| Oxymorone a întrebat:

Buna seara, TPU wave. Este bine sa "lingi" icoana? nail biting

Intrebarea nu este adresata pentru ortodocsii care vor sari electrocutati angry spre tastatura si imi vor scrie cat de nesimtita am fost indraznind sa scriu asa ceva. waiting

Răspuns Câştigător
| Darr1u5 a răspuns:

Exodul 20:3-6
"Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.
Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul.
Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,
şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele."

| TheImpaler a răspuns (pentru Darr1u5):

Dumnezeu e gelos?

| Oxymorone explică (pentru TheImpaler):

Da,citeste Biblia, in Ea scrie asta.

| TheImpaler a răspuns (pentru Oxymorone):

Pai si nu e oarecum....ciudat? adica nu ar trebui sa fie el deasupra sentimentelor? apropos....sunt sub acoperire, vezi ca ne stim de pe-aici. sunt ala care stie ce inseamna oxymoron, daca-ti mai aduci aminte laughing

| Darr1u5 a răspuns (pentru TheImpaler):

Da, Dumnezeu este gelos. Tocmai am dat si referinta din biblie.

Exodul 20:5
"Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc"

53 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

TOATE CULTELE FOLOSESC IMAGINEA!

Toate denominaţiunile sectante au cel puţin 70 % din cultul "asemănărilor"! Fiecare cult creştin foloseşte excesiv funcţia de reprezentare, de "asemanare" pe care o are imaginea.

Dumnezeu NU INTERZICE ASEMĂNAREA (dovadă sunt statuile heruvimilor CERUTI DE DUMNEZEU). El interzice doar imaginea falselor zeităţi (CONCURENTE), prin care evreii părăseau amintirea lui Dumnezeu cel adevărat.

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? Nu. Şi tot la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

| Oxymorone explică (pentru milan9):

Nu ai citit raspunsul meu de mai sus pentru AleXutzu17? ''Exodul 32:4-6 " El i-a luat din mainile lor, a bătut aurul cu dalta, şi a făcut un viţel turnat. Şi ei au zis:,, Israele! iată dumnezeul tău, care te-a scos din ţara Egiptului. Cand a văzut Aaron lucrul acesta, a zidit un altar înaintea lui, şi a strigat:,, Maine, va fi o sărbătoare în cinstea Domnului! A doua zi, s-au sculat dis de dimineaţă, şi au adus arderi de tot şi jertfe de mulţumire. Poporul a şezut de a mancat şi a băut; apoi s-au sculat să joace".
Vedem că Israel după ce a fost scos din ţara Egiptului, chiar dacă a văzut minunile pe care le-a făcut Dumnezeu totuşi au fost tentaţi să se lepede de El. Ei şi-au turnat un viţel din aur ca să şi-l închipuie pe Dumnezeu. Era sigur că ei nu credeau că anume acea statuie este Dumnezeu, dar după ce au făcut-o au spus că acea statuie era Dumnezeul care îi scosese din Egipt. Nu vad nicio diferenta între ceea ce au făcut ei şi ceea ce facem noi astăzi. Noi facem aceeaşi prostie ca şi ei. Noi motivăm că ne facem „ferestre" pentru al vedea pe Dumnezeu, dar acelaşi lucru l-au făcut şi ei. Poftim, tocmai am raspuns la acelasi lucru pe care l-a scris altcineva inaintea ta. Imagineaza-ti ca vitelu' ala de aur este icoana din zilele noastre, care este diferenta?

| milan9 a răspuns (pentru Oxymorone):

NU VREI SA VEZI aceasta COLOSALA DIFERENTA!

