| Dandanache a întrebat:

Avand in vedere ca sunt multi fatalisti care cred ca traim timpuri crancene, premergatoare sfarsitului lumii, ce parere aveti despre opiniile din articolul urmator? Concluzia si titlul este ca traim in cea mai pasnica perioada in istoria omenirii, abaterile facandu-le razboaiele religioase din diverse zone ale lumii.

http://www.salon.com/......n_partner/

Aruncand o privire inapoi in istoria noastra, daca ar fi sa alegeti, cand ati fi preferat sa traiti pentru a va simti in cea mai deplina siguranta (sociala, medicala, legala, militara etc.)?

41 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu ştiu de voi, dar eu trăiesc pentru ziua în care o să mă transforme Skynet în android şi-o să mă trimită înapoi în timp să-l omor pe John Connor. Dar nu Schwarzenegger, ci ăla nou, făcut din metal lichid. E mai hipster.

http://youtu.be/SdGbU34L0n0

Pe una dintre cele mai bune şi mai uşor recunoscute melodii. :))

http://youtu.be/XcNXq5DUZnk

NOname
| NOname a răspuns:

La nivel mondial aceasta este perioada cea mai paşnică şi mai puţin periculoasă de până acum şi o prefer, desigur.
Când s-or linişti şi fanaticii religioşi, va fi şi mai bine.

| Purec a răspuns:

Ma bucur sa te reintalnesc pe site, imi place inganfarea si narcisismul de care dai dovada, si ma bucur ca ai decis sa pui o intrebare.

Articolul este vechi, si l-am citit la momentul in care a aparut, desigur inainte de declansarea tensiunilor din Ucraina. Articolul este unul destul de rautacios, nu este asa de interesant cum o spun toti pe aici ( poate si fara sa il fi citit). Este la fel de prost si nesimtit precum este intreg site-ul pe care a fost publicat, sit pentru care am avut scarboasa experienta de a lucra happy

Lasand la o parte ca razboaiele religioase, nu sunt tocmai religioase, dar e cel mai simplu sa pui in spatele religiei absolut totul. Razboaiele sunt pentru a castiga anumiti oameni si de a se imbogati. Sunt razboaie pe resurse si pe bani. Religia conteaza doar pentru o mana de "usor manipulabili", care sunt gata sa isi vanda viata in numele unui razboi imaginar, creat doar pentru a controla masele. Cat despre situl ala, am cea mai proasta parere, sunt numai articole la comanda! Este strict pentru indobitocire!

Cat despre siguranta, parerea mea ca nu este o periaoda mai buna si una mai proasta.

Spre exemplu, in prezent, din punct de vedere social, nu este la fel de bine ca in trecut. In momentul asta, poti sa ramai neintegrat social foarte usor, in ciuda eforturilor pe care se presupune ca le fac autoritatile pentru a stopa procesul asta. Suntem din ce in ce mai multi, locuri de munca putine, tineri fara un loc de munca. Din punct de vedere social stam foarte prost. Si nu se intampla doar in Romania, se intampla peste tot in lume.

Din punct de vedere medical, suntem unii avantajati, care traim in marile orase, care avem acces la un sistem medical cat de cat bun. Dar in zonele rurale, se poate foarte usor sa mori de la apendicita, nu ca in orase nu se poate, dar mai rar. Din nou, nu este ceva local, nu este doar in Romania asta, peste tot in lume sistemul medical are hibe profunde, dar cu toate astea, stam mai bine ca acum 50 de ani, si mult mai bine ca acum 100-150 de ani.

Din punct de evdere legal, iar ne situam intr-o pozitie pe care nu o putem nu-mi mai buna ca in trecut. In societatea de astazi cei bogati devin foarte bogati, iar cei saraci si mai saraci. Legea nu iti asigura un climat LEGAL in care sa te3 dezvolti. Ca sa ajungi sa ai un trai decent trebuie ori sa incalci legea, ori sa o ocolesti happy, ori sa ai un ajutor de undeva, NU o poti face singur. Daca ai stat in facultate pe banii parintilor si dupa te-ai angajat cu pile, nu se numeste ca ai realizat ceva singur da? Plus ca oricand iti poate da cienva la cap, din atatia oameni fara un venit stabil, ai toate sansele sa gasesti pe cineva sa iti crape capul cu o bucata de lemn pentru cativa lei care ii ai in buzunar.

Din punct de vedere militar, iar nu poti sa spui ca esti intr-o mai mare siguranta ca in trecut.

Ok, m-am abatut mult de la subiect, dar am facut-o intentionat, pentru ca imi place sa te contrazic sub orice aspect si sub orice forma, si pentru ca mi-ai adus in fata acel sit mizerabil.

