| GabiD a întrebat:

Da,cred in ingeri pazitori, Dumnezeu etc.As vrea sa stiu daca au existat momente in viata voastra cand ingerul a actionat si sunteti suguri ca a fost el.
Multumesc+funda!

Răspuns Câştigător
| ToaderAndrei a răspuns:

Pai da. in multe momente grele in care nu ma descurc sau sunt confuz gasesc situatia si cred ca acolo sus exista cineva care ne iubeste!

43 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu promite ajutor si ocrotire celor care IL urmeaza. Cei care au incheiat un Legamant cu Dumnezeu sunt insotiti de un Inger Ocrotitor. Da, au existat situati care ar fi avut momente fatale daca nu ar fi existat Cineva sa ma ajute.

| Elvina a răspuns:

Nu. cu siguranta nu exista. Sau daca exista nu isi fac datoria. Eu n-am simtit niciodata asa ceva. Am ceea ce se numeste constiinta. Ea imi spune ce sa fac si ce nu. Unde a fost ingerul pazitor in cazul unui omor sa zicem? Unde a fost Dumnezeu?

| GabiD explică (pentru Elvina):

Parerea ca nu exista e pur parerea ateilor.Asta nu inseamna ca nu exista.In viata mea au axistat acele momente.Nu te ajuta daca nu ii ceri.Asta e o regula generala care uneste ingerii. Daca in cazul meu si a multora se poate, se poate si la voi.Trebuie sa vrei.

| Elvina a răspuns (pentru GabiD):

Ha! Ha! Si eu m-am rugat ingerilor lui Dumnezeu sau peretilor ca e acelasi lucru mult timp si nimic nu mi s-a indeplinit. Asa ca m-am decis sa fac lucrurile singura si a mers.

| GabiD explică (pentru Elvina):

Dumnezeu si ingeri iti cunosc destinul(viitorul).Ei actioneaza ca destinul sa se implineasca.Aia au murit deoarece asta le era destinul.

| danut a răspuns (pentru Elvina):

Dumnezeu te ajuta DACA ai CREDINTA, tu ai asa ceva fiindca Biblia spuna ca Ucenicii Sai nu aveau credinta nici cat o samanta de mustar. Credinta ta cat e, depaseste diametrul unui atom ca sa fii ajutata?

| Elvina a răspuns (pentru danut):

Eu am avut credinta si nimic nu se intampla.

| danut a răspuns (pentru Elvina):

Eu nu stiu dar se vede ca Dumnezeu are alta parere.

| danay72 a răspuns:

Azi,ingerii ne ofera ocrotire spirituala.

| danut a răspuns (pentru danay72):

"Azi,ingerii ne ofera ocrotire spirituala."
Si FIZICA

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Conform Bibliei, nu pentru ca Dumnezeu nu face diferente, pe unii ii ajuta si alti nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Narcis2007 a răspuns:

Nu au existat astfel de momente

| Holiday a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......multumesc/

http://www.tpu.ro/......t-1-spool/

Mai bine revino la joculetele tale, cand o sa mai cresti o sa scapi si de aberatiile cu ingeri si dumnezei...

| GabiD explică (pentru Holiday):

Tu nu faci diferenta intre jocuri si realitate.Ce ai facut tu a fost sa imi raspunzi prin intrebarile mele.Dar nu ai avut un raspuns suficient de normal si ai simtit nevoia sa fi bagat in seama...

| Holiday a răspuns (pentru GabiD):

Intrebarile tale arata exact unde te afli.

| GabiD explică (pentru Holiday):

Adica deasupra ta.Pe acest site pui intrebari.Ce nelamuriri ai le ibtrebi aloooo

| sublime89 a răspuns:

Doar propria persoana si norocul pot fi "ingerii" nostri pazitori.

| GabiD explică (pentru sublime89):

Daca ai sti.Este o legenda in care se spune ca noroc a fost un fiu al necuratului si ca nu e bine sa crezi in noroc deoarece practic ai crede in lucifer insa.Nu ma contrazice deoarece nu poti dovedi contrariul(orice legenda are un sambure de adevar, deci...)

| sublime89 a răspuns (pentru GabiD):

Asta nu e legenda, ci basm, iar basmele nu au un sambur de adevar. Nu e bine sa crezi in noroc, care e evident ca exista si ca face parte din vietile noastre de zi cu zi, dar e bine sa crezi in personaje imaginare cum ar fi ingerii pazitori, pentru care nu exista nicio dovada. Chiar suna rezonabil.