Porunca a II-a a fost dată doar EVREILOR şi doar în contextul în care ei ÎL DESFIINŢAU PE DUMNEZEU, pentru a-L înlocui cu DIFERITE ALTE ZEITĂŢI, false însă!

| Oxymorone explică (pentru milan9):

Cred ca a fost destul de clar ceea ce am scris si nu mai am de gand sa o mai scriu o data, fiecare cu parerea lui. O zi buna

| milan9 a răspuns:

Porunca a II-a nu se citeşte în mod habotnic şi ANACRONIC, ci doar în contextul evreilor DE ACUM 4000 de ani!

Poate cineva să-şi imagineze ce se afla deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI? Se aflau STATUILE (sau "CHIPURILE CIOPLITE") ale HERUVIMILOR, şi asta char la porunca lui Dumnezeu!

Asta ce înseamnă? Că trebuie să dăm jos ochelarii de cal, că trebuie să renunţăm odată la ipocrizie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context!
Un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!), contexte care au ţinut de ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), nicidecum de eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii aveau SUTE de obiecte de cult…

Şi câte confuzii se nasc din IGNORANŢĂ şi din eludarea contextelor istorice. Aproape 40000 de secte au luat naştere doar pe această cale, a "SFINTEI IGNORANŢE"… sad thinking

| Darr1u5 a răspuns (pentru milan9):

Ok, cele 10 porunci au fost date evreilor. Dar si noua ne-a zis Dumnezeu ca trebuie sa ne ferim de idoli (icoane si tot ceea ce il inlocuieste pe Dumnezeu).

1 Ioan 5:21
"Copilaşilor, păziţi-vă de idoli!"

Apocalipsa 21:8
"Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua.""

| TheImpaler a răspuns (pentru Darr1u5):

Toti mincinosii? inseamna ca nu ajunge nimeni in rai pentru ca toti mintim...macar de complezenta laughing

| Darr1u5 a răspuns (pentru TheImpaler):

Nici un mincinos nu va ajunge in rai, asta oricine trebuie sa stie.

Ioan 8:
"Isus le-a zis: „Dacă ar fi Dumnezeu Tatăl vostru, M-aţi iubi şi pe Mine, căci Eu am ieşit şi vin de la Dumnezeu: n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis.
Pentru ce nu înţelegeţi vorbirea Mea? Pentru că nu puteţi asculta Cuvântul Meu.
Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii."

Toti am mintit si am pacatuit, este adevarat, dar...:
Romani 6:23
"Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru."

Chiar din cauza pacatului (chiar si a minciunii) merg lucrurile rau astazi:
Faptele apostolilor 3:19
"Pocăiţi-vă, dar, şi întoarceţi-vă la Dumnezeu, pentru ca să vi se şteargă păcatele, ca să vină de la Domnul vremurile de înviorare"

Romani 4:7
"„Ferice", zice el, „de aceia ale căror fărădelegi sunt iertate şi ale căror păcate sunt acoperite!"

Romani 5:12
"De aceea, după cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume, şi prin păcat a intrat moartea, şi astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toţi au păcătuit…"

Pentru cei ce intorc cu toata inima la Dumnezeu, El ii va schimba iar pe urma, vor primi viata vesnica:
Romani 6:22
"Dar acum, odată ce aţi fost izbăviţi de păcat şi v-aţi făcut robi ai lui Dumnezeu, aveţi ca rod sfinţirea, iar ca sfârşit viaţa veşnică."

| TheImpaler a răspuns (pentru Darr1u5):

Deci nimeni nu ajunge...

| TheImpaler a răspuns (pentru Darr1u5):

Atunci la ce bun atata agitatie? laughing

| Darr1u5 a răspuns (pentru TheImpaler):

Cum "nimeni nu ajunge"?

