| anonim_4396 a întrebat:

"Avortul e un mare pacat ", ok, pot intelege de ce multi religiosi zic asta. Dar va intreb eu pe voi acum :
Nu e pacat sa lasi un copil sa se nasca intr-o familie de drogati / betivi / oameni violenti / oameni care nu au o casa/ masa / munca asigurata? De ce e "pacat" sa omori ceva care inca nu vazut de multi ca o fiinta umana (inca) si nu e si pacat sa il lasi sa se nasca intr-o familie unde va avea o viata de rahat/ grea? De ce nu e pacat ca acel copil nevinovat sa sufere doar pentru ca niste oameni care nu isi pot vedea de viata lor si tot ii doare pe ei si de viata altora?

Ma amuza mereu nepasarea religiosilor. Mereu sa sara cu gura dar nu isi pun mintea la contributie. repede cu gura "pacat" dar nu se gandesc pentru 2 minunte la acel copill, crezand ca zic ca e pacat ii fac mai buni dar de fapt si de drept nu dau 2 bani pe acel copil. Ce bine ii faci unui copil daca nu ii dai voie mamei sa avorteze si ea e o drogata? Ce bine ii faci acelui copil daca il va lua acele case care iau copii ( nu imi amintesc cum se numesc. unde se infiaza copii )? Credeti ca macar o data in viata lor au vorbit cu un copil care a avut noroc sa iasa macar jumatate sanatos mental din aceste case? E viata de rahat acolo. Bine ca e pacat sa se faca avort dar numai e pacat sa nenorocesti INTRADEVAR o viata de om, sa il faci sa sufere pentru ani si ani.

Voi ce credeti despre avort?

ps. A mai fost o data in Italia o fata care a stat conecatata la aparate care o tinea in viata, timp de 17 ani (in stare vegetativa, manca cu paiul, nu era mai mult decat o leguma, numai era om asta e sigur ) pentru ca jegosul ala de papa nu putea sa isi vada de viata lui si nu ii dadea voie parintelui sa deconecteze aparatele. Urasc ipocrizia religiosilor cu "suntem opresi" dar ei de fapt nu pot sa isi vada de viata lor plina de basme sa ii lase pe altii sa isi vada de viata lor reala.

52 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Daca muma-ta te avorta pricepeai mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Filip23):

Foarte inteligent nu am ce zice. dai pe afara

| danut a răspuns:

Sunt momente cand avortul este util dar nu din motive pecuniare. Pentru asta ai metodele anticonceptionale. Parerea ta ar fi ca (de exemplu) acel geniu (dupa unii) care sta intr-un scaun cu rotile si nu poate face nimic, Stephen Hawking sa fie eutanasiat, esti tare, imi place.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Altul laughing. vai de mine de unde veniti laughing. Ala e destul de matur sa aleaga pentru el daca vrea sa traiasca sau nu, sunt multi care nu si-ar dorii o vata de genul stai linistit. stiu acum e paradoxul, un copil nu are de ales.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

App. si toata faza pana la urma era aici " da voie parintelui sa aleaga daca vrea sa faca sau nu avortul ". haios ca despre asta nu ai zis nimic. laughing "esti tare, imi place."

| aabaaab3278 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiindca esti ateu, e si normal ca toate lucrurile rele de pe pamant se intampla din cauza religiei. Dar nu te-am auzit sa tipi cu gura pana la urechi de ce respectivilor parinti nu le-a fost oferita educatia necesara incat sa se abtina de la bautura, droguri sau mai stiu eu ce, sau ca nu le-a fost oferita educatia necesara incat sa constientizeze ca nu la 16 ani se face un copil, sau cand nu ai bani nici sa-ti cumperi de mancare, ca mai apoi sa nu intri pe Internet sa te plangi ca ai vrea sa faci un avort si nu sti ce-i de facut.

| anonim_4396 explică (pentru aabaaab3278):

A 14 oara pa ziua de azi TIPIC dar nu religios, tipic, nu stiu, ti-as zice dar dupa ma faci nesimtit asa ca ma abtin.

