| Tyberiu2000 a întrebat:

Bună, aș vrea să fac niște afirmați dedicate ateilor.Primul al fi un dialog din viața lui Albert Einstein.Îl puteți vedea aici:http://www.youtube.com/watch?v=P3hLa_xAnIE.Și dacă e să ne referim ce ceea ce a spus Einstein, satana a fost o "ființă" creată de Dumnezeu,dar care nu l-a acceptat,și din această cauză el a ajuns cine îl știm.El e cel ce ajută oameni să-l uite pe Dumnezeu,nu cel ce creează răul,dacă e să o luăm așa.În plus cred că îl știți pe Lucifer.El a fost un înger, o slugă a Domnului.Înșă la gândul că al putea fi egal Lui,el a ajuns în iad,chiar dacă era un înger,un spirit pur creat de Dumnezeu.Apropo,am auzit des întrebări"Dar Dumnezeu de unde a apărut? A existat din totdeauna? Asta este imposibil! Trebuie să-l creeze cineva și pe El". Pentru ei aș dori să explic o teorie:Se spune că viața pe Terra a apărut după ce un meteorit o lovit pământul și o specie extraterestră a ajuns aici care continuu a evoluat.Dar această specie,această celulă, de unde a apărut? E și ea o evoluție a altei specii? Și dacă e să o luăm tot așa, există o specie primordială.Ea de unde a apărut? A existat din totdeauna? Dar asta este imposibil! Trebuia să o creeze cineva pe ea.Acum aș dori afirmați de la atei.

22 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Eu zic totusi sa fim obiectivi, ateii din ograda sunt niste parati si fac de rusine tagma ateilor Pe forum poti sa tragi cu prastia si nu gasesti 4-5 atei dar sunt vai steaua lor.Ei se bazeaza pe gloata, mai precis pe masa ateilor care provin din analfabeti, deoarece aceia sunt atei adevarati, deoarece nu pot citi Dumnezeiestile Scripturi sa se poata lumina la minte. Parca ii si vad pe ateii din ograda, croncanind pe craca "acum 600.000.000 de ani din specia A se despart speciile B si C si incep sa evolueze" si aduc ca argument pe mos gerila.

| doctorandus a răspuns:

De ce un evreu (devenit liber-cugetator de la 12 ani) ar apara o dogma catolica?

| Mădă0611 a răspuns (pentru doctorandus):

Hai, mai, nu te-ai prins ca Einstein, fiind cel mai inteligent om din toate timpurile (?), a inteles ca Yhwh e adevarul adevarurilor celor mai adevarate?

| Mădă0611 a răspuns:

yawn basme crestinesti inventate de crestinii obsedati si frustrati, care mereu cauta dovezi stiintifice care dovedesc existenta lui dumnezeu sau argumente teiste ale unor oameni de stiinta. Si daca ar fi fost Einstein, ce? Cunoastea adevarul? Iar ca sa stii si tu, intunericul si frigul sunt cele care exista de fapt, ele pot exista fara lumina sau caldura, invers nu. Si ce daca nu stim exact cum a aparut viata? Exista multe alte lucruri care exclud existenta zeilor. Imi place de voi, desi ma plictisiti deja, ca vedeti ceva pe yt si gata, detineti adevarul suprem si incepeti sa aveti treaba cu ateii.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Mădă0611):

Odata ce lumea a auzit de d-zeu asociaza toate greselile lor cu grija lui d-zeu.
Cum pot acesti oamenii sa se indoiasca de ceva cu care au fost terorizati toata copilaria?

| Mădă0611 a răspuns (pentru DeusCorrupti):

N-are legatura cu raspunsul tau.
Vezi ca daca iubesti realismul, inima nu are ce cauta pe acolo, cu ea traiesti, cu creierul "iubesti". tongue

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Mădă0611):

Normal ca are, tu ai zis ca sunt obsedati si frustrati si eu ti-am dat un exemplu, un mod prin care isi exprima obsesia, care se produce din cauza indoctrinarii de la inceputul vietii.

PS: Inima este folosita simbolic, daca ar fi creierul in locul inimii in acea imagine, majoritatea nu intelegeau.
In + creierul nu poate iubi, este impropriu sa spui asta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Raspunsul meu nu avea legatura cu al tau, ci cu imaginea.

| Holiday a răspuns:

Vezi tu, discutia aia n-a existat niciodata, e doar una inventata de un credincios. ea nu exista decat pe site-urile de indobitocire crestina, nu exista nicaieri altundeva.