In concluzie, ca sa inchei, fiecare perioada istorica a avut cam aceeasi siguranta, cu mici diferente

Ps: deplina siguranta, nu are grad de comparatie, daca te auzea idolul tau "Carcagiale", iti dadea cateva palmi si te facea si peltic si sasait bai "neicusorule"

| Dandanache explică (pentru Purec):

Purice, peltici sunt mai toti scriitorii romani, Constantin Chirita, Gib I. Mihaescu, Petru Comarnescu, Ioan Slavici, George Calinescu, Tudor Arghezi etc, plus mai toti traducatorii romani, toti habarnisti fara cont pe TPU care si-au permis sa foloseasca "deplina siguranta" in operele lor. Mai gasesti si alti autori pe google books, dar imi iau eu palmele pentru ei toti, ca eu sunt narcisistul si "inganfatul" care activeaza pe aici.

Daca tot vrei sa ma contrazici sub orice aspect si sub orice forma, atunci poate ar fi inspirat sa apelezi la mai mult decat doar la parerea ta. Sentimentul de siguranta e un topos istoriografic, cu care te poti familiariza si tu. Te ajuta astfel sa afli cu adevarat ce insemna sa traiesti in trecut, nu doar sa intuiesti. Iti fac eu niste sugestii, pentru inceput, carti pe care le gasesti in bibliotecile din tara si anticariate: Jean Delumeau, "Frica in Occident", Ovidiu Pecican, "Realități imaginate și ficțiuni adevărate în evul mediu românesc: studii despre imaginarul medieval" si eventual un tratat de istoria dreptului romanesc.

| Inferno a răspuns (pentru Purec):

Daca nu te-ai contrazice si cu realitatea totul ar fi perfect.
Inteleg ca Dandanache e narcisist si de, il combati cum poti, dar biata realitate ce ti-a facut de o contrazici atat de virulent?

Daca tu compari inadaptatii sociali din prezent (care consta in tineri cu familii fara un loc de munca), cu inadaptatii sociali din "trecut" (care consta in asa zise vrajitoare arse pe rug, si oameni schiloditi in ultimul hal), ai o problema.

Daca tu compari situatia medicala din prezent (unde prin rau se intelege ca au mult de mers pana la cel mai apropiat spital) cu cea din trecut in care oamenii mureau pe capete de la o simpla raceala, avem o problema.

Un sistem medical care are "hibe profunde" e mai bun decat un sistem medical care nu exista.

"Ca sa ajungi sa ai un trai decent trebuie ori sa incalci legea, ori sa o ocolesti happy, ori sa ai un ajutor de undeva, NU o poti face singur."
Inseaman ca tu o duci rau de tot de spui asemenea prostii.
Aproape toti oamenii pe dcare ii cunosc duc un traidecent fara sa incalce legea si fara sa fie ajutati de nimeni. Tu esti exceptia.

| Purec a răspuns (pentru Dandanache):

De fapt, nu poti sa stii cum era sa traiesti daca nu ai trait atunci. Daca te iei dupa ce a scris unul sau altul, a scris despre cum vedea el viata atunci, deci, in principiu tot intuiesti bai dottore!

"atunci poate ar fi inspirat sa apelezi la mai mult decat doar la parerea ta"

Atunci cand ai pus intrebarea, ai cerut " ce parere aveti despre opiniile din articolul urmator? "

Din cate stiu eu, astfel de situatii denota unele probleme. Mergi la un control, ti-o spun cu prietenie, daca tratezi din timp...e mai bine

Neicusorule, ai scris "in cea mai deplina siguranta", iar despre faptul ca te compari cu Arghezi si Slavici, ajungem tot la narcisismul tau neicusorule

Cat despre recomandarile tale, eu nu umplu prin anticariate, eu daca vreau o carte o cumpar in format pdf si o citesc. Intamplarea face sa fi citit chiar de curand "Frica in Occident", la recomandrea altui niznai cu aere de academician, si chiar mi-a lasat o impresie proasta. Personal nu ma intereseaza istoria asa de mult pe cat de intereseaza pe tine, cum nici pe tine nu te intereseaza probabil domeniul care ma intereseaza pe mine, nu cred ca e cazul sa imi oferi tu carti pe care sa le citesc, mai ales ca, cunoscandu-te pe tine, imi dau seama si de valoarea scrierilor pe care le pomenesti

Daca macar pentru un moment ai incerca sa iti formezi si o opinie personala si nu doar sa aduci in fata opiniile altora care se considera a avea o anumita valoare, atunci am putea avea un cadru in care sa discutam.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Eu nu am facut nicio comparatie pe care crezi ca am facut-o, ai inteles aproape nimic happy, dar nu e problema, esti in regula, esti in linia normala happy