Cei care se intorc la Dumnezeu si se pocaiesc de pacatele lor, oricare ar fi ele, aceaia vor fi mantuiti, adica vor ajunge in rai...restul nu.
Te indemn sa citesti Noul Testament si atunci vei intelege mai bine.

| AvalohAlyn a răspuns:

Conteaza ce ai in suflet.Sarutatul icoanei e doar in semn de respect, cinste, iubire pentru Dumnezeu.Dar totusi, nu oricine saruta icoane se va mantui.Conteaza repet, credinta si faptele fiecarui crestin domnisoara ateelaughing

| Oxymorone explică (pentru AvalohAlyn):

Nop,nu am nimic cu ateismul, din contra, cred in Dumnezeu si sunt total convisa de existenta Lui. Ceea ce ma deranjeaza cu adevarat...hmm,ritualu' asta de ''sugere'' a icoanei. Ce spune porunca a doua din Biblie? De ce naiba nu se respecta? d'oh

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Oxymorone):

Aa.Ma bucur ca si tu crezi in Dumnezeu.happy

| Voidwithin a răspuns (pentru Oxymorone):

Daca tu ai fi Dumnezeu ai fi scris carti?
Le-ai fi cerut oamenilor sa se inchine la tine ca altfel ii zbori in cuptorul cu microunde?

| cristimihailov a răspuns:

Eu inteleg ca e chestie de igiena.
Daca vine unul cu herpes... nu prea vrei sa lingi zona...

| Oxymorone explică (pentru cristimihailov):

De aia o pupi undeva pe margine, nu? laughing

| sublime89 a răspuns:

Daca tie iti face placere, atunci e bine.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Este un fel de vaccinare in masa.
Iti faci anticorpi pentru toti virusii si toate bacteriile existente in judetul tau.
Icoanele vechi te pot ajuta chiar si impotriva bolilor disparute mai de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.sunt creștin, cred în Dumnezeu, și cred ca e ok să,, lingi, sau să nu,, lingi,, ce vrei și să faci ce vrei atata timp cât nu îi afectează și pe ceilalți.deja stii răspunsul la întrebare, vrei doar să provoci o cearta.pentru ateii ăștia,, toleranți,, a provoca o cearta și a se da superiori, sunt echivalente cu scărpinatu la koae.da am înjurat și acu zi-mi ironic să merg să mă spovedesc.i do and ilick what y want in my fuc*ing live.

| Oxymorone explică (pentru anonim_4396):

Then continue lickin', buddy. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este bine, este neigienic. Adica un ortodox credincios spala marul inainte de a-l manca iar icoana nu.Plus de asta ca inainte de el au pupat-o si lins-o vreo 30 de indivizi cu herpes la gura. Este nesanatos.Am vazut la tv cand se pupau moastele.Un popa stergea geamul cuo carpa imediat dupa ce pupa un credincios.Mai rau facea, de intindea microbii pe toata suprafata. Nici cu pupatul mainii nu prea sunt de acord, in afara de mana mamei.Nu stiu ce microbi colcaie pe mainile altuia.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Daca nu imi permiti sa iti raspund nu o fac. Dar sa stii ca nu te-as fi certat.

| AlexeHellsing a răspuns:

