| Secret5 a întrebat:

Cam la cât timp se poate spovedi o persoana? M-am spovedit cu o zi înainte de Paste, dar in ziua de Paste am făcut un păcat cam mare, plus altele!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Oricand e disponibil un popa sa ii stai in ghenunchi in fata lui si sa ii povestesti viata ta intima

| lpavel a răspuns:

Ori de cate ori simte nevoia!

| milan9 a răspuns:

In ce priveste puterea incredintata preotilor de a ierta pacatele, despre ea se vorbeste in Biblie:
Ioan 20, 22: "Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute. "

| milan9 a răspuns:

Adevărata pocăinţă, Hristos a legat-o strâns de Biserica Sa. - Una Singură!
În afara Bisericii nu există decât regretarea păcatului, fără o lucrare a harului! Ori Hristos nu vorbit degeaba atunci când a legat iertarea de o lucrare a harului...:

Pentru pocăinţă (regretul păcatului, iertarea şi indreptarea vietii) Mântuitorul Hristos a lăsat taina Spovedaniei.

IMEDIAT DUPĂ INVIEREA SA, Mântuitorul a afirmat importanța harului iertării încredințat Bisericii Sale.
IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)
(taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

| SilentRain a răspuns:

Din 5 in 5 minute

| Steregoi a răspuns:

Ai pierdut timpul la spovedanie. Hotaraste-te ori calea spre moarte veșnică ori calea spre viață veșnică. Una din doua.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Nu este biblic.Ritualuri care in unele perioade de timp, au dus la calomnie, l tradare, unii au ajuns in temnite din cauza tradatorilor, la care si_au spus greselile.

| Mircea08 a răspuns:

De ce te-ai spovedit? Ai vrut sa stie si altii ca tu ai pacatuit, sau crezi cumva ca asa ai scapat de pacatele pe care le-ai spus la preot. Si la tribunal omul poate recunoaste fapta dar asta nu inseamna ca scapa de pedeapsa. Nu exista nici un verset in Evanghelie din care sa reiese ca un pacat spovedit este iertat. Un verset folositor pentru tine este acesta :
"Iar fapta lui însuşi să şi-o cerceteze fiecare şi atunci va avea laudă, dar numai faţă de sine însuşi şi nu faţă de altul.
Căci fiecare îşi va purta sarcina sa."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/4, 5)