| bradysandro a întrebat:

care e diferenta dintre baptisti si penticostali? vreau raspunsuri sincere.

4 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Tot niste prosti sunt si unii si altii

| KhludCiprian a răspuns:

Ca fost baptist, am sa zic ce am vazut in comun:
- sunt confesiuni crestine suficient de apropiate atat cat sa se casatoreasca inter-confesional fara sa fie nici o discutie din partea pastorului
- baptistii sunt foarte apropiati de crestinii dupa evanghelie, as zice ca au o "doctrina mai relaxata" si mai apropiata de ceea ce vezi in filmele americane
- penticostalii sunt in special cunoscuti pentru "vorbitul in limbi", ca "se roaga toti odata" si ca ei tin foarte mult la vindecari (toate aceste evenimente le numesc ei charisma, poate ai auzit de carismatici, ce-s o ramura de penticostali, mai "moderna")

Daca iei penticostalii de pe glob ei sunt cea mai populara ramura de protestanti (desi nu cea mai vocala, probabil cea mai vocala e formata din evanghelici si baptisti, daca ai auzit de Ray Comfort, Paul Washer, Rick Warren si de genul), dar ei sunt combinati cam 800 milioane.

In Romania, dat fiind diversitatea de obicei ai sa gasesti o versiune foarte "traditionala" de penticostali, ce ii recunosti de obicei ca fetitele poarta batic (la baptisti nici femeile ce nu-s casatorite nu li se cere sa poarte batic) respectiv poti gasi o ramura "progresista" acei "charismatici" ce de obicei ai sa auzi ca "au chitara electrica in biserica" si "li se cere sa sara cand e muzica".

Personal, ca fost baptist prefer baptistii, dat fiind ca sunt o ramura "mai cu bun simt" in citirea Scripturii, adica: daca ai citi Scriptura dupa mine ai ajunge mai aproape de o parere baptista ca sa o aplici in societatea secolului XXI decat una penticostala, dar sunt sigur ca ar fi penticostali ce ar zice ca nu e corect.

Un lucru ce ma ingrijoreaza legat de penticostali e ca am auzit mai des insistenta spre vindecare de la Dumnezeu si imi e frica ca unii ar evita un doctor pentru asta. Se intampla si la evanghelici si baptisti (in special legat de sarcini si a nu avorta chiar daca este un risc pentru mama) dar in general cred ca acest lucru de baza trebuie garantat oricarei persoane bolnave: sa primeasca ajutor de expert medical decat ajutor de pastor si rugaciune.

| JIJ a răspuns:

...''

| Mihai1Iță a răspuns:

Pai din cate știu eu baptistii cred ca sunt botezați cu Duhul Sfânt atunci cand se fac botezul in apa, pe cand Penticostalii se roagă ( staruiesc) ca sa primească Duhul Sfânt si il pot primi inainte sau dupa botezul in apa.

| milan9 a răspuns (pentru Mihai1Iță):

- In Noul Testament harul Duhului Sfant este legat doar de Biserica intemeiata de Fiul lui Dumnezeu. Acesta se transmite prin intermediul "preotiei" lasate direct de Hristos:

I Timotei 4, 14 - Nu fi nepăsător faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor mai-marilor preoţilor.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Până şi un vrăjitor pe nume Simon, întâlnit în Faptele Apostolilor, cunoştea cele legate de TRASMITEREA HARULUI DUHULUI SFÂNT (*ca acest har este legat doar de slujitorii Bisericii- apostoli, episcopi si preoti) :

Fapte 8, 17 : "Atunci îşi puneau mâinile peste ei, şi ei luau Duhul Sfânt."
"Şi Simon văzând că PRIN PUNEREA MÂINILOR APOSTOLILOR se dă Duhul Sfânt, le-a adus bani," (Fapte 8, 18)
"Zicând: Daţi-mi şi mie puterea aceasta, ca acela pe care voi pune mâinile să primească Duhul Sfânt." (Fapte 8, 19).