"Daca tu compari situatia medicala din prezent (unde prin rau se intelege ca au mult de mers pana la cel mai apropiat spital) cu cea din trecut in care oamenii mureau pe capete de la o simpla raceala, avem o problema"

Si ce te faci cu diagnostice puse gresit, oameni operati la piciorul drept desi ei aveau probleme la stangul, femei moarte dupa o intrerupere de sarcina, si alte asemenea cazuri? sau stai, ele nu se pun, tu oricum nu intelegi nimic, dar, te inteleg

Cat despre un trai decent, probabil ca nici nu stii ce inseamna un trai decent. Un trai decent, pentru clasa medie a societatii inseamna sa iti permiti o chirie sau o rata pentru o locuinta, plus cheltuieli de intretinere, plus hrana, si ceva bani pentru mici placeri. Stii ce inseamna asta dragul meu inferno? Sigur ca nu stii, inseamna vreo 4000 RON/luna. Cati oameni castiga atat in Romania FARA sa fie ajutati de nimeni, fara cunostiintele mamei, fara sa ti-o tragi cu seful sa te avanseze, fara sa furi, fara sa inseli? Cat % din cunostiintele tale au macar 3000 Ron lunar venituri? De asta e tara asta as acum e, din cauza astora ca tine!

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Si ca sa intelegi si tu, o spus asa ca pentru prosti:

Siguranta, este aproximativ aceeasi in fiecare perioada. De ce?

1. Acum suntem mult mai stresati, bolile psihice sunt mult mai raspandite, depresia este la ordinea zilei, chiar daca multi nici nu baga de seama. Sunt o multime de oameni care ajung la sinucidere din cauza depresiei netratate. In trecut, nu era nimeni atat de stresat, astfel de probleme nu prea erau

2. In trecut mureai de la o gripa spui tu - Sincer sa fiu, imi este greu sa cred asta, daca era asa, gripa ar fi decimat pupulatia lumii foarte rapir. Spre exemplu epidemia de gripa spaniola a decimat Europa, de ce nu ar fi facut asta si o banala gripa daca chiar se murea de la gripa? Raspunsul este simplu, pentru ca nu mureau oameni de gripa, decat foarte putini, lucru care, desi nu o sa crezi se intampla si acum. Diferenta mare nu e nu? In fata unei epidemii de Ebola, am fi la fel de afectati ca si-o acum un secol cand a fost vorba de gripa spaniola, sau ca acum 2-3-4-5 secole cand ciuma facea milioane de victime.

3.Ok, daca te calca o masina, e posibil sa vina ambulanta si sa te salveze, dar sa nu uitam ca acum 150 de ani nu existau masini care sa te calce, deci nu vad o mare diferenta.

4. acum 80 de ani te vindea regele mihai la rusi si iti ducea fratii la munca silita in URSS, pentru ca acum toata lumea sa il pupe in fundul ala de tradator. Acum parintii nostri pleaca peste hotare sa fie sclavi la straini, ca aici NU pot sa traiasca. Exista medici care au grija de batrani prin tari straine, care dracu e diferenta?

5.Acum ai invatamant OBLIGATORIU SI GRATUIT, la naiba, de la clasa 0 incepand parintii sunt obligati sa plateasca sume imense. Si in trecut p[uteai avea acces la educatie cu bani, la fel ca acuma!

6. Acum esti un om linistit care iti vezi de treaba ta si muncesti CINSTIT, si vine unu si se detoneaza langa tine servind interesele SUA, Franta, Marea Britanie, in trecut nu prea se intampla asta nu?

7. Daca tu crezi momeala asta imputita ca totul este in numele religiei, nici nu mai ma chinui sa iti explic. Razboaie, atentate, crime, totul pentru bani, si pentru a face averi imense o mana de oameni!

8. Acum ai rata pentru o locuinta de 2000 lei pe luna, si brusc creste francul cu 20% si constati ca rata ta este de 2400 de lei acum. Unde dracu este siguranta?

| Inferno a răspuns (pentru Purec):

"Eu nu am facut nicio comparatie pe care crezi ca am facut-o, ai inteles aproape nimic happy, dar nu e problema, esti in regula, esti in linia normala happy"

Aha, deci doar bateai campii fara sa vrei a spune ceva. Eu credeam ca incerci sa iti sustii ideea de mai sus,"ca nu este o periaoda mai buna si una mai proasta."
Cand colo tu scriai doar ca sa fie postarea mai lunga.

"Si ce te faci cu diagnostice puse gresit, oameni operati la piciorul drept desi ei aveau probleme la stangul, femei moarte dupa o intrerupere de sarcina, si alte asemenea cazuri?"
Si ce te faci fara diagnostice deloc (sau puse cel putin de 100 de ori mai dupa ureche decat sunt puse astazi), oameni operati fara anestezie, sau care nici nu sunt operati deloc, si cu sanse de cel putin 80% mai mari decat in prezent ca operatia sa fie complet gresita.

