| Bibliapentrusceptici a întrebat:

Au fost cangurii pe corabia lui Noe? Dacă da, cum ne putem explica acest fapt:

https://www.facebook.com/......279764332/

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cam ce explicatie doresti, daca au fost canguri sau de ce au fost canguri, etc.

| CristiB93 a răspuns:

Asta e nimic. Cum explici ca atatea milioane de specii au incaput in acea corabie. Este chiar ridicol sa crezi asa ceva.

| danay72 a răspuns:

Biblia nu spune acest lucru.

| Inferno a răspuns (pentru danay72):

Atunci inseamna ca nu ai citit-o.
Noe a luat in arca un animal din fiecare specie.
Se subantelege ca aluat si canguri.

| martzian a răspuns:

Iti spun eu. Cel care a pus intrebarea HABAR NU ARE cum se formeaza o fosila. Porneste de la o premiza gresita, anume ca orice animal care moare lasa in urma fosile. Apropo, ai idee cate fosile de canguri s-au descoperit in Australia? happy

| DanielCotabita a răspuns (pentru martzian):

De fapt, intrebarea nu vorbeste de fosile, ci de schelete. Fosila greu o aduni "os cu os". happy

| Bibliapentrusceptici explică (pentru martzian):

Cine vorbste aici de fosile? ai auzit de schelet?

| martzian a răspuns (pentru DanielCotabita):

Asa si? Osul nu se descompune? happy

| martzian a răspuns (pentru DanielCotabita):

Dar, ca sa nu o lasam asa, cine a facut studiul acela pe tot "drumul" spre Australia? Cine a cercetat fiecare metru patrat, pentru a da informatia ca nu exista nici o urma, de orice fel? Imi puteti oferi o sursa?

| Bibliapentrusceptici explică (pentru martzian):

Sa inteleg ca tu chiar crezi ca Noe a existat si a luat cu sine canguri si pinguini, nu?

| martzian a răspuns (pentru Bibliapentrusceptici):

Nu mai. Au zburat pana acolo. Ca si alte animale, care au "evoluat" din chimic, materie care, la randu-i, a aparut din neant si din nimic, la intamplare si a inceput sa se organizeze singura. Jenant.

| Bibliapentrusceptici explică (pentru martzian):

Jenanta este aroganta dvs.

| martzian a răspuns (pentru Bibliapentrusceptici):

Accept ca asa pare de la tine. Si ma lasa rece. Apropo, "jenant" este pentru cei care isi permit sa gandeasca. Ti se pare absurd ca Noe ar putea sa existe dar nu ti se pare absurd ca viata nu poate evolua din chimic dar oameni cu multa carte si impresii continua sa creada acest basm.

| Bibliapentrusceptici explică (pentru martzian):

Si totusi, acesta nu este un raspuns stiintificwinking

| martzian a răspuns (pentru Bibliapentrusceptici):

Intrebarea in sine indica ignoranta amestecata cu nesimtire. Raspunsul doar reflecta asta, dragul meu. NU este stiinta, este ironie.

| DanielCotabita a răspuns (pentru martzian):

Ba da. Dar rezista, in anumite conditii, si mii de ani. Oricum, eu iti atrageam doar atentia ca nu e vorba de fosile, ci de schelet. Articolul e, desigur, o gluma, fara pretentia de a fi vreun studiu.

| Moryami a răspuns:

Este o minciuna.
Noe a luat o pereche din FIECARE animal in afara de dinozauri, de asta acestia nu mai exista ( au fost omorati de potop si NU de altceva ).