| xDiana a întrebat:

Imi puteti spune daca numele Patricia este un nume sarbatorit de Sfantul Petru?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Patricia nu este nume romanesc si nu este sarbarorit de crestinii ortodoxi romani, ca fiind nume sfant!

In schimb, fiind nume irlandez, este sarbatorit de catolicii iralndezi de Sf Patrick!

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu știu. Dar e un nume frumos și cred ca poți sa sărbătorești oricând și sa te bucuri cu familia și prietenii, nu numai intr-o anumita ocazie.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu exista "nume sfant", numele este doar un simplu nume. Oamenii au facut un mare tam tam cu aceasta chestie cu "nume sfant". Daca ai un anumit nume, nu inseamna ca este sfant, sau ca acea persoana cu acel nume este sfanta. Un nume este doar un nume si atat. Cateva litere puse impreuna astfel incat sa sune cat de cat bine formeaza un nou cuvant pe care il folosesti atunci cand strigi o persoana, si acel cuvant se cheama nume. Sunt doar niste litere puse la nimereala, nu exista nimic sfant in asta.

| xDiana explică (pentru Mayhem666):

Nu ma intereseaza ce este numele, intrebarea mea era daca acest nume se incadreaza ca si derivat si daca este sarbatorit ca si Petru sau Petruta

| Moƒo a răspuns:

Bro.
Daca il pui in folclorul romanesc, nu, cu parere de rau. Daca e o sarbatoare occidentala- da, poate fi sarbatorit (a).