Toate aceste lucruri sunt mult mai bune decat erau in trecut.
Sunt mult mai putine femei insarcinate care mor din cauza sarcinii decat in trecut.
Sunt mult mai putine diagnostice puse gresit decat in trecut, cand clismele cu apa calda si lipitorile erau diagnosticul comun pentru orice afectiune.

"Un trai decent, pentru clasa medie a societatii inseamna sa iti permiti o chirie sau o rata pentru o locuinta, plus cheltuieli de intretinere, plus hrana, si ceva bani pentru mici placeri."

Da prietene, si toti oamenii pe care ii cunosc isi permit chiria si rata pentru locuinta, si cheltuielile de intretinere si hrana si mi le ramas bani si de placeri fara a incalca legea sau a profita de ajutoare exterioare.
De fapt cam asta e normalitatea. Cazul cersetorului fara casa e tot atat de rar ca cel al miliardarului.

| Inferno a răspuns (pentru Purec):

Cu depresia traiesti, cu ciuma bubonica mai greu.
Eh, cand compari stresul cu molimele istorice e grav.
Ai uitat de obezitate.

"In trecut mureai de la o gripa spui tu - Sincer sa fiu, imi este greu sa cred asta..."
Incapabil sa intelegi ce am vrut sa spun? Ok. Mai asteapta sa te faci mare, ca ma iexista si sistemul imunitar.

Ideea era ca de la orice nimic puteai sa o dai in groapa. Un caine turbat care te musca, o taietura intr-un cui ruginit, scorbut. Nu stiu, e nevoie sa le enumar pe toate ca sa intelegi?

Speranta de viata mi-e martor, a crescut cu 40 de ani. De ce oare?

"Ok, daca te calca o masina, e posibil sa vina ambulanta si sa te salveze, dar sa nu uitam ca acum 150 de ani nu existau masini care sa te calce, deci nu vad o mare diferenta."

Si am spus eu ca ar fi vreo mare diferenta intre numarul de oameni omorati de masina in prezent si nr. de oameni omorati de masina acum 200 de ani? Nu. Deci?
Din contra, astazi mor mai multi oameni loviti de masina.(logic)
Ce legatura are cu subiectul?

"acum 80 de ani te vindea regele mihai la rusi si iti ducea fratii la munca silita in URSS, pentru ca acum toata lumea sa il pupe in fundul ala de tradator."
Putin imi pasa. N-am timp de batut campii.

Ce facea regele Mihai si Gigel e irelevant.

E o mare diferenta intre a pleca de buna voie si a fi trimis ca sclav. N-ai cum sa intelegi.

"Si in trecut p[uteai avea acces la educatie cu bani, la fel ca acuma!"
Care educatie, aia facuta de popa in sat?

"Acum esti un om linistit care iti vezi de treaba ta si muncesti CINSTIT, si vine unu si se detoneaza langa tine servind interesele SUA, Franta, Marea Britanie, in trecut nu prea se intampla asta nu?"

Pe vreme inchizitiei nu era nevoie de smecherii din astea, detonari surpriza, te lua si te ucidea direct in fata oamenilor. Ca nu aveau de cine sa se ascunda.

Mereu au fost nebuni, la capitolul asta ai dreptate nu s-au schimbat multe.

"Acum ai rata pentru o locuinta de 2000 lei pe luna, si brusc creste francul cu 20% si constati ca rata ta este de 2400 de lei acum. Unde dracu este siguranta?"

A?

| Dandanache explică (pentru Purec):

"Cel mai deplin/cea mai deplina" e o licenta, cu rol augmentativ, pe care si "idolul" meu Caragiale o foloseste. Asta fara sa ma compar cu el, ca sa nu iti intre in cap alte mizerii, dar voiam sa fie clar ca nenea Iancu sigur nu m-ar lua la rost.

Istoricul nu intuieste prosteste. Ia la rasfoit memorii, registre parohiale, arhive de stat, marturii scrise in general etc, astfel incat sa descopere manifestari concrete, nu bazaconii. Am cerut pareri proprii, cu speranta ca vor fi sustinute de niscaiva cunostinte, acum fiecare cu cat poate. Purice, de cunoscut nu ma cunosti deloc, iar despre valoarea scrierilor mentionate chiar n-are rost sa pomenesti. Jean Delumeau e unul din marii istorici contemporani. Ca ti-a lasat o impresie proasta are de-a face doar cu tine, nu cu el. Un cadru comun de discutie e clar ca nu putem avea. Nu gasesc nimic constructiv intr-un dialog cu un individ care vrea sa contrazica "sub orice aspect si forma". Purice, oi fi eu narcisist, dar nu chiar atat incat sa contrazic tratatele de logica cu mostre de logica personala. M-am inselat cand am afirmat ca esti un tip inteligent. Asta e, mai gresim. Hai sa traiesti.

| Purec a răspuns (pentru Dandanache):

Deci pareri personale bazate pe parerile altora?happy Frumos, ti-ai atestat cu asta nivelul de inteligenta happy Felicitari, mi-ai depasit asteptarile, daca intelegi happy

Eu nu te-am jignit, asa cum o faci tu, este primul lucru care ne deosebeste.

