte la fel cum au făcut şi ei odinioară. Dezbinarea în mod sigur nu vine de la Dumnezeu, în cazul tău ai văzut pe propria piele ce înseamnă dezbinarea în cadrul Bisericii atunci când oamenii aceia te-au judecat. Iartă-mă ca am mai scris şi îţi mulţumesc că m-ai suportat şi ai avut răbdare să citeşti tot ce am scris aici şi pentru ca mi-ai împărtăşit motivele pentru care te-ai depărtat de Biserică. În cazul tău împăcarea vine cu ajutorul oamenilor ei te-au vitregit de bucuria de a da slavă lui Dumnezeu ei îţi vor reîntregi această bucurie cu ajutorul Domnului. Îţi spun din proprie experienţă că atunci când faci un pas să-l cunoşti pe Dumnezeu el face infinit mai mulţi către tine.
De aceea, fie ca Domnul să îţi trimită în cale oamenii care să aducă pace sufletului tău!

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Religia buna se cunoaste dupa roade.
si niciodata nu proclama sfinti oameni care au ucis.
si mai ales o religie face alergie la bani, pentru ca banul e ochiul dracului
Si o religie adevarata fuge de material, si ii pasa doar de spiritual.
O religie adevarata predica in saracie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

1 "si niciodata nu proclama sfinti oameni care au ucis" Dacă te referi la Constantin cel Mare, el a legalizat religia în întreg imperiul deci nu poate fi considerat pan ortodox sau pan catolic deoarece creştinii erau uniţi atunci când a proclamat Editctul de la Milano şi nu poate fii atribuit nimănui.
2 De unde ştii cum a lucrat Dumnezeu în acel om după ce a trecut la creştinism, şi după ce a cunoscut învăţătura lui Hristos, oare câţi împăraţi romani antecesori lui au trăit după valorile creştine ei fiind păgâni, deci necunoscând virtuţiile creştine.
3 "Si o religie adevarata fuge de material, si ii pasa doar de spiritual".
Da, o religie adevărată face alergie la bani, dar învăţătura lui Hristos transmisă prin Sfinţii Apostoli, nu este absurdă şi îngăduie chivernisirea banilor în scopul caritabil, în scop de a ridica lăcaşe de cult care să adune în comuniune oamenii şi care să sporească şi să întărească în credinţă oastea Lui pentru a putea primii Harul lui Dumnezeu şi pentru a slăvi creaţia Lui. Dacă-mi dai citatul din Sfântul Apostol Pavel când era în Atena te avertizez că extragi din contextul istoric. Oamenii se aflau în Antichitatea târzie şi aveau temple cu statuiete de aur, argint care elogiau idoli şi lucruri stricăcioase în faţa lui Dumnezeu. Noi NU avem temple idolatre, avem biserici care înfăţişează scene biblice care sunt vii în conştiinţa omului şi îi aduc aminte care este misiunea lui pe Pământ slăvind lucrarea lui Dumnezeu.
4"O religie adevarata predica in saracie" Da, predică în sărăcie în sensul că nu are ca scop îmbogăţirea ci doar administrarea banilor spre a spori rodul bisericii şi de a gestiona situaţia din Biserică :
"Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii,
Nebeţiv, nedeprins să bată, neagonisitor de câştig urât, ci blând, paşnic, neiubitor de argint,
Bine chivernisind casa lui, având copii ascultători, cu toată bună-cuviinţa;
Căci dacă nu ştie cineva să-şi rânduiască propria lui casă, cum va purta grijă de Biserica lui Dumnezeu? " (Cap 2 Timotei 3-5) Bine CHIVERNISIND!
5 Dacă vezi oameni care agonisesc de pe urma Bisericii nu înseamnă că astfel de persoane sunt esenţa bisericii.
Să fim serioşi arată-mi un cult care să nu aibă un loc unde să slujească şi care să nu aibă un caracter obscur. Dacă îmi dai exemple de culte noi din România îţi spun să cauţi mai întâi sediul lor în ţările din care au venit sigur vei găsi o clădire somptuoasă.
În ce mă priveşte nu te judec, am încercat să clarific nişte lucruri nu să critic.
Adevărul este unul singur ţine de tine să-l descoperi prin rugăciune şi Har de la Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