Deasta de multe ori cadeti in penibil venind cu argumente fabricate. Cum poti sa pui botul la orice tampenie?

Daca tot consideri ca Einstein are o parere competenta despre religie, uite ce a spus el pe tema asta:

"Cuvantul Dumnezeu nu reprezinta pentru mine decat o expresie si un produs al slabiciunii umane. Biblia este pentru mine o colectie de legende onorabile, dar primitive si copilaresti. Nici o interpretare, oricat de subtila ar fi ea, nu-mi poate schimba aceasta perceptie. Pentru mine, religia evreiasca, la fel ca toate celelalte religii, este o intrupare a celor mai copilaresti superstitii. Si evreii, popor din care fac parte si eu, nu sunt mai presus decat alti oameni."

-Citat din scrisoarea trimisa de A. Eintein filosofului Erik Gutkind.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dumnezeu n-a creat satane

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Satanele fiind cine? Sa stiu daca si cum sa formulez o intrebare.

| sublime89 a răspuns:

Nu stiu la ce specie primordiala te referi tu, dar viata nu a existat de la inceputul universului. Nu prea intelegi acea teorie cu viata adusa la "bordul" unui meteorit. Exista doua scenarii. In primul, viata se formeaza aici pe pamant din combinarea unor molecule organice foarte complexe, iar in al doilea viata se formeaza la fel, dar pe alta planeta sau corp ceresc. Atunci cand un asteroid ar lovi acea planeta, ar fi aruncat in spatiu mari bucati de roca care ar contine acele microorganisme. Dupa multi ani petrecuti in spatiu, acele roci ar fi cazut pe Pamant si acea viata ar fi evoluat mai departe aici. Astea sunt teoriile. Deci comparatia ta nu sta in picioare. Cat despre basmul cu Lucifer, prefer sa nu intru in el, pentru ca nu mai am nevoie de mult timp de povesti care sa ma adoarma seara.

| Liviu a răspuns:

Cand esti contactat de dumnezeu/satana te rog anunta-ma voi fi reporteru big grin care iti va lua interviul dar crede-ma, sunt sansele foarte mici spre nule.Mai repede putem prinde aripi sa zburam decat sa primim semne dumnezeiesti happyStii, se spune ca schizofrenia e o boala dar cred ca doar o parte din crestini o au.Nu am vazut un 'ateu' schizofrenic.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Raspunsul e ca foarte multi oameni au un tupeu inimaginabil de a se baga cu picioarele mizerabile in credinta altora. Chiar daca esti ateu, budist, crestin orice vrei tu, tine-o pentru tine si nu incerca sa convingi pe nimeni fiindca nu faci decat sa enervezi.

| BlackSulphur a răspuns:

"Nu credeti toate cacaturile scrise pe internet, deoarece nu orice citat este cu adevarat spus de mine" - Albert Einstein

Te-am lamurit? Plus ca Einstein nu credea in Dumnezeu, nu era crestin, si nu sustinea religii care aduc argumente idioate, sau chiar deloc in ceea ce priveste existenta divintatii respective.

"Dar această specie, această celulă, de unde a apărut? E și ea o evoluție a altei specii?"
Procese chimice, care dupa milioane de ani au creat un sistem de substante care au definit celula. Apoi, asemenea proceselor chimice dintre substante, au aparut procesele biologice cu celule. Vrei mai pe scurt si mai concis?

| DeusCorrupti a răspuns:

In primul rand, in privinta acelui videoclip, discutia dintre elev si profesor poate continua la nesfarsit, se pot aduce in mod continuu argumente, discutia nu este incheiata, nu ai demonstrat tu sau oricine altcineva nimic in afara de conflictul stiinta/religie.
Tot ce ilustreaza acel videoclip e ca argumentele stiintifice sunt mai logice decat cele religioase, argumentul adus de elev in privinta creierului profesorului e penibila, e non-sens.
Nu ai sa reusesti sa demonstrezi nimic ateilor, pentru noi nu eram atei daca nu aveam motive foarte bune.
Exista teorii in privinta speciilor, dar sa crezi ca ceva a existat tot timpul fara sa fie creat, e cam dubios.

