| anonim_4396 a întrebat:

mi-ar putea da careva un verset/paragraf din biblie in care scrie ca trebuie sa ne facem semn la cruce sa u cv de genu? sau daca scrie despre cruce? Dau funda

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Fapte 15, 23:,, Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! ".
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos."
6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia."
7). -Coloseni 2, 14:,, ştergând zapisul ce era asupra noastra, care ne era potrivnic cu randuielile lui şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."
8). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru crucea luiHristos."
9). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
10). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
11). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
12). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
13). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un
copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament);
14). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;
15). "Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
Etc...

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

In Biblie nu si-a facut nimeni cruce si nici nu spune sa-ti faci cruce. Inchinarea era altfel, te aruncai la pamant in fata cuiva si puneai obrazul pe pamant.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Doar ipocrizia unor doctrine sectante ciudate (iehovista, spre exemplu) poate sa denigreze acest semn (al crucii) in timp ce toata Biblia il scoate in evidenta in mod laudativ... sad
Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

- "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;

-Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."

| danut a răspuns (pentru milan9):

Iar MINTI
1Cortinteni 1,18. Fiindcã propovãduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzãrii: dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu.
UNDE vezi tu semnul? Eu citesc PROPOVADUIREA sau cum spui tu "cuvantul" NICIDECUM semnul.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cuvantul "Cruce" este sinonim cu intreaga sa sfera semantica, este adiacent tuturor sensurile si nunatelor pe care le comporta. Cei care au ramas cu corigente la literatura bineinteles ca tind sa se contrazica singururi, dand citate care confirma in fond faptul ca semnul Crucii inseamna de fapt acelasi lucru ca si cuvantul "Cruce".

| danut a răspuns (pentru milan9):

Ete na, acum facem si semantica, unde scrie ce spui tu in Biblie? Mai bine recitesti porunca a doua.

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

De ce doresti tu un lucru care NU exista? Iata o alta intrebare.

| Elvina a răspuns:

Nu scrie niciunde. Asta au inventat crestinii.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie nici unde sa iti faci cruce. Apoi, semnul Fiului Omului are legatura cu venirea lui Isus, nu cu o cruce.

| Dorugar a răspuns:

Cum sa scrie Biblia de cruce cand Biblia este de fapt scriptura religiei mozaice insusita in mod samavolnic de crestini?
Ai auzit tu ca evreii sa-si faca cruce din cauza ca un dulgher ca Isus, care nu a fost nici macar o secunda in viata sa un Dumnezeu, a fost crucificat ca orice alt talhar de rand?
Asa ca mai degraba poti gasi un rechin in cada ta de baie decat un verset din Biblia iudeilor in care sa ti se ceara sa faci cruce!

| AdiTorrent7 a răspuns:

Exista intr-adevar in Biblie zeci si zeci de versete care vorbesc despre Sf. Cruce.
Toate acestea vorbesc numai laudayiv despre acest lucru sfant.

| danut a răspuns (pentru AdiTorrent7):

EXEMPLE, te rog, Cartea, Capitolul si Versetul.

| Robyi a răspuns:

Primii apostoli ai lui Isus nu si-au facut cruce. Isus nu i-a invatat niciodata sa-si faca cruce. Isus le-a spus "sa-si aminteasca" ziua cand Isus avea sa moara pentru oameni. Nu exista niciun pasaj biblic care sa sugereze ca crestinii sa-si faca cruce. De fapt, expunerea stalpului de tortura al lui Isus este o batjocura la adresa lui (Matei 27:41): "Preotii principali impreuna cu scribii si cu batranii au inceput si ei sa-si bata joc de el, zicand:

| Popescu_Alain_1992 a răspuns:

Uite cum sta treaba, nu trebuie sa iti faci semnul crucii, deoarece crucea nu este un simbol crestin, ci un simbol pagan. Crucea a fost adoptata de imparatul pagan Constantin, care pentru ai atrage pe pagani la crestinism, a adoptat acest simbol. Deci Dumnezeu nu aproba inchinarea la cruce, adoptarea acestu semn, deoarece chiar Biblia spune in EXODUL 20 : 4, 5,, Sa nu iti faci chip cioplit ( deci cruce) sau imaginea vreunui lucru (icoana)care este sus in ceruri sau jos pe pamant sau in apele de sub pamant, Sa nu te pleci inaintea lor si sa nu te lasi convins sa le slujesti, fiindca eu sunt un Dummnezeu care pretinde devotiune exclusiva,, deci este clar ca Dumnezeu interzice folosirea crucii sau altei imagini in inchinare, ci numai lui Dumnezeu.

| Gigi_Gardus_1966 a răspuns:

Oare de inchinarea la moaste ce zice biblia?