| 0PopaPorno a întrebat:

Bun. Deci sa ma lamureasca si pe cineva la o intrebare. N-am citit Biblia, dar stiu ca Adam si Eva au avut 3 copii, toti baieti. Cum ma-sa s-a inmultit lumea mai departe? Eva a facut-o cu propriul fiu? >:

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Au avut si fete.Geneza5:4.Cain s-a casatorit cu o sora sau o nepoata de a sa.

| anonimg a răspuns:

Biblia nu este scrisa intr-o ordine perfect cronologica; de multe ori chiar nu ofera detalii care ne intereseaza. Dumnnezeu ne-a lasat ca un privilegiu sa cercetam noi insine Cuvantul Sau scris.
Asadar, Biblia spune ca "dupa nasterea lui Set, Adam a trait opt sute de ani; si a nascut fii si fiice." (Geneza.5:4)
Dar Biblia, tocmai inainte de a spune ca Adam a avut fii si fiice, spune: "Cain s-a impreunat cu nevasta sa" (Geneza.4:17); de aceea si nelamurirea ta. Trebuie inteles faptul ca Adam a avut fiice mai inainte de a se casatori Cain. Caci altfel, cu cine s-ar fi insurat?
Un lucru trebuie retinut: Dumnezeu ofera lamuriri doar acelui om care studiaza cu sinceritate Cuvantul Sau.

| milan9 a răspuns:

După mărturiile din Biblie, Adam şi Eva au putut avea chiar şi o sută de copii (doar recordul cunoscut aparţine unei rusoaice care a avut ~70 de copii) mai ales că au trăit 800-900 ani (ştiinţa astăzi poate confirma posibilitatea acestei longevităţi).
Astfel, a fost oarecum cu totul relativă noţiunea de „fraţi" şi "surori" mai ales că unii dintre ei nici nu se cunoşteau reciproc.

Trebuie precizat că nu exista atunci nici o cutumă, nici o lege, nici scrisă nici nescrisă, care să fi reglementat căsătoria dintre un bărbat şi o femeie, cel puţin pentru prima generaţie. Astfel, nu avem de-a face cu nici un fel de contradicţie.

A fost probabil marea excepţie fără de care omenirea nu s-ar fi putut înmulţi. Ar fi trebuit altfel să existe două "familii" umane identice genetic, create separat de Dumnezeu, sau două rase diferite!?! Alternativă absurdă.

Adam şi Eva au avut un statut unic pe linia unei,, identificări" speciale (,, coasta" luată din Adam a fost începutul creării Evei) şi la fel de bine, cei aproape o sută de copii ai lor au putut avea, în mod excepţional, un cu totul alt statut decât cel de simpli,, fraţi" şi,, surori"...

Cu siguranţă ei nici nu s-au văzut vreodată înainte de o eventuală legătură… Părinţii lor au trăit 800-900 de ani. Stiinţa confirmă că pentru genomul uman, pentru organismul uman, în condiţii speciale (le putem presupune diferite faţă de cele de acum), această vârstă este posibilă.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru milan9):

Iti dai seama gang bang acolo daca erau asa multi! rolling on the floor
Acuma pe bune, ce probleme ii chinuie pe unii.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"A fost probabil marea excepţie fără de care omenirea nu s-ar fi putut înmulţi."

A fost doar prima mare "exceptie". Urmatoarea sunt nepotii lui nenea Noe care si aia au fost nevoiti sa se acupleze intre ei.

In alta ordine de idei, s-a demonstrat ca o populatie atat de redusa, in primul caz doi indivizi, in al doilea vreo opt, sau asa ceva, nu pot asigura fondul genetic necesar unei specii de tipul omului pentru a supravietui.

Hai sa nu ne mai dam dupa gard, copii alora doi, conform Bibliei si-au tras-o intre ei, ca si nepotii lui Noe.Auzi la el, aveau "statut special"... Aveau pe naiba, doar prostia celor care au scris povestea face ca lucrurile sa se intample astfel. Si daca ar fi singura ineptie...dar povestea colcaie de aberatii.

"Stiinţa confirmă că pentru genomul uman, pentru organismul uman, în condiţii speciale (le putem presupune diferite faţă de cele de acum), această vârstă este posibilă.