30 de milioane de intrebari pana acum pe TPU cu " a cui e vina in ziua de azi a parintilor sau a copiilor ca ajung niste ratati? ". Multi "arunca cu pietre" in parinti. Eu nu sunt de acord. Ei spun ca e 100% vina parintilor eu zic ca e doar 25% restul a copiilor, de ce? Ca tot ziceam mai sus de "barbat". Cand am venit in Italia la 15 ani mama mi-a zis ca nu poate avea grija de mine cu scoala ( sa ma asculte etc etc ) ci trebuie sa trec singur prin scoala / liceu. Daca vreau intr.-o zic sa stau la birou invat, daca vreau sa trag la sapa, sa lipsesc de la scoala. si asta a fost tot omule. m-a ajutat cu bani pana m-am carat la 16 ani de la ea si pa, dupa nu am mai acceptat eu, sunt putin narcisist. de ce oare ti-am bagat toate astea pe gat aiurea? E COPILUL DE VINA daca ajunge un ratat, nu doar a parintilor sau in mare parte a parintilor. Toti gasesc scuze copiilor "vai sunt mici nu ii duce capul" pai cum ii duce capul sa faca s-ex in grup la 16 ani sa ii duca capul si sa invete sa se tina de viitorul lor.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti tare, pui un ghiveci de intrebari si vrei ca omul sa-ti raspunda cu o fraza? Dreptul de viata si de moarte il are DOAR Dumnezeu, in privinta copilei tinute sub aparate, ea fiind in moarte cerebrala TOT omul este de vina, in speta PAPA care se crede DUMNEZEU și obliga oamenii ca tina sub aparate un om deja mort. Pariniti au tot dreptul sa decupleze aparatele iar daca Dumnezeu doreste poate sa tna in viata copilul si fara aparate dar eu cred ca Dumnezeu a hotarat deja in dreptul acelei fete dar exista o uzurpare de drepturi din partea PAPEI.

| doctorandus a răspuns:

Http://www.mirror.co.uk/news/world-news/man-trapped-coma-awake-12-4976769

In ce priveste viata chinuita, de ce nu ii exterminam pe betegi, pe cersetori si pe vagabonzi? De fapt, a mai fost unu' care a facut asta.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Haios cum raspunzi doar ce poti ca sa te simti bine dar despre ce ma doare de fapt nu raspunzi. ia vezi ca au mai fost cativa inaintea ta care au raspuns la fel, luiti-va de manute si zburati catre rasarit impreuna, va sta bine.

| KodrutZ a răspuns (pentru doctorandus):

Nu e deloc rea ideea, in special cind ajunge societatea sa fie sufocata de betegi, cersetori si vagabonzi ajunsi asa fiindca e mai comod, in marea lor parte, si nu fiindca efectiv nu au avut alta solutie. Ala care a facut asta a fost bou si a pierdut razboiul, pacat ca era si vegetarian si nefumator.

| milan9 a răspuns:

Viata e cel mai mare dar. Unii se nasc in Africa, altii in familii "dezorganizate". VIATA ARE INSA FARMECUL EI.

Poate cunosti cazul lui Nick Vuijici care care ii multumeste lui Dumnezeu ca parintii lui nu au stiut ca el se va naste FARA MAINI SI FARA PICIOARE... Se teme ca nu l-ar ai fi nascut, CA NU AR MAI FI CUNOSCUT CE INSEAMNA DARUL VIETII... thinking

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Decat viata ca a lui mai bine fara.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca el ii multumeste lui Dumnezeu pentru ca parintii l-au nascut, si pentru ca nu au stiut de problema pe care oa are, ar insemna la fel de bine ca orice persoana umana din lumea asta AR PUTEA sa spuna la fel daca ar trai istoria vietii lui...
Farmecul a ceea ce numim DARUL VIETII inseamna mai mult decat maini, picioare, educatie, bani... Este mult mai mult:

https://www.youtube.com/watch?v=mDRcioeCjk0
https://www.youtube.com/watch?v=WZknr7I_NtM

