| Defne35 a întrebat:

Cine îmi poate spune Cum se face convertirea la religia Wicca?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Wicca
În wicca se găsesc numeroase rituri de trecere. Poate cel mai important este ritul de inițiere, prin care o persoană se alătură religiei wiccane. În tradițiile bazate pe învățăturile lui Gerald Gardner exista un proces complex de inițiere bazat pe grade. Conform lui Gardner, trebuie să treacă un an și o zi între momentul când persoana interesată începe să studieze Meșteșugul și momentul inițierii, însă Gardner a încălcat această regulă frecvent cu persoanele pe care le-a inițiat.

Un alt rit practicat de wiccani este cel de împreunare a mâinilor (în engleză în original handfasting), după cum sunt cunoscute căsătoriile în această religie. Unii wiccani se căsătoresc de probă timp de un an și o zi cu ocazia sabbatului Lughnasadh, după un vechi obicei irlandez. Un jurământ adeseori folosit este cel conform căruia căsătoria va dura "atât cât va dăinui dragostea", spre deosebire de varianta creștină "până când moartea ne va despărți".[41]

Copiii născuți în familii wiccane pot fi supuși unui ritual asemănător botezului (în engleză în original wiccaning). Scopul acestui ritual este de a pune copilul sub protecția Zeului și a Zeiței. Copilul nu este însă obligat să se alăture religiei dacă nu dorește acest lucru atunci când crește mare, având în vedere importanța liberului arbitru în wicca.

| DeyCj a răspuns:

Nu există așa ceva.Ai convingerea că Wicca corespunde cu percepția ta asupra lucrurilor(ca ideologie și practică), te-ai documentat bine înainte de a pune în practică acele ritualuri? Dacă da, atunci ești wiccan.Dă-i înnainte.Singura ideologie ce impune(atenție impune) un botez este cea creștină. Nici măcar beserica lui Dietrih nu impune un botez, deși au un botez, dar e facultativ, nu obligatoriu ca să aderi al acea organizație paracreștină.

| Teffan a răspuns:

Nu se face nicio convertire in sens de botezul crestin.
Urmezi principiile wiccane, esti wiccan.
Eu nu recomand, este o denaturare si o perversitate a tot ce inseamna paganism.

| psycho123 a răspuns:

Atunci ca d decizi ca vrei sa o iei pe calea wiccana incepi sa te dedici.
Poti sa incerci ca mine metoda unui an si o zi, adica 366 zile, indiferent ca e bisext sau nu, oar la sfarsit sa faci un ritual de celebrizare happy

| ChocoHeart a răspuns:

Te documentezi in legatura cu aceasta religie, iar cu timpul iti vei da seama daca acesta este drumul pe care vrei sa il urnezi si daca chiar crezi in asta.