Înțeleg că ai probleme cu porunca din Decalog care interzice închinarea la chip cioplit?
Dacă ți-aș spune că Dumnezeu n-a interzis icoanele în Vechiul Testament?
E adevărat că Dumnezeu a interzis cultul chipurilor cioplite, dar asta doar cu referire la idoli. Dumnezeu i-a poruncit lui Moise să ridice doi heruvimi pe Chivotul Legii și i-a spus lui Solomon să împodobească Templul cu heruvimi. E adevărat că nu exista icoana lui Dumnezeu tocmai pentru că acesta nu se făcuse cunoscut poporului prin Chipul Său. Abia când Hristos S-a întrupat am avut chipul lui Dumnezeu pe care puteam să-L cinstim. Noi nu săruăm materialul din care este făcut icoana, nu-l cinstim. Noi cinstim Sfântul din ea sau pe Născătoarea de Dumnezeu, sau pe Dumnezeu. Îți dau un exemplu simplu, Eu în portofel port poza părinților și a iubitei. Și da, când sunt singur și năpădit de dor mai am slăbiciunea s-o sărut, sau să-i miros clama pe care i-am luat-o din păr. Eu nu sărut acea poză pentru că plasticul ar avea vreun efect terapeutic, ci pentru că imaginea îmi amintește de ea și pentru că sunt obsedat de prezența ei, eu zic că în sensul cel bun. Când țin poza ei mai scap de dor, dar, dacă țin poza nu înseamnă c-o înșel sau ceva de genu. E tot ea în imagine și dacă m-ar vedea că-i prețuiesc poza ar crede că-mi pasă de ea. Am adus vorba de clama de păr pentru a face o analogie și cu Sfintele Moaște. Ideea este următoarea; în Vechiul Testament, Dumnezeu se făcea cunoscul oamenilor prin Cuvânt, iar din Noul Testament prin Chip, După ce a pătimit, pe drumul spre răstignire ne-a lăsat chipul Lui pe Sfânta Mahramă pentru a-L cinsti. Cea mai frumoasă metaforă pe care o știu despre icoană este aceea că icoana este fereastră spre cer, prin care privim și ne încurajăm de la Sfinți sau Dumnezeu chiar de sunt departe de noi. Și de sigur, să fim serioși, e mai simplu să te rogi când ai în fața ta reprezentarea Persoanelor cu care comunici.
Ca un plus îți aduc aminte că prima icoană pictată de mâna omului a fost icoana Prea Sfintei Născătoare de Dumnezeu pictată de Sfântul Evanghelist Luca, ceea ce se numește
Povățuitoare. Sfântul prin care am primit noi Evanghelia se ruga icoanelor. Mie sincer îmi ajunge să cred că închinarea este curată.

| Oxymorone explică (pentru AlexeHellsing):

Deuteronom 4:15-19 „Fiindcă n-aţi văzut nici un chip în ziua cand v-a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheaţi cu luare aminte asupra sufletelor voastre, ca nu cumva să vă stricaţi, şi să vă faceţi un chip cioplit, sau o înfăţişare a vreunui idol, sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei, sau chipul vreunui dobitoc de pe pămînt, sau chipul vreunei păsări care zboară în ceruri, sau chipul vreunui dobitoc care se tarăşte pe pămînt, sau chipul vreunui peşte care trăieşte în ape sau dedesubtul pămantului. Veghează asupra sufletului tău, ca nu cumva, ridicandu-ţi ochii spre cer, şi văzand soarele, luna şi stelele, toată oştirea cerurilor, să fii tarat să te închini înaintea lor şi să le slujeşti: căci acestea sînt lucruri pe care Domnul, Dumnezeul tău, le-a făcut şi le-a împărţit ca să slujească tuturor popoarelor, sub cerul întreg". Chiar dacă nu suntem aşa de idolatri încat să ne închinăm la dobitoace şi păsări, totuşi ne închinăm la chipuri de bărbaţi şi femei care le poţi găsi din abundenţă oriunde. Exodul 32:4-6 " El i-a luat din mainile lor, a bătut aurul cu dalta, şi a făcut un viţel turnat. Şi ei au zis:,, Israele! iată dumnezeul tău, care te-a scos din ţara Egiptului. Cand a văzut Aaron lucrul acesta, a zidit un altar înaintea lui, şi a strigat:,, Maine, va fi o sărbătoare în cinstea Domnului! A doua zi, s-au sculat dis de dimineaţă, şi au adus arderi de tot şi jertfe de mulţumire. Poporul a şezut de a mancat şi a băut; apoi s-au sculat să joace".
Vedem că Israel după ce a fost scos din ţara Egiptului, chiar dacă a văzut minunile pe care le-a făcut Dumnezeu totuşi au fost tentaţi să se lepede de El. Ei şi-au turnat un viţel din aur ca să şi-l închipuie pe Dumnezeu. Era sigur că ei nu credeau că anume acea statuie este Dumnezeu, dar după ce au făcut-o au spus că acea statuie era Dumnezeul care îi scosese din Egipt. Nu vad nicio diferenta între ceea ce au făcut ei şi ceea ce facem noi astăzi. Noi facem aceeaşi prostie ca şi ei. Noi motivăm că ne facem „ferestre" pentru al vedea pe Dumnezeu, dar acelaşi lucru l-au făcut şi ei. Alt lucru este că prin închinarea la aceşti idoli nesocotim pe Dumnezeu. Doar El este Ziditorul şi Creatorul a tot ceea ce este pe pămînt. Cum te-ai simţi tu dacă oamenii ar da toată cinstea unui obiect creat de tine în loc să-ţi dea ţie cinstea pentru că l-ai creat? Inca un exemplu' sa iti dau, „Gloria mea n-o voi da chipurilor cioplite." (Isaia 42:8). Si exemplu' tau cu fotografia, cred ca ti-am raspuns deja in tot ce ti-am scris aici. Inca nu m-ai convins.winking