"Istoricul nu intuieste prosteste. Ia la rasfoit memorii, registre parohiale, arhive de stat, marturii scrise in general etc, astfel incat sa descopere manifestari concrete, nu bazaconii."

Te bazezi pe marturii scrise. Marturii care, ca om inteligent, incerci sa le intelegi. Atat timp cat nici eu si nici tu, nu am trait atunci, putem sa luam fiecare dintre noi scrierile respective, asa cum consideram noi acum. Ma asteptam la multe mai multe de la cineva care are pretentia de a fi "istoric".
Tu poti doar sa iei parerea unora si sa o vomiti aici, cu nevoia expresa de a ne face sa credem ca este parerea ta. Esti un om fara pareri, care accepta ca varianta corecta parerea unora, desi e limpede, trebuie sa fi dobitoc sa nu intelegi ca este doar aprerea unopra care nu au trait atunci, ci doar au studiat anumite scrieri, si au inteles EI, acele scrieri intr-un anumit fel. Daca tu vrei sa iti bage cineva in ciocul ala habarnist vorbe si tu doar sa le vomiti pe aici cu impresii de mare academician, ti-ai gresit persoana bai dottore!

Cand aud asta cu "mari scriitori", "marii actori". Ce dracu a facut de e asa mare? Are penisul cat terente? Urasc astfel de idei tampite. Nu e mare deloc, este un scriitor anonim, si care nu vinde. E la fel de mare precum Eminescu, Arghezi, Blaga. Orice idiot poate sa scrie, mai lasa-ma cu marii scritori happy Are cateva lucrari si e deja mare scriitor, penibil, te credeam mai deschis la minte neicusorule!

Esti la fel ca astia de pe la tv, cand mai crapa un bosorog, e marele actor, maestrul, si alte apelative din astea de doi lei. Parca sunteti manelisti! Jean "copilul minune" Delumeau?laughing

Sa inteleg ca tratatele de logica nu pot fi contrazise nu?happy Esti inchis la minte, narcisist, si needucat, domnule academician!

Si cum nu am niciun fel de mustrari de constinta, o sa iti raspund cu aceeasi nesimtire de care dai tu dovada! Pun pariu ca esti un pampalau de doi lei, te provoc sa arati macar o diploma de licenta ratat mic ce esti

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Nu ai inteles nimic, m-am chinuit degeaba sa itis criu, esti pur si simplu prea... happy

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

"Da prietene, si toti oamenii pe care ii cunosc isi permit chiria si rata pentru locuinta, si cheltuielile de intretinere si hrana si mi le ramas bani si de placeri fara a incalca legea sau a profita de ajutoare exterioare.
De fapt cam asta e normalitatea. Cazul cersetorului fara casa e tot atat de rar ca cel al miliardarului."

Toate cunostiintele tale castiga minim 4000 de ron pe luna?laughing Esti tare atunci ce sa zic laughing

| Dandanache explică (pentru Purec):

"Deci pareri personale bazate pe parerile altora?"
Nu, purice, pareri personale bazate exclusiv pe intuitia noastra. Ca baietii de la Vox Pop.uli care au o gramada de pareri personale despre planeta pe care traiesc.
"Atat timp cat nici eu si nici tu, nu am trait atunci, putem sa luam fiecare dintre noi scrierile respective, asa cum consideram noi acum"
Ce sa iei cum consideri tu cand oamenii scriau manifest ce simteau, ce faceau? Oricine poate apela direct la surse primare, purice, scoate-ti din cap ca merge doar cu pdf-uri. Peste ani poate se va uita cineva in spate si va vedea doi boi polemizand pe un site de socializare din Romania. Daca tu nu intelegi si tie nu iti place cum functioneaza scrisul istoric, nu inseamna ca el nu functioneaza. Nu mai repeta porcaria asta ca "nu poti sa stii ce a fost pentru ca nu ai trait atunci", pentru ca nu iti arata decat tie neputinta. Si o aud tot mai mult la tinerii de azi, ca o scuza pentru faptul ca nu vor sa invete istorie sau ca ea oricum nu conteaza.
Mai tinerelule, nu sunt narcisist. Sunt pe un cont anonim, o ard prost si imi permit sa fiu prost toata ziua. Intru rar si scriu ce vreau, tocmai pentru ca nu are consecinte asupra vietii mele personale. Si tocmai faptul ca imi place sa cred in mari oameni de cultura, in parerile autorizate ale altora si in tratate de logica, ma face mai putin narcisist si autist decat pe tine, care crede ca parerea lui e tot ce conteaza si poate contrazice orice doar din hobby. Nu orice idiot poate sa se foloseasca de scrierile altora, pentru ca aia inseamna sa aiba putina educatie. In schimb, orice idiot poate sa aiba o parere personala, fara sa fi trecut un minut pe la scoala sau fara sa aiba vreun strop de gandire limpede. Si nu fac aluzii acuma, ci doar o apreciere generala, pe care ma gandesc ca si tu o intelegi. Banuiesc ca te consideri un om educat si nu ai citit doar subtitrari de film toata viata.

