Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ati fi incantati, entuziasmati si fericiti de ideea unui patriarh care sa vina in locul PreaFericitului Daniel? SI acest Patriarh sa ofere indoit ajutor social pentru cei care au fost inselati de catre hotii ce ne-au stocat pana si de ultimul maruntis? Sa fie un patriarh caruia ii palce stiinta, filozofia, arta, sa cunoasca fiecare religie, sa aiba ratiunea la un rang cu mult superior tuturor? Sa bage-n scoli peste 10 ore de matematica, fizica, chimie si biologie, iar orele de religie minimum 3? Sa fie cercetator, credincios, si totusi sa aduca din nou "primavara" in Romania? Nu stiu, de cand l-am "intalnit" si studiat pe Mendel, care a fost matematician, filozof, biolog, parintele geneticii, dar simultan si calugar, as vrea sa existe asemenea oameni ca el. Credeti ca vom avea acest noroc?

39 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Avem conducatorii pe care ii meritam.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"iar orele de religie minimum 3?"- de ce, acum cate sunt?
Sa bage in scoli istoria religiilor, era mai corect spus, nu crezi?
Un alt Power Ranger? Nu, mersi!

http://i.imgur.com/BhJtpnx.jpg

Ideea e gresita din start. De cand ar decide un Patriarh reforma in invatamant? Sau de ce? Ma rog...

NOname
| NOname a răspuns:

Aş prefera ca toţi preafericiţii (hoţi şi şarlatani) să-şi dea demisia şi să lase organizaţiile umanitare non-profit să-şi facă treaba.

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

NoName. Ai postat o intrebare in legatura cu invatamantul... Ai putea te rog s-o mai postezi odata? Sau spun aici. NU stiu, eu am citit intr-un aritcol prin care se confirma ca Romania este prima tara din UE avand cei mai numerosi absolventi de studii superioare si chiar am ramas uimit, adsica multi straini de exempludin Israel, Franta, Belgia sau Spania ( am intalnit persoane si am cunostinte 3-4) care au urmat UMF-ul la Iasi. Adica, inca se face carte la noi. Si totusi, ceea ce am adaugat in intrebare cu amplificarea orelor din domeniul real in speranta argumentarii cum ca Biserica ar avea si anumite influente asupra invatamantului. E adevarat?

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

Îmi ştii părerea, Exile. Consider că cel mai bine ar fi ca religia să dispară din învăţământ şi din politică. Face mai mult rău decât bine.

- http://i.imgur.com/xyO98vN.png

- http://www.tpu.ro/......re-aceste/

- http://www.tpu.ro/......elevi-cum/

- http://www.tpu.ro/......-copiilor/

- http://www.tpu.ro/......unt-niste/

- http://www.tpu.ro/......tibile-cu/

- http://www.tpu.ro/......aniei-are/

- http://www.tpu.ro/......ista-doua/

- http://www.tpu.ro/......impotriva/

"Românii, primii în "topul" european al analfabeţilor. Semeni de-ai noştri nu ştiu să citească ceasul."

- http://www.tpu.ro/......ca-zilnic/

La învăţământ suntem printre ultimele ţări din Europa, la numărul bisericilor primii. Trage tu concluziile.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

" Consider că cel mai bine ar fi ca religia să dispară din învăţământ şi din politică. Face mai mult rău decât bine." Corect.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu mă încălzeşte cu nimic că ei fură prin înşelătorie miliarde şi "donează" poporului, din banii furaţi tot de la el, nişte firimituri, iar de restul îşi construiesc catedrale, hoteluri şi vile.

Îmi este imposibil să respect şi să susţin o organizaţie de corupţi, hoţi şi mafioţi, indiferent de calităţile liderului ei.

NOname
| NOname a răspuns:

Iată "operele de caritate" ale preasfinţiţilor:

http://i.imgur.com/2vtPt4x.jpg

"Pentru că şefii Arhiepiscopiei Timişoara au subtilizat banii europeni, cele cinci centre au fost închise în toamna lui 2012. Părinţii sunt chemaţi, miercuri, la Poliţia Timiş, pentru a da primele declaraţii în dosarul privind „furtul de bani europeni"."

http://ziuadevest.ro/......janul.html

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Nu, dar pe mine nu m-ar deranja matematica din moment dat ce sunt bunicel la ea.

| benny34 a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Ha ha ha, stai linistit si bea-ti lapticul acolo, esti tu bunicel la matematica?! nici nu stii ce e aia

| sublime89 a răspuns:

Mici sanse de asa ceva la noi laughing

| Exilee a răspuns (pentru sublime89):

Deocamdata a fost un vis. Acum trebuie sa-l transformam in realitate.

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

Ma tara noastra va fi distrusa de cei de la conducere! Nu putem schimba nimic!
http://www.lovendal.net/......-bulgaria/
Incercam sa salvam ceva ce in viitor nu se va mai numi Romania probabil!