Ai mai zis asta, dar hai sa vedem si unde ai citit despre asta, sa ne luminan si noi.Astept titlul unei lucrari stiintifice unde se speculeaza asta. Iar in al doilea rand daca intr-adevar e asa, aici pentru ca iti convine iei stiinta in brate, dar unde stiinta zice ca doi indivizi nu pot asigura supravietuirea unei specii, stiinta e proasta.
Cum sa numim asta daca nu ipocrizie?!?

| milan9 a răspuns:

Imi pare rau dar a fost interpretat in mod gresit raspunsul meu:

"A fost probabil marea excepţie fără de care omenirea nu s-ar fi putut înmulţi. Ar fi trebuit altfel să existe două "familii" umane identice genetic, create separat de Dumnezeu, sau două rase diferite!?! Alternativă absurdă.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Cu siguranţă ei nici nu s-au văzut vreodată înainte de o eventuală legătură… "

Asta ce aberatie mai e?!? Ce importanta are ca s-au vazut sau nu aia? Adam si Eva tot doi sunt!

Devine hilara situatia, la ce nivel jalnic poate ajunge argumentatia religioasa...

Si cum functiona treaba, Adam si Eva faceau copii pe banda rulanta si cand ajungeau la 12-13 ani, dadeau email unui fiu/fiica mai mare, in functie de ce sex avea copilul care ajungea la varsta aia: "Vino urgent, avem sot/sotie, dupa caz, pentru tine!" Sau dadeau la toti si se mergea pe principiul "primul venit, primul servit"?

| milan9 a răspuns:

Adam şi Eva au avut un statut unic pe linia unei,, identificări" speciale (,, coasta" luată din Adam a fost începutul creării Evei) şi la fel de bine, cei aproape o sută de copii ai lor au putut avea, în mod excepţional, un cu totul alt statut decât cel de simpli,, fraţi" şi,, surori"...

Cu siguranţă ei nici nu s-au văzut vreodată înainte de o eventuală legătură… Părinţii lor au trăit 800-900 de ani. Stiinţa confirmă că pentru genomul uman, pentru organismul uman, în condiţii speciale (le putem presupune diferite faţă de cele de acum), această vârstă este posibilă."

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Cat de jalnic ai ajuns, sa editezi raspunsurile dupa ce debitezi numai ineptii...laughing
Si sa repeti acelasi lucru fara nici o relevanta de 3-4 ori...

Penibil, jalnic, ortodox.

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Eu am incercat sa-ti explic situatia cu totul si cu totul exceptionala in care se afla prima familie umana la inceput iar tu vii cu fumigene de doi lei. sad
De parca ai asta ar fi datoria ta: sa faci gargara... thinking

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Cand afirmi lucruri de genul "Cu siguranţă ei nici nu s-au văzut vreodată înainte de o eventuală legătură… ", despre fii Evei si ai lui Adam, incercand sa justifici cum ca si-o puteau trage intre ei in conditiile astea, ca apoi sa vii si sa editezi dupa ce ti-am atras atentia ce enormitati debitezi, ar fi culmea sa tac si sa accept ipocrizia ta.
Ati fost obisnuiti prost voi ortodocsii, dar au trecut vremurile cand orice tampenie debitati, fraierii stateau cu gura cascata si inghiteau toate aberatiile voastre.
Chiar nu intelegi ca prosteala asta a voastra, explicatiile stupide date in scopul sustinerii unei culegeri de povesti infantile, nu mai tine?

Vorba ta, fumigena numita Biblie si-a trait traiul si-a mancat malaiul, gata, e cu un picior in groapa, si nu carte in sine te roade pe tine, ci de sistemul religios, de BOR si de manariile pe care nu o sa le mai poata face ei.

| sublime89 a răspuns:

De fapt, au fost doar 2, si atat de bine s-au inteles incat unul l-a omorat pe celalalt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam avea buric? de ce este atata rau pe pamant? daca Dumnezeu e bun, de ce sufera lumea? daca Dumnezeu e milostiv? de ce au copii cancer? da tu? daca ai citit biblia? de ce pui intrebari aici? fiindca ai citit si stii.estidestept.ori nu ai citit-o? atunci e grav.inseamna ca nu stii si vei muri asa.no problem.doar nu esti un capat de tara!

| Scarbo a răspuns:

Gresit, noi fii lui dzeu trebuie sa stim ca mai departe Eva s-a inmultit cu maimutele, asta inseamna evolutie, -> religia este o stiinta mai mare decat stiinta.

| Gogu06 a răspuns:

Maaa, nu mai vorbeste urat!

| AwaZoh98 a răspuns:

Da! Au facut incest!

| CokeM a răspuns:

*no one knows*