Purice, lasa smiorcaiala cu jignitul ca stii bine cine a jignit primul si cand. Si continui sa ma jignesti cu insistenta de a ma contrazice doar de distractie, pe subiecte care te depasesc ca un Porsche un Logan pe A2. Intrevad o solutie buna sa nu ne mai jignim, si aia e ca fiecare sa isi vada de treaba lui. Ce zici?

| Purec a răspuns (pentru Dandanache):

Pai sa ne intelegem, pareri personale dictate de ceea ce au spus altii la fel cum faci tu? O arzi pe aici de parca ai 80 de ani, si vorbesti despre tineri. Cat ani ai? Vorbesti de parca ai 60+ ce pana mea o arzi pe site-uri de gen, asteapta pensia linistit. SI de unde pana unde ai conchis ca ceea ce scriu aici are consecinte asupra vietii mele. Ca sa ti-o zic asa intr-un limbaj mai "plastic" m-i se rupe si de tine si de altii de pe aici happy

CU atat mai mult nu ma intereseaza cum functioneaza scrisul istoric. Tu iti faci o i9magine a lumii medievale bazate pe scrierile unor oameni. O MANA de oameni! Iei parerea a catorva oameni si o transformi intr-o descriere perfecta a periaodei respective. Sau mai grav, doar parerea unui om! Si de unde obiectul lui Terente faci tu presupuneri despre cine are dreptate. Daca nu ai trai la 1200, avem toti aceelasi scrieri ca documentare, cine decide de partea cui este dreptatea? Tu? Marele academician, doctor si ilustru istoric? Te provoc inca odata, punem diplomele pe tapet, sa vedem care este mai intelectual. Vrei sa facem asta? probabil ca nu, nu o sa ai timp, sau o sa continui sa jignesti! Si da, tu marele academician sau ce dracu mai iti fileaza tie lampile alea esuate ce le ai in capul ala de narcisist!

Baietii aia de la Vox.Pop.uli fac bani din ceea ce fac, si pun pariu ca ii doare fix in. de cei ca tine. Tu esti un necunoscut, esti pielea de pe....bai dottore

Daca tot o arzi cu "tinerelule" zi in pop.uli cati ani ai si ce studii, pana atunci, opreste vomitatul de jigniri, i-a un metroclopramid

| Dandanache explică (pentru Purec):

Hai mai purice, un "tinerelule" e un calificativ mai putin dur decat un dottore ratat needucat si narcisist pielea de pe..., nu crezi? happy

| Dandanache explică (pentru Purec):

"SI de unde pana unde ai conchis ca ceea ce scriu aici are consecinte asupra vietii mele."

Nu avea nicio legatura cu tine, avea doar legatura cu mine. Daca citesti cand te mai linistesti, o sa vezi asta. Si o sa pricepi si de ce nu imi arunc diplomele pe internet.

Daca chiar esti interesat si nu vrei doar sa ne scuipam, putem sa avem o discutie interesanta despre istoria mentalitatilor.

| Purec a răspuns (pentru Dandanache):

Putem sa avem orice discutie vrei, si nu stiu de unde ai scos ca nu sunt linistit happySunt al naibi de linistit, doar incercam sa raspund cu aceeasi moneda, deh, nu sunt prea educat happy

| Purec a răspuns (pentru Dandanache):

Dottore, a fost folosit si de un presedinte in fucntie. Nu cred ca este o jignire, puteam sa te fac si gaozar, asa m-a invatat primul om in stat

ratat - iar nu e jignitor, hai ca nu e asa de rau"

RATÁT, -Ă, ratați, -te, adj. (Adesea substantivat) Care nu a izbutit să se afirme, să se realizeze, să creeze ceva de valoare

narcisist, nici pe departe nu e jignire

needucat - poate jignire, dar nici asta nu prea este, nu e nimeni obligat sa fie educat nu?happy

din partea ta sa vedem :