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule, odata cu venirea democratiei, atuomat ca nu va mai exista principiile comuniste de altadata. Mentalitatea omului deja s-a adaptat cu mult prea mult la democratie, si-tr-un- mod degradant pentru specia noastra. Degeaba, poti schimba orice marioneta din domeniul politic, dar nu poti sa-i schimbi pe " cei care se joaca cu sforile". Sper ca intelegi ce vreau eu sa spun.

| sublime89 a răspuns (pentru Exilee):

Desfiintarea bisericii ar fi inca un vis de transformat in realitate.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Coruptia e la nivel social draga, aici ai dreptat, poate doar daca va fi un fost monah care nu e formal si avid dupa bani

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

Sa vedem ce decide Sfantul Sinod, dar poti sa-mi dai articolul unde scrie ca Patriahul Daniel va renunta?

| Alphawolf a răspuns:

Nu avem nevoie de Biserica. Cum obtine acei bani pentru ajutoare sociale de care zici? De la guvern, din cutia milei, din lumanari, tamaie, apa sfintita, taxe, etc - din vanzare de iluzii? Aia sunt bani murdari, au fost inselati niste oameni. Nu avem nevoie de o intitutie care nu se supune regulilor, care se ocupa cu manipulatul, inselatul si cersitul, o institutie care doar consuma, fara a fi de un ajutor real.

| Kalla a răspuns (pentru Alphawolf):

Fara biserica cum facem cu apa sfintita, cu pastele? Cine ne v-a indruma? Ce vom face fara nunti, impartasanie si spovedire? Avem nevoie de Sfanta Biserica pentru a putea fi mai aproape de Dumnezeu! Nici mie nu-mi prea plac preotii (in afara de bunicul meu la care tin mult) dar nu putem sta fara sa mergem la biserica.Crestinismul nu ar mai avea sens si fiecare ar avea un Dumnezeu personal, fara nimeni care sa ne face ideile despre Dumnezeu mai clare si mai multi ar merge in iad!

| Alphawolf a răspuns (pentru Kalla):

Se poate si fara, crede-ma.

| Ben00 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu ai tu nevoie, eu am. Eu nu sunt manipulat si inselat, apartenenta mea la Biserica vine din convingeri, pe care bine ai face sa mi le respecti, la fel cum le respect si eu pe ale tale; eu unul nu te impiedic sa te duci la biblioteca, sa te inscrii intr-un club, sa te duci la un salon de masaj.

| Kalla a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu te cred.

| Alphawolf a răspuns (pentru Ben00):

Si cum ti-ai obtinut tu convingerile? Oare ti-a vandut biserica gogosi? Tu vrei sa ma convingi pe mine ca, convingerile ti le-ai obtinut singur, ca ele nu ti-au fost induse de societate(parinti, prieteni, etc), ca ele nu sunt produsul propagandei religioase? Incerci degeaba.

| Ben00 a răspuns (pentru Alphawolf):

Eu nu incerc sa te conving de nimic. Convingerile mele le-am capatat din ce am citit despre schimbarea oamenilor, incepand de la Zaheu, Maria Magdalena, continuind cu Sf Serafim de Sarov, si pana la Valeriu Gafencu.

| ErrorFound a răspuns:

Calugarii sunt oameni care au un anumit stil de viata, nu cred neaparat in Dumnezeu.
Un patriarh care si crede si ii place si stiinta si filozofia se va contrazice stiinta fiindca religia se bate cap in cap cu stiinta.

| Kalla a răspuns:

Taci ca nu vreau scoala cum zici tu! Eu vreau sa stau afara si sa ma lese lumea in pace! Burn strupid school, burn!

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Kalla):

Esti inculta?

| Kalla a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Nu,sunt Kalla.Incantata de cunostinta.Incult esti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu!

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci nu vrei ca tara aceasta sa devina din nou prospera, nu?

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

Nu ca nu vreau dar nu va deveni! Biserica este una dintre probleme!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu,numai biserica, ci sistemul roman modern e corupt, biserica in trecut si oamenii biserici, ar trebui fie ateii, fie deistii (in cazul tau), sa recunoasca ca a ajutat societatea romaneasca

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am zis ca reprezinta o problema.O problema intre alte zeci de probleme!

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

"Sa fie un patriarh caruia ii palce stiinta, filozofia, arta, sa cunoasca fiecare religie, sa aiba ratiunea la un rang cu mult superior tuturor?"

Si sa fie si Patriarh? Impossible!
Toata descrierea ta este una UTOPICA, mai mari contrasturi nu pot exista.

| Ben00 a răspuns:

Patriarhul nu se ocupa de matematica, fizica, chimia si biologia din scoli.

| MiculFaraon a răspuns:

Patriarhul nu se ocupa de matematica, fizica.

| eXtremeAdy a răspuns:

Deci da, din tot sufletul meu de crestin iti spun ca da, actualul patriarh nu prea are legatura cu biserica, dumnezeul lui e mai mult banul, el e prea legat de lucrurile materiale, degeaba construieste el atatea biserici, daca nu lucreaza si la sufletul omului nu a facut nimic, el nu e un adevarat reprezentant al Bisericii Ortodoxe Romane, chiar si intrarea lui in conducerea BOR este una suspecta si nu prea curata. Da eu imi doresc un nou patriarh cu o noua conducere lipsita de interese materiale precum si alte interese care sa ne reprezinte cu adevarat si care sa stie sa lucreze cu adevarat la sufletul omului, sa stie sa-l intareasca cu adevarat in credinta, care sa fie capabil sa elimine raul din aceasta societate si sa ne aduca pe calea cea buna.

| dany248y a răspuns:

Da