| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara.
Mama unei cunoştinţe a tot mers la o biserică din Bucureşti. Acolo cineva de la biserică (măicuţe sau ce oameni sunt cei de la biserica aceea) a dat-o cu un ulei din câte ştiu pe creştetul capului, o punea să aducă diferite lucruri de acasă, să facă mătănii...iar după toate astea si-a cam dat seama că nu e bine unde merge şi a renunţat Şi-a cam schimbat gândirea de atunci. Pleca dimineaţa la biserică, venea după amiaza. Ce părere aveţi despre ceea ce se întâmpla acolo?
Ea acum merge la biserică normală şi chiar ţine post, se roagă. E credincioasă. Dar nu mi se pare corect ca pe copilul ei să-l pună să se dea cu aghiasmă pe faţă sau să-l cheme cu ea la biserică.
Ce părere aveţi despre toate astea? Dau fundă celui mai bun răspuns + vot. Mulţumesc.

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt de părere că persoane cretine şi îndoctrinate fac multe lucruri cretine, la care chiar dacă mai şi renunţă parţial, o fac din motive cretine, rămânând nu mai puţin cretine decât erau iniţial. Iar alţii, ca cei din povestea ta, profită de cretini.
Leacul cel mai bun este educaţia, odată cu care va veni şi eliberarea de religie/cretinism.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie despre faptul ca aghiasma e cea care ne ajuta, ci faptul de a avea o relatie stransa cu Dumnezeu prin rugaciuni spuse din inima si studiu personal al Bibliei.

| milan9 a răspuns:

Dupa cum descrii lucrurile ar fi vorba de rugaciunile de la Maslu.
"ulei pe creştetul capului"? Simbolic, asta insoteste rugaciunile pentru vindecare ce se fac atunci. Ai dori cumva sa te iei si de gesturile simbolice pe care Insusi Fiul lui Dumnezeu le facea in mijlocul oamenilor (tot cu "ulei pe creştetul capului" erau si acelea...)? sad
La Biserica nu te pune nimeni sa "aduci lucruri". La maslu credinciosii obisnuiesc sa aduca putina faina de grau, in mod simbolic. Esti iversunat fata de simboluri ale crestinismului dar e posibil sa nu fii inversunat daca o vedeta rock tepune sa platesti sute de lei pentru a-i asculta ragetele playback...

"să facă mătănii"? La Biserica nu te "pune" nimeni sa faci metanii, iar daca ai avea ocazia sa treci macar o data in viata pe acolo te-ai putea convinge... sad

| Neo12 a răspuns (pentru milan9):

N-ai înţeles în pnm nimic. Nici măcar nu e vorba de maslu. În mai, anul ăsta, nu cred eu că a fost maslu. Alea erau impuse, dacă n-ai înţeles despre ce e vorba şi mă crezi împotriva celor bisericeşti, taci din gură. Chiar sunt creştină şi nu am nimic cu biserica, din contră, îmi fac rugăciunea în fiecare seară, ţin post.

| milan9 a răspuns (pentru Neo12):

"Alea erau impuse". NU exista lucruri "impuse" la Biserica. Te-ai exprimat foarte evaziv. Daca nu stii exact de ce arunci acuzatii care lasa loc tuturor interpretarilor posibile? thinking

| ALGator a răspuns:

Pînă la vîrsta majoratului copiii ar trebui să nu fie expuși, în școală sau în familie, de orice fel de îndoctrinare, nu numai religioasă, ci și de orice altă natură.
Adulții care nu respectă asta, sau școala își asumă o răspundere peste puterile lor.
Așa ar trebui să fie...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parintii care exagereaza cu practicile religioase nu-si dau seama ca isi imping copii spre ateism.
Unii copii ajung chiar fanatici, si devin agitati si agresivi doar cand aud cuvantul biserica sau preot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biserica normala e ceva de nedescris. La orice biserica ar merge, mai rau decat acolo greu ar nimeri. La biserica normala se pupa mortii, se venereaza popii si sfintii ucigasi, se calca lumea in picioare. Ce poate fi mai rau de atat, in ce loc religios?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa spun ca iti mai ia si banii dupa toate lucrurile astea. Banul ochiul dracului. Dar popa in negru cu barba, cam seama cu tapul satanic descris de Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Familia acelei cunostintei este binecuvantata. In loc sa critice mai bine i-ar spune:sarut mana mama ca te ingrijesti si de sufletul nostru.
Nu stiam ca agheasma poceste fata oamenilor necredinciosi daca te speli pe fata(daca intelegi ironia). Omul traieste in pacat departe de Dumnezeu. La biserica nu ai cum sa stai cu jumatatile de zi decat daca este manastire. Postul este ceva normal, mersul la slujba la fel, matanii la fel. Mai stati si voi aproape de Dzeu macar prin spovedanie si impartasanie. Iar pe acest site nu ti-ai gasit sfatuitorii mai degraba oameni inversunati care nu cunosc decat "libertatea" mintii=rebeliune.
Daca vei intelege candva mesajul bine va fi de sufletul tau, daca nu, NU-i suparare toti platim pentru ce gasim.
Toate cele bune.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

