| PorumbRodica1965 a întrebat:

Avand in vedere faptul ca in curand marea zi a lui Iehova se apropie, guvernarea umana ineficienta va fi inlaturata, iar Guvernarea lui Iehova avandul ca Rege de drept pe Isus Cristos va trece la mari actiuni, prin dreptate justete, iubire, va inlatura raul si va curata pamantul de nelegiuire, de oamenii lipsiti de pietate, de oameni care-l resping pe Iehova si pe Fiul sau, la fel cum au facut israelitii din sec 1, iar oamenii care infaptuiesc vointa lui Iehova vor fi salvati dintr-o zi de razbunare si manie mare a lui Iehova (Matei 24:210). Ce crezi ca te impiedica sa devii supusul Regelui de drept ales prin iubire, votat din toata inima si pentru totdeauna,? El estenemuritor, ce promite realizeaza. Nu se schimba la 4, 5 ani.nu este suspendat, nu este corupt nici plagiator, lucrarile lui pot fi vazute nu sunt ascunse. Ce crezi?

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pastele cailor e posibil sa fie candva dar ce spui tu la calendele grecesti, adica =0

| milan9 a răspuns:

Dar stii si tu faptul ca numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdută) şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata... thinking

| Delmoniko a răspuns (pentru milan9):

In loc sa raspunzi la intrebare te iei de vocale? Si mai zice lumea ca ateii bat campii. Poate sa ii zica zeului ei si Demrezel, Gigi, Miss Panda.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cam razna ai luat-o rodico, ai facut o dara de un metru adancime in urma ta cu aceasta ineptie

| sublime89 a răspuns:

De 2000 de ani, crestinii tot promit ca "in curand" va veni marea zi a lui Iehova. Nu stiu ce inseamna "in curand" pentru voi.

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Daca ai studia Biblia ai gasi raspuns > Dar Biblia ne informeaza ca,, oamenii lipsiti de pietate " vor fi distrusi, iar cei ce vor face vointa lui Dumnezeu vor fi salvati (Matei 24:21-- : si 1 Ioan 2:17:Te rog sa citesti si 2Petru 2:1-6. Daca vrei si mai mult. Traim in zilele din urma ale acestui sistem 2Timotei 3:1-5. Priveste si mediteaza.

| CinevaNou a răspuns:

Ce-ar fi sa postezi mizeria asta cu o zi inainte de "marea zi", ca sa ne scutesti de tot spam-ul asta.

| PorumbRodica1965 explică:

Innainte de potopul din zilele lui Noe, la fel erau oamenii, ca o seama de azi, desi Dumnezeu i-a avertizat din timp, nu si-au plecat inima, sa dea ascultare avertismentului, la fel se intampla si azi, desi multi vad, dar nu vad, mintea le este orbita de Satan, care ii tine bine in lat. Ei asta e, cine va lucra la constiinta lui sa stie de exemplu de ce s-a nascut, sau mai putin, ce merite are sa calce pamantul lui Iehova, sau mai mult ce s-ar face daca ar avea o gandire pozitiva, ca rezultat al unei educatii bune. Dar dupa cum am spus Satan este de vina, el i-a instruit pe multi care nu vor sa aiba loc pe calea ingusta ce duce la viata, ci pe cea larga care duce la distrugere. Asa au facut si cu, Noe, l-au batjocurit, l-au injurat, au ras, atat au putut ei, asa sunt si azi. Oamenii cu o judecata sanatoasa, stiiu sa nu-si bata joc de nimic, nici chiar de acest site, pe care cineva a binevoit sa-l puna la dispozitia lor, sa-i scoata din anonimat. (Ca pe mine, iata comunic cu cine...)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteți experți la profeții neîmplinite.
Potrivit Scripturii, profetia neîmplinită este caracteristica de bază a unui profet mincinos (vezi Deuteronomul 18:21-22).

| Delmoniko a răspuns:

1. Marea zi a lui Iehova se apropie. Cand? Peste o zi sau peste o mie de ani? Suntem in stand-by, nu? Pana aici nicio informatie relevanta, doar pareri. Argumente zero.
2. Cine spune ca daca va veni apocalipsa se va instaura acest rege? Poate vine iar Hitler, poate vin rusii, chinezii, indienii. Cine stie? Nici macar analistii politici nu pot prevede asta. Eu mizez pe arabi. In cateva sute de ani va exista numai religia musulmana. Allah-u Akbar!
3. Deci numai cei care ii fac voia lui? Pai atunci ce vor face copiii inocenti, batranii, handicapatii, nebunii, popoarele de alte religii? Ii bagam in iad pe categorii?
4. De unde stii ca zeul tau nu e corupt? Poate fi imblanzit prin sacrificii, nu? Asta e tot un fel de mita. Un fel de spaga electorala. Ca sa-l votam. Plagiator e la greu, crede-ma. Trei sferturi din VT e inspirat de la egipteni, babilonieni si alte popoare pe langa care s-a aciuat "poporul ales". Ei erau oieri prin munti, deci nu prea aveau mare intelepciune in repertoriu.
5. De ce nu-ti alegi un zeu personal? Sau un zeu al tarii in care te-ai nascut daca tot vorbim despre asta? De ce iti place sa te inchini unui zeu inventat de un popor de oieri nomazi de acum 2500 de ani? Nu ai mandrie nationala? Nu esti patrioata? laughing

| Mechanix a răspuns:

laughing Prea mulți nebuni, prea puține cămăși de forță.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Mechanix):

Asa e, asta e lumea lui Satan, ii caracterizeaza si tinuta fizica nu numai ce morala.

Răspuns utilizator avertizat
| CarlSagan a răspuns:

Voi sunteti nebuni rau. Oameni ca tine au omorit si torturat sute si mii de alti oameni care n-au crezut ce credeti voi.Sunteti prea orbiti si nu vreti sa vedeti altceva.Va eliminati orice urma de scepticism.Tot ce pare a fi impotriva credintei voastre trebuie ignorat si batjocorit.Sunteti un mare pericol, foarte mare!

| Ignorantilor a răspuns:

Ce-ti mai place sa aberezi in voie...
Asta dupa ce mi-ai dat ignore desigur.
Te incomodam, ai?
Nu ai fost capabila sa aduci un contrargument pertinent asa ca... ignor.
Simplu.

Mai taca-ti fleanca.