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Da "este mai mult de atat". omul asta merge direct in iad daca exista asa ceva pentru ca isus spune ca nu trebuie sa poftesti dupa ce are altul. Ce om normla la cap nu ar vrea si el maini si picioare sa aiba o VIATA DE OM NORMAL ca restul oamenilor. asta da paradox

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici trebuie' sa te cam contrazic, ala fara miini si picioare se bucura de viata mai mult decit 80% cred dintre noi astialalti.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

De ce ai crede asta?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Uita-te in jur...

| milan9 a răspuns:

Indiferent cate saptamani sunt, acolo s-a nascut si e o fiinta umana.
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| sublime89 a răspuns:

Crestinii se tot lauda ca ei sunt "pro-viata", pe cand zeul lor e anti-viata, clar. Cati copii au murit inainte sa se nasca fara avort? Cati copii au murit imediat dupa nastere de diferite boli in intreaga istorie? Adica zeul meu are voie sa omoare copii, nu-l criticam cu absolut nimic, dar o femeie nu are dreptul sa decida ce sa faca cu propriul organism. Mi se pare jalnica gandirea lor.

In Irlanda, o femeie a vrut sa faca avort pentru ca sanatatea ii era pusa in pericol din cauza sarcinii. Doctorii, catolici devotati, au refuzat sa-i faca avortul, si mai tarziu a murit si copilul, si femeia. Asa "pro viata" sunt ei. Daca ar fi facut avort, macar femeia ar fi trait.
Un alt exemplu de cat de "pro viata" sunt ei e faptul ca refuza dreptul la eutanasiere in cazul pacientilor care pur si simplu nu mai au nicio sansa de scapare, sau au in fata lor un sfarsit cumplit si lung, in chinuri. Cine e mai moral? Crestinul care spune: "Zeul meu decide cand mori, chiar daca ti-a dat o soarta cumplita si inutila, cand ti-ar putea incheia viata foarte rapid si fara chinuri", sau ateul care spune: "Aleg sa-i intrerup agonia inutila a acestui pacient, ferindu-l de o soarta cumplita in ultimele lui zile"? Fiecare e liber sa decida care caz e mai uman.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Eu cred ca avortul este ultima solutie in care te poti scapa de o obligatie pentru care nu-i esti pregatit.
Daca ar fi dupa mine, eu as permite nasterea unui copil doar in urma unei anchete sociale in care se va vedea daca copilul are conditii sa creasca uin mod normal si asta doar dupa ce ambii parinti au trecut examenul scolii de parinte. Cei care nu au aceste doua chestii bifate ar trebui sa nu aibe dreptul de a avea copii, pentru ca un copil nu trebuie sa fie o urmare a unui act sexual ci in primul rand o asumare a unei obligatii URIASE!

| Eduard619 a răspuns:

Mai bine avortezi copilul daca nu ii poti asigura un trai decent sau daca nu il poti tine eu asa sunt de parere.

| anonim_4396 explică (pentru Eduard619):

Si eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai perfecta dreptate. E un pacat mai mare sa lasi un suflet sa chinuie. Dar daca nu au minte ce sa le faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur,ucide-l e mai bine pentru copil, cel gluma.
"Nu e pacat sa lasi un copil sa se nasca intr-o familie de drogati / betivi / oameni violenti / oameni care nu au o casa/ masa / munca asigurata? "
Sub acelasi pretext putem spune nu e pacat sa traiasca asfel de oamenii, sa-i ucidem scapam societatea de un rau nu? De dreptul la viata ai auzit?
Ps. La cazul cu tipa sunt de-acord cu tine, practic aceea persoana era moarte, doar tehnologia o mai tinea in viata, un chin in plus, prost gandit.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Desigur ca vrei sa te dai bine crezand ca e mai bine sa tinem pe strazi toti drogatii si toti pierde vara asta pana iti omoara unul mama sau tatal si dupa spui " firar ei ai naibi". tipic

