| ctodirica a întrebat:

Am inteles ca Psaltirea lui David nu o poate citi oricine. Am intrebat-o pe profesoara mea de religie si a spus sa nu o citesc, cica este "periculoasa,", in sensul ca voi avea necazuri dupa. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| WholeWorldTeam a răspuns:

Eu zic sa ceri binecuvantare si mai mult de o catisma sa nu citesti.Sau acum depinde care este starea ta duhovniceasca.In orice caz una din ispitele care le vei avea va fi aceea ca ti se vor intampla lucruri care sa iti saboteze rugaciunea.Adica vrasmasul o sa te ispiteasca sa faci lucruri care il supara foarte rau pe Dumnezeu.Insa intotdeauna sa ai paza mintii.Si o sa fie bine. Oricum conteaza calitatea nu cantitatea a cat citesti.

12 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Sa nu o citesti cu mandrie, ca si cum ai implini ceva, ci daca te intereseaza sa intelegi. Cred ca are puterea de a pacifica si a curata gandurile.

| danay72 a răspuns:

Psalmii lui David sunt foarte frumosi si incurajatori.Atat timp cat Dumnezeu a permis sa faca parte din cele 66 de carti inseamna ca sunt sub inspiratie divina si spre instruirea noastra. 2Timotei3:16,17

| ioana1988 a răspuns:

Incearca si vezi ce iese.
Experienta conteaza, nu vorbele ateilor "priceputi" la toate.
Daca deranjezi "ceva" prin inconstientul tau, s-ar putea ca acel ceva sa se razbune.
Este ca si cum incerci sa trezesti pe cineva care doarme.
Este iritat.
Poti avea mici accidente sau neplaceri.
Daca vointa ta este ferma poti sa mergi inainte.
Daca vointa este slaba las-o balta sau fa-te ateu.

| milan9 a răspuns:

Se recomandă să ai şi binecuvintarea duhovnicului atunci când vrei să citeşti psalmi, ţinând cont că unii psalmi sunt de blestem faţă de "toate puterile întunericului"! În Vechiul Testament sunt şi unele lucruri puţin diferite faţă de ceea ce găsim în Noul Testament.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Intai o poti citi ca pe o lectura pe urma ca pe o rugaciune si sa o ai ca mod de viata

| Nicoleta a răspuns:

Biblia a fost scrisa pentru oameni. Cum poti sti ce vrea Dumnezeu daca nu citesti ceea ce a lasat pentru noi? Nu ai nevoie nici de preot, nici de profesori pentru a o citi. Iar persoanele care cred ca ar fi "periculos" nici nu ar mai trebui sa dea sfaturi nimanui.

| Maxim96 a răspuns:

Nu e corect. Diavolii se tem de psaltire, i-i arzi cu ea.Da, intr-adevar poti avea unele ispite de la ei, dar asta nu inseamna ca nu o poti citi, dar cere ajutorul Lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat

| Ben00 a răspuns:

Daca o iei asa, ai sa ajungi sa crezi ca si metaniile sau semnul crucii sunt periculoase, sau atingerea unei carti sfinte. In psaltirea ortodoxa psalmii sunt grupati in catisme, dupa care urmeaza niste molifte ale smereniei. Rugaciunile smerite te pazesc de rele.

| NameoftheCentury a răspuns:

Nu este adevarat, astea sunt prostii.

| sticla09 a răspuns:

Cand crezi cu adevarat intr-un lucru, se intampla. la asta se rezuma totul iar profesoara ta e un gunoi.

| ToaderAura a răspuns:

Buna! Pot fi eu sa iti spun din experienta mea ce s-a întâmplat când am citit Psalturea lui David. Este bine sa ai binecuvântarea duhovnicului tau si sa fii spovedit și întărit duhovniceste cu post pentru ca diavolii te vor ataca sub diverse forme. Eu am avut necazuri in familie în perioada în care citeam din Psaltire pentru ca probabil și din cauza ca nu întrebasem pe duhovnicul meu. Fiica mea începuse să fie agresivă pe la 16 ani dădea in mine si făcea scandal mare și nici cu soțul nu ma intelegeam. E o carte sfanta, de aceea sa o citesti cu binecuvântare de la duhovnic si cu îndrumare! Doamne ajută! Sa ai smerenie si dragoste fata de toti și Dumnezeu iti va da putere împotriva răului!