În orice caz vreau să îmi cer scuze în tuturor dacă prin ceea ce am zis v-am tulburat sau prejudiciat sufleteşte. Eu nu am nici un drept să vă judec, nu acesta a fost scopul meu, prin toate scrierile am încercat să evidenţiez caracterul sobornicesc şi apostolic al ortodoxiei. Sper să nu mi-o luaţi în nume de rău, Dumnezeu iubeşte toate neamurile deoarece toate sunt creaţia sa dar, neaceptarea căii pe care Hristos a rânduit-o fiecărui neam înseamnă o răzvrătire împotriva lui şi depărtarea de el. De aceea fiecare trebuie să îl caute pe Dumnezeu în religia sa deoarece el va judeca fiecăruia după viaţa pe care u trăit-o şi după felul în care au împlinit învăţăturile lui Hristos.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

A si voiam sa mai adaug In fata lui Dumnezeu cu totii suntem egali. Inclusiv musulmani si budhisti si atei vor ajunge in rai. Atat cat FAPTELE lor plac lui Dumnezeu.
Religia pe care o alegem, si care "ne alege" trebuie sa ne apropie de Dumnezeu, si mai ales trebuie sa nasca in noi IUBIREA FATA DE SEMENI. Adica acceptarea tuturor locuitorulor pamantului ca fiind fratii nostri.( 7 miliarde de frati avem) si trebuie sa ii iubim pe toti la fel. Si sa nu-i judecam pentru alegerea facuta. Si conform invataturilor tatalui si "samariteanul" ajunge in rai si talharul de pe cruce, si toma necredinciosul.
Si conform invataturilor celui PREIUBITOR, PREAMILOSTIV!
Doamne fii milostiv,si primeste in rai si musulmani,si budhisti,si hindusi,si protestanti.
Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel! nu-i asa ca-i minunat?
Banii cu care se construieste o biserica somptuasa,pot salva multe vitei(oameni care au nevoie de transplant,operatii scumpe,sau niste mii de suflete din Haiti care mor de sete>
Un pastor bun predica,in pestera, in grajdi,in padure,caci Dumnezeu e peste tot.
Isus a promovat saracia, milostenia,. Prviti, crinul, priviti corbul.
Iubitiva fratii asa cum v-am iubit si eu pe voi.
Iubiti mai mult dusmanii! Caci daca va iubiti familia si prietenii ce rasplata vi se cuvine? caci si cei rai SI pacatosi isi iubesc familia.
Noi oamenii nu trebuie sa uram musulmanii pentru ca sunt musulmani!
nu trebuie sa uram hindusii pentru ca sunt hindusi!
si nu trebuie sa uram budhistii pentru ca sunt budhisti!
si nici sa-i criticam, si nici sa credem vreo secunda ca noi avem intaietate.
Ci sa privim in SUFLETELE oamenilor!
Nu ce-i al nostru e mai bun!
Nu ce facem noi e mai bine!
Nu unde ne-am nascut noi e mai bine.
Nu ce facem noi e mai corect!
Nu doar noi avem dreptate!
Nu doar noi existam!
Si nu noi suntem primii!
Si nu noi suntem mai iubiti.
Dumnezeu e Speranta, nadejdea si dragostea. Dar mai presus de toate e DRAGOSTEAhappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sincer, eu nu te urăsc şi chiar nu te judec pentru că ar însemna să ma judec pe mine; ştiu doar că religia în care m-am născut în aceea trebuie să duc crucea, altfel ar însemna să-l vând pe Hristos pentru alt Hristos. Hristos nu avea biserici pentru că iniţial erau doar el şi 12 apostoli, multă vreme creştinismul era în catacombe dar, odată cu edictul de la Milano lucrurile s-au schimbat. Asta nu înseamnă că Biserica este un templu idolesc, este un loc în care enoriaşii se strâng pentru slăvi pe Dumnezeu şi pentru a se pogorâ Harul Sfânt asupra lor după învăţătura Mântuitorului "Că unde sunt doi sau trei, adunaţi în numele Meu, acolo sunt şi Eu în mijlocul lor"(Matei 18:20) deci, caracter de sobornicie.
Să nu uităm că şi Dumnezeu are o casă în cetatea Ierusalimului - Templul construit Solomon care nu este o erezie deoarece chiar Sfânta Scriptură spune că Domnul i-a dictat prin Har lui Solomon felul în care trebuia constuit templul, dimensiuni şi fiecare poartă spre ce punct cardinal trebuie orientată. Doamne ajută!