BigBang-ul are ca urmare formarea universului si a planetei noastre, prin explicatii stiintifice.
d-zeu nu are nici o urmare vizibila, ceva care sa ne poata convinga, sa existe in continuare, a adunat apele si a creat lumina si totul din nimic, foarte credibil, si totusi d-zeu nu este descris prin nimic, absolut nimic, culoare, forma, miros.Cum poti sa crezi in ceva despre care nu cunosti absolut nimic?

PS: Daca d-zeu este atotstiutor si atotputernic, cum de nu stia ce urma s a faca satana? Si daca e atotputernic, de ce nu il elimina? Pentru ca altfel nu am mai face lucruri bune si trebuie cineva sa ne pedepseasca non stop? O credinta bazata pe frica.

Bravo, esti un adevarat crestin, ma bucur cand vad oameni care sustin si apara ceva inexistent.

| Titanos a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Draga utilizator, iti respect opinia, dar daca Dumnezeu ar distruge diavolul, El ar da dovada de slabiciune si frica in fata lui, asemenea oricarui om disperat care isi apara averea. Cat despre existenta diavolului scopul este sa diferetieze "neghina" de restul recoltei. Nimic nu este si nu va fi gratis pe lumea aceasta, acum este momentul semanatului, iar dupa moarte vine momentul culesului recoltei.

P.S. Astept raspunsul tau.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Titanos):

Fiind atotputernic, nu ar exista teama, astfel oamenii se intreaba, de ce nu face ceva, daca e atotputernic.
Si, teoretic, diavolul de impinge la pacate, daca diavolul ar fi infrant de d-zeu nu ar mai exista pacate, si am ajunge toti in rai, dupa cum vrea si d-zeu, nu?
De ce trebuie sa existe o diferenta, o *neghina* cum ai spus tu? Cand putem fi toti buni si ajunge la d-zeu?
Dar d-zeu nu vrea asta, el vrea sa ne lase sa suferim in iad.

| Titanos a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Dumnezeu nu vrea sa suferim in iad, insusi Isus a deschis portile raiului pentru a putea intra oamenii. Cat despre faptul ca diavolul ne indeamna la pacat, sunt incercarile pe care trebuie sa la trecem fiecare, nu exista nimic in lumea aceasta care se obtine fara munca si vointa. Prin natura sa omul este pacatos, este in sangele nostru, insa prin credinta si bunatate putem sa biruim. In concluzie sustin ca toti trebuie sa facem fata pacatului, deoarece caile Domnului sunt complicate. De asemenea vorbim despre fapte si lucruri care ne depasesc cu mult puterea de perceptie.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Titanos):

Prin natura noastra suntem pacatosi, dar d-zeu ne-a creat, atunci d-zeu e pacatos.
De ce a trebuit sa le deschida cineva, lasand pana atunci atati oameni in iad?
De ce sunt necesare aceste teste ale vietii create de d-zeu?
D-zeu e atotstiutor, deci stie deja ce v-om face, mai este nevoie de viata sau de aceste teste? El ne controleaza total in acest caz, el ne controleaza actiunile, deci cand facem ceva rau, d-zeu este de vina.

Concluzia ar fi ca d-zeu e diabolic, sper ca mi-ai inteles punctul de vedere.

| Titanos a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Te inteleg, dar ar trebui sa fi nesabuit sa consider ca poti sa intelegi modul de lucru a Lui Dumnezeu. Fiind o "entitate" cu mult superioara noua, este evident ca nu vom putea intelege actiunile Sale. In plus omul cand nu intelege ceva il da la o parte si trage imediat concluzii. E ca si cum tu ai lucra si realizezi ca este inutil sa ii explici cuiva, deoarece acesta nu va intelege, dar el te va judeca si de va numi rau. Daca vei citi ceva mai multre texte religioase cuvantul iubire este predominant. De ce oare l-a anuntat Dumnezeu pe Moise de pericol si nu l-a lasat sa moara? pentru ca asemenea unei mame suparate Dumnezeu nu ne paraseste.
P.S. Ma bucur cand gasesc o persoana deschisa la discutii happy

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Titanos):

Discutia poate continua la nesfarsit, oricum amandoi putem aduce nenumarate argumente in legatura cu acest subiect. Sunt de acord ca omul nu este capabil sa inteleaga gandirea unei entitati mult superioare, insa consider ca am avea nevoie de niste explicatii daca nu de la oameni, atunci de la d-zeu, dar nu le primim, ma refer aici la o dovada vizuala a existentei sale, deoarece, in situatia actuala, eu consider totul doar o coincidenta, nu o salvare, un semn, sau grija lui d-zeu.