| Oxymorone explică (pentru AlexeHellsing):

Si inca ceva legat de moaste,
Dumnezeu a considerat atingerea unui mort ca fiind o necurăţenie, cine se atingea de el devenea necurat potrivit legii divine. Preoţii nu aveau voie nici să atingă trupul mort al părinţilor lor pentru a nu se spurca. Însă vedem aşa numiţii „preoţi" că poartă racle cu oase şi îndeamnă pe oameni la cinstirea lor în loc să îi îndemne la cinstirea singurului Dumnezeu adevarat din cer care este binecuvântat în etern. Cred ca mulţi aşa zişi „sfinţi", nu sunt de fapt sfinti. Adevăraţii sfinţi sunt cei declaraţi de Dumnezeu, nu de concilii sau de preoti. Iar sfinţii descrişi în Biblie nu au acceptat închinarea la ei aşa cum acceptă „prea sfinţii" din cultele tradiţionale. Gresesc? confused

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Oxymorone):

Greșit, nu comform Legii Divine, ci comform Legii Vechi.

| Oxymorone explică (pentru AlexeHellsing):

Si legea veche nu este Divina?

| DanielPH a răspuns:

A?
Pai daca te referi la icoanele din biserici, nu.
Doar gandeste-te cate persoane cu diferite boli au sarutat acea icoana in speranta ca o sa isi revina la normal.

| TheImpaler a răspuns:

Bleah bleah! scarbos, scarbos!

| TheImpaler a răspuns:

Si chiar....cum ai indraznit sa scrii asa ceva? laughing

| Oxymorone explică:

-Hai mai repede ca imi curg mucii si n-am servetele!
-Ho, stai sa-i mai dau doua limbi! :-&

| Zacase a răspuns:

Cand vad babele cum isi lasa balele pe toti peretii si toate icoanele din biserica chiar nu ma mai intereseaza daca e bine sau nu, eu am plecat de acolo...

| PasDeNom a răspuns:

Da. E sanatos pentru gingii.
De ce mai intrebi daca oricum nu esti de acord, adica pe bune? Care mai e rostul daca doar anumiti ooameni "au dreptul" (ghilimele pentru faptul ca nu poti interzice cuiva pe un site public ce sa nu faca sau ce sa faca) sa raspunda ca automat sa primesti raspunsuri in concordanta cu frustrarea ta?
Nu. Din punctul meu de vedere, nu e normal. Nu e religios, e ceva bolnav. Dar normalitatea e subiectiva si depinde de fiecare individ in parte.

| Oxymorone explică (pentru PasDeNom):

applause Intreb pentru ca initial am avut o experienta cu un ortodox aici care dadea sfaturi despre caile pe care ar trebui sa le urmam si el '' dadea in mortii ma-si '' pe aia de nu erau de acord cu el, plus ca nici macar nu avea habar sa scrie. M-a deranjat si m-am descarcat intreband ceva ortodoxesc.