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Sa lasam istoria, si sa ascultam vocea Tatalui din ceruri care ne spune sa ne iubim semenii.si atat. Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel,indiferent de religie, si ne iarta pe toti la fel indiferent de religieAcesta e cel mai minunat lucru,ca Dumnezeu nu face diferente asa cum fac oamenii.
Eu sunt catolic,sotia ortodoxa, si colegii mei de munca sunt si musulmani si hindusi (eu locuiesc undeva departe de Romania). Si acum am posibilitatea mai mult ca oricand sa imi dau seama si sa realizez ca si ei ca si noi au dragoste,iubire,respect, si sunt milostivi,evlaviosi uneoric hiar mai mult decat noi crestinii.
Si chiar si protestantii sunt mai cuminti si mai umili,si mai credinciosi decat noi catolicii,sau decat ortodocsii.
Si de multe ori faptele hindusilor sunt mai frumoase cu mult deasupara faptelor crestinilor.
Asta e adevarul Dumnezeu ne iubeste dupa fapte,nu dupa confesiune,religie,etnie,culoare,nationalitate,traditie,doctrine etc.
Si poate e greu pentru unii sa accepte ca daca ei se straduiesc mult, vor avea acceasi rasplata cu cei ce se straduiesc putin.
Dumnezeu are loc pentru toata lumea in ceruri, indiferent de religie. De asta Dumnezeu e Dumnezeu. Are o dragoste penttu toata lumea care nu face diferente. Si de abia astept sa ma intalnesc in ceruri cu fratii mei musulmani, fratii mei budhisti, fratii mei protestanti, fratii mei evrei! Dumnezeu ne iubeste!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Tradiţia apostolică şi hotărârile sinodului Ecumenic şi sobornicesc insuflat de Har Sfânt sunt foarte importante deoarece combat ereziile, erezii care ne îndepărtează de înţelegerea autentică şi profundă a învăţăturilor, deci depărtarea de Adevăr. Cât despre celelalte popoare îţi dau dreptate Dumnezeu va judeca fiecăruia după faptele sale, dar pentru mine care sunt botezat într-o credinţă este foarte important să înţeleg scripturile pentru a nu mă sminti şi pentru a nu-l căuta pe Dumnezeu în altă parte, deci pentru a nu-i tăgădui lucrarea Sa în religia mea. Nu pot ignora istoria pentru că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu care arată omului poruncile Sale dar, şi evoluţia istorică a relaţiei omului cu Dumnezeu de la Geneză până la Ziua Înfricoşătoarei Judecăţi.
Eu îţi spuneam să-l cauţi pe Hristos în religia ta nu în altă parte pentru că el este cu tine şi bate la uşa sufletului tău aşteptând să-i răspunzi.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

El e pretutindeni. Si il pot gasi peste tot.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Dăăă, m-aş face oricând musulmancă.

| sandra2012 a răspuns:

