| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am 3 intrebari dar sunt doar pentru cei care cred in Dumnezeu:
1.Cum adica"Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert"?
2.Eu am incalcat 2 din cele 10 porunci acele fiind:4.Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste si 8 Sa nu furi.Ma va ierta Dumnezeu?
3. Daca incalci una din cele 10 porunci mergi in iad?

Răspuns Câştigător
| Kalla a răspuns:

1.Inseamna sa nu spui chestii gen "Doamne, ce film urat" sau "Iisuse ce cald e afara" adica sa nu-L chemi pentru nimicuri.
2.Te-a iertat deja pentru ca iti pare rau.
3. Daca faci ceva urat fara mila si mara sa-ti para rau normal ca mergi in iad. Dumnezeu te iarta daca dupa ce gresesti cuiva sau Lui iti ceri scuze cu inima.El nu e rau.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu mergi in iad, pentru ca iadul se refera la moarte nu chin vesnic. Apoi porunca de a nu lua numele in desert se refera sa nu iti bati joc de numele lui Dumnezeu, Iehova.Te poate ajuta situl jw.org pentru a intelege ce sa faci pentru ai fi placut.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu a creat totul pentru veşnicie. Sufletele sunt vesnice. El nu şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.

Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

"Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert" se refera la formele de necinstire a lui Dumnezeu, prezenta Căruia este sugerată simbolic prin "numele" Său.
De greşit greşesc în mod nepermis şi cei care inventează nume arbitrare pentru Dumnezeu, de genul cuvantului greşit "Iehova". Şi printr-o astfel de inepţie este încălcată porunca "Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert"...

| ErrorFound a răspuns:

Oricine poate sa-ti explice, sunt lucruri elementare invatate la ora de indoctrinare..pardon, religie...prin clasa a 3a.

1.Inseamna: Sa nu injuri in numele zeului tau, sa nu spui de exemplu: Dumnezeii ma**ii, Jur pe Dumnezeu, etc.
2.Depinde. Poti s-o cinstesti in multe feluri, dar nu vad de ce esti obligat sa te odihnesti duminica. Poti sa-l cinstesti(zic eu) si aducand foloase comunitatii.
Ce ai furat? Zi-i "imprumutat pe termen nedeterminar fara stirea detinatorului" si nu se supara nimeni. laughing
3.Nu mergi ma nicari, Dumnezeu nu exista, nici dracu.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

1. sa nu pleci in desert cu dumnezeu
2. nu. esti exclus
3. da... iad laughing

| PorumbRodica1965 a răspuns:

A lua Numele lui Dumnezeu in desert, inseamna ai aduce oprobriu, al folosi in mod necuviincios, al dezonora, dar tu cred ca nu cunosti care este Numele lui Dumnezeu. Ce zici? Cat despre celelalte, citeste in Biblie raspunsul in Isaia 1:18-20.; Isaia 48 :17-20. Si vom vedea ce este iadul :foc continuu sau mormant, ce crezi nu e bine.happy

| Genesis2014 a răspuns:

Unii dintre indobitocitii religios, spun că si urmarirea acestui material face parte din,, luarea Domnului in desert''!
http://www.youtube.com/watch?v=9YUpafNQ5JE&feature=youtu.be

| claudytza01 a răspuns:

1 sa nu il injuri, jignesti...
2dak iti pare rau cu advde ceea ce ai facut D-zeu va vedea si daca j tu la randul tau vei ierta at El cu siguranta iti va ierta pacatele