| user20202 a întrebat:

Bună! Astăzi a fost înmormântarea strabunicului meu.
As vrea sa știu ce as putea face pentru a-l ajuta cumva(rugăciuni/doliu) în aceste 40 de zile, pana la judecata

5 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Chiar crezi că există ceva ce pot face persoanele în viață ca să ajute morții? Înviatul iese din discuție, iar o eventuală judecată în favoarea lui nu ar avea cum să fie influențată de acțiunile altora, ci de propriile acțiuni. Dacă ne va judeca cineva sau ceva vreodată, o va face în funcție de cine suntem și ce facem fiecare dintre noi, cu alte cuvinte, noi înșine ne condamnăm sau ne salvăm.
Tu poți face orice dorești pentru a fi împăcat/ă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

împarte în numele și sufletul lui de mănâncă și de băut. NU ști nu ai habar cât bine îi faci. Dăi unui om sărman necăjit ne ajutorat o pâine si ceva de mâncare și o sticlă cu apă sa bea cumpărăi toate astea și dăile. Sufletul lui va fi hrănit și sătul iar tu vei primi alinare de la el.

| Xox0 a răspuns:

Doliu se tine 40 de zile, iar rugaciunile sunt optionale. De obicei platesti un preot sa-i faca pomeniri si il pui in acatist cand mergi la liturghie.
Spun ca rugaciunile sunt optionale ca sa-l ajuti deoarece cursul lui pana la judecata tine de el si de ce a facut, de cum a fost in timpul vietii.

| T0Teu a răspuns:

laughing laughing
Tu nu mai ai ce sa faci pentru el. Dacă el a trăit o viata fără Dumnezeu va ajunge în iad, dar dacă a trăit o viata de credință impreuna cu Dumnezeu va ajunge în rai. În plus, cine v a invatat pe voi ca judecata e la 40 de zile de la moarte? rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| OmulRealist a răspuns:

Nu există nicio judecată după moarte și nici vreo perioadă magică de 40 de zile în care să faci rugăciuni sau să îndeplinești ritualuri pentru "ajutorarea" cuiva. Ideea că străbunicul tău ar avea nevoie de ajutor în altă lume sau că există o evaluare divină în funcție de ritualuri tradiționale este o prostie totală și lipsită de sens logic.

Nu pierde timpul cu astfel de obiceiuri fără fundament și ia-ți viața în propriile mâini. În loc să te agăți de mituri care nu au nicio bază reală, concentrează-te asupra lucrurilor care contează cu adevărat în viața ta. Nu există nicio necesitate de rugăciuni sau obiceiuri pentru a-i influența soarta străbunicului tău după moarte. Să nu ne încurcăm în iluzii și să trăim în realitatea logică.