O tembela ce-si traumatizeaza copilul.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Auzi ce zic stai linistita draga ca no sal dea toata viata ca creste si el va alege cevrea cati ani are copilu? Inseamna ca ti-a spus ca a dato cu ulei, tu stii si unde, si lucrurile le-ai vazut care le ducea? si daca a renuntat de ce nai intrebato ce faci femeie? esti nebuna sau normal sa vezi cati raspundea

| Neo12 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Eu zic să înveţi să scrii. Doar am adresat o întrebare şi am întrebat ce părere aveţi..nu să mă puneţi să fac ceva sau alte chestii.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru Neo12):

Nu te-am pus sa faci alte chesti de unde ai stiut tu, si daca ai vazut de ce nu ai intrebato de ce il dai pe copil?

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Crucea întoarsă este un simbol antic și DA, precedă creștinismul și rădăcinile lui evreiești, cu mii de ani. Adevărata semnificație a acesteia este modul corect de aliniere a chakrelor. A-tot-importanta chakra solară (666) se aliniază cu vârful în jos, conferindu-i sufletului putere. Scrie pe bucurialuisatan.com normal ca exista bine si rau

| Neo12 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Da, crucea în biserica aia era pusă invers, am uitat să precizez.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru Neo12):

Acolo cred ca e Bucuria lui Satan in biserica aia ahahaha m-as duce pana acolo, da-mi adresa si unde e le fac si poze

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru Neo12):

Cum am zis la Bucuresti tot e posibil laughing))))))))))

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Uni oameni sunt crestini este bine dar daca si copilul este de acord este bine deoarece toti trebuie sa credem in Dumnezeu si sa citim biblia.este foarte normal.dar preotii stiu de ce fac aceste lucruri.

| Djnicnr a răspuns:

Ceea ce se intampla in biserici,e un adevarat proces de indobitocire! Am impresia ca oamenii nici macar nu isi dau seama cat de mult se umilesc si ce patetici sunt! Nu sunt credincioasa,dar am vazut si crestini mai normali,adica aia care nu prea frecventeaza biserica dar cred orbeste in dumnezeu! Tot indoctrinati se numesc,dar macar astea nu se fac de rusine,isi vad de treaba lor! Cat despre faptul ca obliga si copilul sa procedeze la fel e cea mai mare prostie! E clar, abuz asupra copilului! Nu stiu ce varsta are copilul, dar daca este inca la o varsta frageda, nu prea are de ales, isi va asculta parintele dobitoc.In cazul in care copilul e destul de mare, atunci clar nici pe el nu-l prea duce capul! Fiti tampiti daca asa ati fost toata viata, dar lasati copilul sa decida singur daca va crede sau nu!

| anonim_4396 explică (pentru Djnicnr):

Si eu am vazut o multime dealde tine, care nu cred in Dumnezeu dar si-o pun la fel ca crestinii.si betivi mai normali asa, care nu beau la bar dar se imbata zilnic.aia care merg la bar sant betivi cu accte in regula.am vazut si purtatori ilegali de creier, dar nu aveau acte, dar si prosti cu acte in regula credinciosi dar si necredinciosi.tu ai acte? Si am stat eu si m-am gandit; ca bun e dumnezeu bineplacandui lui diversitatea, fiindca daca eram toti la fel ar fi fost jaaaaleeeee.cat despre ce-ti scrie pe frunte, e valabil si pentru mata si taicatu?