-narcisist
- autist
-prost
-idiot
-needucat

tu ai depasit la jigniri, deci daca luam in considerare ca numarul jignirilor ar fi invers proportional cu inteligenta...

| Dandanache explică:

"ciudat ca in fata problemelor care le-am ridicat. tipic tie, sa lovesti in religie,"

Flu, poblemele pe care le-ai ridicat le-am clasat repede in primele doua propozitii din raspuns. De ce am ajuns la religie? Pentru ca problemele pe care le-ai ridicat s-au nascut din tezism religios, in niciun caz din analiza istorico-sociologica. Cum ai ajuns tu amice la concluza ca astazi "bolile fac mai multe ravagii ca oricand?". Ai intreprins un studiu in istoria medicinii si sanatatii umane? Sau ai luat o galusca de pe JW.org sau din vreo brosurica colorata?

"cand o fost mai rau de atat?"

Ce ai zice de secolul XIII-XIV, cand la un geam iti bateau tatarii si la celalalt ciuma? Cand cei mai multi copii mureau pana la varsta de 5 ani? Cand speranta de viata era, in unele zone ale Europei, si jumatate din cat e astazi? Cand multi credeau ca Sfarsitul lumii e iminent?

Ma Flu, n-ai inteles, eu chiar ma bucur ca apari des la intrebarile mele. Nu esti un ciot, esti un privilegiu. Ma ajuti mereu sa nu uit ce inseamna Martorii lui Iehova si pentru asta nu pot decat sa iti multumesc.

Si data viitoare cand ceri cuiva niste raspunsuri, faptul ca ii dai ignore nu o sa te ajute sa le vezi, asta in cazul in care mai apuci sa citesti ce iti scriu. Adevarul ca tu nu vrei raspunsuri. Ai auzit deja tot ce ai vrut sa auzi la Sala Regatului si altceva nu mai conteaza. Pe TPU vii doar pentru evanghelizare.

| T0T a răspuns:

Cu siguranta este cea mai pasnica perioada dar si cea mai riscanta. Daca se aprinde fitilul si explodeaza bomba va fi provocat cel mai mare dezastru din istoria umanitatii. Era o vorba foarte inteleapta de a lui Einstein:
"Nu stiu cu ce arme va fi luptat cel de-al treilea razboi mondial, dar cu siguranta cel de-al patrulea va fi luptat cu bete si pietre."

| Holiday a răspuns:

Stii cum e cu astia, daca-i intrebi, la toti le-ar placea sa fi trait nu stiu cand mai inainte cand le pare lor mai bine, dar daca le aduci aminte doar ca atunci se stergeau la fund cu coceanul, dintr-odata e mai bine acum...
Pentru multi realitatea din acele timpuri e cea descrisa in tot felul de povesti romantate cu domnite si eroi.

| bleakk a răspuns (pentru Holiday):

Cine ma/ta/n c/ur(scuza-mo expresia) iti da ma mereu voturi pozitive.Realizez ca ai vreun cont adiacent sau gresesc?

| Holiday a răspuns (pentru bleakk):

Eu zic sa-ti intrebi spiridusul, sigur trebuie sa stie cine face asta.laughing

| bleakk a răspuns (pentru Holiday):

Mai mult ca sigur ala care.mi da eronat/nefolositor laughing)

| fllu07 a răspuns:

Haha laughing
asta ii maxima. cica traim in "cea mai pasnica perioada din istoria omenirii abaterile facandu-le razboaiele religioase..."
este ca si cum ai spune ca eu vreau sa fiu liber in toate zilele care se termina cu "i" si in week-end.
gandeste-te putin: au trecut numai 14 ani si 1 luna din secolul 21 si prin ce s-au remarcat acesti 14 ani?

-atacuri teroriste
-razboaie (afganistan, irak, siria, libia, ucraina)
cutremure (indonezia, 2004, haiti 2010, japonia 2011, chile etc...
-desi medicina a avansat intr-un mod uimitor, bolile fac mai multe ravagii ca niciodata, cancer, sida, tuberculoza...
- sa mai punem si criza mondiala din 2008.
-lipsa locurilor de munca,
-somajul
-foametea

si acum tragem linie: cea mai pasnica perioada din istoria omenirii.
compara acesti 14 ani cu ultimii 14 din secolul trecut, sa nu zic cu primii 14 ca zici ca nu era tehnologie si etc...
ca sa iti raspund, as prefera sa traiesc acum, dar la o ferma retrasa, linistita, departe de agitatie, si stresul cotidian, sa reusesc sa ma intretin cu ce produc in ferma respectiva...
consider cam fortata intrebarea ta, pentru ca in orice perioada din trecut, nu avea toate aceste caracteristici, fie era razboi, fie drepturile sociale nu existatu...fie medicina nu era asa avansata si nu aveai asa usor acces la ea... orice perioada are lipsurile ei.
oricum tind sa cred ca oamenii care au trait acum 50-60 de ani erau mai fericiti, mai sanatosi, mai impliniti, desi nu aveau wi-fi, in grajd, si desi nu aveau telefoane mobile si masini, nici acces la informatie ca acum...
eu cred ca acesti 14 ani din sec 21 sunt dovada evidenta ca traim in ultimele zile, acest sistem condus de diavol se zbate ca u animal injunghiat care isi da ultimele suflari...

