| the2k a întrebat:

"Biserica ii va afurisi oficial pe toti care care aleg incinerarea in locul inmormantarii clasice. Detaliile unei decizii controversate, astazi, la Stirile ProTV de la ora 19:00"

Tocmai am descoperit acest lucru pe site-ul ProTv-ului. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| AnicaiAlin a răspuns:

Biserica, cea mai mare sarlatanie care exista pe acest pamant, normal ca va afurisi pe cei care nu merg in turma la locul de veci, la fel ii va afurisi si pe cei care vor prefera incinerarea in locul inhumarii.
Citind unele raspunsuri mai ca imi venea sa imi fac cruce. Noi nu suntem din pamant, suntem rezultatul unei evolutii a unui spermatozoid cu un ovul. Ne nastem cu ajutorul unor oameni, parintii nostri, nu cu ajutorul vreunui zeu. Deci mi se pare normal sa alegem calea cea din urma, nu sa o aleaga biserica pentru noi

39 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Eu zic ca Sf Biserica are dreptate, ca tot va rupeati in figuri cu ecologia si mai sunt posturi unde vezi Doamne ce mult iubeste tot TPU planeta. Daca o gindim la rece cit combustibil se foloseste? cite noxe se elibereaza in atmosfera. Poate ar fi mai bine sa va duceti cu mortul la Remat sa il dati la programul rabla si aia sa il bage in presa, poate primiti si un tichet de 3600 ron si gata ca pe raposat il va face pamint de flori rolling on the floor.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru the2k):

Poate ai probleme cu vederea si ai citit de la dr la stinga ca arabii. Daca nu deranja atmosfera si era atit de ecologic il puneau si pe masini si mergeau motoarele cu apa chioara. Deci ca sa arzi mortul nu consumi energie? energia de unde vine? Ca sa ingropi mortul consumi energie vei zice DA, ca incep sa naduseasca groparii, dar elimina ceva noxe in atmosfera? Vei spune ca da, deoarece la pomana le dai fasole si aia se pun pe tras vinturi si se face gaura in stratul de ozon de la bloc rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru the2k):

Se pare ca trebuie sa apelezi la un adult din familie sa citeasca in locul tau, apoi folosind cuvinte mai simple sa te faca sa intelegi ce am scris.Eu zic ca poti sa-ti ingropi mortul unde vrei in cimitir, este mai ecologic si groapa o poti face chiar tu ajutat de 2-3 amici de pe TPU si gata. Poti duce mortul cu carutul de butelii si nu platesti nimic,poti sa ii incropesti un cosciug din rigips lipit cu folie,dar tot trebuie sa bagi mina in buzunar sa platesti la cimitir, chit ca cimitirul este de stat nu particular, Nu te obliga nimeni sa apelezi la Preot, nu esti obligat sa ii pui Sf Cruce la cap, poti sa ii pui un par furat din gard Concluzie :sluga esti tu la stat

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru the2k):

Tu esti cu mintea la reclame si vezi in crematoriu tigaia magica dry cooker dar la o scara mai mare rolling on the floor

| Urzi23 a răspuns (pentru the2k):

The2k explică (pentru Urzi23):
Dai dovada de o mentalitate de om din Evul Mediu. Bravo!

Urzi23 in dialog :
Ai perfecta dreptate in EM nu erau experiente nucleare si nici gauri in stratul de ozon, nu mincau pui ingrasati cu hormoni si nici de E-uri in alimente nu stiau, nici calota glaciala nu se topea, aerul era curat erau paduri pline de lighioane deci,,,,,,,, primitivul esti tu. incearca sa te transformi din urbanoid in om

| Angel0 a răspuns (pentru Urzi23):

Ateii incompetenti made in Romania.

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns (pentru the2k):

Ai auzit de DEX?
Gasesti acolo explicatia termenului incompetent.Nu avem nevoie de altele inventate de ateii de duzina de pe TPU.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru the2k):

Cred ca ai probleme eu zic sa consulti preventiv un psiholog
Mai pun pentru tine raspunsul meu roaga un ateu sa citeasca pentru tine

Se pare ca trebuie sa apelezi la un adult din familie sa citeasca in locul tau, apoi folosind cuvinte mai simple sa te faca sa intelegi ce am scris.Eu zic ca poti sa-ti ingropi mortul unde vrei in cimitir, este mai ecologic si groapa o poti face chiar tu ajutat de 2-3 amici de pe TPU si gata. Poti duce mortul cu carutul de butelii si nu platesti nimic, poti sa ii incropesti un cosciug din rigips lipit cu folie, dar tot trebuie sa bagi mina in buzunar sa platesti la cimitir, chit ca cimitirul este de stat nu particular, Nu te obliga nimeni sa apelezi la Preot, nu esti obligat sa ii pui Sf Cruce la cap, poti sa ii pui un par furat din gard Concluzie :sluga esti tu la stat