| Tiberiuss a răspuns (pentru GabiD):

Mi-ai inveselit ziua laughing)))
Frate, nu stiu ce drog ai luat, dar nu stiam ca preotii au acces la net... Sau vreun PC, dar orice e posibil cand ai bani din ciordealawinking
Imi plac fanaticii ca tine, pur si simplu rad cat pentru o saptamana cand citesc ce scrii. Mai vorbeste, mai vorbeste! Cei ca tine indoctrinati ar trebui sa aiba un microfon si sa spuna ce cred ei, ati umple o sala intreaga de veselie, dar sper sa nu te i-a unii la misto. Daca mai ai ceva de spus fanaticule, spune, eu imi aduc floricelelewinking

Răspuns utilizator avertizat
| GabiD explică (pentru Tiberiuss):

Vai idiotule ce esti! Nu are sens ce ai spus, de fapt tu nu ai sens!

| Tiberiuss a răspuns (pentru GabiD):

Deja te-ai enervat? Ohooooo, imi este frica de un religios primitiv care crede ca daca nu-l urmez pe prietenul lui imaginar, o sa ajung in oala cu zmoala. Repede, ce ma fac, sa mai dau putini bani la preot sa ma spovedeasca!

Tipule, pardon... Pustiule, esti complet rupt de realitate. Stai sa-mi adaug branza la floricele, tu continua laughing)

| GabiD explică (pentru Tiberiuss):

Vai nesimtitule! Da m-am enervat, dar nu atat de tare deoarece sunt obisnuit cu idioti ca tine! Nu trebuie sa urmezi pe nimeni da tu vei pieri.Nu e problema ta in ce credem noi.Si dupa ce te bagi aici in seama daca nu poti raspunde?!

| Tiberiuss a răspuns (pentru GabiD):

Esti penibil, pe bune acum. Dupa cum observi, eu nu te-am jignit si in plus, e un site public, am dreptul sa-mi spun parerea. Daca erai cu adevarat credincios, puteai pur si simplu sa-ti intorci si celalalt obraz, cum a facut si pastorul tau de oameni naivi. Eu spre deseobire de tine, nu am facut niciun asa zis,, pacat" dar tu da jignindu-ti aproapele. Cu asta ti-am inchis gura, iar eu mi-am terminat floricelele asa ca ma duc sa ma recreez. Bye laughing

| GabiD explică (pentru Tiberiuss):

Iti admir prostia, sincer.Nu mi-ai inchis gura deoarece orice pacat am facut il voi spovedi (te-am facut).Da, ai dreptul sa iti spui parerea, dar nu pe langa intrebare.Asta arata prostia ta.Si nu m-ai jignit pe mine direct, dar mi-ai jignit religia ceea ce nu mai e ok.

| GabiD explică (pentru Tiberiuss):

"Eu spre deseobire de tine, nu am facut niciun asa zis,, pacat" dar tu da jignindu-ti aproapele."
Ba da, ai facut un pacat mare decat al meu:nu crezi in Dumnezeu.(iar te-am facut).

| Tiberiuss a răspuns (pentru GabiD):

Se vede IQ tau pe minus. Am studiat religia timp de 6 ani si tu imi spui ca daca nu crezi in Dumnezeu e pacat? Crede-ma, daca tu esti bun ca persoana si ajuti oamenii, Dumnezeu nu are ce sa-ti faca pentru ca el pedepseste pe cei care savarsesc pacate trupesti si sufletesti. Nu m-ai facut deloc, esti penibil cand o spui in paranteza, parca ai fi purbertar. Cu asta am incheiat, nu mai imi racesc gura cu un fanatic, o viata faina sa ai!

| GabiD explică (pentru Tiberiuss):

Ba e foarte misto cand pun in paranteza.Tu zici ca nu e deoarece esti frustrat(iar te-am facut, ciuda ca ii in paranteza).Si sa nu crezi in Dumnezeu e pacat.Cum crezi tu ca te va primi in rai atata timp cat pe pamant nu ai crezut in El?! Si nu vorbi de IQ-ul meu deoarece in primul rand nu ma cunosti, in al doilea rand stiu scrie, stiu desparti corect, stiu citi, deci deja e pe plus. Spunand ca e pe "munus"ti--ai aratat proprita-ti prostie.

| Tiberiuss a răspuns (pentru GabiD):

Unde am scris ma,, munus"? laughing))
Te-ai drogat cu tamaie? laughing)))))