"De dreptul la viata ai auzit?" tocmai asta e ca nu ai voie. e dreptul parintelui sa aleaga ce si cum nu religia sau mai stiu eu cine. fiecare sa isi vada de viata lui. nu stiu care e faza asta cu voi religiosii. va doare daca altul face avort, daca se saruta 2 persoane de acelasi sex. ma depaseste de ce nu va puteti vedea de viata voastra sa ii lasati pe altii sa traiasca cum vor atata timp cat pe voi NU VA DERANJEAZA NIMENI.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa deci, ia uite, aflu ceva nou...deci parintele are dreptul sa-i ia viata copilului cand vrea, nu? Deci tie ti se pare asta un lucru normal, sa inteleg: http://stirileprotv.ro/......gunoi.html

| anonim_4396 explică (pentru aabaaab3278):

Ah, de cand am postat asteptam un "religios autentic " care sa imi intoarca cuvintele cum vrea el. NU ANORMALULE, "deci parintele are dreptul sa-i ia viata copilului cand vrea, nu? " asta ar inseamna ca orice parinte care ii se casuna lui chiar daca copilul are 5 sau 15 ani, ca trebuie sa il omoare. ma refeream doar la avort, si mal ales nu la ce a facut handicapata aia ca si-a injunghiat proprii copii. nu imi intoarce cuvintele cum vrei ca sa te simti tu bine, ma refeream doar la dreptul de a face avort sau nu, dupa ce copilul este nascut, aia e clar crima (pentru mine ) si acea persoana trebuie pedepsita.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Dreptul la viata e una, insa cind dreptul la viata a astfel de elemente retrograde interfereaza cu dreptul la educatie/asistenta medicala a celorlalti, nu mai e ok.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru anonim_4396):

""De dreptul la viata ai auzit?" tocmai asta e ca nu ai voie. e dreptul parintelui sa aleaga ce si cum nu religia sau mai stiu eu cine."
De ce ma faci anormal? Esti incapabil sa porti o discutie civilizata?

| anonim_4396 explică (pentru aabaaab3278):

Te fac cum esti, problema ta daca esti o fetita si nu poti "suporta " ceva atat de simplu. ce ai spus tu mi s-a parut anormal si ti-am zis cum mi s-a parut ca esti. repet, problema ta daca nu suporti 1 cuvant.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Ma amuz foarte tare, tu pretinzi a fi rational si vi cu replici de genul "esti o fetita"-imi dau seama cat de barbat esti tu. Ce inseamna normal si anormal pentru tine, Mr. Science?

| anonim_4396 explică (pentru aabaaab3278):

" Mr. Science" Dar tu chiar esti tipicul religios laughing. Spune-mi si mie Einstein de cand un ateu = om de stiinta? Am vazut mereu chestia asta la voi si nu am inteles-o. Daca nu cred in divinitati inseamna ca sunt om de stiinta? Ma amuza foarte tare mentalitatea voastra Mr. Religios.

"Ce inseamna normal si anormal pentru tine, Mr. Science?" Nu mi-as bate capul sa explic o data ce tu esti religios, orice la tine e normal la mine e anormal.

"imi dau seama cat de barbat esti tu" pe cat de greu pare, macar de ai fi tu pe jumatate barbat pe cat sunt eu, chair daca am doar 21 de ani. Stiu, suna foarte " a narcisist" dar la ce viata am avut si cum am trecut singur prin toate cu puterile si munca mea, ma face barbat mai mult ca multi altii. Lasam subiectul asta ca nu e de "religie ".

| aabaaab3278 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ce inseamna normal si anormal pentru tine, Mr. Science?" Nu mi-as bate capul sa explic o data ce tu esti religios, orice la tine e normal la mine e anormal. "
Hai bate-ti capul, sa vad si eu. Daca sunt religios inseamna ca nu sunt om, sau ce? Pentru tine normal este tot ceea ce exclude religia, iar anormal sunt toate lucrurile ce tin de religie. Ma asteptam sa spui ca normalitatea sau anormalitatea sunt niste lucruri relative, nu ca depind de confesiunea religioasa a unui om.

| anonim_4396 explică (pentru aabaaab3278):

" Ma asteptam sa spui ca normalitatea sau anormalitatea sunt niste lucruri relative, nu ca depind de confesiunea religioasa a unui om."

pentru mine nu se aplica regula asta ca la multi atei. mai degraba "pentru tine normal este tot ceea ce exclude religia, iar anormal sunt toate lucrurile ce tin de religie." stiu aiurea din partea mea dar asta este. Din simplul motiv ca nu pot compara un religios cu un ateu. si pana sa faci gura iar, ma refer la comportament, la ce face el in general.

ex. pentru un religios e normal sa se roage mereu la dzeu sa se duca duminina la biserica. mie mi se pare anormal asta din 2 motive.