| Dandanache explică (pentru fllu07):

Mai flu, raspunsul tau de doua parale a reusit foarte bine sa demonstreze ca toate timpurile in care a trait omul au fost dificile. In niciun caz nu a reusit sa demonstreze ca acum e mai greu ca oricand, chiar daca te-ai scremut tu cu vesnica minciuna a Martorilor ca "desi medicina a avansat intr-un mod uimitor, bolile fac mai multe ravagii ca niciodata". Nu, din randul afectiunilor psihice, sectarismul face mai multe ravagii ca niciodata. Si luand lista ta cu razboaiele, foametea si somajul, comparand-o cu ce a fost in trecut, vedem ca au fost lucruri si mai grave in istorie. Desigur, trebuie sa ai macar o vaga idee legata de trecutul civilizatiei umane. Eu personal sper ca omenirea sa mai prinda secole, astfel incat si alte generatii luminate de Martori sa apuce sa se bucure ca traiesc ultimele zile.

Si cand spui "cea mai pasnica perioada din istoria omenirii abaterile facandu-le razboaiele religioase..." e ca si cum ai spune: sunt mai sanatos ca oricand, ma mai doare doar capul din cand in cand. Pai cand toata viata te-au calarit boli mai grave, o migrena nu mai e la fel de deranjanta, intelegi?

| Purec a răspuns (pentru Dandanache):

Haha, si cand iti spune omul ca esti narcisist...Ori asta, ori esti incapabil sa iti spui o parere fara sa jignesti. Este o deviatie comportamentala, daca vrei, te bag pe tratament, si poate ai o sansa, cand vrei sa incepem?

| Dandanache explică (pentru Purec):

De regula raspund si eu cu aceeasi moneda, purice, asa ca tine. Cu Flu am o relatie speciala, se vara la mine in ograda mai tot timpul si se cere bagat in seama.

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Poti spera. cu ea ramai.
o mai fost d'astia destepti ca tine...
si o trebuit sa recunoasca umiliti ca nu au avut dreptate.
stai linistit ca nu scapi. inca mai ai timp sa-ti faci mendrele.laughing

| Purec a răspuns (pentru Dandanache):

Acum, daca aveti o relatie speciala, nu mai ma bag, cica am fi/i si noi europeni ce mama naibi, acum sunt tolerate relatii de genul.

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

"da bine ma, bravo".
destept mai esti. observ ca din nou te-ai legat de religie, si idelile tale stupide care crezi ca le sunt predate martorilor.
ciudat ca in fata problemelor care le-am ridicat. tipic tie, sa lovesti in religie, aleceva nu poti, esti incapabil de o aparare in care sa nu implici religia cuiva, sau sa il caracterizezi precum tie iti place.
da ia uimeste-ma mai ilustrule, doctor specialist si profesor emerit in cunostintele civilizaiilor din trecut cand o fost mai rau de atat? bati si tu din gura aia ca 2 babe intruielata... taca taca taca taca.
stii 5 cuvinte din care 3 is religie, unu ii un termen de "dulce prin care jignesti" (alte capacitati nu ai) si mai bagi acolo inca un alt cuvant de umplutura. acum zi ca m-ai ranit in orgoliu si ca mie ciuda si ca ce face religia din mine, ca-s orb, ca nu vad, ca-s manipulat de martori...
vai viata ta.

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Mai doctor emerit in stiinta civiliztatiilor, cu mine nu ai nici o relatie speciala, si nu ma cer bagat in seama. pui o intrebare pe un site comun, unde si eu activez. sau ai uitat? imi zicea cineva ca lecitina ii buna pentru memorie...
da-mi ignore si gata balciu. dar din moment ce pui o intrebare si am posibilitatea sa raspund o fac. dar stiu eu care ii ideea, eu sunt un nod mai greu de digerat, un ciot de care te cam impideici cand iti sustii tampeniile, si na, trebuie sa ma ironizezi, sa ma jignesti... ca de... tipic tie. atata poti. neuronu ala in agonie nu te ajuta prea mult. hai, jet.

Răspuns utilizator avertizat
| Lagorúthon a răspuns:

E interesant articolul.
Cand as fi vrut sa traiesc? In anii 700-1000. As fi vrut sa fiu un viking.