Sa imi schimb religia pentru ce? Daca asta e religia in care m-am nascut asta e. Sunt ortodoxa dar cunosc oameni care s-au "pocait". A te pocai nu inseamna a trece la alta religie. Cine ma opreste in religia mea ortodoxa sa nu fumez, sa nu beau, sa nu mint, sa nu injur, etc? Ce imi spune un pastor imi spune si un preot ortodox. Preotii ortodocsi au bani si masini scumpe, de acord, dar ce pastorii mor de foame, traiesc in baraci? Stiu ca m-am departat putin de la subiect.

| UnderLife a răspuns (pentru sandra2012):

A te schimba din ortodox in intr-o secta evanghleisti, pendigostali, baptisti inseamna ati semna intrarea in iad ei nici macar nu au semnul crucii is niste zdrente de oameni care vor sa prosteasca lumea cu religia lor

| sandra2012 a răspuns (pentru UnderLife):

Hai totusi sa nu jignim pe nimeni fiecare cu convingerile lui religioase. Dar in rest sunt total de acord cu tine. Ei nu fac semnul Sf Cruci deoarece ei zic ca pe cruce a fost rastignit Iisus. Deci ei nu accepta jertfa Lui, pentru ca Iisus prin rastignire a biruit moartea, pacatul si pe diavol. Satana in momentul in care l-a vazut pe Iisus pe cruce a innebunit de ciuda pentru ca stia ca a fost invins pe vecii. Si multe altele

| anonim_4396 a răspuns (pentru sandra2012):

Mi-e silă de voi.

| Esperança a răspuns (pentru UnderLife):

Dacă te vei uita pe site-ul oficial ortodox vei vedea că Penticostalii sunt trecuţi ca şi "Cultul Penticostal" NU "Secta Penticostală" deci e o diferenţă deoarece sectă înseamnă un grup restrâns de oameni, izolaţi etc. ceea ce nu se întâmplă şi la penticostali.
Un sfat prietenesc vorbeşte civilizat că nu ai cunoscut tu oameni penticostali, pocăiţi cu adevărat ca să îţi poţi permite să îi faci "zdrenţe de oameni", dacă i-ai fi cunoscut nu mai vorbeai aşa sau mai bine zis dacă l-ai fi cunoscut pe Dumnezeu cu adevărat în religia ta, nu mai vorbeai aşa!
Cunosc oameni penticostali care şi-au dat hainele de pe ei pentru a îmbrăca oamenii de pe stradă şi preoţi care stau bine merci cu 2 mertane la poartă şi cer 500 Ron pe o înmormântare la o biată bătrânică.
Deci te rog măsoară-ţi vorbele!

| Esperança a răspuns (pentru sandra2012):

Citez "Deci ei nu accepta jertfa Lui" eu zic să te informezi înainte şi apoi să vorbeşti!
Noi acceptăm Biblia, în concluzie acceptăm tot ce scrie în Biblie şi DOAR în Biblie!
Deci fi sigură că acceptăm Jertfa Domnului Isus Hristos căci doar prin Jertfa Sa noi azi avem viaţă!

| sandra2012 a răspuns (pentru Esperança):

Bun, acceptati jertfa Lui. Atunci in ce consta jertfa Lui pentru voi?

| Esperança a răspuns (pentru sandra2012):

Jertfa lui Isus aduce iertare,vindecare, eliberare, posibilitatea de a ajunge în Cer!
Biblia spune clar că cei ce vor crede şi vor împlini Cuvântul lui Dumnezeu vor avea viaţă veşnică!
Crucea este un simbol, însă crucea nu este nicidecum sfântă pentru că Isus Hristos a fost răstignit pe ea.
Crucea a fost aleasă pentru ca Hristos să fie răstignit pe ea din cauza tradiţiei, obiceiurilor romane de a răstigni oamenii rai pe ea.
Noi ca să ne rugăm lui Dumnezeu o facem în mod direct, nu prin intermediul unui semn!
Unii ortodocşi, acum nu ştiu dacă toţi, dar unii cred că Isus Hristos a fost răstignit pentru că s-a născut intr-o zonă în care oamenii erau răi, însă nu oamenii erau răi, ci trebuia să se împlinească ce stă scris cu privinţă la venirea lui Mesia!