1. sa zicem ca dumnezeu exista. de ce ar da 2 bani pe voi ca mergeti sa va rugati la el? oricum oameni mor zilnic din cele mai stupide accidente. mor oameni in biserica ( am vazut o stire cand tavanul biserici a cazut peste 40 de oameni care se rugau. aia da ironie. se rugau la dzeu lor sa ii apere si el lasa sa cada un tavan peste ei ). Ce sa mai zic de oameni din toata lumea care sufera gen AFrica si toti copii din ziua de azi. e clar, daca un dumnezeu chiar ar exista nu ar 2 bani pe voi sau oricine altcineva.

2. nu exista. de ce te-ai ruga la ceva ce nu este.

cum am zis, pentru tine normal, pentru mine anormal. si aici intra si partea "Pentru tine normal este tot ceea ce exclude religia, iar anormal sunt toate lucrurile ce tin de religie. "

Ce sa mai zic de asa zisele "sarbatori". Pentru mine e normal ca oamenii sa faca ce au facut si pana atunci dar pentru religiosi e normal sa sarbatoreasca nasterea sau invierea propriilor inventii. Pentru tine normal, pentru mine anormal.

Ceva anormal sau poarte normal pentru mine si pentru tine e clar normal e ca imi place prohodul. stiu foarte "ciudat" pentru un ateu care se presupune ca asculta doar muzica rock si e satanist. mai tare e cand ii spun unui religios ca sunt ateu dar ascult 90% din timp muzica clasica sa vezi ca ma amuza "moaca" loc (ca altfel nu le poti spune) ca toti sunt asa de sigur ca ateu = satanist. VEzi cum e o asemanare intre voi toti. Tu vi si ma iei la misto cu "mister science" pentru simplu fapt ca sunt ateu, alti religiosi ma fac satanist pentru ca sunt ateu, Sunteti o apa si un pamant se pare

| aabaaab3278 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti constient ca spui pe aici in gura mare ca esti ateu, dai impresia ca esti inteligent, dar te-ai gandit pana acum ca tu de fapt aparti unei religii? Acționeazi pe baza unui crez, esti convins că porti un mesaj emancipator pentru umanitate, că esti vestitor al progresului, că esti superior celorlalți oameni pentru că ai descoperit adevărul și că te-ai eliberat de iluzii. Pentru tine, orice lucru rău care s-ar putea spune pe seama religiei este automat adevărat, pentru că ține de esența ei de iluzie, iar orice lucru bun, moral, drept trebuie respins, chiar dacă e real, pentru că nu reprezintă decât un accident nesemnificativ.
Cum ar putea o iluzie neștiințifică să facă bine? E clar că nu se poate. Tot ce înseamnă civilizație și cultură clasică e impregnat de creștinism. Soluția? Ne dispensăm de tot ce înseamnă cultură europeană clasică, sau preluăm ca model acea parte marginală a ei care se opune religiei si Bisericii. Asta era valabil pentru cultura clasică europeană. Pentru perioada modernă și contemporană referința explicită la transcendent este aproape exclusă.

| anonim_4396 explică (pentru aabaaab3278):

Citeste raspunsul dinaintea ta ca numai imi bat capul cu tine. noi vorbim una tu ma iei cu alta. tu pui 30 de intrebari, eu iti raspund la ele tu nu la ale mele. bafta