Ti-am dat burn peste fund de atatea ori si nu am inceput sa spun ca ultimul frustrat,, te-am facut". E cea mai copilareasca chestie care o poti vedea la un om, eu nu-ti dau mai mult de 13 ani, sa spui unui om ca l-ai facut din replici (pe mine nu ma deranjeaza, ma inveselesti mai mult prin faptul ca imi dai dreptate) cand acel om poate sa-si dea seama singur, nu e nevoie de indicatiile tale, purbertar religios. Eu am vrut sa incetez cu asta, dar tu chiar ti-o cauti cu lumanarea, pot sa comentez aici la infinit, am net si curent nelimitat, spre deosebire de tine primitiv religios! Ma iei tu cu ingerii tai, cu tipii aia in scutece care stau pe nori si canta la harpa sa-l linguseasca pe Barbosul atotputernic. Pe tine te-au ajutat ingerii sa ai asfalt, sa ai curent, sa ai imbracaminte, sa ai confort? Intreci orice limita pustiule in a fi penibil. Peste 4, 5 miliarde de ani nu o sa mai aibe stranepotii tai (daca o sa ai, ca nu m-as mira sa fi pedo-calugar) nu o sa mai avem stea, va deveni o pitica, iar prostovanul tau atotstiutor nu are ce sa faca. Stii macar pe ce energie se bazeaza Soarele nostru, ca te i-au de ciuf cu fizica si chimia! Daca nu ai absolut niciun argument tata, nu mai comenta, dar stai. Lasa mai bine comenteaza acolo ca mi-am mai adus niste floricele laughing)

Nici nu ma mira de ce ai dat funda la un alt fanatic religios, doar ca vrei tu sa te simti bine sa vezi ca mai sunt oameni din antichitate care se mai roaga sa le pice din cer mancare si sa-i bage pe toti in iadul cel de toate zilele. Gandeste-te ca daca era sa existe asa ceva, mai mult din jumatatea populatiei globului pamantesc ar fi ajuns in iad, datorita orientarii religioase diferite. Astept argumentele tale fara pic de sens si nejustificate. big grin

| GabiD explică (pentru Tiberiuss):

Boule,prostule si idiotule.Nu mai am ce sa iti zoc deoarece tot ce am avut de spus am spus mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveam 4 sau 5 ani si ma jucam pe un pod(la tara) care era facut dintr-o singura scandura si la un moment dat am alunecat si am picat in apa(distanta de la pod pana la apa fiind una destul de mare). In apa respectiva erau multe gunoaie si printre care un borcan mare spart si lumea se stransese acolo si au incercat unii sa coboare jos dupa mine; ma indreptam exact spre borcan happy ..Si cand am picat jos(in apa) am picat exact langa borcan.
Apa nu era adanca; pana la glezne?
Toti s-au mirat cand au vazut laughing
Eu sincer, cred ca a fost ingerul meu pazitor big grin Adica...altceva ce putea fi? Si care erau sansele sa pic exact langa borcanul spart cand toti vazuse ca, cadeam exact spre el.
Asta e opinia mea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Actioneaza zilnic, le simt prezenta, dar nu stiu sa spun cine sunt.
Le multumesc si sunt bucuros de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut parte doar de momente in care am actionat eu si atat. Nu prea ma inteleg cu persoanele cu aripi, nu stiu de ce.

| BlackSulphur a răspuns:

Nu exista ingeri pazitori. Avand in vedere faptul ca (cica) ingerii au liber arbitru, de ce si-ar consuma un inger timpul pentru a avea grija de o anumita persoana?
Si apropo de asta, unde erau ingerii pazitori a celor care au murit, avionul lor fiind distrus de pro-rusi? Tare-s curios.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiD explică (pentru BlackSulphur):

Am scris cand am raspuns la holiday

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| marin81 a răspuns:

Fiecare e liber sa creada in ce vrea/ Pentru unii dumnezeu este alah sau budha/ daca exista ingeri pazitori probabil tine de credinta fiecarui/ Din punctul m eu de vedere nu exista/ daca ar exista nu ar fi atata rau si necazuri pe lume/ In fond pentru asta sunt aici a ne apara de rau

| NemNUZ a răspuns (pentru marin81):

Macar din respect scrie numele cu litere mari ca asa ne invata la gradinita, dar la cum scrii in general, lasa...

| marin81 a răspuns (pentru NemNUZ):

Ei na ca te-ai gasit tu sa comentezi/ Eu zic sa te concentrezi pe alte probleme, nu pe cum scriu eu aici, probabil tu esti perfect din toate punctele de vedere