| sandra2012 a răspuns (pentru Esperança):

Exact, aici sunt de acord cu tine. Iisus nu a venit sa strice legea ci a venit sa o implineasca. Acum fiecare cu convingerile lui. Tu nu ai dreptul sa ma judeci, eu nu am dreptul sa te judec. Fiecare va secera ce a semanat la vremea secerisului iar judecata lui Dumnezeu e cea mai dreapta. Dumnezeu sa te ajute!

| n0matterman a răspuns:

More pathetic stories please!

| Shaoran a răspuns:

Curaj? E mult spus curaj...
Depinde foarte mult de cum ajungi intr-o religie, eu nu m-am nascut efectiv ortodox, desi am fost botezat.
Am cautat in mai multe, le-am "adulmecat" si am ajuns in religia desavarsita. Deci, alegand in cunostinta de cauza, bine informat, nu as avea de ce sa o schimb.

| Geass a răspuns:

Remuscari? Pai cand ti-ai schimbat religia esti sigur ca ai facut alegerea dreapta si numai este loc de remuscari.Din crestinism la ateism, nu am avut absolut nici o remuscare, ba chiar si pana in ziua de azi ma simt din ce in ce mai fericit de aceasta alegere.

| SaveTheNature explică (pentru Geass):

Dar daca traiai in timpul antisemitilor si erai evreu?

| Geass a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da, mi-ai atribuit aceasta intrebare cred din cauza avatarului.Pai, nici o data nu m-am gandit cum sa fiu evreu si nici nu vreau sa ma gandesc, sunt rasist!

| danay72 a răspuns:

Mi-am schimbat-o si nu am nici o remuscare pentru ca am studiat Biblia si am gasit religia adevarata care se bazeaza in totalitate pe Biblie.Remuscari au persoanele care se indoiesc de ce fac, si de obicei acestea isi schimba religia fara sa inteleaga Biblia si apoi le pare rau de ce au facut pentru ca nu sunt multumiti unde sunt. Ioan8:31,32

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar trebui un motiv serios.deocamdata nu am nici unul macar, cat de mic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hă, dacă nu porţi crucea eşti păcătos. Dă-o naibii. nu vedeţi bârna din ochiul vostru şi vă uitaţi la paiul din ochiul vecinului. Te scuip în ochi, pe tine şi toţi cretinii care se cred mare credincioşi, dar înjură de dumnezei şi mame.
Mai bine îţi închizi ciocul.
Şi nu uita să treci pe la ora de română.
Dumnezău să-ţi dea minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa ai remuscari ca ti-ai schimbat religia. daca ti-o schimbi trebuie sa stii ce faci nu ti-o schimbi de idiot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule, fii atent la alegerea pe care o faci pentru că îţi va influenţa întreaga viaţă! Poţi să te pocăieşti de păcate şi fără să-ţi schimbi religia. În perioada în care ai avut nevoinţe de câte ori ai căutat să te spovedeşti la un preot pentru a scăpa de apăsarea sufletească. Există şi reversul, sunt mulţi care îşi schimbă religia iar apoi se plafonează şi devin vrăjmaşi ai lui Hristos şi ai creştinilor pentru că înţeleg greşit învăţăturile. Eu zic să cauţi să înţelegi fundamentele învăţăturii creştine pentru a putea descoperi Lucrarea lui Dumnezeu iar apoi vei înţelege care este adevărata Biserica Mărturisitoare a lui Hristos. Eu nu te judec, e alegerea ta, dar, s-ar putea ca această încercare să îţi fie dată tocmai pentru a ţi verifica stăruinţa în credinţă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a spus că sunt ateu.
Şi nu văd diferenţa dintre atei şi oamenii "credincioşi" din ziua de azi. Citeşte Biblia şi apoi vin-o să spui ce e bine şi ce e rău.