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu ai auzit de drteptul la fericire si la egalitatea sanselor?
Decat sa nasti un copil si sa-l neglijezi astfel incat sa ajunga un Hitler, mai bine avortezi si aduci pe lume un copil atunci cand ii poti oferi toate sansele sa devina un om constient si nu o bestie cu chip uman asa cum sunt majoritatea oamenilor inconstioenti care umplu inchisorile planetei fiind niste apostoli ai raului, asa cum sunt cei care nu au avut conditii sa devina oameni normali

| anonim_4396 explică (pentru Dorugar):

Vai, Hitler o viata tare nasoala a avutlaughing Comportamentul lui Hitler fata de evreii nu a fost datorita unei mari presiuni sociale, deoarece Hitler printre altele s-a nascut si a trait intr-o familie relativa buna in clasa de misjloc.
"Dar tu ai auzit de drteptul la fericire si la egalitatea sanselor?"
Pe baza spuselor tale e justificata uciderea a jumatate din planeta fiindca egalitatea sanselor e o utopie sociala, iar fericirea, e un concept cat se poate de relativ si uneori irealizabila, cu atat mai mult cu cat nu poti fi fericit in fiecare clipa.

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

1 Da intr-adevar Hitler a avut partial o viata tare nasoala, el a devenit ceea ce stim ca a fost, tocmai din cauza experientelor sale traite personal in primul razboi mondial.
2 Ai tras o concluzie foarte gresita din cele spuse de mine, eu nu am spus ca ar fi bine sa fie ucisi oameni ci doar controlata nasterea lor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E greșit să iei o viață doar pentru a evita un viitor ipotetic.
Înainte de a mă naște eu, maică-mea a făcut un avort. Îți dai seama cât de norocoasă am fost? Puteam fi eu. Mă simt fericită că trăiesc, indiferent de necazurile care îmi apar în cale zi de zi. Probabil nu toate persoanele sunt capabile să ducă o viață grea dar nu avem de unde să știm asta. Și nu avem de unde să știm dacă acel copil chiar va avea o viață grea. Există probabilitatea ca acel copil să ducă o viață normală în ciuda faptului că părinții lui nu sunt într-o situație normală. De aceea nu sunt de acord cu avortul. De fapt, dacă oamenii ar fi mai responsabili nu ar fi nevoie de avort. De obicei, copiii nedoriți apar din cauza destrăbălării. Aici cred eu că ar trebui luate măsuri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"De obicei, copiii nedoriți apar din cauza destrăbălării. Aici cred eu că ar trebui luate măsuri." da si nu. sut si multe cazuri in care se fac copii cu prezervativul laughing, atunci chiar e greseala.

| Dari_Dariana_1999 a răspuns:

Buna. Si eu sunt o persoana religioasa si in unele privinte sunt de acord cu tine. De ce sa il lasi sa sufere cand poti sa ii curmi suferinta? Dar nu te gandesti ca acel suflet micut sufera mai mukt daca este omorat decat daca este crescut intr-o familie deteriorata. Eu de exemplu m-am nascut intr-o familie saraca dar la varsta de 3 ani am fost adoptata si crescuta de o familie incredibila care nu avea copii si care m-a crescut cu toata dragostea ca pe propriul lor copil. Inteleg ca nu toti pot sa aiba norocul acesta dar totusi li se poate acorda sansa la viata. Chiar si din niste drogati se poate naste un geniu sau un fotbalist bun sau mai stiu eu ce. Si gandeste-te ce poti sa simti cand iti omori propriul copil. Eu una nici nu vreau sa ma gandesc. Pentru mine oamenii care fac asa ceva sunt niste criminai. Da, sunt de acord sa o fi deconectat pe acea fata care zici tu ca era ca o leguma pentru ca doar se chinuia dar un bebelus nu se stie ce soarta va avea asa ca eu cred ca noi nu avem dreptul de a lua viata nimanui. Dca bebelusul este bolnav sunt de acord sa se faca avort dar in rest nu. Parerea mea. Bye!

| anonim_4396 explică (pentru Dari_Dariana_1999):

"Dca bebelusul este bolnav sunt de acord sa se faca avort dar in rest nu." interesant. am uitat sa pomenesc despre asta.