Ps cit despre chestia cu fintina eu zic sa o lasi moarta, daca vrei apa adevarata poti sa iei o damigeana de sticla si sa o umpli cu apa de unde iese dambovita din Buc si ai sa ai numai satisfactii rolling on the floor daca bei cite un pahar pe burta goala

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns (pentru the2k):

Observ ca nu te duce capul.
"INCOMPETÉNŢĂ f. Stare de incompetent; lipsă de cunoştinţe sau de practică într-un anumit domeniu; ignoranţă; neştiinţă."
Competenta se poate aplica in orice domeniu domnule ateu incompetent.
Esti incompetent la capitolul religie si credinte religioase, cat si la capitolul despre eficienta energetica.
Urzi23 iti poate da lectii.Ai cunostintele unui elev de clasa a 7-a cu indulgenta, asa ca nu te mai da rotund cand nu ai cu ce.

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns (pentru the2k):

Ai si argumente sau doar te bagi singur in seama?

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns (pentru the2k):

Pustiulica era vorba doar de niste argumente pe care nu le ai.
Ai dovedit ca esti bata la eficienta energetica din discutia cu userul urzi, si ai scris ca incompetenta nu se aplica in religie.In schimb se aplica in orice domeniu si chiar daca nu vrei sa recunosti esti un incompetent in acest domeniu unde iti place tare sa te dai rotund.
Ce nu ai inteles?

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

800 de lei un loc pe veci la noi prin preajma, normal ca ii va afurisi, daca nu fac asta isi vor pierde clienti.

| DyNo a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ooo... 800 de lei, iti dai seama? E clar de ce ne blesteama astia, sa zicem ca 50% din crestini din tara ar alege incineratul, iar ceilalti sa fie inmormantati. Castigurile Bisericii ar fi reduse cu mult.

| 4b a răspuns:

Pai foarte bine...la ziua invierii ce bunikmea se alege de mine daca n-a mai ramas decat cenusa?!
Asta mi-o arunca mama de pe muntele Everest si s-o zis cu minebig grin
Din tarana sunt, in tarana trebuie sa ma intorcwinking

| DimLight a răspuns (pentru 4b):

Tehnic vii din zda matii iar de acolo din 2 celule ce s-au impreunat, care din ele vin din tarana, niciuna lol! practic tot in tarana ajungi si daca esti incinerat, gazele se pastreaza in atmosfera, cenusa la fel...

| M?d?0611 a răspuns:

De ce? Ca nu mai platesc inmormantarea? Pe mine sa ma incinereze si apoi biserica sa ma sufle rolling on the floor

| milan9 a răspuns:

Nu este altceva decât un bluf ieftin!

Răspuns utilizator avertizat
| DyNo a răspuns:

Chiar nu stiam. Oricum, asta nu ma va impiedica sa aleg sa fiu incinerat, iar cenusa mea sa fie ingropata la radacinile unui pom cu viata lunga, nu are decat Biserica sa ma si blesteme.
Am dreptul sa fac acest lucru si nimeni si nu poate oprii. Faza aceea, ca iti va trebui corpul fizic, la sfarsitul lumii, cand va veni "mantuitorul", pai de cand exista viata pe Terra, ce crezi ca s-a ales cu corpurile tuturor mortilor? Unii au putrezit complet, nici macar oasele nu au mai ramas.
O sa ma uit si eu astazi la ProTV.

Răspuns utilizator avertizat
| Demonull a răspuns:

Pai logic, ca nu le mai iese lor profitrolling on the floor
nu tu slujba de juma de zi la o groapa plus biserica, nu tu bani, nu tu platit cantina bisericii. cunosc un popă la care daca nu alegi sa faci mancarea la cantina lor nu te primeste cu mortu.numai de al dracu vreau sa fiu incinerat, sa crape ciuda pe hotii astia numiti preoti

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Foarte bine. Noi, (care) cand vom invia, vom avea acelasi trupuri, insa perfectionate.

| BogdaneluluI a răspuns:

Sincer, nu prea mi-ar placea sa-mi fie trupul mancat de viermi, insa nici nu prea as vrea sa ma parjoleasca,
asa ca voi alege sa mi se criogenizeze corpul.(pam-pam)

Răspuns utilizator avertizat
| BogdaneluluI a răspuns (pentru the2k):

De fapt, inhumarea e metoda cea mai naturala, ca tot ce vine din pamant, se intoarce in pamant. Aici, chiar nu e vorba de bani, ca s-ar putea face ceremonie de incinerare.

Răspuns utilizator avertizat