| secrets a răspuns:

Nu,su siguranta nu pentru ca tin foarte mult la religia mea dar si pentru ca religia in care te-ai nascut e si o parte din tine, te reprezinta chiar daca nu realizezi neaparat.Bine na, adica daca esti intr-o religie de asta "dubioasa" gen secte da, atunci poate...

| ateu a răspuns:

Acelasi parere ca a lui Geass

| sSMILEverydaYy a răspuns:

Fara sa vrem, de la 5 ani eu si fratele meu am crescut intr.un mediu crestin in barlad desi ne nascusem in Bucuresti, dar in acelasi timp si departe de parinti.aici in barlad am invatat multe despre Dumnezeu dar asta s-a intamplat pana la 14 ani cand a trebuit sa plecam la mama noastra in buzau sa fac liceul si fratele meu profesionala.
TRECUSE PATRU ANI DEPARTE DE DUMNEZEU.IL UITASEM DE TOT! eram prinsa de multe vicii:discoteca, tigari, bautura, tot felul de fantezii neplacute, dar cu toate astea Duhul Lui Dumnezeu nu incetase sa ma cerceteze..imi doream foarte mult sa plec de la mama ca nu ma intelegeam deloc cu ea, asa ca in decembrie 2010 dupa ce am terminat liceu am fost invitata in barlad acolo unde am stat cand eram mica, cateva zile..si asa a lucrat Dumnezeu in viata mea.a facut.o pe mama sa nu fie impotriva plecarii mele.pe data de 17 dec 2010 am ajuns in barlad si acolo cunosteam multe persoane crestine, dar era o doamna care era ca o mama pentru mine si nu o uitasem pentru ca tineam mult una la alta.ba chiar primii 3 copii ai ei am avut sansa sa fiu cu ei.in seara cand am ajuns sotul ei a venit la mine si primul lucru care mi-a zis a fost:``tu mergi la noi sa stai pana te hotarasti sa pleci``si am fost de acord.erau si sunt o familie cu frica de Dumnezeu.au 7 copii si o fata de 15 ani luata in plasament si cu mine care acum ma considera ca si fata lor:9 copii.el mi-a gasit un loc de munca in barlad cu ajutorul LUI DUMNEZEU si asa nu am mai plecat acasa la ai mei..atunci in decembrie am fost la o noapte de veghe si mi-am predat viata Domnului Isus Hristos si va spun sincer ca de atunci toate viciile au pierit..desi fumasem pana sa vin aici, nu am mai simtit deloc nevoia sa ma fumez niciodata.asa cu timpul au trecut zilele si in familia lor am gasit ceea cemi trebuia DRAGOSTEA DE PARINTI care eu nu o avusesem niciodata..la sfarsitul lui august am cunoscut un baiat tot penticostal si ne.am indragostit unul de altul..in decembrie 2011 ne.am logodit la roma si in februarie 2012 ne.am casatorit in barlad.acuma noi locuim in Italia si tare imi este dor de familia mea cea noua prin care Dumnezeu mi sa descoperit intr.un mod asa frumos.Fratele meu inca e la parintii nostri si nu e pocait dar nu incetez sa ma rog pentru el ca Dumnezeu sa.l scoata de acolo cum m-a scos si pe mine.asa ca ganditi-va:cum sa am remuscari? IL IUBESC PE DUMNEZEU DIN TOATA INIMA MEA SI CEEA CE A FACUT PENTRU MINE nu a putut face nimeni:S.A JERTFIT LA GOLGOTA PENTRU CA EU SA FIU SALVATA SI IERTATA DE PACATE.SLAVA LUI DUMNEZEU SI TOATA GLORIA SA.L IMPODOBEASCA. POCAITI-VA TOTI CEI CE NU SUNTETI PENTRU CA DOMNUL ISUS HRISTOS ESTE GATA SA VINA.ALELUIA AMIN