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns:

Cum ati ajuns de la lins icoane la porunca a doua, a treia, si la porunca marsarier, sau la mai stiu eu ce?

| Oxymorone explică (pentru Zamfir_Andreea_1990):

Porunca a doua suna asa ''Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.'' (Exodul 20:4-6)

| TheImpaler a răspuns (pentru Oxymorone):

Brrrrr...zici ca e carte horror, nu cartea de capatai a unei biserici tolerante rolling on the floor) adica daca eu gresesc, imi pedepseste copiii pana la al patrulea neam? si gelos, si ranchiunos? dupa scrierile bisericesti, imi pare putin sociopat...

| Oxymorone explică (pentru TheImpaler):

Cunoscatorule de Oxymoron rolling on the floor Ma miram de ce nu mai intrasesi laughing

| TheImpaler a răspuns (pentru Oxymorone):

M-au ciuruit!
rolling on the floor

| Oxymorone explică (pentru TheImpaler):

You're too old for this *** oh go on

| TheImpaler a răspuns (pentru Oxymorone):

Wrong. they are too old for me! tongue

| Arjunaa a răspuns:

Ortodocsi ling icoane si tu dai zeciuiala la pastori, care traiesc ca niste capuse din munca si banii fraierilor ca tine. Acesti pastori sunt niste puturosi ordinari (ca si popii), nu le place munca si nu-si platesc nici macar utilitatile, pana si acelea le platesc prostii si batutii in cap de sectanti adventisti.Acestia cauta sa adune cati mai multi berbeci si oi in turma lor, pentru a marii profitul si traiul popilor la costum(pastori)si mai ales celor din America, caci de acolo provine aceasta secta de doi bani!

| Oxymorone explică (pentru Arjunaa):

Citeste mai mult despre adventistii de ziua a 7-a.

| Oxymorone explică (pentru Arjunaa):

Si sa iti mai spun un lucru. Pastorii nostri nu cer zeciuiala, iti recomand sa te uiti la cateva clip-uri cu Doug Batchelor.

| Arjunaa a răspuns (pentru Oxymorone):

Habar nu ai cate stiu despre aceasta secta! De exemplu de ce nu spui de Miller care a mintit mii de berbeci si oi din turma sectei ca vine sfarsitul lumii (Iisus pe norii cerului) si prostii aia si-au vandut tot, inclusiv casele. De ce nu spui de,, profeteasa''curului Ellen White care avea vedenii si fraierea lumea ca are viziuni, si niste insi din anturajul eie i-au dictat carti copiate si fraierea turma ca sa le cumpere altfel ii asteapta iadul.De ce nu spui ca doctrina voastra ( secta ) include si teoria ca cei din celelalte religii au pecetea diavolului deoarece nu tin sambata ...de ce nu spui toate astea? si sunt mult mai multe, daca vrei te informez caci vad ca habar nu ai, crezi ca fraieresti pe aici tineretul cu baliverne sectante, gresesti, nu toti sunt prosti!

| Arjunaa a răspuns (pentru Oxymorone):

Pastorii vostrii(popi la costum) nu cer zeciuiala dar oile din turma dau deoarece aceeasi pastori ii indeamna subliminal sa faca acest lucru deoarece asa scrie in biblie.Te anunt ca aceea zeciuiala se facea in triburile evreiesti acum mii de ani deoarece trebuiau sa se ridice cumva, nicidecum ca noi in sec.XXI trebuie sa urmam asa aberatie.De ce nu spui ca pastorii sunt intretinuti efectiv de voi, de turma de berbeci si oite? De ce nu spui ca pana si locuintele sunt intretinute si date de turma? etc.etc.Ti-am mai zis, sa nu crezi ca poti prostii pe toata lumea, mai sunt unii si informati si chiar multi, nu cum credeti voi ca nu stie,, nimeni''!